FamousWhy.ro Forum: Chiromantie - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Chiromantie

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 December 2007 - 04:31 PM


Posted Image

Chiromantia este arta care ne permite, prin examinarea mainii sa ne cunoastem aspectul moral caracterul, atasamentele, subiectele amoroase. Ea s-a nascut odata cu civilizatiile cele mai indepartate ale Egiptului, Greciei, Chinei, care apoi, traversand Evul Mijlociu, au ajuns si la noi.

Exista un site specializat excelent realizat pe acest subiect: http://www.ofesite.c...t/palm/palm.htm

Ce parere aveti?
0

#2 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 31 December 2007 - 12:12 AM

aiurea...hai sa-ti citesc in palma manca-ti-as...pt mine ideea e la fel ca si zodiacul...poate sa descrie in linii mari...si sunt tipologii in care te incadrezi sau nu...nimic nu e batut in cuie...
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 31 December 2007 - 01:10 AM

Mda, tigancile sunt ceva de speriat... Dar aici de regula sunt persoane care chiar stiu ce fac, chiromantia e totusi veche de mii de ani si sunt initiati care se pricep, am observat ca de regula budistii, mai exact unii preoti budisti.
0

#4 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 January 2008 - 12:41 AM

Eu cunosc numai câteva aspecte legate de ghicitul în palmă...

Discutând pe figura postată de addict :

1. Dacă linia vieţii se uneşte cu linia inimii, atunci te căsătoreşti din dragoste... dacă nu, din interes.

2. Dacă ai un pătrat format din linii, pe lânga linia lui Apollo faci puşcărie.

3. Mai sunt acele linii din lateralul palmei de langă degetul mic, care arată numărul de copii pe care îl vei avea.

4. Liniile de la încheietura palmei prezintă câţi ani trăim, din 30 in 30. Adică, pentru 3 linii corespund 3 x 30 = 90 ani.

Şi încă una mai generală... cu cât în palmă ai mai multe linii... cu atât duci o viaţă mai agitată şi zbuciumată.

:D
0

#5 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 January 2008 - 12:53 AM

si chiar crezi chestiile astea?
0

#6 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 January 2008 - 12:58 AM

Mă amuz, cred, ma distrez, le ignor si le spun şi la alţii... depinde de starea în care ma aflu.

Nu sunt inventate de mine, le-am citit mai demult într-o revistă şi am văzut şi la televizor... ce-i drept pe Acasa Tv sau OTV.
0

#7 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 03 January 2008 - 01:16 AM

absurd, fara nici o baza stiintifica, dar hei, e distractiv sa-i vezi cum se chinuie sa-ti "prezica".
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 January 2008 - 01:25 AM

Adi, uita-te si pe site-ul postat de mine ca e oleaca mai stufos si diferit :) Adica daca tot ne dedam la citit in palma, macar sa avem sanse mai mari sa nimerim si sa para mai 'profesionist' :lol:
0

#9 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 January 2008 - 01:42 AM

Promit ca o sa analizez site-ul, o sa selectez aspectele interesante şi o sa scriu cateva articole în română despre acest lucru, pentru a oferi si ceva profesional. Deşi sunt convins ca mai sunt multe surse de inspiraţie.

Oricum eu imi susţin ideile spuse mai sus si nu cred ca e vreun ghicitor în palmă care neagă ce am zis. Ele sunt ceea lucrurile cu care am rămas după ce mi-au trecut prin cap zeci de afirmaţii generale ca : muntele X releva de obicei manifestarea puterii, ambiţia, orgoliul etc... lucru care nu e ceva la obiect.

Eu am fost curios să ştiu când mă uit în palmă... ce informaţii concrete aş putea extrage : 1, 2, 3 ... nu să ajung să mă aburesc singur :)

Deci am 2 linii jumatate la incheietură... să zicem in jur de 75 de ani.

4 copii din 4 linii pe partea dreaptă a mâinii stângi şi mă voi căsători din dragoste.

La voi cum e ? :)
0

#10 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 January 2008 - 02:05 AM

Pai, eu ma iau mai mult dupa site la faza cu copiii... Acolo spune ca la baza degetului mic liniile orizontale reprezinta nr de relatii serioase/casatorie (depinde de cat de pronuntata e linia/liniile) si cele verticale reprezinta nr de copii. DAR, liniile se schimba in timp si/sau apar unele noi, deci daca nu vezi linii 'de copii' inseamna ca ei nu vor aparea in viitorul apropiat. - Nu am liniile foarte clare aici, dar se pare ca am 2 relatii "notate".

Si legat de liniile unite care spun de casatoria din dragoste: The space created between the Life Line and the Head Line is known as the Angle of Luck. The greater the space, the greater your luck. The smaller the space, the less luck seems to stand by your side. - Nu prea am noroc :D

Iar liniile de la incheietura iti spun lucruri despre noroc (subiect nedezbatut pe site, nu-mi dau seama de ce).

Dar luandu-ma dupa ce zici tu, o sa ma casatoresc din dragoste, o sa fac vreo 2 copii si o sa traiesc 60-70ani :D
0

#11 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 06 January 2008 - 11:10 AM

la mine palma e mai creepy... eu acolo la Heart Line si Head Line...mai am o linie, scurta, care e legata de Life Line :mellow: si mai am o multime de linii in plus in palma :think:

e distractiva chestia asta :D

la cine sa merg sa imi citeasca in palma? :D

dar tot nu pot crede in asa ceva...nici daca s-au facut studii de specialitate :pardon:
0

#12 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 21 February 2008 - 10:55 PM

Cred că e ziarul plin la rubrica "anunţuri publicitare"... şi dacă nu sunt special persoane care să se fi dat experte in ghicitul în palmă... sigur o pot face vrăjitoarele. :D
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users