FamousWhy.ro Forum: Cum Sa Faci O Fotografie De Calitate - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum Sa Faci O Fotografie De Calitate

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 19 September 2007 - 06:05 PM


Plecand de la zicala "o poza valoreaza mai mult decat 1000 de cuvinte" acest topic vine sa ajute acei oameni care nu au inca o experienta necesara si sunt inca la inceput in tainele fotografiei.

Iata cativa pasi pentru a face o fotografie de calitate :
1. Cunoaste-ti foarte bine aparatul foto. Nu trebuie sa fi un fotograf expert pentru a face o poza de calitate insa e necesar sa cunosti toate optiunile si setarile aparatului tau, in special proprietatile speciale legate de zoom si de blitz

2. Foloseste lumina ca pe un avantaj. Timpul optim pentru a face fotografii este dimineata devreme sau dupa-masa tarziu. Asigura-te ca obiectul fotografiat nu este umbrit de alti factori.

3. Apropie-te de persoana sau obiectul fotografiat si incearca sa il incadrezi bine in fotografie. Nu te lasa fermecat de imprejurimi si de imaginea de fundal

4. Evita centrarea obiectului in fotografie pentru ca aceasta tehnica e deja prea populara, statica si plictisitoare. Imparte cadrul in 3 si pozitioneaza subiectul fie in partea stanga… fie in partea dreapta. Foloseste acest lucru in special pentru fotografiile de persoane care au privirea in orizont orientata mult afara din fotografie.

5. Cauta elemente comune cum ar fi un copil imbracat in galben in fata unui pat acoperit cu o lenjerie cu flori galbene.

6. Cauta fotografii unice, din unghiuri diferite. Cauta sa evidentiezi contradictii in fotografiile tale.

7. Fotografiaza ce iubesti cu adevarat: oameni, flori, peisaje, natura salbatica etc.

8. Alege bine momentul fotografiei. Fotografiile premeditate sunt clasice si cum am mai spus… plictisitoare. Cauta sa suprinzi subiectele fotografiei.
0

#2 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 19 September 2007 - 07:00 PM


ok, de unde l-ai copiat? :lol:
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 19 September 2007 - 07:01 PM

eu nu copiez articole.

am tradus doar din mai multe surse.

verifica in google prin introducerea unor fragmente de text intre ghilimele. asta insemnand afisarea tuturor paginilor care contin textul respectiv.

chiar te rog sa ma probezi la toate articolele scrise si in forum si in viitorul portal.

ai glumit nu?
0

#4 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 19 September 2007 - 09:25 PM

A copia dintr-o sursă se numeşte plagiat.
A copia din mai multe se numeşte cercetare :coolspeak:

da, glumeam :)
0

#5 User is offline   Mihaita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 86
  • Joined: 12-September 07

Posted 20 September 2007 - 07:32 AM

Puterea exemplului
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 08 October 2007 - 08:32 PM

Multumesc de idei, mi'ai reamintit unele chestii :D
0

#7 User is offline   Bass-Evolution Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 2
  • Joined: 09-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova Romania
  • Idolul Meu:Armin van Buuren

Posted 09 October 2007 - 09:11 AM

View PostAdi Barb, on Sep 19 2007, 04:05 PM, said:

4. Evita centrarea obiectului in fotografie pentru ca aceasta tehnica e deja prea populara, statica si plictisitoare. Imparte cadrul in 3 si pozitioneaza subiectul fie in partea stanga… fie in partea dreapta. Foloseste acest lucru in special pentru fotografiile de persoane care au privirea in orizont orientata mult afara din fotografie.



Ceea despre ce vorbesti tu aici este in parte corect.
Teoria e corecta, explicatia este insa total gresita. Ceea ce ai spus tu aici este ceea ce in limba engleza se numeste "the rule of thirds" si presupune impartirea imaginii in 9 (deci nu 3 cadre) interioare si reglarea aparatului de fotografiat in scopul de a focaliza pe unul din cele 9 cadrane. Incadrarea subiectului in stanga sau dreapta imaginii e o tehnica veche care nu mai e folosita in fotografia profesionista. Corect conform noului trend in fotografie este ca subiectul pincipal al fotografiei sa fie centrat in unul din cele 9 hai sa le zicem cadrane, beneficiind din setarile aparatului, centrarea acestuia vis'a vis de subiect de cele mai bune conditii de expunere (ma refer aici la luminozitate, interferente cu alte obiecte etc).
Adevatrat faptul ca de preferat este ca fotografiile sa fie facute dimineata si dupa masa, dar iarasi tehnologia vine sa ne ajute si sa inlature impedimentele avute pana mai ieri cand faceam fotografii in timpul zilei, posibilitatile aparatelor noi de a regla timpul de expunere si saturatia pot face ca o fotografie facuta la ora 12 la pranz pe o lumina orbitoare sa para la fel de buna ca una facuta la ora 18. Ideea pentru care se recomanda efectuarea fotografiilor la ore altele decat cele de la mijlocul zilei este aceea de a evita razele perpendiculare ale soarelui pe subiect, seara si dimineata aceste raze au un unghi fata de acesta si permit obtinerea unor reflexii spectaculoase.

De asemenea in postul tau de mai sus am mai observat ceva partea cu copilul cu tricoul galben si asternutul de pat tot galben. Corect in teorie foarte greu de obtinut in practica. Deja a fotografia un subiect care are aceeasi culoare cu mediul in care este fotografiat inseamna fotografie profesionista si e greu de realizat la calitate maxima, altfel te vei trezi cu o forma fara definitie si un amalgan de culoare.

Regula in ceea ce priveste fotografia e simpla.

Fotografiati cotraste (o masina neagra lanaga un zid alb)
Nu fotografiati lucruri de cluori inchise seara (o masina neara la apus)
APROPIATI-VA DE SUBIECT CAND E NEVOIE NU FOLOSITI ZOOM.
Invatati bine setarile aparatului dvs, fotografierea in modul auto, va duce la obtinerea de rezultate mediocre daca nu proaste in comparatie cu ce s-ar putea obtine cu alelasi aparat setat manual.
Reglati timpul de expunere, saturatia, luminozitatea, contraastul etc.
TOTDEAUNA TRAGETI CEL PUTIN O DUBLA, asa aveti mai multe sanse sa nimeriti una buna.

Nici fotografii profesionisti nu le nimeresc din prima.


Bass Evolution

Ghost Racing Team Craiova
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users