FamousWhy.ro Forum: Ce Părere Aveţi Despre Atei/ateism? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce Părere Aveţi Despre Atei/ateism?

#1 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 04 September 2007 - 03:31 PM


Sunteţi de acord cu ateismul?
Eu una , n'am nimic împotrivă. E mai bun decât satanismul , şi apoi.... ateii nu fac atâta zarvă când vine vorba de religie, sunt mai rezervaţi.
0

#2 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 04 September 2007 - 04:39 PM

pai "ateismul" nu e o religie sau cult... ateismul este un punct de vedere filozofic care afirma inexistenta oricarui fel de zeitate.
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 04 September 2007 - 04:56 PM

Dupa parerea mea ateismul e o mare prostie. Daca majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu, Isus Cristos sau Allah de ce trebuie sa mai existe si unii mai cu mot care sa nu creada ei in nimeni?
Daca istoria omenirii ne-a oferit posibilitatea sa credem in cineva trebuie sa ne hotaram. Despre "Nimic" nu a precizat nimeni si chiar nu stiu de cand a aparut aceasta "bazaconie".
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 05:03 PM

Interesant punct de vedere Adi. :coolspeak:

Eu cred ca ateismul este o forma egoista de negare a lui Dumnezeu. Nu pentru ca nu ar fi dovezi suficiente, ci pentru ca ''eu nu vrea sa depind de nimeni'' . E adevarat ca Dumnezeu nu poate fi demonstrat, dar ateismul este mai absurd decat credinta in ceva. Si poate, tot odata, este cu mult mai grozav sa fii in stare sa iti duci existenta, crezand in nimeni altcineva decat tine insuti :unsure:
0

#5 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 04 September 2007 - 05:39 PM

Mda , dar anumiţi oameni "religioşi" sunt în stare să se războiască susţinându-şi religia, încercându-i pe ceilalţi să-i convingă să fie şi ei adepţi cultului lor.
0

#6 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 04 September 2007 - 05:39 PM

View PostAdi Barb, on Sep 4 2007, 05:56 PM, said:

Dupa parerea mea ateismul e o mare prostie. Daca majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu, Isus Cristos sau Allah de ce trebuie sa mai existe si unii mai cu mot care sa nu creada ei in nimeni?

Liber arbitru, anyone?

View PostAdi Barb, on Sep 4 2007, 05:56 PM, said:

Daca istoria omenirii ne-a oferit posibilitatea sa credem in cineva trebuie sa ne hotaram. Despre "Nimic" nu a precizat nimeni si chiar nu stiu de cand a aparut aceasta "bazaconie".
Ia vezi, stoicismul prevede existenta vreunui zeu?
0

#7 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 05:44 PM

Adevarat, stiu :(

Religia este o unealta care poate fi extrem de periculoasa. Poate duce usor la extreme si nu sunt neaparat inspirate sau de provenienta divina :grin:


Aaa, liber arbitru! Evident ca fiecare are dreptul sa creada in ce il apuca pe el. Nu ne contrazicem aici pe tema asta. Daca nu ar fi existat liberul arbitru,ar fi fost totul o apa si un pamant . :)
0

#8 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 04 September 2007 - 05:58 PM

ateismul este un subiect de discutie prea delicat intr-o societate care incearca sa preserve credinta in dumnezeu.
In preisotrie si antichitate o societate nu se putea forma decat pe baza religiei deoarece puterea de intelegere a omului era relativ limitata. Pe masura ce omul s-a dedicat spre cunoastere a inceput sa inteleaga unele chestii care inainte ii se pareau supra-naturale si a pus sub semnul intrebarii religia. Insa totodata si religia a evoluat, oferind noi "miracole" si alte baze de credinta. Astfel religia si stiinta au fost intr-o continua cursa pana la un punct cand religia a inceput sa persecute necrdinciosii si oamenii de stiinta care contraziceau religia(ex: galileo galilei, copernic). Insa acest lucru a oprit evolutia religiei nemaiputand pune la indoiala bazele stiintei. Astazi, religia devine mai degraba o formalitate decat credinta deoarece societatea a evoluat pana in punctul in care factorul ce o mentine integra nu mai este religia. Si va continua sa evolueze pana la punctul in care religia va disparea. Aceasta este parerea mea despre religie :p Desigur ca am putea vorbi mai mult despre asta dar o sa ajungem la aceasi concluzie ca si Horatius (poet filozof latin): "Carpe Diem, quam minimum credula postero!" (interpretare: Culege ziua de astazi, ce va fi maine noi nu stim!"
0

#9 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 06:12 PM

View Postwoody, on Sep 4 2007, 04:58 PM, said:

Ateismul este un subiect de discutie prea delicat intr-o societate care incearca sa preserve credinta in dumnezeu.


In mare ai dreptate, Ionut . Insa ai inceput a vorbi despre societatea care incearca sa prezerve credinta in Dumnezeu si aici nu pot fi de acord cu tine. E de ajuns sa ma uit in jur si sa realizez ca Dumnezeu si credinta nu au nici o treaba cu societatea in care traim.

Lumea se lupta sa promoveze homosexualitatea ca pe ceva cu totul normal, iar razboiul si nedreptatea sunt in voga. Poate ca asa a fost mai mereu, dar in ultima vreme, este din ce in ce mai greu sa pomenesti numele lui Dumnezeu intr-un context religios. Daca in Romania inca mai exista religiozitate, este pentru ca suntem inradacinati in traditii si fixatii la care nu vrem sa renuntam. Dar Dumnezeu, in societatea de azi, are o valoare prea scazuta.

Ba chiar si marele Horatiu, a promovat ''traieste clipa'' cu nuante de independenta. Si nu il contrazic :grin: dar personal cred ca viata asta este muuult mai usoara daca si Dumnezeu ar face cu adevarat parte din ea.
0

#10 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 04 September 2007 - 06:23 PM

dupa cum am zis... religia a devenit o formalitate.. si formalitatea asta incearca sa o prezerve
0

#11 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 07:19 PM

da, asa ai zis, si ai zis bine :grin: Dar ia sa o luam logic. Daca faci ceva formal, faci si din inima neaparat? Sau faci doar ca asa se face? si daca ajungi sa tii religia dupa traditii, pentru ca asa face toata lumea, mai este ea o religie la esenta? Sau e doar o coaja? ;)


Si atunci, poate e mai bine de atei, macar ei sustin ca nu cred si nici nu fac nimic ca sa prezerve religiozitatea unora sau a lor personala.
0

#12 User is offline   puiu Icon

  • Faimos Simpatic
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 204
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:etajul XI

Posted 04 September 2007 - 10:01 PM

mai..orice religie e o dogma, deci nu se comenteaza esenta ei
se accepta sau nu, e atat de simplu
putem insa contesta ''practicantii'', oamenii
apoi, cred ca in decursul istoriei, fiecare cult religios a avut parte de exagerari, uneori impuse de abuzuri
dar trebuie vazuta si valenta pozitiva......utilitatea ei
0

#13 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 04 September 2007 - 10:03 PM

pentru ultima oara... ateismul nu e o religie <_<
0

#14 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 10:07 PM

cine a zis ca ateismul e o religie? :grin:
0

#15 User is offline   puiu Icon

  • Faimos Simpatic
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 204
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:etajul XI

Posted 04 September 2007 - 10:41 PM

ateismul e lipsa oricarei religii
0

#16 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 04 September 2007 - 10:43 PM

Am putea spune că ateismul e un stil de viaţă? Un mod de a gândi?
0

#17 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 04 September 2007 - 10:56 PM

View PostJewels, on Sep 4 2007, 11:07 PM, said:

cine a zis ca ateismul e o religie? :grin:

ateismul e o religie in aceeasi masura in care asexualismul este poate fi considerat o orientare sexuala :coolspeak:
0

#18 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 04 September 2007 - 10:59 PM

View Postdaimon, on Sep 4 2007, 08:56 PM, said:

ateismul e o religie in aceeasi masura in care asexualismul este poate fi considerat o orientare sexuala :coolspeak:

Bine spus :)
0

#19 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 04 September 2007 - 11:10 PM

View PostAngel, on Sep 4 2007, 01:31 PM, said:

Sunteţi de acord cu ateismul?
Eu una , n'am nimic împotrivă. E mai bun decât satanismul , şi apoi.... ateii nu fac atâta zarvă când vine vorba de religie, sunt mai rezervaţi.

aici ar trebui sa dai o definitie a satanismului si sa te asiguri ca e una corecta ...si dupa aia sa afirmi ce e mai bun decat ce :)
unde vezi pe satanisti sa faca zarva ??? uita-te la crestinii ortodocsi si catolici ce zarva fac ... :)
0

#20 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 September 2007 - 11:26 PM

Cati satanisti cunosti s_s_s ? :)
0

#21 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 04 September 2007 - 11:31 PM

View PostJewels, on Sep 4 2007, 09:26 PM, said:

Cati satanisti cunosti s_s_s ? :)

mi-a mai fost pusa intrebarea asta de nenumarate ori ... destui , crede-ma .... printre care o singura extremista ... fiecare cu "uscaturile" lui ...
tu cati cunosti?
0

#22 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 September 2007 - 11:36 AM

Atunci imi retrag cuvintele :coolspeak:

Eu doar am auzit vorbindu-se despre ei. Dar, cum ai spus, trebuie sa stim clar ce este acela un satanist .

Anyway, sa revenim la topic :grin:
0

#23 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 September 2007 - 11:39 AM

View Posts_s_s, on Sep 4 2007, 09:10 PM, said:

aici ar trebui sa dai o definitie a satanismului si sa te asiguri ca e una corecta ...si dupa aia sa afirmi ce e mai bun decat ce :)
unde vezi pe satanisti sa faca zarva ??? uita-te la crestinii ortodocsi si catolici ce zarva fac ... :)

Eu ziceam că e mai bine să nu crezi în nimic , decât să fii adept al lui Satana :) . Plus , sunt mai multe categorii de satanişti. Sunt care tac frumuşel în banca lor, sunt alţii care se dau în spectacol.
Aşa e şi cu creştinii ortodocşi şi catolici....numai că ei au o credinţă dreaptă (cică).
0

#24 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 05 September 2007 - 11:57 AM

View PostAngel, on Sep 5 2007, 09:39 AM, said:

Eu ziceam că e mai bine să nu crezi în nimic , decât să fii adept al lui Satana :) . Plus , sunt mai multe categorii de satanişti. Sunt care tac frumuşel în banca lor, sunt alţii care se dau în spectacol.
Aşa e şi cu creştinii ortodocşi şi catolici....numai că ei au o credinţă dreaptă (cică).

da...ai dreptate ..e rau sa fii adept al lui Satana "cel rau" ...aici sunt mai complicate treburile ...fiecare il vede pe satana in felul lui ...la fel si pe dumnezeu ... nu prea ai de unde sa stii care e calea cea dreapta ...cel putin eu ...inca nu am gasit-o...deocamdata le consider pe toate gresite(mai mult sau mai putin) ,crestinism , satanism , ateism etc. dar nu condamn pe cei care au impresia ca au gasit-o ..respect convingerile fiecaruia ...si consider ca asa ar fi normal sa facem toti din respect pentru celalalt ...mi se pare o absurditate sa se dea vina pe satanisti pentru toate crimele , violurile ,ar trebui sa invam sa acceptam pe fiecare ,indiferent de religie ...
0

#25 User is offline   s_s_s Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 136
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:maramures,cluj
  • Idolul Meu:eu

Posted 05 September 2007 - 12:00 PM

View PostJewels, on Sep 5 2007, 09:36 AM, said:

Atunci imi retrag cuvintele :coolspeak:

Eu doar am auzit vorbindu-se despre ei. Dar, cum ai spus, trebuie sa stim clar ce este acela un satanist .

Anyway, sa revenim la topic :grin:

e greu sa stii ce este acela un satanist ..depinde de fiecare persoana ...suntem foarte diferiti ...gandim foarte diferit ..Si astfel apar anumite extreme ..dar nu trebuie sa judecam o anumita categorie de oameni in functie de 2-3 exceptii ...mai dificil este sa selectezi exceptiile :D
0

#26 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 05 September 2007 - 12:10 PM

View Posts_s_s, on Sep 5 2007, 09:57 AM, said:

da...ai dreptate ..e rau sa fii adept al lui Satana "cel rau" ...aici sunt mai complicate treburile ...fiecare il vede pe satana in felul lui ...la fel si pe dumnezeu ... nu prea ai de unde sa stii care e calea cea dreapta ...cel putin eu ...inca nu am gasit-o...deocamdata le consider pe toate gresite(mai mult sau mai putin) ,crestinism , satanism , ateism etc. dar nu condamn pe cei care au impresia ca au gasit-o ..respect convingerile fiecaruia ...si consider ca asa ar fi normal sa facem toti din respect pentru celalalt ...mi se pare o absurditate sa se dea vina pe satanisti pentru toate crimele , violurile ,ar trebui sa invam sa acceptam pe fiecare ,indiferent de religie ...

asta cam aşa e :) chiar mă gândeam s-o zic şi eu.
0

#27 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Post icon  Posted 13 September 2007 - 07:36 PM

View PostAdi Barb, on Sep 4 2007, 05:56 PM, said:

Dupa parerea mea ateismul e o mare prostie. Daca majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu, Isus Cristos sau Allah de ce trebuie sa mai existe si unii mai cu mot care sa nu creada ei in nimeni?
Daca istoria omenirii ne-a oferit posibilitatea sa credem in cineva trebuie sa ne hotaram. Despre "Nimic" nu a precizat nimeni si chiar nu stiu de cand a aparut aceasta "bazaconie".


Hai sa iti spun ceva, noi tot timpul am fost singuri... niciodata nu a fost "o forta nevazuta".

Eu consider religia un "obicei", exact cum se poarta costumele nationale uneori, asa se merge si la biserica.

Mare parte din biblie e asa o mare aberatie in cat ma face sa rad. Citesc articole despre religie ca pe un banc.

----
Hai sa luam un exemplu abstract:

Acum incepe universul, timpul si spatiu.
Apare 1 bila, bila se divide si apar 2 bile....tot asa pana cand se strang 20 si se transforma intr-un om. Omul ia alte 2 bile si le transforma intr-o biblie in care scrie ce crede el despre univers. Trec ani, omul moare, dar apar alti 2 oameni care gasesc biblia. Cei doi, fascinati de ce e scris in biblie o ia ca atare si apare o noua entitate in ecuatia noastra "forta nevazuta". Oameni neavand cunoasterea primului om, nu realizeaza ca biblia este doar "o interpretare a realitatii".
Oameni se inmultesc, multiplica bibliile si adauga continut la ele. Biblia devine un container elaborat de "interpretari ale realitatii". Manat de frica fata de necunoscut, si dornic sa inteleaga lucrurile inexplicabile...fiecare om se lasa captivat.

Mai tarziu, lucrurile devenind din ce in ce mai complexe... si multe evenimente gasindusi o explicatie logica, biblia pierde treptat din influenta pana cand oameni inceteaza sa mai creada.

-----
Inca din primele pagini ale bibliei, incepe distractia:
"Totul a fost creat in 7 zile, universul, ziua, noaptea" <- Dar durata unei zile e stabilita de pamant si de soare.
7 Zile ? Dar ce a obosit atotputernicul si atotstiutorul de nu a reusit sa rezolve tot intr-o unitate temporara infinit de mica ?

De ce trebuie sa existe biserici sa te rogi, "forta nevazuta" nu e pretutindeni ? Si mai ales, de ce trebuie sa te rogi ? Atotputernicu are nevoie de energie ?

"totul a fost creat in 7 zile" Simplul fapt ca povestea asta inca tine , dovedeste ca....inteligenta e pretutindeni.
0

#28 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 14 September 2007 - 10:13 AM

View PostXEN, on Sep 13 2007, 08:36 PM, said:

Hai sa iti spun ceva, noi tot timpul am fost singuri... niciodata nu a fost "o forta nevazuta".

Eu consider religia un "obicei", exact cum se poarta costumele nationale uneori, asa se merge si la biserica.

Mare parte din biblie e asa o mare aberatie in cat ma face sa rad. Citesc articole despre religie ca pe un banc.

----
Hai sa luam un exemplu abstract:

Acum incepe universul, timpul si spatiu.
Apare 1 bila, bila se divide si apar 2 bile....tot asa pana cand se strang 20 si se transforma intr-un om. Omul ia alte 2 bile si le transforma intr-o biblie in care scrie ce crede el despre univers. Trec ani, omul moare, dar apar alti 2 oameni care gasesc biblia. Cei doi, fascinati de ce e scris in biblie o ia ca atare si apare o noua entitate in ecuatia noastra "forta nevazuta". Oameni neavand cunoasterea primului om, nu realizeaza ca biblia este doar "o interpretare a realitatii".
Oameni se inmultesc, multiplica bibliile si adauga continut la ele. Biblia devine un container elaborat de "interpretari ale realitatii". Manat de frica fata de necunoscut, si dornic sa inteleaga lucrurile inexplicabile...fiecare om se lasa captivat.

Mai tarziu, lucrurile devenind din ce in ce mai complexe... si multe evenimente gasindusi o explicatie logica, biblia pierde treptat din influenta
pana cand oameni inceteaza sa mai creada.

-----
Inca din primele pagini ale bibliei, incepe distractia:
"Totul a fost creat in 7 zile, universul, ziua, noaptea" <- Dar durata unei zile e stabilita de pamant si de soare.
7 Zile ? Dar ce a obosit atotputernicul si atotstiutorul de nu a reusit sa rezolve tot intr-o unitate temporara infinit de mica ?

De ce trebuie sa existe biserici sa te rogi, "forta nevazuta" nu e pretutindeni ? Si mai ales, de ce trebuie sa te rogi ? Atotputernicu are nevoie de energie ?

"totul a fost creat in 7 zile" Simplul fapt ca povestea asta inca tine , dovedeste ca....inteligenta e pretutindeni.


+1 :coolspeak:

si de ce exista Satana si raul in primu rand?
Este Dumnezeu doritor sa opreasca Raul dar nu poate? Atunci nu este omnipotent
Poate sa opreasca raul dar nu doreste? Atunci este rau-voitor
Poate si doreste sa opreasca raul? Atunci de unde provine raul ?
Nu poate si nici nu vrea sa opreasca raul? Atunci de ce il mai numim "Dumnezeu" ?

Religia practic a convis oamenii ca exista un om invisibil.. intr-un loc special, sus in ceruri...care priveste tot ce faci, in fiecare minut care-l traiesti. Si omul asta invisibil are o lista speciale de 10 lucruri pe care nu vrea sa le faci. Si daca faci vreunul din aceste 10 lucruri el are un loc special, plin de foc si fum, tortura si suferinta, unde el te va trimite sa arzi si sa te sufoci, sa urli si sa plangi, pentru totdeauna pana la sfarsitul vremii!... Dar El te iubeste...
0

#29 User is offline   Kryssy Icon

  • ✿ ~♥~ ✿
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 171
  • Joined: 06-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Earth

Posted 14 September 2007 - 10:47 AM

View Posts_s_s, on Sep 5 2007, 01:00 PM, said:

e greu sa stii ce este acela un satanist ..depinde de fiecare persoana ...suntem foarte diferiti ...gandim foarte diferit ..Si astfel apar anumite extreme ..dar nu trebuie sa judecam o anumita categorie de oameni in functie de 2-3 exceptii ...mai dificil este sa selectezi exceptiile :D



e greu sa stii ce este acela satanist? de ce?
e greu sa stii ce este crestin? ce este catolic?
NU!
intradevar nu judeci o gupare religioasa in functie de 2-3 intamplari (sa nu uitam ca si catolicii/crestinii/etc au parte de crime, violuri si multe altele) DAR se stie f bine ce inseamna stanist sau satanismul...
Satanismul Modern, Satanismul Traditional si Satanismul Rebel - au si mai multe variante pentru doritori... :mellow:

Si oricum au un motot bine definit : "Ca sa fii Crestin trebuie sa crezi in Satana, iar ca sa fii Satanist trebuie sa crezi in Dumnezeu." - indiferent in ce crezi trebuie sa-ti fie frica de "cineva"...

citeam undeva ca : "ateul (nu) crede în Nimic" sau "ateii sunt, de fapt, satanişti, pentru că sunt împotriva lui Dumnezeu" , pff... aiurea!
"atei se numesc cei care sunt de părere că nu există zei." - spune un alt site.
Ateismul nici macar nu este o religie.
Ateii sunt de fapt oameni liberi, care nu au nici o legatura cu religia si care simt ca pot decide si singuri ce e bine si ce e rau fara ajutorul unor porunci sau carti sfinte.

Si sincer, la cate "Religii" sunt pe lumea asta cred ca ateii sunt cei mai normali! <_<
0

#30 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 14 September 2007 - 11:10 AM

View PostKryssy, on Sep 14 2007, 11:47 AM, said:

Si sincer, la cate "Religii" sunt pe lumea asta cred ca ateii sunt cei mai normali! <_<


+1 :coolspeak:
ls cate religii sunt... toti suntem un pic "atei", numa ca unii din noi suntem "atei" cu un zeu mai mult ca restu :)
0

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users