FamousWhy.ro Forum: Bulimia Si Anorexia - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Bulimia Si Anorexia

#31 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 22 November 2008 - 10:03 AM

addict ,pai eu mananc incet si tot mananc mult. inotul nu am unde sa-l practic,decat la piscina la mall,dar nu calc eu pe acolo. Dimineata mi-am zis (din nou) ca o sa incerc sa mananc mai sanatos si mai putin. Saptamana viitoare chiar imi fac comanda de o centura de masaj VIBRATONE ,am auzit ca da rezultate,poate da si la mine. Va mai tin la curent ce se intampla cu mine,chiar daca nu vreti,eu ma simt bine stiind ca intr-un final cineva va citi ce am scris eu. Stiu ca sunt fete care se simt bine,chiar si eu dau uneori impresia ca ma simt bine asa,dar eu nu cred asta. Vreau de Craciun sa primesc de la 'Moshu' ori chitara ori aparat foto prof. ,ca sa am o ocupatie,sa fac ceva. Poate imi mai distrag atentia de la mine si de la mancare. Mai vorbim .
0

#32 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 November 2008 - 03:00 PM

Sick, sunt multe modalitati de a iti ocupa timpul cu ceva, de a te opri sa te gandesti la mancare si la corpul tau.
Tu nu ai prietene cu care sa stai la vorbe? Hobbi-uri care sa iti faca placere sa le faci? Pe de alta parte este stiut ca alergarile cresc nivelul de endorfina si adrenalina, care sunt niste substante 'provocatoare' de stare buna, de a avea incredere in tine. La fel se spune despre ciocolata neagra cu 70 la suta cacao, care este destul de sanatoase consumata in cantitati mici.

Oricum, ca sfat, singura persoana care trebuie sa se ridice si sa aiba incredere in ea, esti tu. Daca nu o faci tu, nimeni nu o va face pentru tine. Trebuie sa te ridici cumva din starea in care esti si sa te iubesti ptr ceea ce esti. Esti sanatoasa si ai un corp frumos/ unic, asa cum e el. Iti spun din proprie experienta. Nici pe departe nu pot spune ca sunt asa cum mi-as dori, dar trebuie sa ma iubesc pe mine si ma simt bine cu mine. Daca nu o fac eu, nu doar ca cei din jur vor simiti asta si ma vor trata asa cum tratez eu pe mine,dar voi sta mereu cu capul in nisip, ca nu sunt buna de nimic si ca sunt urata . Si dupa ani de zile, o sa iti para tare rau de timpul pierdut in auto compatimire si in a arunca vina asupra ta.

Asa ca ridica-te, traieste-ti viata cu multumire si simte-te binecuvantata ca esti sanatoasa si frumoasa. Sunt oameni care si-ar dori sa fie in stare sa vorbeasca, sa mearga, sa vada, sa auda, sa manance. Sunt copii care sufera de cancer sau de leucemie de la 4 ani.
Crede-ma, nu ai nici un motiv sa te simti cum te simti. Este doar o stare indusa de media, de lumea inconjuratoare si de o perceptie gresita asupra lumii in care traiesti. s.gif


0

#33 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 22 November 2008 - 04:14 PM

Jewels ,multumesc pentru ce mi-ai spus,o sa fac tot posibilul sa ma accept asa cum sunt si sa-mi 'umplu' ziua cu ceva,filme,carti,plimbari (ca tot vine ninsoarea :X ) . Iti multumesc sincer pentru ce mi-ai spus . O sa va tin la curent. bear_yes.gif happy.gif
0

#34 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 November 2008 - 07:37 PM

Crede-ma ca am trecut pe unde treci tu si stiu cum te simti. Dar nu vom fi niciodata multumiti de cum aratam. In primulrand ptr ca media ne arata o fata pe care ar trebui sa o adoptam cu totii. Si totusi, cum am arata, daca toate femeile am arata la fel, aceeasi forma, aceeasi greutate, nimic unic, nimic original. Asta pe langa faptul ca toate pozele din reviste pe care le vedem noi sunt modificate in diferite programe de perfectionare [corel, adobe photoshop... etc..]

Important e sa fim sanatosi si multumiti cu noi insine. s.gif
0

#35 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 22 November 2008 - 08:55 PM

Imi pare asa bine ca am gasit pe cineva care sa ma inteleaga,si da,stiu ca pozele din diferite reviste sunt editate pe calculator si fac pe multe persoane,ma includ,sa se simta prost cand se uita la ele. Dar ai dreptate,trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,pentru ca daca o sa fim toate slabe si aranjate in 'trend' nu o sa mai avem nimic special,mie una niciodata nu mi-a placut sa fiu la fel cu ceilalti. Eu in fiecare an , in ziua cu prima ninsoare,mananc ce-mi pofteste inima,cu masura normal si azi am cam mancat ceva mai mult de obice (rusine sa-mi fie) ,dar de maine revin la alimentatia mea,mi-am facut si 'plinul' de la plafar si din piata,deci o sa incerc sa mananc cat mai sanatos. biggrin.gif
0

#36 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 24 November 2008 - 10:48 PM

Asa sa faci. s.gif

Si tine-ne la curent s.gif
0

#37 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 25 November 2008 - 04:16 PM

In ultimele zile ma simt mai bine in ceea ce ma priveste si pot sa spun mandra ca duminica,luni si astazi nu am facut nicio abatere (tin "dieta" montignac,dar eu mai mult vreau sa-mi fie un stil de viata,nu dieta). Ieri am avut foarte mult de scris si nu m-am gandit absolut deloc la mancare,am mancat seara pentru ca mi-a intrat in reflex,sa zic asa. Si cand nu o sa am mult de scris si de invatat o sa continui acel goblen care sta in dulap de 2 ani, nu radeti de mine ca fac globlen,dar e un peisaj superb de iarna si asa o sa am o ocupatie. biggrin.gif
0

#38 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 27 November 2008 - 05:58 PM

Ca tot m-am bucurat eu :( ,astazi am avut o mica criza, stii,dieta montiganc,despre care vorbeam,ei bine,o tin corect, doar ca in seara asta am mancat cam mult,nu ma puteam opri :( , nu am mancat interzise,doar admise,dar multe :( . Eu zic ca e un inceput bun,ca am reusit sa nu ma bag in cele interzise.
0

#39 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 27 November 2008 - 06:47 PM

Dieta Montignac este intradevar un stil sanatos de viata...dar nu e usor de tinut. Am adaptat si eu stilul acesta pentru o vreme, foarte scurta.
Lucrurile pe care incerc sa le tin cat de cat strict este mancatul fructelor inainte cu 30 de minute de masa sau dupa 2 ore de la masa, abtinerea de la zahar pe cat posibil, cat mai putini cartofi si fainoase albe si un aport ridicat de lichide -cand imi aduc aminte biggrin.gif

Pentru cei interesati, aici sunt principiile de baza. Sau... p.m. me crazy.gif

sick... mergi bine. nu te mai invinovati atat s.gif
0

#40 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 28 November 2008 - 03:47 PM

Dieta e chiar usoara de tinut ,doar ca trebuie sa ai rabdare sa te inveti cu alimentele biggrin.gif , parerea mea. Ieri am facut comanda de centura aceea care ziceam, Vibratone,vine saptamana viitoare,abia astept. biggrin.gif

Astazi cand am venit de la scoala,hop mama cu placintele calde,normal,nemonti,si am mancat 3 bucatele :( ,acum face si cu mere,mai iau si de acolo 1-2. :( Weekend-ul asta e plin de abateri si de luni iar ma fac cuminte . :(
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users