FamousWhy.ro Forum: Robin Williams - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Robin Williams

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 December 2007 - 10:44 PM


Posted Image

Cum sa uitam un asemenea actor? A avut aproape 200roluri in filme si seriale.

Fie joaca pe scena, in televiziune, in filme sau participa la interviuri serioase, ascultat sau privit actorul de comedie Robin Williams este un vulcan de energie. Williams s-a nascut pe 21 iulie 1952, in Chicago, si este fiul unui director de la Ford Motor.

Avea sa apara pentru prima data in serialul Comedy Store, ceea ce ia adus un rol in serialul de scurta durata la lui George Schlatter, de la sfarsitul anilor '70 Laugh-In. De aici, Williams a fost in rolul unui extraterestru nebun intr-un episod din Happy Days. Personajul interpretat de Williams, din Mork from Ork a incantat publicul, iar producatorul Garry Marshall i-a dat lui Williams propriul sau serial Mork and Mindy, care a rulat din 1978 pana in 1982. Serialul a fost un succes si la clasificat pe Williams drept unul dintre cei mai populari comedianti (alaturi de Richard Pryo si Billy Crystal) in anii '70 si '80. Williams a debutat pe marele ecran in filmul lui Robert Altman detailat dar fara succes, comedia fantastica Popeye (1980).

Trei ani mai tarziu, Williams a aparut in comedia Can I Do It...Till I Need Glasses? (1977). In urmatorul film are un rol de drama in The World According to Garp (1982), dar si acesta a fost un insucces in incasari. Insa filmul Good Morning Vietnam regizat de Barry Levinson, a fost un succes si i-a adus prima nominalizare la Oscar. In plus, pe langa munca din filme, Williams a inregistrat trei albume, a aparut in cateva comedii speciale la teleiziune si din 1980, a fost gazda la Comic Relief, un anual in beneficiul celor fara adapost.


Ce parere aveti? Ce filme stiti in care a fost?

Unul dintre cele mai bune filme ale lui imi pare Artificial Intelligence, l-am vazut acum ceva timp pe HBO si m-a impresionat, desi nu sunt mare fan sf: http://www.imdb.com/title/tt0212720/
0

#2 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 31 December 2007 - 12:23 AM

unul din preferatii mei...rolurile din mrs. doubtfire, jumanji, hamlet, seize the day, good morning vietnam, dead poets society, flubber, patch adams (unul din preferate :D) nu o sa le uit niciodata...cel mai mult m-a impresionat in "what dreams may come"...o drama superba...
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 31 December 2007 - 01:12 AM

Sugerez cu draga inima sa vezi si Artificial Intelligence si defapt, cam orice film in care a jucat :wub:
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users