FamousWhy.ro Forum: Juventus Torino - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Juventus Torino La Vecchia Signora

#31 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 10 July 2008 - 12:47 AM

Sissoko a ajuns accidentat in cantonamentul lui Juve: stop de minim 20 de zile



Momo Sissoko risca sa rateze turul din preliminariile pentru liga campionilor (12 / 13 august), dupa ce s-a accidentat intr-un meci amical de binefacere, cu doar 2 zile inainte de a se alatura coechipierilor la Pinzolo. In urma examenelor medicare sustinute ieri, doctorul Riccardo Agricola a declarat ca Momo a suferit o intindere de grad mediu a muschiului posterior al gambei stangi, care necesita o pauza de minim 20 de zile.
0

#32 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 10 July 2008 - 01:22 PM

Tot Pinzolo in piata pentru Juventus

Toata populatia micului orasel Pinzolo s-a adunat sa aclameze lotul lui Juventus, in piata din centru, unde a avut loc prezentarea echipei lui Ranieri. 3000 de suporteri entuziasti si-au manifestat simpatia, chiar daca multe dintre vedetele bianconerilor au lipsit: Del Piero, Buffon, Camoranesi, Chiellini, Grygera, Mellberg (inca in vacanta dupa euro), Marchisio, Giovinco, De Ceglie (la Olipmiada de la Beijing).

Dupa ce au fost prezentate imagini cu cei absenti, atmosfera s-a animat odata cu prezenta lui Gianluca Pessotto si a tinerilor jucatori de la Primavera. Unul cate unul, fiecare jucator a fost prezentat de catre Valeria Ciardiello de la Juventus Channel (post care a transmis in direct intregul eveniment).

A urmat prezentarea staff-ului tehnic, incepand cu doctorul Agricola, pana la antrenorul Claudio Ranieri, care a declarat: ''Ma bucura acest entuziasm cu care am fost intampinati si speram sa il rasplatim printr-o calificare in grupele Ligii Campionilor, primul nostru obiectiv. Promitem sa incercam sa ne imbunatatim pozitia in campionat fata de sezonul trecut si sa dam maximul in fiecare meci ''.

Acestea au fost cuvintele tehnicianului italian, intampinat cu aplauze, la fel ca si Momo Sissoko, Pavel Nedved, Vincenzo Iaquinta, Amauri si David Trezeguet, cei mai aclamati jucatori. Fiecare dintre acestia a luat randul la microfon, multumindu-le suporterilor pentru afectiunea arata.

Posted Image

Posted Image

Posted Image
0

#33 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 10 July 2008 - 03:14 PM

View Postpinturicchio, on Jul 10 2008, 01:47 AM, said:

Sissoko a ajuns accidentat in cantonamentul lui Juve: stop de minim 20 de zile



Momo Sissoko risca sa rateze turul din preliminariile pentru liga campionilor (12 / 13 august), dupa ce s-a accidentat intr-un meci amical de binefacere, cu doar 2 zile inainte de a se alatura coechipierilor la Pinzolo. In urma examenelor medicare sustinute ieri, doctorul Riccardo Agricola a declarat ca Momo a suferit o intindere de grad mediu a muschiului posterior al gambei stangi, care necesita o pauza de minim 20 de zile.

cand incepuse sa-mi placa sissoko :whistling: pai speram ca va reveni cat mai repede
0

#34 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 10 July 2008 - 03:15 PM

Sper sa revina pana la meciurile din preliminarii :mellow:
0

#35 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 10 July 2008 - 03:29 PM

ar fi ff bine.....sper doar sa dea meciurile si la tv...ca m-am saturat de sopcast :foolish:
0

#36 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 10 July 2008 - 03:31 PM

Cred ca o sa avem o problema la faza cu meciurile :crying: si macar tu nu ti-ai bagat boom special ca sa le vezi si tot nu poti :doh:
0

#37 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 10 July 2008 - 03:43 PM

acum e si faza asta ca meciurile din liga 1 se vor da pe gsptv1 si gsptv2...si vreau sa-mi bag digitv....sau rcs parca....oricum cu boom din cate ai mai zis nu da toate meciurile lui juve :|
0

#38 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 10 July 2008 - 03:46 PM

Pai am vazut deja cum fac reclama la serie A...''urmariti in direct meciurile romanilor din serie A'' :fool: bla, bla... inteleg sa dea anumite meciuri, dar nu sa dea pe Fiorentina in fiecare etapa doar ca e mutu acolo..si sa dea un Fiorentina - Empoli in loc de Juventus - Udinese de exemplu
0

#39 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 10 July 2008 - 08:56 PM

sunt hoti..cam asa este...ce sa facem..in cazuri disperate chiar si sopcastu` e bun..asta e...daca nu prind vreun comentator in chineza totu` e bine :D
0

#40 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 12 July 2008 - 07:41 PM

Dupa ce oficialii Seviliei au anuntat vanzarea lui Poulsen la Juventus (desi stirea nu a fost inca confirmata oficial si de Juve), cativa zeci de suporteri, dezamagiti ca mijlocasul ales de catre conducere nu a fost Xabi Alonso, au venit in aceasta dimineata la Pinzolo si au protestat, afisand 2 bannere pe care scria «Ridicoli, avete preso un altro bidone: Poulsen». (Sunteti ridicoli, ati mai cumparat un bidon: Poulsen) si unul impotriva unui eventual transfer al lui Stankovic ''Stankovic ? No grazie !!'' (foto)

Posted Image
0

#41 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 15 July 2008 - 03:00 PM

Cristian Poulsen la Juve
Cristian Poulsen este oficial jucatorul lui Juventus. Mijlocasul danez a semnat un contract pe 4 ani dupa ce a efectuat vizita medicala. “ Ma bucur ca am ajuns la un club atat de prestigious-a declarat Poulsen- Juventus este una din echipele de top ale lumii si sper sa fac treaba buna aici".
Doi ani la Fc Copenhaga, 4 la Schalke 04 si ultimii doi la Sevilla: Poulsen a acumulat o mare experienta internationala. Poulsen se poate lauda si cu 56 de convocari la nationala; a fost ales de 2 ori jucatorul danez al anului, in 2005 si 2006 .
Cristian Poulsen : “Mi-am vazut echipa jucand de mai multe ori, deoarece, cum am mai sous, este una din cele mai bune echipe din lume. Au o istorie frumoasa si sunt mandru sa pot juca la aceasta echipa.

!Welcome! :welcome:
0

#42 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 15 July 2008 - 03:15 PM

Mda..bine ai venit :doh:
0

#43 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 15 July 2008 - 03:23 PM

asa incurajezi tu noi-venitii? :p
0

#44 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 15 July 2008 - 03:50 PM

L-as fi incurajat altfel pe Xabi Alonso :p
0

#45 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 15 July 2008 - 08:39 PM

View Postpinturicchio, on Jul 15 2008, 04:50 PM, said:

L-as fi incurajat altfel pe Xabi Alonso :p

si eu..crede-ma :D <_<
0

#46 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 17 July 2008 - 06:00 PM

Poulsen: ''O Onoare sa fiu la Juventus''

''Juventus este unul dintre cele mai mari cluburi europene si eram nerabdator sa ajung aici. Dupa ce am jucat 4 ani in Germania si 2 in Spania, sunt onorat ca pot activa la cea mai prestigioasa echipa din Italia. '' Acestea au fost cuvintele cu care Christian Poulsen si-a inceput conferinta de presa in care a fost prezentat oficial in fata presei, alaturi de Administratorul Delegat, Jean-Claude Blanc.

Prima intrebare a jurnalistilor s-a referit la imaginea pe care Christian o are in Italia, dupa ce l-au vazut la Europenele din 2004 impotriva Italiei si in Liga Campionilor impotriva Milanului. Doua meciuri in care i-a anulat pe Totti si Kaka, dar a si dat impresia unui jucator dur si provocator: ''Ghinionul a facut ca anumite episoade mai putin placute din carierea mea sa se intample in meciuri cu italienii, dar in realitate, cred ca daca va uitati si la celelalte partide pe care le-am jucat, veti descoperi si alte calitati ale mele. Sunt un mijlocas cu aptitudini defensive, iar jocul dur face parte din cerintele pentru acest post, dar cred ca am calitati tehnice mai bune decat considera publicul italian. E adeverat, sunt un mijlocas agresiv, dar pentru mine cand incepe un meci, incepe o batalie, iar eu vreau sa le castig pe toate. Acesta este fotbalul.''

In Italia arbitrii au tendita sa sanctioneze mai usor jocul dur, dar pentru Christian acest lucru nu reprezinta o problema:''Nici nu m-am gandit mult la asa ceva, m-am concentrat mai mult asupra a ceea ce Juventus doreste de la mine. Sper sa nu am parte de un tratament diferentiat din partea arbitrilor, dar nu cred ca se va intampla: in Spania, in ultimii 2 ani am primit foarte putine cartonase galbene, si nu am fost eliminat niciodata. Sper sa schimb cat mai repede imaginea pe care suporterii italieni si-au format-o asupra mea. Vreau sa rasplatesc increderea pe care Juventus mi-a acordat-o si sa demonstrez ca merit sa joc la aceasta echipa. Totti ? Nu am nicio problema nici cu el, nici cu un alt jucator din Serie A. Cand ii voi intalni le voi strange mana si ii voi saluta.''

Negocierile care l-au adus in echipa bianconero au fost purtate rapid: ''S-a intamplat totul foarte repede, in mai putin de o saptamana. Stiu ca Juventus urmarea si alti mijlocasi, dar acest lucru este normal. Cand un club important este activ pe piata transferurilor monitorizeaza mai multi jucatori din campionatele puternice. Eu cred ca am disputat meciuri la un nivel inalt in ultimii ani si de aceea Juventus m-a ales pe mine, sa ma alaturi acestui lot din care fac parte multi campioni.''

Concurenta pentru un loc la mijlocul terenului va fi apriga avand in vedere calitatea si cantitatea pe care o are la dispozitie Mister Ranieri: ''La orice echipa mare exista cel putin 2 jucatori de acelasi nivel pe un post si sunt constient ca va trebui sa lupt pentru un loc de titular. Nu este o problema, nu am cerut nicio garantie cand am semnat contractul. Trebuie sa demonstrez in fiecare zi la antrenamente ca merit sa fiu prezent in teren. Stiu ca in aceasta echipa evolueaza numai jucator de cel mai inalt nivel, nivel la care sper sa ma ridic si eu, pentru ca impreuna sa ii facem pe suporterii lui Juventus mandrii de noi.''

Posted Image
0

#47 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 17 July 2008 - 08:58 PM

normal ca pentru el este o onoare sa joce la Juve :p acum sper sa va face treaba buna ;)
0

#48 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 25 July 2008 - 05:44 PM

Alex castiga premiul ''Cariera exemplara Gaetano Scirea'




La putine luni dupa ce l-a depasit in clasamentul celor mai prezenti jucatori in tricoul lui Juventus, Alessandro Del Piero isi leaga din nou numele de cel al memorabilului Gaetano Scirea.
Capitanul nostru a castigat a 17Ș editie a “Carriera esemplare Gaetano Scirea” (''Cariera exemplara Gaetano Scirea''), premiul care este acordat in fiecare an in cadrul turneului pentru juniori care se desfasoara la Cinisello Balsamo. Del Piero a fost ales de catre jurnalistii sportivi care au facut selctia, cu o majoritate covarsitoare, 281 de voturi fata de cele 35 ale lui Panucci, Montella si Materazzi.
Alex se alatura astfel unui grup select de jucatori din care fac parte multi campioni care au imbracat tricoul bianconero: Ciro Ferrara, Michelangelo Rampulla, Gianluca Pessotto, Stefano Tacconi, Roberto Baggio si Filippo Inzaghi.
Premiul ii va fi acordat oficial intre 29 august si 9 semptembrie cand se desfasoara in turneul Memorial Scirea, rezervat categoriei de juniori.

Posted Image
0

#49 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 27 July 2008 - 05:06 PM

Juventus invinge pe Dortmund cu 3-1

Meciul amical de la Dortmund dintre Juventus si echipa gazda, care initial ar fi trebuit sa se desfasoare ieri de la 19:30, dar amanat din cauza ploii, s-a jucat astazi de la 15:30.
Juventus s-a impus la capatul unui meci pe care l-a domint in cea mai mare parte, chiar si in repriza a doua cand au fost introduse rezervele si jucatori de la Primavera. Golurile au fost marcate de Amauri in minutul 5 (dupa un contraatac pefrect condus de Camoranesi) si o dubla a lui Iaquinta in minutele 50 si 75, primul inscris cu capul dintr-o centrare perfecta a lui Nedved, al doilea printr-un lob superb de la marginea careului. Pe final gazdele au inscris golul de onoare din penalty, dupa un fault al lui Zebina.
Scor final 3-1 si pentru Juventus urmeaza amicalele de lux cu Inter si Milan in trofeul Tim (29 iulie).
0

#50 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 27 July 2008 - 05:08 PM

superb meci :wub: speram sa o tinem tot asa...din victorie in victorie :)
0

#51 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 17 August 2008 - 10:54 PM

Juventus invinsa la Trofeul Berlusconi


Milan invinge pe Juventus cu 4-1 si pastreaza trofeul Berlusconi, ajungand la al 10-lea succes. Juventus ramane cu 8 trofee in palmares.
In prima parte a meciului Ranieri trimite in teren o formula inedita, avand in vedere absentele unor jucatori precum Trezeguet, Camoranesi, Iaquinta, Marchionni sau Zanetti, astfel ca mijlocul lui Juve este format din trei inchizatori, Sissoko, Poulsen, Tiago, in fata carora a jucat Nedved. Atacul format din sigurii jucatori ofensivi disponibili, Del Piero si Amauri. In poarta incepe ca titular Chimenti, coautor a cele doua goluri din prima repriza.
Juventus a inceput mai bine si a avut o prima ocazia inca din minutul 3, insa sutul lui Grygera a trecut pe langa. Jocul bun al bianconerilor s-a concretizat in minutul 17 prin golul lui Amauri, anulat gresit insa, lasemnalizarea asistentului. Milan avea sa deschida scorul 5 minute mai tarziu, sutul din afara careului al Jankulovski fiind scapat in poarta de Chimenti. Amauri rateaza egalarea si Milan profita de momentul bun , majorand avantajul prin Ambrosini dupa o centrare perfecta a lui Seedorf. Vestea cea mai proasta din prima repriza pentru Juventus este accidentarea lui Chiellini, inlocuit cu Legrottaglie in minutul 39.
In repriza a doua ambele echipe fac multe schimbari, iar noul intrat Inzaghi profita de o noua greseala in apararea lui Juventus, inca din primele minute. Ranieri ii scoate pe Nedved, Del Piero, Tiago si Sissoko si ii introduce pe tinerii Pasquato, Ekdal, si Esposito. Entuziasmul tinerilor se concretizeaza intr-un gol foarte frumos al lui Pasquato, care il dribleaza pe Bonera si il invinge pe Dida cu un sut la coltul scurt. Juventus incearca sa reintre in joc, insa arbitrul ii refuza un penalty doua minute mai tarziu, iar Amauri si acelasi Pasquato trec pe langa reducerea avantajului gazdelor. Ocaziile se razbuna si Ambrosini inchide meciul cu un gol pe contraatac, servit de Inzaghi cu pasa decisiva.
Scor final 4-1, insa diferenta de pe tabela nu reflecta intru totul jocul din teren al celor doua echipe.


Ma chi se ne frega del Trofeo Berlusconi ??!?!?!
0

#52 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 August 2008 - 11:58 PM

Trofeul Birra Moretti 2008: prefatare



Odata arhivate Trofeul Tim si Trofeul Luigi Berlusconi, Juventus se prgateste sa dispute al treilea turneu traditional din perioada de vara. Joi, 21 august, pe stadionul San Paolo din Napoli va avea loc cea de-a 12Ș editie a Trofeului Birra Moretti.

Dupa trei ani se schimba una dintre particiapante. Pe langa Juventus (care in precedentele 11 editii nu a fost prezenta o singura data, in 1999) si gazdele de la Napoli pe teren se vor afla cei de la Milan. Rossoneri inlocuiesc pe concitadina Inter care nu a dorit sa participe in acest an.

Pentru bianconeri este o competitie in care s-au descurcat bine. Din 10 participari au obtinut 5 succese si 4 locuri secunde.

S-a stabilit si ordinea meciurilor pentru editia din 2008. La fel ca in sezonul trecut echipele lui Ranieri si Reja vor fi cele care deschid competitia care va incepe la 21:30. Echipa care va fi invinsa in primul meci va infrunta Milanul care apoi va juca si cu formatia invingatoare din debut. Meciurile vor dura 45 de minute, iar in caz de egalitate se va trece direct la executarea loviturilor de departajare. Se acorda 3 puncte pentru victorie la 45 de minute, 2 puncte in caz de victorie la penalty-uri si un punct pentru infrangerea la lovituri de la 11 metri.

Invingatoarele din editiile precedente:

1997 Juventus
1998 Udinese
1999 Parma
2000 Juventus
2001 Inter
2002 Inter
2003 Juventus
2004 Juventus

2005 Napoli
2006 Juventus
2007 Inter

Posted Image
0

#53 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 22 August 2008 - 04:06 PM

Ce bine ca am castigat trofeul Moretti.....ne-am mai razbunat si noi putin :) ce bine e sa castigi :wub: :D
0

#54 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 15 September 2008 - 09:27 PM

Juve sub semnul lui Amauri


Juventus invinge pe Udinese la limita in primul meci de pe teren propriu in acest sezon, intr-o partida dominata mult mai autoritar de bianconeri decat o arata scorul.
Ranieri a inceput meciul cu o echipa inedita, cea mai mare surpriza fiind cu siguranta titularizarea lui Giorgio Chiellini (a carei revenire era asteptata in meciul cu Zenit). Pe stanga tanarul De Ceglie a fost preferat in dauna lui Molinaro, iar linia de atac a fost formata din Amauri si Iaquinta.
Juventus a inceput meciul in forta si a reusit sa marcheze inca din minutul 4, dar golui lui Iaquinta a fost anulat corect pentru offside. Peste numai 10 minute acelasi Iaquinta ar fi putut deschide scorul insa portarul Handanovic a respins din vinclu. Nedved il incearca pe portarul oaspetilor cu un sut de la 30 de metri, insa acesta este la post si respinge in corner. Cea mai mare ocazie a bianconerilor a venit la mijlocul reprizei, lovitura de cap a lui Amauri intalnind bara din stanga a portii, iar din respingere Iaquinta a fost devansat de un fundas friulan inainte de a impinge mingea in poarta goala. Pe final de repriza, Udinese avut singura ocazie din prima parte, Quagliarella reluand cu capul centrarea lui Di Natale, insa Gigi Buffon a prins fara mari probleme.
In repriza secunda elevii lui Ranieri au continuat sirul ratarilor: in minutul 50 Poulsen zguduie bara transversala cu un sut de la 26 de metri, iar 10 minute mai tarziu Nedved trimite un sut putin pe langa din aceeasi pozitie. Golul izbavitor a venit in minutul 67, Amauri finalizand cu un sut la coltul scurt o minge respinsa dupa o patrundere a lui Sissoko. Acelasi Sissoko ar fi putut majora diferenta, la o actiune individuala finalziata cu un sut respins in corner de portarul Handanovic.
Juventus a trait periculos finalul de meci si o minge respinsa gresit de Melberg l-a pus in situatia unu la unu pe Floro Flores, insa Buffon a intervenit salvator.
Scor final 1-0 si Juventus obtine primele trei puncte din acest sezon.


0

#55 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 16 September 2008 - 02:08 PM

am jucat foarte bine oricum s.gif pacat ca am ratat foarte multe ocazii, scorul putea fi 2-0 ; 3-0 pentru noi daca nu ratam atat....asta este.....asteptam maine meciul cu Zenit s.gif
0

#56 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 September 2008 - 12:47 AM

Super Del Piero de trei puncte !!

Juventus a invins pe teren propriu pe Zenit Sankt Petersburg cu 1-0, in primul meci din grupa H a Ligii Campionilor.
Ranieri a inceput meciul cu cea mai buna echipa, singurul indisponibil fiind mijlocasul Zanetti. In aparare a revenit cuplul Legrottgalie - Chiellini, iar in atac Del Piero si Trezeguet si-au reluat posturile de titulari.
Prima repriza s-a desfasurat sub semnul echilibrului, oaspetii avand prima ocazie in minutul 11, dupa o recentrare in careul lui Juve, Pogrebnyak a trimis pe langa bara din stanga a portii lui Buffon. Juventus a avut cea mai mare ocazie la mijloul reprizei, o lovitura libera executata de Del Piero a fost reluata in bara de Camoranesi .Cel mai important moment al primei reprize a fost accidentarea italo-argentinianului, inlocuit in minutul 31 de Salihamidzic.. La pauza echipele au intrat la cabine cu un scor alb.
In partea a doua jocul la mijlocul terenului a continuat, ambele echipe fiind putin inspirate in atac. Cea mai mare ocazie a rusilor a avut loc in minutul 55 cand Danny a scapat singur cu Gigi Buffon, portarul squadrei azzurra intervenind salvator. Atacantul rus plecase insa dintr-o evidenta pozitie de offside. Ranieri l-a introdus pe De Ceglie in locul lui Molinaro pe partea stanga si tanarul fundas a adus un plus de viteza pe acea banda. In minutul 72 o lovitura libera executata de Nedved a fost finalizata de Poulsen cu olovitura de cap, insa portarul Malafeev a respins. Juventus a fost salvata din nou de capitanul ei, Alex Del Piero trimitand mingea in vinclu, in minutul 76, dintr-o lovitura libera de la 35 de metri. Dupa aceasta reusita Juve s-a aparat departe de poarta si a mentinut rezultatul pana la final.
Scor final 1-0 si Juventus ii multumeste lui Del Piero pentru primele 3 puncte din grupa.



0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users