FamousWhy.ro Forum: De Ce Invatam? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De Ce Invatam?

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 20 September 2007 - 03:00 PM


Cheia catre invatatura este motivarea. Nu exista invatatura de calitate fara a avea o puternica determinare sa o faci. Motivatia poate sa fie interioara (curiozitate, interes, placere) sau exterioara (dorinta de a reusi la un examen, admitere, etc...). Inteligenta emotionala duce la o invatare eficient.

Cum credeti ca se pot motiva elevii pentru a-si atinge maximul de potential in procesul invatarii? (in functie de varsta, interese, pasiuni)
0

#2 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 20 September 2007 - 03:02 PM

La obiectele preferate, or sa invete tot timpul cu placere.. la celelalte...de frica :crazy: depinde de prof..
Cert e ca atunci cand inveti din frica, nu retii mare lucru..
0

#3 User is offline   Pisi Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 18
  • Joined: 21-September 07
  • Gender:Male
  • Location:candyland
  • Interests:hip-hop :>
  • Idolul Meu:bloo

Posted 21 September 2007 - 01:47 AM

trebuie ca invatatul sa fie o activitate normala nu o corvoada , nu ceva ce trebuie sa faci pentru nota sau pentru mama sau pentru un profesor ci sa fie un lucru atractiv pe care esti obisnuit sa il faci poate pentru a putea duce o discutie pe orice tema pana la capat , pentru a depasi pe altii .. oricum trebuie sa te gandesti ca o faci pentru tine si nimanui nu ii strica o informatie in plus indiferent de domeniu nu se stie cand ai nevoie .
0

#4 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 21 September 2007 - 02:34 PM

Eu una , învăţ ca să mă pot realiza în viitor :) . Ca să mă simt eu împlinită. Nu aş putea suporta gândul că sunt codaşa clasei ,că sunt cea mai leneşă dintre toţi.
0

#5 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 September 2007 - 04:24 PM


View PostAngel, on Sep 21 2007, 03:34 PM, said:

Eu una , învăţ ca să mă pot realiza în viitor :) . Ca să mă simt eu împlinită. Nu aş putea suporta gândul că sunt codaşa clasei ,că sunt cea mai leneşă dintre toţi.

dar ca esti prima la medie dar altii sunt mai inteligenti sau mai culti poti suporta ?
0

#6 User is offline   sorridere Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 40
  • Joined: 11-September 07
  • Idolul Meu:I don't have

Posted 21 September 2007 - 05:53 PM

Invatam pentru noi.
Invatam pentru a ne descurca mai bine in viata, pentru a trai mai bine.
Invatam pentru a nu ramane infantili :spiteful:
0

#7 User is offline   Crosshair Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 13
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 September 2007 - 07:03 PM

Exact. Pentru noi invatam.
Eu unul am ajuns tocilar de cand am intrat la facultate. Numai sa termin facultatea fara probleme.
0

#8 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 22 September 2007 - 05:38 PM

View PostProfu, on Sep 21 2007, 03:24 PM, said:

dar ca esti prima la medie dar altii sunt mai inteligenti sau mai culti poti suporta ?

nu ştiu , nu e situaţia la mine. eu nu sunt prima la medie , dar sunt mai inteligentă şi mai cultă ca restul clasei .
0

#9 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 September 2007 - 05:53 PM

E bine sa invatam si ce ne place nu sa ne lasam indrumati, sfatuiti de persoane care sunt depasite de noile tendinte ale dezvoltarii omenirii. Se spune ca omul din greseli invata si ca e bine sa invatam intai lucruri de baza care poate nu mai sunt utile in prezent... insa avem oare timp sa mai studiem prezentul si eventual viitorul?

De exemplu eu in facultate studiam la majoritatea laboratoarelor Roboti si procesoare iesite din uz inca dinainte de 2000 si ne uitam cu lacrimi in ochi si cu gura cascata la ce filmulete vedeam cu laboratoare ale colegilor din Korea, China, Japonia... care faceau practica pe roboti futuristici de care noi probabil vom auzi peste 50 de ani :(

Pe cine dam vina? Pe sistemul de invatamant romanesc? Pe noi ca nu citim suplimentar? Pe profesori care sunt depasiti?
0

#10 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 22 September 2007 - 05:59 PM

Depinde de universitate, şi de conducerea ei. Se pot atrage fonduri, se pot reorganiza laboratoarele. Dar pentu asta este nevoie de un investitor, nu? Statul, clar că nu are fonduri. Rămân companiile private.
De exemplu, dacă faci Politehnica în Timişoara, poţi aproape sigur la terminare să te angajezi la Siemens sau la Alcatel, au mereu nevoie de experţi. Dar le oferă studenţilor oportunitatea de a face practică la companie - alternativa ar fi fost să sposorizeze universitatea. Practic, formarea viitorilor angajaţi începe direct de pe băncile facultăţii. În varianta a doua, ar fi trebuit ca firma să aibă încredere în integritatea şi capacitatea profesorilor de la instituţie, pentru a putea fi siguri că viitorii absolvenţi au valoare. Se pare că deocamdată nu au :coolspeak:
0

#11 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 22 September 2007 - 06:13 PM

Mă , degeaba toceşti , degeaba eşti cel mai bun la învăţătură din clasă , dacă nu ai cultură generală , dacă nu ai subiecte de discuţie. La şcoală se învaţă doar lucrurile elementare,şi doar nu o să discuţi gramatica limbii române pe stradă , la o petrecere stilată , sau la o bibliotecă. Cel mai în vogă subiect e muzica , mai apoi literatura.
Şi când zic muzică nu mă refer la artiştii wannabe din ziua de azi, ci la istoria muzicii , la clasicism , preclasicism.
Plus , trebuie să ştii să te comporţi cu oamenii....nu doar să fii eminent la învăţătură.
0

#12 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 23 September 2007 - 01:27 AM

dubios, dar cam ai dreptate !
si plecand de aici, cultura se formeaza numai citind si discutand in particular, adica acasa, si nu la liceu unde se invata strict elementarul !
putini mai au puterea in zilele noastre, printre atatea ispite, sa se mai cultive(ze :D)

eu nu sunt bosorog, dar pe vremea mea, c sa zic asa :), nu existau canale TV si Net
Cablu am avut prin 94, adica la 10 ani (si oricum era slabut) iar net prin 96, deci pe la 12...(dar si mai slabut)
la inceput erau 10 canale pe un tv alb negru si cand am avut net prima oara plateam 4 dolari pentru 4 ore prin dial-up + telefonul.

este mai mult evident ca singura distractie era cititul pe vremea aia !
iar prima carte in afara de povesti si carti de colorat, citita, a fost Dama cu camelii !
desigur, n-am inteles nimic din ea si am reluat-o ceva ani mai tarziu...vroiam doar sa zic...
0

#13 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 24 September 2007 - 12:02 AM

View PostAngel, on Sep 22 2007, 07:13 PM, said:

Plus , trebuie să ştii să te comporţi cu oamenii....nu doar să fii eminent la învăţătură.
Socializarea corecta se invata la gradi. Si in scoala primara. In rest, mergi la scoala pentru a acumula niste cunostinte care-ti vor folosi mai tarziu in viata (nu discutam neaparat programa romaneasca ..). Inveti pentru ca iti va folosi mai tarziu, nu doar de amorul artei.
Daca liceul este de matematica-informatica, apoi las-o naibii de treaba si nu-i stresa pe elevi cu istoria antica, latina si geografia avansata a Romaniei. Eventual ca optionale. La fel si cu elevii de uman, care scapa de matematica abia in clasa a XIIa. :rolleyes:

M-am uitat peste programa de la faculta mea, informatica. Sunt vreo 2 materii de pe vremea lui Pazvante Chioru'. Cred c-o sa simt de-a dreptul satisfactie sa chiulesc de la ele.
0

#14 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 October 2007 - 02:19 PM

Quote

M-am uitat peste programa de la faculta mea, informatica. Sunt vreo 2 materii de pe vremea lui Pazvante Chioru'. Cred c-o sa simt de-a dreptul satisfactie sa chiulesc de la ele.


Eu in facultate am avut majoriatea materiilor de pe vremea lui Pazvante Chiorul.

Volumul mare de cunostinte din manualele scolare sau din cursurile de la facultate, parcurse intr-un timp foarte scurt, nu conduce decat la invatare mecanica pentru a obtine macar note de trecere la materia respectiva.
0

#15 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 13 October 2007 - 01:11 PM

View PostAdi Barb, on Oct 3 2007, 03:19 PM, said:

Eu in facultate am avut majoriatea materiilor de pe vremea lui Pazvante Chiorul.
.. si uite asa ajunge un elev sa se intrebe "de ce dracu are rost sa invat?".

in the end, is doua motive pentru a invata : ori pentru ca iti foloseste la un viitor job, ori pentru ca ii foloseste culturii tale generale. iar in al doilea caz, e nevoie de un profesor cu charisma care sa-ti trezeasca gustul pentru cultura ..
0

#16 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 13 October 2007 - 03:20 PM

Eu in general pt scoala invat doar sa nu am note mai mici decat ceilalti si sa nu faca ai mei urat, pur orgoliu, chiar nu vad de ce sa ma complic sa invat de 10 la materii care nu-mi vor fi niciodata de folos (cultura generala ti-o faci si fara sa tocesti ca maniacul). Si invat mai bine pt materiile de bac mai ales ca 3 dintre materiile respective ma vor ajuta pe viitor iar 2 sunt de cultura generala. La facultate cred ca ar fi cazul sa invat ca lumea pt toate cursurile
0

#17 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 07 November 2007 - 11:55 AM

De ce invatam? Buna intrebare :)
Eu nu am invatat aproape niciodata. Adica nu am invatat in mod constient...Cunostiintele pe care le-am dobandit pe parcursul anilor de scoala le-am primit din faptul ca eram atenta la ore si imi faceam temele. In rest...nu invatam deloc...
Obisnuiam sa citesc mult...dar numai lucrurile care imi trezeau interes...

Ma gandeam la faptul ca zicea aici cineva ca invatatul nu trebuie sa fie o corvoada...insa de exemplu, pentru elevii de generala de cele mai multe ori e o corvoada. Pentru ca ei sunt inconstienti...nu stiu cu ce ii va ajuta o materie sau o alta si nici nu ii intereseaza...Abia in liceu incepi sa iti formezi un cerculet de materii preferate si ajungi sa stii ce "vrei sa te faci cand o sa fii mare". De aceea elevii sunt deja grupati pe profile in licee :)
0

#18 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 07 June 2008 - 11:56 AM

Eu cred ca profesorii ar trebui sa gaseasca anumite metode de predare pentru a le captiva atentia elevilor, in nici un caz nu ar trebui sa fie foarte severi....
Deasemenea cred ca ar trebui ca sa le devina si prieteni in acelasi timp nu numai sa le fie profesori, ci practic ar trebui sa se implice in activitatile lor, sa se ditreze alaturi de elevi...
De exemplu, eu la fizica invat din frica de a nu lua o nota mica, sau de a nu tipa profu' la mine... no way... asa....parerea mea....
0

#19 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 07 June 2008 - 12:12 PM

View Postpink_widget, on Jun 7 2008, 12:56 PM, said:

De exemplu, eu la fizica invat din frica de a nu lua o nota mica, sau de a nu tipa profu' la mine... no way... asa....parerea mea....



Nici eu nu sunt de acord cu astfel de profesori, dar din propria experienta spun ca nici sa dea in extrema cealalta nu se poate. Poate ca tu ai invata si de placere, dar cati ar face acelasi lucru ? Foarte putini cu siguranta, majoritatea ar profita de bunatatea profului.
0

#20 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 30 June 2008 - 01:08 PM

chiar ma intreb uneori de ce invat..si vine raspunsul: viitorul....ce sa faci cand o sa cresti...daca nu inveti sa faci ceva ff bine.....este foarte greu a-ti gasesti o slujba stabila daca nu ai 12 clase si o facultate :|..mai ales in Romania
0

#21 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 10:19 PM

Quote

Cum credeti ca se pot motiva elevii pentru a-si atinge maximul de potential in procesul invatarii?


un om nu isi foloseste nici macar un sfert din creier, deci asa ceva nu se poate.

de ce invatam? invatam ca sa nu fim niste inculti


(desigur, exista si exceptii. unii se duc la scoala degeaba , ca nu se prinde nimic de ei.)
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users