FamousWhy.ro Forum: Bulimia Si Anorexia - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Bulimia Si Anorexia

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 January 2008 - 12:55 AM


2 boli in definitiv psihice, care nu se pot trata medicamentos.

Bulimia este o dereglare alimentara cronica, cu accese de foame in timpul carora bolnavii maninca pe ascuns, cantitati mari de hrana, intr-un timp scurt. Pentru a preveni cresterea in greutate, ei isi provoaca apoi singuri varsaturi, folosesc laxative sau diuretice, au perioade de restrictii alimentare de tip anorexic, sau fac exercitii fizice epuizante.

Anorexia este o dereglare alimentara care se manifesta prin preocuparea excesiva privind dietele si slabirea si care duce la scaderea excesiva in greutate, insa fara a pierde pofta de mancare. O persoana anorexica scade foarte mult in greutate si se considera grasa oricare ar fi greutatea ei reala. Uneori nici nu observa ca are o greutate mult sub limitele normalitatii.

Sunt boli intalnite indeosebi la femei, dar s-au intalnit cazuri si la barbati. Ati trecut sau cunoasteti pe cineva care a trecut prin asa ceva? Eventual cum v-ati vindecat?
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 January 2008 - 12:15 AM

Un membru din familia mea suferă de anorexie. De fapt, boala a apărut ca rezultat al medicaţiei prescrise pentru crizele de epilepsie de care suferă. Erau niste medicamente care dădeau o enormă poftă de mâncare şi în câteva luni s'a îngrăşat peste limitele normale. La doar 18 ani, avea cred peste 90 de kg. Medicul a re evoluat situaţia şi i'a prescris ceva cu aceeaşi eficacitate dar care taia pofta de mâncare. Acum suflă vântul peste ea şi o dă jos :) Însă mănâncă foarte rar şi mereu se plânge (efectiv) că e grasă.
Nu ştiu dacă există o posibilitate de vindecare, doar dacă eşti înconjurat de familie şi cu suportul lor şi capacitatea ta de înţelegere (care la nepoata mea nu prea există deoarece este afectata psihic şi capacitatea ei de înţelegere a lucrurilor este mult sub normal) . Greu de zis :(
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 19 January 2008 - 03:38 PM

Un singur lucru o mai poate face bine: psihologul. A ajuns o boala greu de vindecat cu ajutorul celor dragi pt ca ea poate sa spuna ca voi dar sa faca tot ca ea pe ascuns... si nu e un lucru greu. Psihologul e de baza, el stie ce e de facut si cum sa lucreze cu nepoata ta ca s-o faca bine...

Acum cativa ani am avut bulimie pt cateva luni, exact tipul descris in primul post minus laxative si diuretice. Mancam numai si numai prostii si ma ingrasasem, plus o depresie frumoasa in aceeasi perioada si uite-asa frumos am dat-o in bulimie. O prietena a trecut prin asta anul trecut cand parintii ei erau pe cale sa se desparta, deci nu e intotdeauna o boala provocata doar de dorinta de a arata bine. Amandoua am depasit faza dupa ce-a trecut 'criza', dupa ce s-au rezolvat problemele.

Amandoua am invins bulimia relativ usor, probabil pt ca nu ne-a fost afectata perceptia reala despre noi (cum se intampla la anorexici) si pt ca era provocata majoritar de factori externi. Probabil. Insa la cazurile care depasesc durata de 6luni, maxim un an, e nevoie maxima de un psiholog.
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 January 2008 - 04:22 PM

Da, ai dreptate. Insa dupa cum am spus, nepoata mea sufera de Epilepsie Grand Mal si capacitatea ei de a intelege lucrurilor este scazuta. Nu merge la psiholog. Abia se duce la doctor influentata si convinsa de familie.

Si da, aceste afectiuni pot aparea si impreuna cu starile de depresie datorate anumitor evenimente din familie sau din viata noastra. Depinde cum primesti lucrurile. Si ai mei s-au despartit cand aveam 14 ani, dar am trecut relativ usor prin acea perioada. Nu neg ca depresia nu a fost prezenta, nu neg ca nu au existat complexe de inferioritate. Insa peste toate am trecut mai usor ca altii... poate ca e doar noroc...sau providenta divina.

Insa tin sa adaug ca psihologul e legat de maini si de picioare daca tu nu iti dai silinita, daca nu te deschizi , daca nu incerci sa cooperezi. Fara dorinta ta de a te schimba, psihologul nu are nici o putere.
0

#5 User is offline   ziziyoyo Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 1
  • Joined: 31-March 08
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 31 March 2008 - 01:49 PM


si eu sufar de ambele. Acum trec printr-o perioada de bulimie dupa 2 luni de regim. Pur si simplu nu pot sa ma abtin sa nu mananc. Ma simt ca un butoi. Si cu cat vad asta mai mult, cu atat mananc mai mult. Sunt epuizata la maxim. As vrea sa revin la normal. De maine incerc sa nu mai mananc. Asa o sa scap de vomitat. Mai exista pe acest site persoane care trec prin aceasta faza? Poate discutam mai aprins. Mie mi-ar face bine.
0

#6 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 31 March 2008 - 02:15 PM

Eu nu am trecut prin asta si sper sa nu trec e foarte rau din cate vad. Sper sa treci peste asta zizi!
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 31 March 2008 - 09:58 PM

Foarte multe vedete sufera de aceste boli din cauza dietelor exigente indelungate...

Imi scapa acum numele lor.
0

#8 User is offline   reinadelosmuertos Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 3
  • Joined: 15-June 08
  • Idolul Meu:hilary keller

Posted 15 June 2008 - 07:46 PM

View Postziziyoyo, on Mar 31 2008, 01:49 PM, said:

si eu sufar de ambele. Acum trec printr-o perioada de bulimie dupa 2 luni de regim. Pur si simplu nu pot sa ma abtin sa nu mananc. Ma simt ca un butoi. Si cu cat vad asta mai mult, cu atat mananc mai mult. Sunt epuizata la maxim. As vrea sa revin la normal. De maine incerc sa nu mai mananc. Asa o sa scap de vomitat. Mai exista pe acest site persoane care trec prin aceasta faza? Poate discutam mai aprins. Mie mi-ar face bine.




si eu trec printr-o perioada anapoda...nu stiu sigur daca sufar de vreuna din aceste doua boli...vreau sa slabesc....am avut tentative de "nemancat"...dar nu m-au tinut mult...o sapt maxim....dar desi apoi mancam normal ma simteam vinovata....intr-o zi m-am hotarat sa ma apuc de slabit....am o prietena anorexica....de la ea am primit sfaturi..
nu mananc decat o data pe zi..supa de legume...sau..un iaurt fitness de la danone....sau o conserva de ton....beau ceaiuri....
spre deosebire de tipa pe care o cunosc si sufera de anorexie(ea bea cola zero sau light)..eu beau lipton sau nestea...
in rest..daca imi e foame...beau lichide sau fructe...ma simt ingrozitor de vinovata daca mananc ceva care ingrasha..uneori vomit intentionat daca mi se pare mie ca am mancat prea mult...uneori chiar imi vine sa vomit fara sa "imi bag degetele pe gat"......fac exercitii zilnic...alerg in fiecare dimineata in parc si seara dansez sau fac abdomene sau amandoua...
intr-o saptamana de cand m-am apucat ca lumea am slabit 6 kg...
la 1.65 am 50 de kg....vreau sa ajung la 45..
sincer...nu stiu unde vreau sa ajung....nu stiu nici macar daca sunt sau nu...'anorexica'...

This post has been edited by Jewels: 20 June 2008 - 11:52 PM
Reason for edit:: te rugam sa nu folosesti limbaj mirc. Asta inseamna sh, tz, k, d, p. Multumim :)

0

#9 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 15 June 2008 - 08:09 PM

View Postreinadelosmuertos, on Jun 15 2008, 08:46 PM, said:

si eu trec printr-o perioada anapoda...nu stiu sigur daca sufar de vreuna din aceste doua boli...vreau sa slabesc....am avut tentative de "nemankt"...dar nu m-au tinut mult...o sapt maxim....dar desi apoi mancam normal ma simteam vinovata....intr-o zi m-am hotarat sa ma apuc de slabit....am o prietena anorexica....de la ia am primit sfaturi..
nu mananc decat o data p zi..supa de legume...sau..un iaurt fitness d la danone....sau o conserva d ton....beau ceaiuri....
spre deosebire d tipa p care o cunosc si sufera d anorexie(ea bea cola zero sau light)..eu beau lipton sau nestea...
in rest..daca imi e foame...beau lichide sau fructe...ma simt ingrozitor de vinovata daca mananc ceva kre ingrasha..uneori vomit intentionat daca mi se pare mi e ca am mancat prea mult...uneori chiar imi vine sa vomit fara sa "imi bag dgtl p gat"......fac exercitii zilnic...alerg in fiecare dimineatza in parc sh seara dansez sau fac abdomene sau amandoua...
intr-o saptamana d cand m-am apucat calumea am slabit 6 kg...
la 1.65 am 50 d kg....vreau sa ajung la 45..
sincer...nu stiu unde vreau sa ajung....nu stiu nici macar daca sunt sau nu...'anorexica'...
i

Parerea mea este ca faci foarte rau, pentru a slabi din contra trebuie sa mananci de mai multe ori pe zi ( bineinteles mancare nu bogata in grasimi( ex. carne alba la gratar, orez simplu etc...), pentru a slabi frumos si nu pentru a da si muschii pe care ii mai ai pe tine jos si sa ramani cu celulita si grasime inestetica, cel putin asta stiu sigur pentru ca tin legatura cu un nutritionist.... si in principal trebuie sa te hranesti bine, sa mananci multe fructe care nu ingrasa ( mere, grefe, ananas etc... fara pere, banane etc.)

Dar parerea mea e as iei legatura cu un nutrtionist....ca sa nu ajungi la anorexie...sau apoi la bulimie...


Eu cred ac arati destul de bine , la 1.65 ,50 kg , e chiar foarte bine, dar de fapt te inteleg perfect...pentru ca si eu am avut si mai am aceiais senzatie ca sunt grasa si amajuns la 1.63 43 de kg aratam oribil tot la fel nu mancam.... dar nu imi provocam senzatii de voma...in schimb nu mancam si parintii au luat legatura cu un nutritionist, acum insa am 45 de kg....dar cred ca ai ajuns prea departe ca sa iti autoprovoci senzatia de voma......acum e alegerea ta...but take care...
0

#10 User is offline   reinadelosmuertos Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 3
  • Joined: 15-June 08
  • Idolul Meu:hilary keller

Posted 15 June 2008 - 08:50 PM

View Postpink_widget, on Jun 15 2008, 08:09 PM, said:

i

Parerea mea este ca faci foarte rau, pentru a slabi din contra trebuie sa mananci de mai multe ori pe zi ( bineinteles mancare nu bogata in grasimi( ex. carne alba la gratar, orez simplu etc...), pentru a slabi frumos si nu pentru a da si muschii pe care ii mai ai pe tine jos si sa ramani cu celulita si grasime inestetica, cel putin asta stiu sigur pentru ca tin legatura cu un nutritionist.... si in principal trebuie sa te hranesti bine, sa mananci multe fructe care nu ingrasa ( mere, grefe, ananas etc... fara pere, banane etc.)

Dar parerea mea e as iei legatura cu un nutrtionist....ca sa nu ajungi la anorexie...sau apoi la bulimie...


Eu cred ac arati destul de bine , la 1.65 ,50 kg , e chiar foarte bine, dar de fapt te inteleg perfect...pentru ca si eu am avut si mai am aceiais senzatie ca sunt grasa si amajuns la 1.63 43 de kg aratam oribil tot la fel nu mancam.... dar nu imi provocam senzatii de voma...in schimb nu mancam si parintii au luat legatura cu un nutritionist, acum insa am 45 de kg....dar cred ca ai ajuns prea departe ca sa iti autoprovoci senzatia de voma......acum e alegerea ta...but take care...





:)..intr-un mod bizar,sunt constienta de faptul ca e foarte rau ce fac....chestia anormala este aceea ca desi constientizez,nu fac nimic,parca mi-ar place ideea de autodistrugere...acu cateva luni nu eram genul care sa isi faca griji in privinta greutatii....imi palcea sa mananc...mancam orice vroiam cand vroiam...eram fericita....acum orice as face ma simt vinovata....vreau sa revina totul la normal...nici macar nu inteleg de ce ..nu fac nimic in privinta asta...pentru ca sunt singura care poate schimba ceva...
eu am mai avut tendinte spre 'autodistrugere'....foarte multe..si imi e si foarte aiurea sa scriu aici toate astea...
in concluzie...nu stiu daca fac tot ceea ce fac..pentru a arata mai bine...sau...pentru a ma distruge..
raspunsul cred ca e un psiholog,i know...
0

#11 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 15 June 2008 - 09:10 PM

View Postreinadelosmuertos, on Jun 15 2008, 09:50 PM, said:

:)..intr-un mod bizar,sunt constienta de faptul ca e foarte rau ce fac....chestia anormala este aceea ca desi constientizez,nu fac nimic,parca mi-ar place ideea de autodistrugere...acu cateva luni nu eram genul care sa isi faca griji in privinta greutatii....imi palcea sa mananc...mancam orice vroiam cand vroiam...eram fericita....acum orice as face ma simt vinovata....vreau sa revina totul la normal...nici macar nu inteleg de ce ..nu fac nimic in privinta asta...pentru ca sunt singura care poate schimba ceva...
eu am mai avut tendinte spre 'autodistrugere'....foarte multe..si imi e si foarte aiurea sa scriu aici toate astea...
in concluzie...nu stiu daca fac tot ceea ce fac..pentru a arata mai bine...sau...pentru a ma distruge..
raspunsul cred ca e un psiholog,i know...



So...aceleasi sentimente le-am avut si le mai am, vreau sa slabesc sa arat perfect, dar de fapt nici eu nu stiu unde vreau sa ajung...te inteleg perfect.....bine la, mine chestia cu slabitul e de doi ani... dar ma gandesc oare o sa incetez sa fiu preocupata de lucrul asta..... chair daca vb cu un nutritionist....ceea ce imi spun el nu ma influenteaza deloc... tot vreau sa slabesc....bine nu asa de tare e autosugestia asta....dar persista...orim sper ca intr-o zi sa nu mai simt atat de complexata....chiar daca nu as avea de ce sa ma simt...

Whatever... mult noroc... sa te faci bine.... :)
0

#12 User is offline   reinadelosmuertos Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 3
  • Joined: 15-June 08
  • Idolul Meu:hilary keller

Posted 15 June 2008 - 09:37 PM

View Postpink_widget, on Jun 15 2008, 09:10 PM, said:

So...aceleasi sentimente le-am avut si le mai am, vreau sa slabesc sa arat perfect, dar de fapt nici eu nu stiu unde vreau sa ajung...te inteleg perfect.....bine la, mine chestia cu slabitul e de doi ani... dar ma gandesc oare o sa incetez sa fiu preocupata de lucrul asta..... chair daca vb cu un nutritionist....ceea ce imi spun el nu ma influenteaza deloc... tot vreau sa slabesc....bine nu asa de tare e autosugestia asta....dar persista...orim sper ca intr-o zi sa nu mai simt atat de complexata....chiar daca nu as avea de ce sa ma simt...

Whatever... mult noroc... sa te faci bine.... :)



mersi la fel...:)..take care
0

#13 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 July 2008 - 04:59 PM

Hmmm sincer ? Anorexia se poate manifesta si daca mananci foarte rar si totusi cand mananci, mananci bine si cu pofta ? Mananc des si in portii mici, dar nu ma consider deloc grasa. Vad ca aproape ma ia vantul, sunt foarte inalta si foarte slaba, dar mi s-a instalat in cap chestia cu nu mi-e foame .. si pap foarte bine numai daca ma ia ameteala. :D

Asta e o forma de anorexie? :unsure:
0

#14 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 July 2008 - 12:38 AM

Nu, dar nici nu e sanatos. Absolut deloc!
0

#15 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 July 2008 - 02:22 PM

Asta se rezolva printr-o dieta sanatoasa. :p
0

#16 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 11:09 PM

de trecut prin asta nu am trecut, dar o prietena de-a mea a avut probleme cu anorexia. ce sa zic? e..greu, mai ales dupa ce ajungi la doctor si te chinui sa mananci, putin cate putin...
0

#17 User is offline   Jessica_ Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 1
  • Joined: 20-September 08
  • Idolul Meu:Jesus Christ

Post icon  Posted 20 September 2008 - 11:53 PM

pasarea phoenix pe yahoo groups. special conceput pentru anorexice si bulimice care vor sa se vindece si au nevoie de ajutor, sau care au tatonat macar cu ideea de vindecare. Pentru a discuta cu cei care va inteleg si sunt alaturi de voi cu adevarat despre gandurile, vietile, temerile voastre, asa cum nimeni altcineva nu le-ar putea pricepe.
0

#18 User is offline   Luana Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 1
  • Joined: 29-September 08

Posted 29 September 2008 - 05:20 PM

As fi curioasa sa intreb ce experimenteaza o persoana ce sufera de bulimie....eu ,spre exemplu am 1,72 si 46 de kg,si o pofta nebuna sa mananc....in mare parte cel putin pana la varsta asta(17)nu m-am confruntat cu mari fluctuatii de greutate(maxim-48 de kg) ,insa imi doresc foarte tare sa imi menin o greutate constanta de 44 kg.....problema fiind ca dupa ce mananc ma simt f rau si simt nevoia sa imi eliberez stoamacul,lucru care ma face sa ma simt foarte bine apoi....deocamdata nu imi este frica,nu am nici o problema serioasa,asta o stiu din cauza ca intotdeauna am fost slaba....dar poate ca ar trebui sa beneficiem de pareri mai detaliate si concise vizavi de aest subiect.
0

#19 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 September 2008 - 01:08 AM

... Esti deja subponderala rau cu inaltimea si greutatea ta, ar trebui sa ai cel putin 52kg la asa o inaltime. Si 44 e deja exagerat de putin, ai mare grija ca din cate spui ai dat-o deja rau in bulimie (pofta mare de mancare, vomitatul).

Pe termen lung, bulimia strica dintii (din cauza acidului din stomac) si poate duce la anemie pt ca mananci, dar vomitand privezi organismul de substantele nutriente necesare. Sau la anorexie (sa nu mai mananci deloc). Poti foarte frumos sa lesini pe strada sau, estetic vorbind, sa arati ca un cadavru ambulant, cu tot cu albeata din dotare.

Neaparat du-te si consulta un doctor pt ca ai bulimie si o greutate mult prea mica decat ar fi normal, si asta-ti va pune in pericol sanatatea.
Si gandeste-te ca daca tu chiar vrei sa slabesti, solutia e sa ai un regim alimentar echilibrat (sa mananci putin din toate) si sa faci sport. Nu sa-ti omori organismul dand afara odata cu caloriile si substantele necesare functionarii corpului.
0

#20 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 19 November 2008 - 04:17 PM

Buna! Nu stiu daca o sa citeasca cineva ce o sa scriu,dar macar incerc. Cred ca sunt bulimica si caut sprijin. Nu mai rezist asa,unii ar zice ca sunt buna asa, 1.70 - 57 kg ,dar nu arat de 57,sunt grasa,am aripi in jurul abdomenului,nu aripioare,astea sunt aripi. Inca nu am ajuns sa-mi provoc greata,desi am incercat o data si nu am reusit. Cand ma trezesc,ma gandesc ce sa mananc sa nu ma ingras,dimineata mananc sanatos,dar cand vin acasa de la scoala bag in mine ce nimeresc si bune si rele,iar apoi imi pare rau si ma apuc de plans,am ajuns chiar sa beau seara cam mult uneori ca sa uit,dar mai tare ma afund,stau in pat si ma gandesc de ce sunt asa,de ce nu slabesc,de ce nu ma pot controla. De multe ori nici nu imi este foame,dar tot mananc,uneori simt ca nu mai incape nici un picur de apa in mine si eu continui sa mananc. Am devenit obsedata de greutatea mea,iau ceaiuri,ma cantaresc zilnic de vreo 3-4 ori,incerc sa tin diete,regimuri,chiar si post,pentru ca in mintea mea ,daca renunt o perioada la carne,oua,lapte ,poate mai slabesc,dar eu mananc si mai multe prostii de post,dar multe si rele. Va scriu voua pentru ca caut ajutor,sprijin, va rog frumos sa nu ma alungati la medic pentru ca nu ma duc. Acum pe langa faptul ca va cer un sfat ma si descarc. In fiecare minut ma gandesc la mancare,caut informatii despre bulimie,diete,cure de slabire,regimuri,ma gandesc ce sa fac sa slabesc. Vreau sa fiu ca toti ceilalti tineri de varsta mea (16 ani neinpliniti). Sunt la liceu si vad tot felul de fete,grase,slabe si am momente de cateva secunde cand sunt multumita de mine cand vad o fata dubla cat mine,dar doar cateva secunde. La scoala stau in banca,retrasa ,din cauza asta,uneori nici nu raspund la ore cu gandul ca ma privesc cei din spate cand ma ridic in picioare si se uita la mine,la cum arat. Probabil v-am plictisit,poate ma puteti ajuta cumva .
0

#21 User is offline   Bosumflici Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 83
  • Joined: 20-August 08

Posted 19 November 2008 - 04:37 PM

Mey nu tre sa te gandesti asa ... poate asa este constructia corpului si d-asta pari putin mai plinutza .. si daca ai fi ce are ? Fiecare e frumos in felul lui .. si cine te place, te place oricum ai arata ... la 1.70 si 57 de kg chiar nu esti grasa, numai tine diete ca iti fac rau .. mai bine incerci cateva exercitii in fiecare zi si mananci mai sanatos .. nu tre sa plangi sau mai rau sa bei ca tot tie o sa-ti faci rau ... incearca sa gandesti mai pozitiv si sa ai o parere mai buna despre tine s.gif
0

#22 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 19 November 2008 - 06:00 PM

CITAT(sick @ Nov 19 2008, 04:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
va rog frumos sa nu ma alungati la medic pentru ca nu ma duc.

Poti si fara medic daca iti doresti sa iti revii. Tu esti clar doar la inceput, dar te apropii incet de bulimie. Ai grija.
Iti spun din proprie experienta ca e normal sa fii interesat de cum arati, si eu cand aveam 15 ani eram cu 7 kilograme mai grasa decat sunt acum, si eram foarte stresata. Tineam tot felul de cure, ma cantaream zilnic, imi cercetam picioarele sa vad daca tot la fel de grase par, incercam sa nu mananc mult, dar cu cat ma gandeam la mancare sa ma controlez, cu atata mancam mai mult, etc.
Corpul tau se va proportiona cu timpul, si chiar daca vei avea mereu niste aripioare, alea vor scadea prin miscare fizica. Daca nu mananci nu faci nimic decat sa iti distrugi sistemul digestiv, sa iti slabesti sistemul imunitar si sa slabesti si din punct de vedere psihic. Daca totusi vrei sa iti controlezi mancatul, mananca ceea ce iti place si ai pofta, dar in cantitati mici si incearca sa faci miscare. O sa vezi ca nu te vei ingrasa, iar daca ramai la kilogramele tale, esti foarte bine. Miscarea te intareste si te va face mai optimista.
Trebuie sa ai incredere in tine si sa iti incerci puterile, oamenii au resurse nelimitate. Incearca sa iti gasesti alte ocupatii, care sa nu te lase sa te gandesti la obsesia asta a ta. Si in nici un caz nu bea. Alcoolul ingrasa mai mult decat mancarea, plus ca risti sa iti distrugi tineretea cu el. Vorbeste cu prietenele despre ce simti, uita-te la filme, citeste ceva carti, fa orice care sa iti distraga atentia de la corpul tau.

Ramai pe topicul asta si tine-ne la curent. Eu mai vreau sa vorbim s.gif
0

#23 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 20 November 2008 - 02:07 PM

Bosumflici , eu nu sunt frumoasa nici macar in felul meu,incerc exercitii,incerc sa mananc sanatos,dar spre seara ma scap la de toate ..
Thrill ,am incercat toate metodele sa ma abtin,dar nu pot,nu reusesc,miscare..doar abdomene fac seara 4 serii de 50 . Stiu ca alcoolul ingrasa si totusi pe moment nu-mi pasa,dupa realizez. Indiferent de lucrul care il fac,toate lucrurile care le fac ma fac sa ma gandesc la cum arat. Incerc in fiecare zi sa ma schimb,de ani de zile. O sa va tin la curent.


0

#24 User is offline   Bosumflici Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 83
  • Joined: 20-August 08

Posted 20 November 2008 - 06:05 PM

CITAT(sick @ Nov 20 2008, 02:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bosumflici , eu nu sunt frumoasa nici macar in felul meu,incerc exercitii,incerc sa mananc sanatos,dar spre seara ma scap la de toate ..
Thrill ,am incercat toate metodele sa ma abtin,dar nu pot,nu reusesc,miscare..doar abdomene fac seara 4 serii de 50 . Stiu ca alcoolul ingrasa si totusi pe moment nu-mi pasa,dupa realizez. Indiferent de lucrul care il fac,toate lucrurile care le fac ma fac sa ma gandesc la cum arat. Incerc in fiecare zi sa ma schimb,de ani de zile. O sa va tin la curent.

Ai o parere foarte proasta despre tine si probabil d-asta spui ca nu esti frumoasa ... poate ai avut o relatie care a mers prost si chestia asta te-a descurajat ... sau .. nush ce sa spun .. cred ca tre sa-ti schimbi putin atitudinea si sa te iubesti asa cum esti si sa te placi ... nu o sa fie usor dar macar incearca ... si la mancare nu tre sa te abtii ci tre sa mananci putin si des .. mai ales la ore fixe si mai sanatos ... iar dimineata si seara faci exercitii ....
0

#25 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 20 November 2008 - 06:35 PM

Ah,nu,nu e vorba de vreo relatie,asa ma simt eu,daca as fi slaba m-as considera mai frumoasa,as avea mai multa incredere in tot ceea ce fac,dar asa..nu prea. pai mananc mancaruri usoare,dar in cantitati mari si des :( . Cum sa ma pot iubi cand vad ca toate hainele stau aiurea pe mine,in special la bluze am un "noroc" mai mare ca mine,toate hainele sunt facute pentru cele slabe,rar gasesc,cum sa ma imbrac putin mulat? nu pot,ca mi se vad frumoasele forme. Imi cer scuze ca vin si va spun voua problemele mele,dar nu am cui,majoritatea rad de mine cand aud..
0

#26 User is offline   Bosumflici Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 83
  • Joined: 20-August 08

Posted 20 November 2008 - 08:43 PM

Stai linstita ... dar nu esti grasa .. la 57 de kg esti doar putin plinuta ... eu de exemplu vreau sa ajung la 55 de kg si avem aceeasi inaltime ... deci vezi nu esti grasa .. bleh.gif .. si daca iti spune cineva ca esti grasa treci mai departe, cel mai mult conteaza sa te placi tu ... si cine nu te place indiferent cum arati nu te merita
0

#27 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 20 November 2008 - 09:00 PM

Asta e problema ,ca eu nu ma plac,cand mai sunt la scoala ori pe afara si aduce cineva vorba despre asta spun ca nu imi pasa,cui nu-i convine sa nu se uite,dar spun asta doar ca sa nu arat ca sunt slaba. Eu acum incerc sa tin o dieta,si eu cu gandul ca sunt la dieta mereu,vreau sa mananc mereu ceea ce nu am voie,cred ca de la asta am inceput sa fiu bulimica. O sa renunt si in minte la dieta si o sa incerc sa mananc Sanatos,nu Dietetic,poate asa creierul meu primeste altfel informatia si o sa ma stapanesc de la anumite alimente si poate se mai misca si cantarul ouch.gif Mai vorbim. pic_a_boo.gif
0

#28 User is offline   sick Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 19-November 08

Posted 21 November 2008 - 06:57 PM

Astazi am incercat sa-mi provoc voma si nu am reusit :( ,nu inteleg de ce.
0

#29 User is offline   Bosumflici Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 83
  • Joined: 20-August 08

Posted 21 November 2008 - 07:34 PM

Pai numai incerca ... nu-i bine :|
0

#30 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 22 November 2008 - 03:40 AM

sick, pariez ca mananci de regula mult si repede, asa ca schimba ritmul, mananca incet si de toate (nu te priva de unele alimente ca nu-ti va fi bine), ia inghitituri mici si cumpatate si vei vedea ca vei reduce usor-usor cantitatea. Faptul ca faci exercitii este laudabil, dar se poate si mai bine => practica un sport, de preferat incearca inotul pt ca este renumit pt faptul ca modeleaza corpul in intregime, musculatura.

Pe langa asta, nu crezi ca acorzi totusi o importanta exagerata aspectului fizic? Schimba prioritatile si gaseste-ti o pasiune careia sa-i dedici timp, ceva care sa-ti fie folositor si pe viitor, ceva care sa te faca sa cresti in ochii tai. Incearca sa citesti carti dintr-un domeniu care te atrage, sa te implici in diverse activitati, sa inveti diverse lucruri, daca ai un talent foloseste-l din plin. Efectiv imbunatateste-te ca persoana, ca om.
Aspectul fizic nu este atat de important in societate pe cat crezi, mai importanta este atitudinea ta fata de cum arati - sunt multe fete mai plinute foarte placute pt felul lor de-a fi, pt faptul ca se simt bine in pielea lor si asta se vede. Faptul ca nu se streseaza pt cum arata le da mai mult timp si energie pt ceea ce este cu adevarat important. Incearca sa faci cele scrise in primul paragraf, fii sanatoasa si cauta-ti haine in care sa te simti bine asa cum esti.

Oh, bulimia are cateva efecte negative urate: iti omori stomacul, iti omori intestinul gros daca iei laxative, iti strici dintii de la vomitat, ai sanse sa lesini pe strada din cauza eliminarii tuturor substantelor necesare organismului prin vomitat. Solutia este un meniu echilibrat (cate putin din toate) si sport regulat.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users