FamousWhy.ro Forum: Despre Biblie - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (10 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Despre Biblie cat de veritabila este biblia?

#61 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 July 2008 - 02:41 PM

View PostQvoVadis, on Jul 11 2008, 01:03 PM, said:

Dar nu crezi nici in puterea sistemului energetic uman si nici in puterea de autovindecare biologica proprie.
Zau, inainte sa afirm ca este vorba de o minune, eu unul prefer sa analizez toate variantele posibile.
Nici eu nu cred in coincidente, fapt pentru care mereu analizez toate fatetele unei probleme inainte de a trage o concluzie.


Nu, nu prea cred in autovindecare. :pardon:


Quote

Vorba aia... "Te bate Dumnezeu".


Astea sunt expresii luate din popor. Biblia spune sa iubim pe Dumnezeu nu din frica, ci pentru ca El ne-a iubit mai intai, pentru ca este bun. In fine... dragostea din frica nu se numeste dragoste.

Quote

Treaba cu relatia personala cu Dumnezeu, mi se pare fortata. Ca sa nu zic...trufasa. Cum poti afirma ca ai o relatie personala cu Dumnezeu ?

Pentru ca nu cunosti ce inseamna sa ai o relatie personala cu Dumnezeu, e normal sa ti se para trufasa.
Dar, asta, nu o afirm eu, ci Biblia.
Hai sa iti arat: Geneza 3. Adam si cu Dumnezeu stateau de obicei de vorba in racoarea diminetii [text subinteles]
Geneza 18. Avraam si cu Dumnezeu aveau o relatie speciala .Cand Dumnezeu vrea sa nimiceasca Sodoma si Gomora,spune : "Să ascund Eu oare de Avraam ce am să fac?...

In alte locuri, Dumnezeu isi gaseste placerea in oameni ca David, ca Iov, ca neprihanitul Noe.

Ok, ai sa spui ca acesti oameni sunt alesi, ca erau oameni ''speciali''. Cum ai si zis mai jos:

Quote

Esti tu unul dintre cei Alesi ? Iti vorbeste Dumnezeu tie, personal, altfel decat vorbeste altora ? Ti-a dat o sarcina in lumea aceasta pe care trebuie sa o indeplinesti in spiritul si in numele Lui ?


Sunt eu unul dintre Alesi? DA. Ioan 3.16 spune : Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul lui fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Mantuirea este data tuturor. Toti suntem alesi, nu exista nici o exceptie. Dumnezeu ii cheama pe toti oamenii la sfintenie. [traducera corecta a cuvantului sfant este ''pus deoparte pentru Dumnezeu''

Romani 5
18 ...Astfel dar, după cum printr-o singură greşeală, a venit o osândă, care a lovit pe toţi oamenii, tot aşa, printr-o singură hotărâre de iertare a venit pentru toţi oamenii o hotărâre de neprihănire care dă viaţa.

2 Corinteni 5
15 Şi El [Isus Cristos] a murit pentru toţi, pentru ca cei ce trăiesc, să nu mai trăiască pentru ei înşişi, ci pentru Cel ce a murit şi a înviat pentru ei.

Iti vorbeste Dumnezeu tie, personal, altfel decat vorbeste altora ? Nu. Dumnezeu vorbeste tutror oamenilor. Prin tot felul de lucruri.

Iov 33. 14 Dumnezeu vorbeşte însă, când într-un fel, când într-altul. dar omul nu ia seama.
15 El vorbeşte prin visuri, prin vedenii de noapte, când oamenii sunt cufundaţi într-un somn adânc, când dorm în patul lor.
16 Atunci El le dă înştiinţări, şi le întipăreşte învăţăturile Lui,
17 ca să abată pe om de la rău, şi să-l ferească de mândrie,
18 ca să-i păzească sufletul de groapă şi viaţa de loviturile sabiei.
19 Şi prin durere este mustrat omul în culcuşul lui, când o luptă necurmată îi frământă oasele. [...]

Dumnezeu vorbeste tuturor oamenilor sai, dar cei care stau sa asculte ce are El de spus, primeste o intelegere mai profunda.

Ti-a dat o sarcina in lumea aceasta pe care trebuie sa o indeplinesti in spiritul si in numele Lui ?
Da.

Matei 27.18 "Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ.
19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.


Quote

Asta doar iti doresti (speri), dar nu ai nici o certitudine ca dorinta iti va fi indeplinita.
Si eu am avut parte de suficiente semne care sa-mi dea de banuit ca nu suntem de capul nostru pe Pamant. Dar niciodata nu am personalizat trairile avute.


Pe Dumnezeu nu il poti simti decat personal. Tu nu poti sa imi spui ca ce am simtit eu nu e Dumnezeu si eu nu am cum sa te conving ca trairea mea a fost Dumnezeu.

Daca vrei cu adevarat , cere si vei primi. :)

Quote

Si drumul biblic este una dintre cai. Una singura...impusa.


Nup. Drumul biblic nu ti-l impune nimeni . :shades:
-1

#62 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 15 July 2008 - 04:51 PM

View PostQvoVadis, on Jul 15 2008, 12:52 PM, said:

Ma bucur ca te-ai temperat. Desi ma citesti din "umbra" de mult timp, primul lucru care ai incercat sa-l faci imediat ce te-ai inregistrat a fost sa ataci persoana. Si o faci din comoditatea anonimatului (nu tu date de identificare, o locatie, o varsta, sex etc.). Persoana mea macar este cat de cat publica. Cine o ia pe fir si sapa pe forum, a doua zi imi poate bate la usa. Iti este frica sa-ti sustii ideile ? Nu esti sigura (ca macar aici te-ai scapat si ai dat de inteles ca esti femeie) pe ele ?
Unu. Divinitatea este in fiecare dintre noi. Nu asa zice Biblia ? Unde-i aberatia ? Iar daca sustii ca aceasta credinta (in propriile puteri - si astea vin tot de la Dumnezeu, nu?) te duce doar la groapa, inseamna ca negi tot ce inseamna Biblie.
Doi. Deci continui sa faci afirmatii gratuite. Te rog eu, pune pe tapet aberatiile insirate de mine si hai sa despicam firul in patru. Nu zic ca eu am dreptate sau altcineva. In urma discutiilor se pot trage insa niste concluzii pertinente, chit ca "adversarii" isi schimba sau nu punctul de vedere.
Trei. Nu amestec filosofia lumii cu spiritualitatea. "Minunile" (unele), insa, pot fi demonstrate stiintific. Apoi, daca nu gasesc un sens cuvintelor biblice, mai poate fi considerata Biblia cartea de capatai a omului, in care se gasesc toate raspunsurile ?
Mantuirea o descoperi doar in Viata de Apoi, daca ea exista. Fericirea (care sigur exista, este palpabila) o gasesti aici, pe Pamant.



Unu: Spune-mi si mie unde ai gasit in Biblie ca Divinitatea este in fiecare din noi (da-mi versetul). Abia astept sa vad unde scrie ca suntem mici dumnezei pe pamant.
Citeste printre randuri: cand spun credinta in propriile puteri ma refer la ceea ce poti TU face ca sa fii mantuit.
Doi: Pai din punctul meu de vedere chiar si quote-ul acesta e plin de amestecuri...
Trei: Explica-mi atunci stiintific retragerea apelor marii rosii. Sau mersul pe apa... Dragul meu... iti trebuie mai mare credinta pt a demonstra stiintific decat pentru a crede ca pur si simplu its an act of GOD.
Cat despre mantuire, apoi.... o sa fie prea tarziu cand o sa fii acolo si vei vedea de fapt ca timpul pt. a fi mantuit este ACUM nu ATUNCI. Si ca sa vezi ironia, stii de ce ai nevoie ca sa ajungi acolo: CREDINTA. ATAT. Nu vreau sa te judec dar introspecteaza-te si vezi tu singur la ce concluzie ajungi.
Eu am o vorba: FERICIREA in asta lume / E ca a valurile spume.... deci nicidecum vei fii fericit pe pamant, atata timp cat speranta ta e in lucrurile vremelnice. Nu vezi ca toate trec si toate sunt pleava si vant... Citeste si tu Eclesiastul lui Solomon sa vezi la ce fericire a ajuns...


View PostJewels, on Jul 15 2008, 02:41 PM, said:

Nu, nu prea cred in autovindecare. :pardon:


Aici trebuie sa-i fac pe plac lui Qvovadis... Si cred ca acum, cand citesti raspunsul abia te tine scaunul pe el. :bouncey: Ai grija ca sa nu sari prea mult de bucurie - poate ai vecini si vor sa se odihneasca. Jewels imi pare rau dar corpul uman beneficiaza de autovindecare. Si cel mai banal exemplu e cel prin care am trecut toti: o julitura in genunchi ii ia corpului cam 1 saptamana s-o vindece... Chiar si intern sunt mecanisme care atunci cand e nevoie intra in actiune, bineinteles cu ajutor venit din afara (si ma refer aici la hrana consumata - nimic altceva) si pot inabusi multe agresiuni de care nici nu ne preocupam fiindca nu stim ce se intampla pe dinauntru. E si asta o minune a cerului, nu crezi. Nu e nici o vrajitorie sau ocultism in aceasta ¨putere de autovindecare¨.
0

#63 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 July 2008 - 06:18 PM

View PostJewels, on Jul 15 2008, 03:41 PM, said:

Toti suntem alesi, nu exista nici o exceptie.

Eu cred ca "Alesii" sunt doar ucenicii lui Isus. Si cand ma refer la asta, ma gandesc la cei mantuiti, si nu la faptul ca toti oamenii sunt selectati, indrumati, constransi pentru a urma calea religioasa. Ma insel ?
Daca toti am fi Alesi, in sens biblic, la ce sa mai respectam cu atata darzenie cuvintele Bibliei ?

View PostJewels, on Jul 15 2008, 03:41 PM, said:

Ti-a dat o sarcina in lumea aceasta pe care trebuie sa o indeplinesti in spiritul si in numele Lui ? Da.

Nu Dumnezeu ti-a cerut personal asta, ci Biblia te indeamna sa crestinezi oamenii.
Deci crezi in Biblie si nu in Dumnezeu. Biblia se substituie lui Dumnezeu ?
Si uite asa ne invartim in jurul cozii. O sa-mi zici in continuare ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, iar eu o sa continui sa aduc contraargumente la veridicitatea Bibliei.

View PostJewels, on Jul 15 2008, 03:41 PM, said:

Nup. Drumul biblic nu ti-l impune nimeni . :shades:

Insasi Biblia ti-l impune. In Biblie nu gasesti alternative, ci un singur drum.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

Unu: Spune-mi si mie unde ai gasit in Biblie ca Divinitatea este in fiecare din noi (da-mi versetul).

Voi sunteti cu versetele din Biblie. Formularea (citez din memorie) "Dumnezeu este in fiecare dintre voi" exista...crede-ma pe cuvant.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

cand spun credinta in propriile puteri ma refer la ceea ce poti TU face ca sa fii mantuit.

De ce trebuie sa fac ceva anume pentru a fi mantuit ? Nu este un fel de "cumparare" a unui loc bun langa Dumnezeu ? Traiesc cum imi dicteaza sufletul, constiinta, firea. Nu este treaba mea sa-mi pregatesc premeditat culcusul spiritual. Daca am trait bine sau nu, voi afla numai la Judecata de Apoi.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

Trei: Explica-mi atunci stiintific retragerea apelor marii rosii. Sau mersul pe apa...

Exista fenomene geologice, atmosferice, hidrologice care pot explica cu lux de amanunte retragerea apelor.
Mersul pe apa poate fi la fel de bine o iluzie optica generala (a vedea experimentele iluzionistilor), cum la fel de bine poate fi un act de simpla levitatie.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

Cat despre mantuire, apoi.... o sa fie prea tarziu cand o sa fii acolo si vei vedea de fapt ca timpul pt. a fi mantuit este ACUM nu ATUNCI.

ACUM iti traiesti viata (cum crezi de cuviinta). Mantuirea o primesti ATUNCI.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

Eu am o vorba: FERICIREA in asta lume / E ca a valurile spume....

Ai privit o mama care isi hraneste pruncul la san ?
Ai privit doi indragostiti tinandu-se de mana pe o banca in Cismigiu ?
Ai vazut privirea parintelui care isi vede copilul admis la o facultate ?
Ai vazut bunicul care isi supravegheaza nepotul care se zbenguie prin iarba ?

Este aceasta fericire efemera ?

View Postcineva, on Jul 15 2008, 05:51 PM, said:

Aici trebuie sa-i fac pe plac lui Qvovadis... Si cred ca acum, cand citesti raspunsul abia te tine scaunul pe el. :bouncey: Ai grija ca sa nu sari prea mult de bucurie - poate ai vecini si vor sa se odihneasca.

In continuare ai o parere foarte proasta despre mine. Continua, nu ma deranjeaza :)
0

#64 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 July 2008 - 06:18 PM

View Postcineva, on Jul 15 2008, 03:51 PM, said:

Aici trebuie sa-i fac pe plac lui Qvovadis... Si cred ca acum, cand citesti raspunsul abia te tine scaunul pe el. :bouncey: Ai grija ca sa nu sari prea mult de bucurie - poate ai vecini si vor sa se odihneasca. Jewels imi pare rau dar corpul uman beneficiaza de autovindecare. Si cel mai banal exemplu e cel prin care am trecut toti: o julitura in genunchi ii ia corpului cam 1 saptamana s-o vindece... Chiar si intern sunt mecanisme care atunci cand e nevoie intra in actiune, bineinteles cu ajutor venit din afara (si ma refer aici la hrana consumata - nimic altceva) si pot inabusi multe agresiuni de care nici nu ne preocupam fiindca nu stim ce se intampla pe dinauntru. E si asta o minune a cerului, nu crezi. Nu e nici o vrajitorie sau ocultism in aceasta ¨putere de autovindecare¨.


Tu te referi la ce poate face sistemul imunitar. :) Mda, avem antiorganisme care lupta impotriva microbilor sau infectiilor usoare.Perfect de acord.

Totusi in mod stiintific nu as numi asta autovindecare. Sunt niste factori care fac ca sistemul imunitar sa actioneze in mod corect. Daca cocolesti un copil de la nastere si o sa il pazesti de toate alea, sistemul imunitar nu va actiona normal. Daca iei o raceala cu o tlpina de micro organisme noi organismului,sistemul imunitar nu va sti sa actioneze fara ajutor. Daca Si mai sunt cazuri in care sistemul umanitar nu se poate lupta cu anumite organisme [poate ai auzit de termenul ''rezistenta la antibiotice'']

Dar eu vorbeam despre cazul unor vindacari de cancer in faza terminala, despre leucemie, despre boli in care sistemul imunitar nu mai functioneaza. :)

View PostQvoVadis, on Jul 15 2008, 05:18 PM, said:

Eu cred ca "Alesii" sunt doar ucenicii lui Isus. Si cand ma refer la asta, ma gandesc la cei mantuiti, si nu la faptul ca toti oamenii sunt selectati, indrumati, constransi pentru a urma calea religioasa. Ma insel ?

Deci... doar ucenicii lui Isus au fost mantuiti? Pentru ce? Daca constrangerea asta despre care spui tu nu are nici un capatai, atunci, cu siguranta si in mod logic, niciucenicii nu au fost mantuiti. Daca Biblia pe care o avem , spui ca nu are aceeasi veridicitate... de unde stim cu siguranta ca au exista niste ucenici, ca a existat un Isus care sa ne mantuiasca... ?

Daca insa cei 12 apostoli au capatat mantuirea, si unii dintre ei au spui ca si noi o putem capata, nu e indicat sa vrem sa fim mantuiti ca si ei?

Quote

Daca toti am fi Alesi, in sens biblic, la ce sa mai respectam cu atata darzenie cuvintele Bibliei ?


Alegerea din partea lui Dumnezeu si alegerea pe care o facem noi , sunt doua lucruri diferite. Cand spun ca toti sunt alesi sa fie mantuiti, spun ca toti am fost chemati la mantuire. Toti vem aceleasi drepturi de a fi mantuiti , fie ca e vorba de David, sau Iov, sau Avraam, sau apostolii, sau tu, sau eu...
Dar raspunsul la chemarea lui Dumnezeu este independent. Asa cum Iuda a fost chemat si in sfarsit a ales sa isi puna streangul de gat... la fel si noi, avem dreptul de a accepta sau a refuza chemarea lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu va inceta sa ne iubeasca, pe fiecare in parte. Dar Dumnezeul Bibliei este drept si nu te va constrange sa faci ceva ce nu vrei sa faci.


Quote

Nu Dumnezeu ti-a cerut personal asta, ci Biblia te indeamna sa crestinezi oamenii.


Ne intoarcem inapoi la chemare. Este responsabilitatea mea sa spun si altora ceea ce vrea Dumnezeu de la noi. :)

Quote

Deci crezi in Biblie si nu in Dumnezeu. Biblia se substituie lui Dumnezeu ?
Si uite asa ne invartim in jurul cozii. O sa-mi zici in continuare ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, iar eu o sa continui sa aduc contraargumente la veridicitatea Bibliei.


Cred in Dumnezeu si cred ca Dumnezeu a vorbit si s-a revelat prin Biblie. Nu il substitui pe Dumnezeu cu nimic. Biblia ma invata cum sa il inteleg/respect/ascult pe Dumnezeu si cum sa imi traiesc viata.


Quote

Insasi Biblia ti-l impune. In Biblie nu gasesti alternative, ci un singur drum.

Ba este mai mult de un drum :)

Quote

Voi sunteti cu versetele din Biblie. Formularea (citez din memorie) "Dumnezeu este in fiecare dintre voi" exista...crede-ma pe cuvant.


Ai dreptate aici , stii tu ceva ;)


Psalmii, 82
1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.
2 - "Până când veţi judeca strâmb, şi veţi căuta la faţa celor răi? -
3 Faceţi dreptate celui slab şi orfanului, daţi dreptate nenorocitului şi săracului,
4 Scăpaţi pe cel nevoiaş şi lipsit, izbăviţi-i din mâna celor răi."
5 Dar ei nu vor să ştie de nimic, nu pricep nimic, ci umblă în întuneric; de aceea se clatină toate temeliile pământului.
6 Eu am zis: "Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Prea Înalt."
7 Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare." -
8 Scoală-Te, Dumnezeule, şi judecă pământul! Căci toate neamurile sunt ale Tale.


si:

Ioan 10
32 Isus le-a zis: "V-am arătat multe lucrări bune, care vin de la Tatăl Meu: pentru care din aceste lucrări aruncaţi cu pietre în Mine?"
33 Iudeii I-au răspuns: "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu."
34 Isus le-a răspuns: "Nu este scris în Legea voastră: ,Eu am zis: Sunteţi dumnezei?'
35 Dacă Legea a numit ,dumnezei', pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu, - şi Scriptura nu poate fi desfiinţată, -
36 cum ziceţi voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M-a sfinţit şi M-a trimis în lume? Şi aceasta, pentru că am zis: ,Sunt Fiul lui Dumnezeu!'
37 Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu Mă credeţi.
38 Dar dacă le fac, chiar dacă nu Mă credeţi pe Mine, credeţi măcar lucrările acestea, ca să ajungeţi să cunoaşteţi şi să ştiţi că Tatăl este în Mine şi Eu sunt în Tatăl."



Dar trebuie sa avem grija cum citim :grin:

Fara suparare :air_kiss:
0

#65 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 15 July 2008 - 09:42 PM

View PostQvoVadis, on Jul 15 2008, 06:18 PM, said:

De ce trebuie sa fac ceva anume pentru a fi mantuit ? Nu este un fel de "cumparare" a unui loc bun langa Dumnezeu ? Traiesc cum imi dicteaza sufletul, constiinta, firea. Nu este treaba mea sa-mi pregatesc premeditat culcusul spiritual. Daca am trait bine sau nu, voi afla numai la Judecata de Apoi.


Exact. NU trebuie decat sa crezi. E simplu, nu? Cumpararea dragul meu nu isi are locul aici. Am citit cate ceva si pe blogul tau si am bagat de seama un lucru: ai mentionat la un moment dat ca daca esti casatorit atunci respecta-ti partenerul (am parafrazat); eu as adauga sa-l iubesti cu tot ce ai mai de pret. Pana aici suntem pe aceeasi unda sau nu? Ei, daca filosofam asa atunci ia spune-mi: daca Dumnezeu e dragoste, te iubeste, a murit pentru tine ca tu sa ai parte nu de moarte ci de viata mai poti sa traiesti indiferent. Deci o viata dedicata lui Dumnezeu nu este decat recunostinta a mea sau a ta pentru tot ce a facut pentru mine si pentru tine. Suntem pe acelasi fir sau nu? Si observa te rog ca nu tzi-am impus sa crezi in Biblie care spui tu ca e demodata, nici in clerici... Aici vorbim de tu si Dumnezeu. Atat.

View PostQvoVadis, on Jul 15 2008, 06:18 PM, said:

Exista fenomene geologice, atmosferice, hidrologice care pot explica cu lux de amanunte retragerea apelor.
Mersul pe apa poate fi la fel de bine o iluzie optica generala (a vedea experimentele iluzionistilor), cum la fel de bine poate fi un act de simpla levitatie.

Da sunt sigur.... si s-a pomenit sa se intample tocmai cand treceau israelitii pe-acolo.... Hai sa fim seriosi... Adica tu te pretezi la la explicatii pentru copii de gradinita ca sa ma convingi ca nu a fost mana lui Dumnezeu acolo? Tu chiar crezi asta? Din cate te cunosc (nu stiu prea multe) ai ceva cultura in spate. Chiar poti sa crezi o asemenea ABERATIE??? Dragul meu...

View PostQvoVadis, on Jul 15 2008, 06:18 PM, said:

Ai privit o mama care isi hraneste pruncul la san ?
Ai privit doi indragostiti tinandu-se de mana pe o banca in Cismigiu ?
Ai vazut privirea parintelui care isi vede copilul admis la o facultate ?
Ai vazut bunicul care isi supravegheaza nepotul care se zbenguie prin iarba ?

Este aceasta fericire efemera ?

Este. Chiar daca sunt bucurii in aceasta lume, sunt de scurta durata... Dar daca n-ar fi am fi niste animale chinuite...
0

#66 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 21 July 2008 - 10:05 AM

View PostJewels, on Jul 15 2008, 07:18 PM, said:

Daca Biblia pe care o avem , spui ca nu are aceeasi veridicitate... de unde stim cu siguranta ca au exista niste ucenici, ca a existat un Isus care sa ne mantuiasca... ?

Buna intrebare...de unde stim ? Ca asa scrie in Biblie ? Este Biblia o dovada imbatabila a ceea ce se presupune a se fi intamplat cu 2000 de ani in urma ?

View PostJewels, on Jul 15 2008, 07:18 PM, said:

Dar Dumnezeul Bibliei este drept si nu te va constrange sa faci ceva ce nu vrei sa faci.

Este discutabil din moment ce ti se aminteste mereu ca daca nu urmezi "calea", vei avea de suferit.

View PostJewels, on Jul 15 2008, 07:18 PM, said:

Este responsabilitatea mea sa spun si altora ceea ce vrea Dumnezeu de la noi. :)

Responsabilitatea aceasta cred ca revine clericilor care trebuie sa ingroase patura credinciosilor.
"Chemarea" ta este doar sa crezi. Pentru tine, nu si pentru altii.

View PostJewels, on Jul 15 2008, 07:18 PM, said:

Dar trebuie sa avem grija cum citim :grin:

De ce grija aceasta ? Pentru a nu intelege contrar liniei directoare religioase ?
Citesc si inteleg cum cred eu de cuviinta, cum imi dicteaza inima, mintea si sufletul, si nu ce imi sugereaza altii.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 10:42 PM, said:

NU trebuie decat sa crezi. E simplu, nu?

Mai simplu nici ca se poate. De ce este obligatoriu sa crezi, insa, intr-un concept religios ? Sau, mergand mai departe, toti suntem obligati sa credem in ceva ?

View Postcineva, on Jul 15 2008, 10:42 PM, said:

Deci o viata dedicata lui Dumnezeu nu este decat recunostinta a mea sau a ta pentru tot ce a facut pentru mine si pentru tine.

Presupunand ca asa s-au petrecut lucrurile acum 2000 de ani, se naste o intrebare. Sacrificiul lui Isus a fost dorit de oameni ? Poate fi considerat un gest de disperare, in incercarea de a pune temelia crestinismului ?
Iar treaba cu recunostinta, pica. Presupunand ca cineva iti face un mare bine, intr-un moment al vietii, trebuie sa-i pupi talpile cate zile vei mai trai ? Trebuie sa devi sluga lui si sa percutezi la cel mai mic pocnet de degete, la orice moft ? Iti platesti intr-un fel sau altul "datoria" (obligatoriu), apoi iti vezi de viata ta.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 10:42 PM, said:

Da sunt sigur.... si s-a pomenit sa se intample tocmai cand treceau israelitii pe-acolo....

Nu cred in coincidente. Cred insa in intamplari, care pot fi exploatatate ulterior in avantajul unei ideologii.

View Postcineva, on Jul 15 2008, 10:42 PM, said:

Este. Chiar daca sunt bucurii in aceasta lume, sunt de scurta durata... Dar daca n-ar fi am fi niste animale chinuite...

Iubirea pentru copilul tau este de scurta durata ? Iubirea pentru cea care ti-a dat viata este trecatoare ? Respectul pentru cel care a dat nastere copilului tau (copil nascut din iubire) este efemer ?
Iar chinuiti suntem...viata nu menajeaza pe nimeni. La un moment dat, fiecare isi primeste portia de durere.
0

#67 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 21 July 2008 - 09:33 PM

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 09:05 AM, said:

Buna intrebare...de unde stim ? Ca asa scrie in Biblie ? Este Biblia o dovada imbatabila a ceea ce se presupune a se fi intamplat cu 2000 de ani in urma ?


Existenta lui Isus nu mai poate fi negata. Nu trebuie sa crezi ca Biblia este imbatabila ca sa spui ca ce s-a intamplat cu Isus sunt fapte. ptr asta ii avem pe Istoricii vremii.


Quote

Este discutabil din moment ce ti se aminteste mereu ca daca nu urmezi "calea", vei avea de suferit.

Orice idee are consecinte. Teoria ateista isi are propriile idei despre calea pe caretrebuie sa o urmezi si implicit exista consecinte. Pe orice parte a baricadei te-ai afla, vei avea de suferit.


Quote

Responsabilitatea aceasta cred ca revine clericilor care trebuie sa ingroase patura credinciosilor.
"Chemarea" ta este doar sa crezi. Pentru tine, nu si pentru altii.


Nu, nu.Chemarea mea, dupa Biblie, e sa spun oamenilor despre Dumnezeu si sa ii invit sa se gandeasca la ce inseamna El in viata lor. Datoria clericilor e de a fi suport si sprijin celor din biserica in primul rand si apoi celor din afara.


Quote

De ce grija aceasta ? Pentru a nu intelege contrar liniei directoare religioase ?
Citesc si inteleg cum cred eu de cuviinta, cum imi dicteaza inima, mintea si sufletul, si nu ce imi sugereaza altii.

Pai, in contextul nostru, tu spui ca suntem dumnezei. Ce inseamna asta pentru tine? Faptul ca biblia zice ''voi sunteti dumnezei'' te ajuta sa te pui pe acelasi piedestal cu Dumnezeu? Ca si asa, oricum ar fi, Biblia nu are veridicitate. Sau cauti doar ceea ce iti convine tie , scoti din context si aceea accepti?
Ori iei biblia ca un tot absolut si ca un adevar [si traiesti in consecinta] ori ''voi sunteti dumnezei'' nu are nici o valoare pentru tine, pt ca Biblia nu este imbatabila. :whistling:
0

#68 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 22 July 2008 - 09:30 AM

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 10:05 AM, said:

De ce este obligatoriu sa crezi, insa, intr-un concept religios ? Sau, mergand mai departe, toti suntem obligati sa credem in ceva ?

Cine spui tu ca te obliga Dumnezeu sau biserica? Daca te referi la Dumnezeu, atunci nu prea-L cunosti ca sa declari ca El te-ar obliga sa faci ceva... Cum spuneam Dumnezeu e Dragostea. In schimb daca te referi la biserica (fie ea de orice culoare) aici iti dau dreptate. Sunt multe care umbla cu dedsubturi... Dar eu nu sustin biserica...
Cat despre obligativitatea credintei... dragul meu asa suntem creati... fie ca vrei, fie ca nu vrei in ceva tot crezi si tu... Pana si ateii CRED ca nu exista Dumnezeu :coolspeak:

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 10:05 AM, said:

Presupunand ca asa s-au petrecut lucrurile acum 2000 de ani, se naste o intrebare. Sacrificiul lui Isus a fost dorit de oameni ? Poate fi considerat un gest de disperare, in incercarea de a pune temelia crestinismului ?

Asta se intampla cand nu cunosti toate faptele si nici ce se afla dincolo de o moarte aparent fara rost... Pot sa iti spun ca daca si numai un singur om ar fi dorit sa fie salvat Isus tot ar fi dus la capat ceea ce numim noi viata LUI pe pamant. Cat despre gestul disperarii... nocomment. E pur si simplu revoltator.

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 10:05 AM, said:

Iar treaba cu recunostinta, pica. Presupunand ca cineva iti face un mare bine, intr-un moment al vietii, trebuie sa-i pupi talpile cate zile vei mai trai ? Trebuie sa devi sluga lui si sa percutezi la cel mai mic pocnet de degete, la orice moft ? Iti platesti intr-un fel sau altul "datoria" (obligatoriu), apoi iti vezi de viata ta.

DA, daca acest MARE BINE inseamna MANTUIRE. Cine nu-L cunoaste nu va putea spune niciodata SUNT FERICIT. Ce altceva pot sa fac decat sa-i fiu recunoscator o vesnicie.

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 10:05 AM, said:

Nu cred in coincidente. Cred insa in intamplari, care pot fi exploatatate ulterior in avantajul unei ideologii.

Adica toata povestea asta cu trecerea marii rosii este o ideologie pt. tine? Atat? :close_tema: I feel sorry for you... really!

View PostQvoVadis, on Jul 21 2008, 10:05 AM, said:

Iubirea pentru copilul tau este de scurta durata ? Iubirea pentru cea care ti-a dat viata este trecatoare ? Respectul pentru cel care a dat nastere copilului tau (copil nascut din iubire) este efemer ?
Iar chinuiti suntem...viata nu menajeaza pe nimeni. La un moment dat, fiecare isi primeste portia de durere.

Eu ma refer la stare de fericire care iti produce pace si liniste in interiorul tau... Aceste bucurii pe care Creatorul le-a lasat pentru noi sunt bune indulcesc viata... si atat. Dar cu ce iti sunt de folos daca nu ai nici o perspectiva de viitor dincolo de viata aceasta... Tie iti surade ideea aceasta ca suntem doar niste vietati care au aparut asa la intamplare cica dupa ani de evolutie si ca suntem sortiti mortii indiferent ce am face... Pai oricati copii ai avea si oricata bucurie simti alaturi de ei, cum te-ai simti stiind ca viitorul lor este o cutie de 2 pe 1...
0

#69 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 22 July 2008 - 03:32 PM

View PostJewels, on Jul 21 2008, 10:33 PM, said:

(...) ptr asta ii avem pe Istoricii vremii.

Banuiesc ca sti foarte bine cum s-a scris istoria comunista. Avem certitudinea ca Istoricii de care amintesti nu au scris la comanda ?

View PostJewels, on Jul 21 2008, 10:33 PM, said:

Pai, in contextul nostru, tu spui ca suntem dumnezei (...)
Sau cauti doar ceea ce iti convine tie , scoti din context si aceea accepti? (...)

Nu eu am afirmat asta :)
Eu am afirmat doar ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi, fara a ma crede D(d)umnezeu.
Accept numai ce mi se pare logic. Nu pot manca dintr-un fruct decat partea lui sanatoasa.

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

Daca te referi la Dumnezeu, atunci nu prea-L cunosti ca sa declari ca El te-ar obliga sa faci ceva...

Explica-mi de ce Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si ucida unicul fiu, pe Isaac ?

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

Cum spuneam Dumnezeu e Dragostea.

Apoi, Dumnezeu il opreste in ultima clipa pe Avraam si ii zice (citez din memorie): Sa nu te atingi de copil, intrucat acum stiu ca te temi de mine (si nu ca "ma iubesti pe Mine"). Unde-i dragostea ?

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

... dragul meu asa suntem creati... fie ca vrei, fie ca nu vrei in ceva tot crezi si tu...

Corect...crezi in CEVA, dar nu obligatoriu numai intr-un concept religios. Poti crede ori numai in ceva anume, ori in cate putin din fiecare.

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

Cat despre gestul disperarii... nocomment. E pur si simplu revoltator.

Sigur ca este revoltator din punct de vedere religios. Daca observi, insa, era o intrebare, nu o afirmatie.
Pot sa formulez o serie de intrebari, fara a crede in ele. Imi permiti ? :)

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

Adica toata povestea asta cu trecerea marii rosii este o ideologie pt. tine? Atat? :close_tema: I feel sorry for you... really!

Poate fi...pentru a converti omenirea la crestinism. Exista si o astfel de posibilitate, nu crezi ?

View Postcineva, on Jul 22 2008, 10:30 AM, said:

Tie iti surade ideea aceasta ca suntem doar niste vietati care au aparut asa la intamplare cica dupa ani de evolutie si ca suntem sortiti mortii indiferent ce am face...

Nu imi surade nimic. Nu sunt un sustinator al lui Darwin. Nu stiu cum a aparut viata pe Pamant, si posibil nici nu voi afla vreodata, dar ma incapatanez sa studiez toate sursele disponibile.
0

#70 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 23 July 2008 - 12:01 AM

View PostQvoVadis, on Jul 22 2008, 02:32 PM, said:

Banuiesc ca sti foarte bine cum s-a scris istoria comunista. Avem certitudinea ca Istoricii de care amintesti nu au scris la comanda ?


Vorbim de doua ere istorice diferite.Faci niste speculatii care nu cred ca au nici o linie de adevar. Uiti ca biserica in acele vremuri era compusa din ucenici care traisera cu Cristos. Ei abia invatau ce inseamna sa fii crestini. Abia incepeau sa creada si sa propovaduiasca intr-un Dumnezeu facut om. Erau in lupta cu neamurile[ne-evreii] pentru ca credeau in ceva stupid [din punctul lor de vedere] . Erau in lupta cu evreii ptr ca Isus era numit Dumnezeu iar poporul evreu nu putea accepta asta[ principalul motiv ptr care in acea perioada istorica Cristos a fost crucificat]. De ce ar fi ascultat istoricii acelor timpuri de o mana de crestini urati si ingramaditi din toate partile? Ce te face sa crezi ca acei crestini au avut contact cu acei oameni de vaza?

Quote

Nu eu am afirmat asta :)
Eu am afirmat doar ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi, fara a ma crede D(d)umnezeu.
Accept numai ce mi se pare logic. Nu pot manca dintr-un fruct decat partea lui sanatoasa.


asa este :) tu nu ai afirmat asta in mod direct, dar ai zis la un moment dat ca in biblie scrie ''Dumnezeu este in fiecare din voi'' ... si eu ti-am zis ca este scris, dar nu ca sa incurajeze pe cineva anume, ca am fi dumnezei. In fine... :lol:

Quote

Explica-mi de ce Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si ucida unicul fiu, pe Isaac ?

Nu ma cheama [cineva] :lol: da vreau sa raspund si eu :D

Pentru a-L pune poate la incercare? :what:


Quote

Apoi, Dumnezeu il opreste in ultima clipa pe Avraam si ii zice (citez din memorie): Sa nu te atingi de copil, intrucat acum stiu ca te temi de mine (si nu ca "ma iubesti pe Mine"). Unde-i dragostea ?


Dumnezeu ii zice lui Avraam la un moment dat ca vrea sa ii inmulteasca samanta pana la mii si mii, sa fie mai multi ca nisipul marii sau ca stelele cerului. Se naste Isaac... si Dumnezeu ii cere sa il jertfeasca, ptr a vedea pana unde ii merge logica si cum reactioneaza.
Avraam il iubea pe Dumnezeu, altfel nu s-ar fi increzut in El ca poate face ceea ce i-a promis. De aceea este si explicatia pe acolo pe undeva... Avraam s-a gandit ca e mai bine sa asculte de el, ptr ca El i-a promis ceva, si se va tine de promisiune, chiar si daca ar fi insemnat sa ii intoarca copilul din morti.

Si apoi, mai spunem noi, este un simbolism care evoca jerfta cristica. Adica, teologii zic asta :lol:
0

#71 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 23 July 2008 - 09:21 AM

View PostQvoVadis, on Jul 22 2008, 03:32 PM, said:

Explica-mi de ce Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si ucida unicul fiu, pe Isaac ?

Frumoasa intrebare... :spiteful: Mda... in primul rand Dumenzeu nu avea nevoie de nici o convingere findca EL in atotstiinta Sa stia ce va face Avraam. De ce a facut-o, Biblia nu spune... putem doar sa tragem concluzii (asa cum si Jewel a incercat). Oricum nu a facut-o din sadism (sau orice alt lucru ciudat). Daca ar fi fost asa nu i-ar mai fi promis lui Avraam citez Gen. 22,17: ¨te voi binecuvanta foarte mult...¨ acestea fiind spuse in acest context al jertfirii. Probabil ca a incercat sa-i explice printr-un exemplu viu, ceea ce va face Fiul Sau.

View PostQvoVadis, on Jul 22 2008, 03:32 PM, said:

Apoi, Dumnezeu il opreste in ultima clipa pe Avraam si ii zice (citez din memorie): Sa nu te atingi de copil, intrucat acum stiu ca te temi de mine (si nu ca "ma iubesti pe Mine"). Unde-i dragostea ?

Teama sau frica de Domnul inseamna cu totul altceva; fi atent la urmatoarele declaratii:
Psalmii 111:10 Frica Domnului este începutul înţelepciunii; toţi cei ce o păzesc, au o minte sănătoasă, şi slava Lui ţine în veci.
Proverbele 1:7 Frica Domnului este începutul ştiinţei; dar nebunii nesocotesc înţelepciunea şi învăţătura.
Proverbele 15:33 Frica de Domnul este şcoala înţelepciunii, şi smerenia merge înaintea slavei
Proverbele 8:13 Frica de Domnul este urârea răului; trufia şi mândria, purtarea rea şi gura... mincinoasă, iată ce urăsc eu.
Si as putea s-o tin tot asa... In consecinta poti si tu sa spui ca frica de Domnul nu este frica sau teama in sensul rau al cuvantului.

View PostQvoVadis, on Jul 22 2008, 03:32 PM, said:

Corect...crezi in CEVA, dar nu obligatoriu numai intr-un concept religios. Poti crede ori numai in ceva anume, ori in cate putin din fiecare.

Stii din experienta vietii ca uleiul nu se amesteca cu apa.... well, ORI crezi intr-un lucru ORI in altul... mai ales cand vine vorba de cele spirituale. Fiindca daca incerci sa le amesteci nu vei reusi... Apropo: tu de ce parte esti? Ca tot veni vorba... Daca imi permiti sa te intreb... :whatthe:

View PostQvoVadis, on Jul 22 2008, 03:32 PM, said:

Sigur ca este revoltator din punct de vedere religios. Daca observi, insa, era o intrebare, nu o afirmatie.
Pot sa formulez o serie de intrebari, fara a crede in ele. Imi permiti ? :)

Da sigur... :thumbsup: si iti voi raspunde daca voi putea... Insa am observat un lucru straniu... De ce crezi (aproape) TOT ce s-a facut in Biblie, s-a facut pentru ca s-a incercat crestinizarea oamenilor... Nu inteleg? Eu nu vad nici o urma de obligativitate... Dimpotriva... mereu ti se pune pe tava ALEGEREA...
Deuteronomul 30:19 Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta...
0

#72 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 23 July 2008 - 11:25 AM

View PostJewels, on Jul 23 2008, 01:01 AM, said:

Ce te face sa crezi ca acei crestini au avut contact cu acei oameni de vaza?

Evolutia si extinderea Crestinismului au avut in spate oameni influenti, chit ca unealta a fost gloata. Interesul poarta fesul...

View PostJewels, on Jul 23 2008, 01:01 AM, said:

Pentru a-L pune poate la incercare? :what:

Cu aceasta interpretare biblica sunt si eu de acord. Numai ca eu ma refeream la obligatie/impunere, indiferent de ce se ascunde in spatele gestului divin.
Se vorbea mai inainte de faptul ca Dumnezeu nu te obliga niciodata sa faci ceva.

View PostJewels, on Jul 23 2008, 01:01 AM, said:

Avraam s-a gandit ca e mai bine sa asculte de el (...)

Din frica, nu din iubire... Cel putin asta inteleg eu din interpretarea versetului in cauza. Si acest verset nu este unicul care invoca credinta in Dumnezeu din frica. Biblia este plina de astfel de mostre.

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:21 AM, said:

in primul rand Dumenzeu nu avea nevoie de nici o convingere findca EL in atotstiinta Sa stia ce va face Avraam. De ce a facut-o, Biblia nu spune...

Are vreo logica ? Daca Dumnezeu stia ce va face Avraam, pentru ce l-a mai supus incercarii ? Este posibil ca, totusi, Dumnezeu sa nu fi stiut cum va reactiona Avraam ? (Este o intrebare, nu o afirmatie...)

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:21 AM, said:

Daca ar fi fost asa nu i-ar mai fi promis lui Avraam (...)

Din nou intrebare si nu afirmatie...Seamana a "campanie electorala ?" Fii cu mine si iti promit marea cu sarea...
Voi spuneti ca Biblia nu iti impune nimic, ci ca alegerea iti apartine. Cum sa alegi "obiectiv" daca ti se fac promisiuni ?

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:21 AM, said:

Teama sau frica de Domnul inseamna cu totul altceva (...)

Teama sau frica, din punct de vedere psihologic (deci foarte aproape de spiritualitatea omului) sunt sentimente unice, indiferent de contextul in care apar.
Iar exemplele, mai bine nu le dadeai... Trebuie sa-ti fie frica ca sa atingi un anumit grad de intelepciune (ma refer la un singur aspect prezentat de tine) si nicidecum frica nu poate reprezenta intelepciunea.

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:21 AM, said:

Apropo: tu de ce parte esti? Ca tot veni vorba... Daca imi permiti sa te intreb... :whatthe:

De nici o parte. Eu sunt si incerc sa fiu obiectiv, indiferent de conceptiile mele.

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:21 AM, said:

De ce crezi (aproape) TOT ce s-a facut in Biblie, s-a facut pentru ca s-a incercat crestinizarea oamenilor...

Nu cred, doar formulez intrebari logice (din punctul meu de vedere).
0

#73 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 23 July 2008 - 11:46 AM

View PostQvoVadis, on Jul 23 2008, 11:25 AM, said:

Are vreo logica ? Daca Dumnezeu stia ce va face Avraam, pentru ce l-a mai supus incercarii ? Este posibil ca, totusi, Dumnezeu sa nu fi stiut cum va reactiona Avraam ? (Este o intrebare, nu o afirmatie...)

Pentru Avraam a avut, din moment ce nu s-a plans si nici nu a avut nimic impotriva. Dar nu suntem noi in masura sa judecam ce s-a intamplat atunci. Si nici nu vei avea de suferit daca nu intelegi acum totul.

View PostQvoVadis, on Jul 23 2008, 11:25 AM, said:

Din nou intrebare si nu afirmatie...Seamana a "campanie electorala ?" Fii cu mine si iti promit marea cu sarea...
Voi spuneti ca Biblia nu iti impune nimic, ci ca alegerea iti apartine. Cum sa alegi "obiectiv" daca ti se fac promisiuni ?

Nu-mi place ca nu esti corect... Daca e sa citesti tot pasajul respectiv vei vedea ca promisiunile s-au facut DUPA ce a avut loc ¨jertfirea¨ lui Isac. Deci de campanie electorala nici nu poate fi vorba.


Doar cu logica si fara credinta este imposibil sa gasesti drumul bun al Bibliei.... Fie vorba intre noi si Satana o foloseste dar uite-te tu un jur si observa in ce scopuri.
0

#74 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 23 July 2008 - 12:40 PM

View Postcineva, on Jul 23 2008, 12:46 PM, said:

Nu-mi place ca nu esti corect... Daca e sa citesti tot pasajul respectiv vei vedea ca promisiunile s-au facut DUPA ce a avut loc ¨jertfirea¨ lui Isac.

View PostJewels, on Jul 23 2008, 01:01 AM, said:

Avraam il iubea pe Dumnezeu, altfel nu s-ar fi increzut in El ca poate face ceea ce i-a promis.
Avraam s-a gandit ca e mai bine sa asculte de el, ptr ca El i-a promis ceva, si se va tine de promisiune, chiar si daca ar fi insemnat sa ii intoarca copilul din morti.

Acum, ce faceti ? Va contraziceti reciproc?

View Postcineva, on Jul 23 2008, 12:46 PM, said:

Doar cu logica si fara credinta este imposibil sa gasesti drumul bun al Bibliei....

De unde ai tras concluzia ca eu nu as avea credinta ? Din faptul ca imi pun unele intrebari legate de continutul Bibliei?
Ma repet...credinta este in tine, nu in spusele altora, nu in slove scrise. Biblia, eventual, nu poate decat sa-ti aprofundeze aceasta credinta sau, dimpotriva...Depinde cum si ce intelegi.
0

#75 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 23 July 2008 - 03:24 PM

View PostQvoVadis, on Jul 23 2008, 12:40 PM, said:

Acum, ce faceti ? Va contraziceti reciproc?

Cum imi dau seama ca nu prea ai la indemana Biblia (mereu citezi din amintiri :)) o sa iti citez tot pasajul ca sa imi spui si mie unde e promisiunea electorala...

Geneza 22:2 Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune."
Geneza 22:3 Avraam s-a sculat dis-de-dimineaţă, a pus şaua pe măgar, şi a luat cu el două slugi şi pe fiul său Isaac. A tăiat lemne pentru arderea de tot, şi a pornit spre locul, pe care i-l spusese Dumnezeu.
Geneza 22:4 A treia zi, Avraam a ridicat ochii, şi a văzut locul de departe.
Geneza 22:5 Şi Avraam a zis slugilor sale: "Rămâneţi aici cu măgarul; eu şi băiatul, ne vom duce până colo să ne închinăm, şi apoi ne vom întoarce la voi."
Geneza 22:6 Avraam a luat lemnele pentru arderea de tot, le-a pus în spinarea fiului său Isaac, şi a luat în mână focul şi cuţitul. Şi au mers astfel amândoi împreună.
Geneza 22:7 Atunci Isaac, vorbind cu tatăl său Avraam, a zis: "Tată!" "Ce este, fiule?" i-a răspuns el. Isaac a zis din nou: "Iată focul şi lemnele; dar unde este mielul pentru arderea de tot?"
Geneza 22:8 "Fiule", a răspuns Avraam, "Dumnezeu însuşi va purta grijă de mielul pentru arderea de tot." Şi au mers amândoi împreună înainte.
Geneza 22:9 Când au ajuns la locul pe care i-l spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar, şi a aşezat lemnele pe el. A legat pe fiul său Isaac, şi l-a pus pe altar, deasupra lemnelor.
Geneza 22:10 Apoi Avraam a întins mâna, şi a luat cuţitul, ca să junghie pe fiul său.
Geneza 22:11 Atunci Îngerul Domnului l-a strigat din ceruri, şi a zis: "Avraame! Avraame!" "Iată-mă!" a răspuns el.
Geneza 22:12 Îngerul a zis: "Să nu pui mâna pe băiat, şi să nu-i faci nimic; căci ştiu acum că te temi de Dumnezeu, întrucât n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pentru Mine."
Geneza 22:13 Avraam a ridicat ochii, şi a văzut înapoia lui un berbec, încurcat cu coarnele într-un tufiş; şi Avraam s-a dus de a luat berbecul, şi l-a adus ca ardere de tot în locul fiului său.
Geneza 22:14 Avraam a pus locului aceluia numele: "Domnul va purta de grijă. De aceea se zice şi azi: "La muntele unde Domnul va purta de grijă."
Geneza 22:15 Îngerul Domnului a chemat a doua oară din ceruri pe Avraam,
Geneza 22:16 şi a zis: "Pe Mine însumi jur, zice Domnul: pentru că ai făcut lucrul acesta, şi n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu,
Geneza 22:17 te voi binecuvânta foarte mult şi-ţi voi înmulţi foarte mult sămânţa, şi anume: ca stelele cerului şi ca nisipul de pe ţărmul mării; şi sămânţa ta va stăpâni cetăţile vrăjmaşilor ei.

Deci unde sunt promisiunile INAINTE de cerere.... Dumnezeu nu a promis nimic... Doar i-a cerut un lucru... Si Adam a binevoit sa-L asculte.... Aici este vorba de ascultare si incredere nu de CE se cere...

View PostQvoVadis, on Jul 23 2008, 12:40 PM, said:

De unde ai tras concluzia ca eu nu as avea credinta ? Din faptul ca imi pun unele intrebari legate de continutul Bibliei?
Ma repet...credinta este in tine, nu in spusele altora, nu in slove scrise. Biblia, eventual, nu poate decat sa-ti aprofundeze aceasta credinta sau, dimpotriva...Depinde cum si ce intelegi.


Pai din moment ce mereu te pui contra declaratiilor din Biblie cum poti sa spui ca ai credinta... Biblia nu e ca un mar stricat din care tai ce nu-ti convine si ramai cu restul.... Ori TOT ori NIMIC.... La Dumnezeu nu merge cu jumatati de masura.
Si da pentru mine Biblia este unica sursa in materie de spiritualitate. Asa cum a fost scrisa ea este inspirata si capabila sa iti ofere speranta de mai bine... Si inca ceva... Biserica ortodoxa de exemplu NU se lauda cu Biblia ci cu traditiile. Asa ca teoria conspiratiei cum ca ar incerca sa te oblige sa crezi in ceva omenesc, functioneaza atata timp cat tu asculti si faci ce zice popa nu ce zice Biblia.
0

#76 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 23 July 2008 - 03:25 PM

View PostQvoVadis, on Jul 23 2008, 11:40 AM, said:

Acum, ce faceti ? Va contraziceti reciproc?

:no: eu nu ma contrazic cu nimeni :D

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:46 AM, said:

Nu-mi place ca nu esti corect... Daca e sa citesti tot pasajul respectiv vei vedea ca promisiunile s-au facut DUPA ce a avut loc ¨jertfirea¨ lui Isac. Deci de campanie electorala nici nu poate fi vorba.


Ello :) ce e cu DUPA ala la tine in text?? Tu ce Biblie citesti? :lol: Geneza mea incepe de la 1, nu de la 22 ;;)

Hai sa citim impreuna :)

Geneza 15: Dumnezeu ii spune lui Avraam Uita-te spre cer si numara stelele. Asa va fi samanta ta.
Geneza 16, 17 Avraam face o prostie si isi ia soarta in mainile sale, se naste Ismael dintr-o femeie roaba.
Geneza 18:Dumnezeu ii promite iar un mostenitor din carnea lui si a sotiei lui stearpa si batrana.
Geneza 21: Se naste Isaac
Geneza22: Dumnezeu ii cere lui Avraam sa il sacrifice pe Isaac.

Quote

Cum sa alegi "obiectiv" daca ti se fac promisiuni ?


De-a lungul anilor mi-am pus si eu intrebarea asta. Cum pot sa fac un lucru de calitate daca Dumnezeu imi zice ca ptr ceea ce fac, voi primi o cununa? Cum pot sa nu primesc mantuirea, daca ma scoate din Iad? Cum pot sa nu fac milostenii, daca Dumnezeu promite binecuvantarea, ''marea cu sarea'' cum zici tu.

Si Dumnezeu m-a invatat de-a lungul anilor ca ceea ce vrea El pentru mine, este ce e mai bun. Dumnezeu pune in Vechiul Testament ceva reguli, firesti, care la prima vedere par tampite . De exemplu, spune ca cei care au bube albe pe ei, sa stea inchisi, departe de comunitate pana se duc bubele. Iar cand boala se duce, sa aiba grija sa se spele de 7 ori in rau. Oamenii pe atunci nu stiau ce e aia contaminare, ce inseamna lepra, cat de grava este, nu stiau ce e aia o boala contagioasa. Insa Dumnezeu stia. Si Dumnezeu le spune, spre binele lor, ca este bine sa ii tina pe leprosi, sau ciumati, intr-o tabara separata.

Cam la fel este si pe plan Spiritual. Dumnezeu [vorbim in context biblic si crestin] ne spune ce este bine pentru noi. Daca vrei sa iti fie bine, crede in Mine si satan nu va avea nici o putere asupra ta. Este ceea ce societatea numeste cauza -efect. Consecintele pe care le vei intalni in urma ingerarii unei doze de clor, sunt grave. Consecintele spirituale pe care le vei suporta in urma neascultarii este moartea spirituala. Sunt legi universale, bine stabilite, pe care nu le putem evita, oricat de mult ne-am dori sa nu o facem.

Acum, in ce priveste milosteniile, stim bine ca actele de caritate se pot face fara inima/sinceritate. Dumnezeu ne zice, ca si crestini, ca si copii ai lui, ar trebui sa fim un exemplu de iubire. Asta se poate arata, in exterior prin acte de caritate, prin a arata oamenilor ca tu ai dragoste pentru cei din jurul tau. poate ca ai auzit de multe ori... ma duc la biserica ca sa fiu mantuit. fac milostenii ca sa primesc si eu un loc in raiul lui Dumnezeu. Ceea ce Biblia spune de fapt este : mergi la biserica, fa milostenii, fii bun, iarta... PENTRU CA ESTI MANTUIT, nu CA SA FII mantuit. Este o diferenta care nu poate fi vazuta in exterior, ci numai el stie sa faca diferenta in inima oamenilor si in motivatiie dupa care traies.

Acum, Dumnezeu i-a promis ceva lui Avraam. Da, era batran, isi dorea un copil si nu mai avea nici o speranta decat la Dumnezeu. Copilul pe care si l-a dorit intotdeauna, Dumnezeu i l-a dat, ptr. ca mai apoi sa il ceara inapoi. Dar daca Dumnezeu i-a facut o promisiune atat de mare, ca da, va avea un copil, dar samanta lui va creste intr-un numar infinit, cum putea Avraam sa se indoiasca de ce ii zice lui Dumnezeu. Ce ai fi gandit tu? Cum ai fi reactionat tu? Cu un Dumnezeu atat de imens de partea ta... cum ai fi putut sa spui ''Nu Domane'' ? Mhm, poate ca Avraam a avut o credinta mai mare ca a mea.Eu personal nu stiu ce as fi raspuns.

Quote

Evolutia si extinderea Crestinismului au avut in spate oameni influenti, chit ca unealta a fost gloata. Interesul poarta fesul...


Pana sa isi dea seama lumea de vaza ce rost are crestinismul, a fost infiintata Biserica Primara. Iti duce aminte de cartea lui Sienkiewicz ''Qvo Vadis'' ? ;;) Nero? Persecutia Crestinilor? Ei erau nimicuri pe vremea aceea. Pana sa devina crestinismul o forta, era o adunatura de oameni simpli, care nu credeau in zeii greci sau romani sau de orice alta culoare, care propovaduiau pe un mozaic mort ca ar fi inviat . Erau plaga societatii de atunci. Pana la interese si relatii, biserica Primara este persecutata .

Quote

Numai ca eu ma refeream la obligatie/impunere, indiferent de ce se ascunde in spatele gestului divin.
Se vorbea mai inainte de faptul ca Dumnezeu nu te obliga niciodata sa faci ceva.

Pai, Dumnezeu l-a obligat sa faca ceva? I-a pus inaintea liberul arbitru.


Quote

Din frica, nu din iubire... Cel putin asta inteleg eu din interpretarea versetului in cauza. Si acest verset nu este unicul care invoca credinta in Dumnezeu din frica. Biblia este plina de astfel de mostre.


Frica de Dumnezeu este un termen diferit de frica pe care o percepem noi in mod social sau psihologic.

Mi-e frica sa nu ma ingras, deci nu mananc mancare nesanatoasa. Imi e frica sa fiu parasita de partener, deci fac ce zice el, ca sa imi fie bine. Imi e frica de inchisoare, deci stau departe de ilegalitate.

Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii, zice Scriptura. A-ti fi teama de Dumnezeu, presupune a intelege consecintele unor fapte pe care le faci, a vedea lucrurile corect si a actiona in consecinta. Sunt termeni diferiti de ''frica'' mentionate in Biblie.

Spune undeva ca ''Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frica, ci un duh de infiere, care ne face sa strigam AVA, adica Tata! '' Nu e frica de iad, nu e frica pe care noi o percem, ca si seniment, depre caredumnezeu vorbeste aici. E o frica dupa voia lui Dumnezeu. O frica inteleapta [daca o pot numi asa] care te face sa il vezi pe Dumnezeu drept si credincios. Nu stiu... asa vad eu frica de Dumnezeu.
0

#77 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 23 July 2008 - 09:25 PM

View PostJewels, on Jul 23 2008, 03:25 PM, said:

Ello :) ce e cu DUPA ala la tine in text?? Tu ce Biblie citesti? :lol: Geneza mea incepe de la 1, nu de la 22 ;;)


Pai vezi daca nu citesti tot contextul in care am spus DUPA... :D Era vorba de faptul ca:

Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si sacrifice fiul pe altar fara sa-i promita nimic. (ma refer strict la momentul in care ii cere acest lucru chiar daca inainte ii promisese marea cu sarea). Deci Avraam mai incurcat decat oricand - tocmai datorita acestor promisiuni ca din el se vor naste multimi cat stelele...- acum nu stie ce sa creada, fiindca Dumnezeu ii spune DOAR ce e scris in versetul 2:
Geneza 22:2 Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune."
In concluzie Avraam a putut doar sa spuna faca-se voia Sa (in gand macar :D) si sa porneasca la drum fara sa i se dea explicatii De ce?, Cum asa?...
Sper ca m-am facut inteles...:D
E aceeasi Biblie a mea si a ta :D

View PostJewels, on Jul 23 2008, 03:25 PM, said:

Cum pot sa fac un lucru de calitate daca Dumnezeu imi zice ca ptr ceea ce fac, voi primi o cununa? Cum pot sa nu primesc mantuirea, daca ma scoate din Iad? Cum pot sa nu fac milostenii, daca Dumnezeu promite binecuvantarea, ''marea cu sarea'' cum zici tu.

Jewel, te rog nu o lua pe carari strambe :D... Adica tu faci ceva numai daca ai primit ceva... :down: Asa intelegi tu mantuirea...?
Acum pararea mea: Daca ai acceptat pe Isus in viata ta vei face automat BINE pentru ca EL traieste in tine... NU pentru ca vrei sa obtii ceva... Nu pentru ca facut ceva pentru tine... Dumnezeu nu are nevoie de faptele noastre care sunt citez ¨ca o haina manjita¨ inaintea LUI. (Ca sa nu mai spun ca in acest context al facerii de bine pentru ca sa fii mantuit ajungem si noi ca fariseii la mantuirea prin fapte... si atunci automat declari ca Isus a murit degeaba, daca poti fi mantuit SI prin fapte.... de orice natura fie ele)
Deci ia in considerare aceasta... cum sa-i zic... deductie :ha: si spune-mi si mie cum o percepi...
0

#78 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 24 July 2008 - 09:56 AM

View Postcineva, on Jul 23 2008, 04:24 PM, said:

Cum imi dau seama ca nu prea ai la indemana Biblia (mereu citezi din amintiri :)) o sa iti citez tot pasajul ca sa imi spui si mie unde e promisiunea electorala...

Dupa cum si tu dai de inteles ca ai Biblia sub perna si de fiecare data cand esti contrazis (o alta chestie dubioasa...desi ti-ai trecut la profil sex feminin, din postarile tale rezulta ca esti barbat...hotaraste-te! de ce sau de cine iti este frica ?) dai fuguta la slova ca sa te convingi ca este ca tine si nu ca ceilalti. De unde se poate trage concluzia ca toate conceptiile tale nu sunt temeinic inradacinate in tine.
Sigur ca vorbesc "din amintiri". Vorbesc din experienta mea, din mentalitatea mea de viata, din conceptiile puternic asimilate care nu au nevoie de ajutor scriptic pentru a fi sustinute.

View Postcineva, on Jul 23 2008, 04:24 PM, said:

Ori TOT ori NIMIC.... La Dumnezeu nu merge cu jumatati de masura.

Suna a extremism. Esti habotnic ?

View PostJewels, on Jul 23 2008, 04:25 PM, said:

Pai, Dumnezeu l-a obligat sa faca ceva? I-a pus inaintea liberul arbitru.

<<Geneza 22:2 Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune.">>
Unde-i alegerea ? Suna a porunca/impunere/ordin.

View PostJewels, on Jul 23 2008, 04:25 PM, said:

Nu stiu... asa vad eu frica de Dumnezeu.

Din afara se vede altfel aceasta "frica". Sa-ti fie frica, altfel nu vei face parte dintre ALESI.

View Postcineva, on Jul 23 2008, 10:25 PM, said:

Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si sacrifice fiul pe altar fara sa-i promita nimic. (ma refer strict la momentul in care ii cere acest lucru chiar daca inainte ii promisese marea cu sarea).

Parca mai inainte sustineai ca Biblia trebuie citita/inteleasa integral si nu pe bucati. De ce acum apelezi la contexte ?
Actul suprem al jertfirii trebuie preluat de la inceput, cu toate conjuncturile aferente. Avraam nu ajungea sa-l asculte orbeste pe Dumnezeu, daca anterior nu i s-ar fi facut promisiuni. Insasi nasterea lui Isaac a fost o promisiune...prima.

In concluzie. Hai sa vorbim despre ceea ce simtim cu adevarat si nu despre ce vor altii sa-ti induca in subconstient. Sa vorbim despre crezul nostru si nu sa facem analiza pe text. Cu cuvintele noastre si nu cu pasaje intregi din Biblie.
0

#79 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 24 July 2008 - 11:33 AM

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 09:56 AM, said:

Vorbesc din experienta mea, din mentalitatea mea de viata, din conceptiile puternic asimilate care nu au nevoie de ajutor scriptic pentru a fi sustinute.

Si ce e rau ca eu sa vorbesc din experienta pe care am acumulat-o citind Biblia? Parerea mea e ca e o ancora mai solida decat orice gasesti in lumea asta. Comceptiile tale pe ce sunt bazate? Nu tot pe spusele altora?

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 09:56 AM, said:

Suna a extremism. Esti habotnic ?

Ehe... poate pentru tine e extremism... Dar sa-ti mai spun ceva... TOTUL nu inseamna intotdeauna si COMPLET (sau intreg)...!!! (De exemplu cand te referi la un mar ca un tot, ti-l imaginezi ca pe un intreg fara lispuri. Ei bine la Dumnezeu acest TOT nu intotdeauna inseamna acelasi lucru, asta pentru ca suntem diferiti, percepem diferit si actionam diferit vis-a-vis de aceeasi problema). Adica Dumnezeu nu te trage la raspundere pentru ceva ce nu stii... Si e normal.

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 09:56 AM, said:

Parca mai inainte sustineai ca Biblia trebuie citita/inteleasa integral si nu pe bucati. De ce acum apelezi la contexte ?
Actul suprem al jertfirii trebuie preluat de la inceput, cu toate conjuncturile aferente. Avraam nu ajungea sa-l asculte orbeste pe Dumnezeu, daca anterior nu i s-ar fi facut promisiuni. Insasi nasterea lui Isaac a fost o promisiune...prima.

:doh:
Pentru ca aceasta secventa (jertfirea lui Isaac), este una paradoxala si nu are nevoie de toata Biblia ca sa intelegi ca Avraam pur si simplu a facut ce i s-a cerut si punct. Iar promisiunile ce i le-a facut Dumnezeu au venti in contradictie cu ceea ce i-a cerut de data asta... Asa ca din punctul meu de vedere Avraam nu avea un plan B - asta pentru ca cu acea ocazie Dumnezeu nu i-a promis nimic (ma repet din nou).Singurul lucru pe care il avea era Dumnezeu... Si i-a ajuns... Nu a avut nevoie de promisiuni...
E clar sau nu e clar... De ce te legi lucruri nesemnificative atunci cand am dreptate...? Nu ai contraargumente mai bune? :think:

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 09:56 AM, said:

In concluzie. Hai sa vorbim despre ceea ce simtim cu adevarat si nu despre ce vor altii sa-ti induca in subconstient. Sa vorbim despre crezul nostru si nu sa facem analiza pe text. Cu cuvintele noastre si nu cu pasaje intregi din Biblie.


Deci ramai la faptul ca totusi Biblia nu e altceva decat o inventie a omului ca sa amageasca masele... Tu ai citit mai sus ce am scris eu despre diferenta dintre ce vor bisericile si ce vrea Biblia? Nu e totuna...(si iti dadusem exemplul cu biserica ortodoxa).
Incepe tu si spune-mi care e crezul tau? Care e ideologia ta despre viata ?
0

#80 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 24 July 2008 - 12:34 PM

View Postcineva, on Jul 24 2008, 12:33 PM, said:

Comceptiile tale pe ce sunt bazate? Nu tot pe spusele altora?

In nici un caz pe spusele altora, ci din rezultatul analizelor proprii. Fiecare are propriul lui filtru de perceptie. Orice informatie o prelucrez prin prisma firii mele si apoi mi-o insusesc personalizata conform gandirii mele.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 12:33 PM, said:

TOTUL nu inseamna intotdeauna si COMPLET (sau intreg)...!!!

Deviezi de la idee. "Totul sau Nimic" este slogan extremist, indiferent de cat de complet sau incomplet este acest "TOT".
Si nu incerca sa induci ideea ca atunci cand spui ca in Biblie gasesti "TOT" ce-ti trebuie, nu gandesti ca ea ar fi completa.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 12:33 PM, said:

Adica Dumnezeu nu te trage la raspundere pentru ceva ce nu stii... Si e normal.

Explica-mi Potopul...Intreaga omenire (dupa unii analisti, doar omenirea dintr-o anumita zona a Pamantului) este trasa la raspundere. Cati oameni fara de vina au pierit atunci ? Si credeau multi ca Dumnezeu exista.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 12:33 PM, said:

De ce te legi lucruri nesemnificative atunci cand am dreptate...? Nu ai contraargumente mai bune? :think:

Nesemnificativ poate pentru cei care cred orbeste in Biblie, nu si pentru cei care incearca sa analizeze obiectiv niste aspecte. De fapt e vorba de ignorarea voita a unor inavertente biblice, tocmai pentru a intari cauza.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 12:33 PM, said:

Incepe tu si spune-mi care e crezul tau? Care e ideologia ta despre viata ?

Aici vorbim despre Biblie. Si imi dau seama ca eu am declansat devierea de la subiect. Mea culpa.
Dar, ca sa-ti dau satisfactie. Cred in Demiurg. Poti face deosebirea intre Demiurg si Dumnezeu ?
0

#81 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 24 July 2008 - 02:34 PM

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 12:34 PM, said:

rezultatul analizelor proprii.

Si ai gasit solutia la intrebarea Ce va fi dincolo de moarte? ;)

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 12:34 PM, said:

Deviezi de la idee. "Totul sau Nimic" este slogan extremist, indiferent de cat de complet sau incomplet este acest "TOT".
Si nu incerca sa induci ideea ca atunci cand spui ca in Biblie gasesti "TOT" ce-ti trebuie, nu gandesti ca ea ar fi completa.

Din ce punct de vedere il vezi tu extremist? Ca nu te lasa sa amesteci binele cu raul? Ca nu te lasa sa fii si negru si alb... Pe scurt ca oricum ai fii tot in cer vei ajunge? Imi pare rau... Dumnezeu nu se joaca de-a experimente stiintifice cu oamenii... De-asta ne-a lasat sa alegem din doua una. Dar nu se poate cu amandoua... Cum spunea cineva nu poti sta in doua barci in acelasi timp... In functie de ce alegi (nu de ce vei face) vei fi si rasplatit....
Cat de spre Biblie, nu Biblia e completa in sensul ca poate da sfaturi in orice timp si domeniu, dar problema e ca nu intelegem TOT ce declara...(cel putin eu nu o inteleg pe toata). M-am referit la faptul ca fiecare are modul lui de a intelege Biblia si Dumnezeu tine cont si de asta...

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 12:34 PM, said:

Explica-mi Potopul...Intreaga omenire (dupa unii analisti, doar omenirea dintr-o anumita zona a Pamantului) este trasa la raspundere. Cati oameni fara de vina au pierit atunci ? Si credeau multi ca Dumnezeu exista.

M-am grabit un pic cu raspunsurile ca sa ajung mai repede la asta cu potopul...;)
Mda... pai tu ai auzit de Noe si de Arca pe care a construit-o? El a spus oamenilor ca acea arca a fost facuta pentru ca cei care vor sa fie de partea lui Dumnezeu sa intre si vor fi salvati; cei care preferau pacatul au ramasi afara pentru ca asa au ales... Deci daca ar fi fost unul macar ¨crestin¨ intre ei ar fi intrat in corabie...


View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 12:34 PM, said:

Dar, ca sa-ti dau satisfactie. Cred in Demiurg. Poti face deosebirea intre Demiurg si Dumnezeu ?


Mda... tu crezi in principiu intr-un Dumnezeu creator (fie El de orice natura) si cam atat... cel putin asta inteleg eu din explicatia data cuvantului... Dar cum ramane cu viata? Crezi ca Dumnezeu (asa cum il percepi tu) are ceva de zis vis-a-vis de viata ta (atat asta cat si cea viitoare - asta bineinteles daca crezi ca va exista o zi a inveirii:))
0

#82 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 24 July 2008 - 05:04 PM

View Postcineva, on Jul 24 2008, 03:34 PM, said:

Si ai gasit solutia la intrebarea Ce va fi dincolo de moarte? ;)

Nu stiu. Pana acum nu m-a convins nici o ideologie. Nici macar Biblia.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 03:34 PM, said:

In functie de ce alegi (nu de ce vei face) vei fi si rasplatit....

Deci, in credinta ta, astepti rasplata. QED.
Eu nu astept nimic. Stiu ca locul meu va fi acolo unde imi este sortit.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 03:34 PM, said:

M-am grabit un pic cu raspunsurile ca sa ajung mai repede la asta cu potopul...;)
El a spus oamenilor ca acea arca a fost facuta pentru ca cei care vor sa fie de partea lui Dumnezeu sa intre si vor fi salvati; cei care preferau pacatul au ramasi afara pentru ca asa au ales...

Aiurea... Nu tu ai vrut sa ma aduci la Potop, ci eu. Nu ma subestima :)
Fa, te rog, o analiza pe textul biblic si spune-mi unde scrie ca Arca a fost pregatita pentru toti crestinii.
Arca a fost destinata exclusiv lui Noe si familiei lui.

View Postcineva, on Jul 24 2008, 03:34 PM, said:

Mda... tu crezi in principiu intr-un Dumnezeu creator (fie El de orice natura) si cam atat...

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Care este diferenta dintre Dumnezeu si Demiurg? La intrebari directe, astept raspunsuri directe.
Sa te ajut...Dumnezeul biblic este unul spiritual si religios. Si atat. Demiurg este ceva mai mult. Acea parte lipsa care completeaza acest TOT la care faci referire. De ce sa ma limitez numai la ce imi spune Biblia? Vreau sa cunosc si ce nu imi spune aceasta.
0

#83 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 25 July 2008 - 10:29 AM

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 05:04 PM, said:

Deci, in credinta ta, astepti rasplata. QED.

Mai frumos nici nu puteai scrie :D Dar QED? Ce reprezinta?

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 05:04 PM, said:

unde scrie ca Arca a fost pregatita pentru toti crestinii.

¨Crestinii¨ au fost Noe si familia lui. Dupa cum declara Biblia, oamenii de atunci s-au lasat dusi de valul patimilor si al sentimentelor si au dus degradarea umana pana la limita... Ceea ce se va si intampla, dupa cum tot Biblia declara, in zilele din urma (adica acum) cu oamenii viitorului. Cu alte cuvinte daca ne vom amagi singuri nu suntem mai sus ca ei...:(

View PostQvoVadis, on Jul 24 2008, 05:04 PM, said:

Dumnezeul biblic este unul spiritual si religios. Si atat. Demiurg este ceva mai mult.


Dumnezeu este mult mai mult decat doar spiritual si religios. In primul rand este Creatorul!!! Adica este Tatal meu (mai aproape si mai personal de atat nu se poate) si al tau. Si ca sa fie si mai aproape a murit in locul meu, a fost pedepsit in locul meu. A facut asa ceva Demiurg pentru tine? Iar pe urma iti poate fi si prieten, si tovaras, si invatator, si.... enumerarea nu are sfarsit...
In schimb ce cred eu despre demiurg, e ca e o inventie a lui Satan (ca de altfel orice alta evanghelie a lumii) ca sa tina departe oameni ca tine de adevarata Viata.
0

#84 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 25 July 2008 - 05:00 PM

View Postcineva, on Jul 25 2008, 11:29 AM, said:

Dar QED? Ce reprezinta?

QED = Quod Erat Demonstrandum. Expresie preluata din limba latina, care inseamna: "Ceea ce trebuia demonstrat".

View Postcineva, on Jul 25 2008, 11:29 AM, said:

¨Crestinii¨ au fost Noe si familia lui. Dupa cum declara Biblia, oamenii de atunci s-au lasat dusi de valul patimilor si al sentimentelor si au dus degradarea umana pana la limita... Ceea ce se va si intampla, dupa cum tot Biblia declara, in zilele din urma (adica acum) cu oamenii viitorului. Cu alte cuvinte daca ne vom amagi singuri nu suntem mai sus ca ei...:(

Nu domnul meu...Crestini (si fara ghilimele) erau multi la vremea aceea. Numai ca Dumnezeu nu a preferat sa faca o triere, ci a nimicit toata omenirea, pastrand doar pe Noe si familia lui. De ce ? Nu stiu. Si nu o da din nou in paradoxuri. Ar inseamna ca toata Biblia sa fie un perpetuu paradox.

View Postcineva, on Jul 25 2008, 11:29 AM, said:

In schimb ce cred eu despre demiurg, e ca e o inventie a lui Satan (ca de altfel orice alta evanghelie a lumii) ca sa tina departe oameni ca tine de adevarata Viata.

Cu ce drept si cu ce putere Judeci tu viata celorlalti ? Doar Dumnezeu/Demiurg poate si are dreptul sa faca acest lucru.
Dupa cum observ, aplici aceeasi tactica ca toti "indoctrinatii". Cine nu este cu tine, este impotriva ta. Tu traieste-ti viata ta si lasa-i pe ceilalti sa si-o traiasca pe a lor. La final, toti vom afla daca am trait sau nu bine.
Daca poti aduce argumente solide si obiective intrebarilor pe care le formulez, putem discuta. Altfel, incearca in alta parte sa faci propaganda. Sau, ma rog, nu mie.

PS. Rog moderatorii sa perie postul, daca pare ca am sarit saua.
0

#85 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 July 2008 - 06:06 PM

View Postcineva, on Jul 23 2008, 08:25 PM, said:

Pai vezi daca nu citesti tot contextul in care am spus DUPA... :D Era vorba de faptul ca:

Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-si sacrifice fiul pe altar fara sa-i promita nimic. (ma refer strict la momentul in care ii cere acest lucru chiar daca inainte ii promisese marea cu sarea). Deci Avraam mai incurcat decat oricand - tocmai datorita acestor promisiuni ca din el se vor naste multimi cat stelele...- acum nu stie ce sa creada, fiindca Dumnezeu ii spune DOAR ce e scris in versetul 2:
Geneza 22:2 Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune."
In concluzie Avraam a putut doar sa spuna faca-se voia Sa (in gand macar :D) si sa porneasca la drum fara sa i se dea explicatii De ce?, Cum asa?...
Sper ca m-am facut inteles...:D
E aceeasi Biblie a mea si a ta :D


Ai cam intors-o un pic, ca la Ploiesti. Dar ma rog... sa zicem ca da,te-ai facut inteles :)

Quote

Jewel, te rog nu o lua pe carari strambe :D... Adica tu faci ceva numai daca ai primit ceva... :down: Asa intelegi tu mantuirea...?


Stii, daca ai fi citit paragraful ala de doua trei ori, de la un capat la altul... ai fi vazut ca am vrut sa zic ceva total diferit. :whistling:
Am spus De-a lungul anilor mi-am pus si eu intrebarea asta. Am vrut sa zic ca il inteleg pe Qvo Vadis foarte bine, pentru ca si eu am crezut asa, o vreme.
0

#86 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 25 July 2008 - 07:53 PM

View PostQvoVadis, on Jul 25 2008, 05:00 PM, said:

Nu domnul meu...Crestini (si fara ghilimele) erau multi la vremea aceea. Numai ca Dumnezeu nu a preferat sa faca o triere, ci a nimicit toata omenirea, pastrand doar pe Noe si familia lui. De ce ? Nu stiu. Si nu o da din nou in paradoxuri. Ar inseamna ca toata Biblia sa fie un perpetuu paradox.

Nu ai dreptate domnul meu... Atunci erau ¨oameni dupa voia lui Dumnezeu¨, nu crestini. Crestini au fost numiti abia dupa ce a inviat Hristos (mai precis prima data in Antiohia).
Fiindca vorbeai de paradoxuri... spune-mi de ce Dumnezeu la indrumat pe Noe sa ridice o arca asa de mare...?? Iar pe langa asta citeste toata istoria vremii lui Noe (sau macar de unde s-a hotarat Dumnezeu sa curete pamantul) si vei vedea de ce spun ca in afara de familia lui Noe nu au mai fost altii care sa binevoiasca sa asculte de Dumnezeu. Potopul a fost o consecinta, nu un act nejustificat al lui Dumnezeu.

View PostQvoVadis, on Jul 25 2008, 05:00 PM, said:

Cu ce drept si cu ce putere Judeci tu viata celorlalti ? Doar Dumnezeu/Demiurg poate si are dreptul sa faca acest lucru.
Dupa cum observ, aplici aceeasi tactica ca toti "indoctrinatii". Cine nu este cu tine, este impotriva ta. Tu traieste-ti viata ta si lasa-i pe ceilalti sa si-o traiasca pe a lor. La final, toti vom afla daca am trait sau nu bine.
Daca poti aduce argumente solide si obiective intrebarilor pe care le formulez, putem discuta. Altfel, incearca in alta parte sa faci propaganda. Sau, ma rog, nu mie.

Categoric NU te judec, si cu atat mai putin NU vreau sa ma pun impotriva cuiva... Doar mi-am expus punctul de vedere !! Si nu l-am facut ca sa te ofensez.
Apoi crezi ca argumentele biblice nu sunt solide?
0

#87 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 26 July 2008 - 09:17 AM

View PostJewels, on Jul 25 2008, 07:06 PM, said:

Am vrut sa zic ca il inteleg pe Qvo Vadis foarte bine, pentru ca si eu am crezut asa, o vreme.

O intrebare...Este posibil ca Dumnezeul biblic sa fie doar o o parte a Dumnezeului "suprem"?
Argument 1. Biblia este scrisa doar pentru puterea de intelegere a oamenilor. Moise predica in desert: Dumnezeu iti da atat cat trebuie, nici mai mult, nici mai putin. Este posibil ca Dumnezeu sa reprezinte mult mai mult decat iti ofera Biblia ?
Argument 2. Vaticanul admite posibila existenta a civilizatiilor extraterestre. Teologii presupun ca aceste civilizatii sunt mult mai evoluate spiritual decat Pamantenii si ca este posibil ca ei sa nu mai plateasca Pacatul Original. Este posibil ca pentru acestia, Dumnezeu sa fi pregatit o alta Biblie?
Argument 3 (personal). Dumnezeu ti se arata in orice forma si pe orice cai. De regula, el iti apare in vis. (Paranteza: In starea de visare, componenta materiala a omului vegeteaza si subconstientul - spiritul, sufletul -, descatusat de povara trupului, se elibereaza si poate comunica cu divinitatea). In unul dintre visele pe care le-am avut, Demiurg imi zice: "Nu aceasta este forma mea (batranul maret si impunator din credinta populara). Am luat aceasta infatisare pentru a putea intelege". Este posibil ca Dumnezeul religios sa fi fost singura forma pe care omul o putea intelege acum 2000 de ani? Este posibil ca spiritul uman sa fi evoluat atat de mult in cei 2000 de ani, incat sa nu mai creada ca singura fata a Demiurgului este cea religioasa?

View Postcineva, on Jul 25 2008, 08:53 PM, said:

Nu ai dreptate domnul meu... Atunci erau ¨oameni dupa voia lui Dumnezeu¨, nu crestini.

Intelegi foarte bine ce am vrut sa zic cu crestinii. Ce inseamna, prin prisma conceptiilor tale "oameni dupa voia lui Dumnezeu". Nu cumva oameni care cred in Dumnezeu?

View Postcineva, on Jul 25 2008, 08:53 PM, said:

Fiindca vorbeai de paradoxuri... spune-mi de ce Dumnezeu la indrumat pe Noe sa ridice o arca asa de mare...??

Pentru animale, cata frunza si iarba, care se presupune ca sunt fara de pacat. Noua semintie care avea sa se nasca din Noe si familia lui aveau nevoie de mancare ca sa poata supravietui fizic.

View Postcineva, on Jul 25 2008, 08:53 PM, said:

Potopul a fost o consecinta, nu un act nejustificat al lui Dumnezeu.

Nu-mi pune vorbe in gura. Am afirmat ca nu stiu de ce Dumnezeu l-a ales doar pe Noe si familia lui. Nu ca Potopul ar fi un act nejustificat.

View Postcineva, on Jul 25 2008, 08:53 PM, said:

Categoric NU te judec, si cu atat mai putin NU vreau sa ma pun impotriva cuiva... Doar mi-am expus punctul de vedere !! Si nu l-am facut ca sa te ofensez.
Apoi crezi ca argumentele biblice nu sunt solide?

Tu nu-ti expui punctul de vedere. Tu incerci sa-l impui cu forta. Invata de la Jewels...ea nu incearca sa impuna ceva. Ea doreste doar sa arate calea. Calea pe care paseste ea.
Nu toate argumentele biblice mi se par solide. Da-mi voie sa ma indoiesc. Cati nu s-au indoit pana l-au inteles pe Dumnezeu asa cum trebuie?

Observa, te rog, diferenta interpretarilor. Daca nu stiu ceva, recunosc. Nu ma consider un atotstiutor. Ceea ce depaseste capacitatea mea de intelegere las sa dospeasca in strafundul mintii mele. Candva, poate voi reusi sa inteleg. Daca ceva m-a convins din argumentele voastre, chiar si partial, nu am mai escaladat discutiile pe aceleasi idei, ci am mers mai departe.
Tu in schimb, nu intelegi, dar sustii o cauza cu furie, indiferent de ce-ti zic altii. Si ce este grav, este faptul ca sustii cauze pe care nu le simti cu adevarat, nu le traiesti, nu le percepi dar le promovezi intrucat aceasta este linia dictata de cei care te-au indoctrinat. Asta m-a enervat, daca vrei sa cunosti cauza izbucnirii mele anterioare.
0

#88 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 27 July 2008 - 06:05 PM

Pana sa incep a vorbi despre argumentele aduse de tine, vreau sa lamurim ceva, legat de Noe. Cineva spuneaca oamenii pe acea vreme nu erau crestini, ci oameni dupa voia lui Dumnezeu sau nu. Ceea ce zice el, zice bine. In Geneza 6 zice :
Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ, şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău. I-a părut rău Domnului că a făcut pe om pe pământ, şi S-a mâhnit în inima Lui.Pământul era stricat înaintea lui Dumnezeu, pământul era plin de silnicie. Dumnezeu S-a uitat spre pământ, şi iată că pământul era stricat; căci orice făptură îşi stricase calea pe pământ.

Dumnezeu e cel care considera un om ca ar crede in el sau nu. pana la urma insa, mai zice undeva in N Testament: Si dracii cred...si se infioara.Degeaba crezi in Dumnezeu daca nu schimbi cu nimic situatia. Degeaba consideri ca un om care e condamnat la moarte nu e vinovat si poate ai si o dovada ca ar fi. Daca nu il ajuti sa scape de la moarte nu ai facut nimic.

Desi, eu personal, tind sa cred altceva. Zice ca arca a fost construita si ca 7 zile a stat corabia cu usile deschise.Ce ma face sa cred ca daca cineva ar fi crezut in ce zisese Noe si ar fi vrut sa se urce in corabie, i s-ar fi permis. Mai avem un exmplu similar. Sodoma si Gomora. Dumnezeu impartaseste cu Moise faptul ca Sodoma si Gomora sunt un neam pacatos. Moise negociaza pentru ei si ii spune lui Dumnezeu: oare vei nimic tu pe cel neprihanit la un loc cu cel prihanit? Raspunsul vine simplu si clar: Nu.Nu era nici un om neprihanit acolo.

Quote

<<Geneza 22:2 Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria, şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune.">>
Unde-i alegerea ? Suna a porunca/impunere/ordin.

Pentru Dumnezeu nu are nici o relevanta.Am sa it dau un exmplu. Tot in Vt, Dumnezeu il trimite pe Iona sa vorbeasca cetatii din Ninive sa se intarca de la pacat si sa isi schimbe modul de viata. Ceva in genul asta: Iona 1.2 "Scoală-te, du-te la Ninive, cetatea cea mare, şi strigă împotriva ei. Căci răutatea ei s-a suit până la Mine!"
Iar Iona stii ce face?
Şi Iona s-a sculat să fugă la Tars, departe de Faţa Domnului. Uite ce zice nenea Iona cand vede ca Dumnezeu isi schimba parerea, mai tarziu cand se duce sa vorbeasca cu cei din Ninive si ei se [po]caiesc : Lucrul acesta n-a plăcut deloc lui Iona, şi s-a mâniat.
S-a rugat Domnului, şi a zis: "Ah! Doamne, nu este aceasta tocmai ce ziceam eu când eram încă în ţara mea? Tocmai lucrul acesta voiam să-l înlătur fugind la Tars. Căci ştiam că eşti un Dumnezeu milos şi plin de îndurare, îndelung răbdător, şi bogat în bunătate, şi că Te căieşti de rău!


Asa ca parea lui Dumnezeu nu este obligatoriu sa fie acceptata sau ascultata intotdeauna :)

View PostQvoVadis, on Jul 26 2008, 08:17 AM, said:

O intrebare...Este posibil ca Dumnezeul biblic sa fie doar o o parte a Dumnezeului "suprem"?
Argument 1. Biblia este scrisa doar pentru puterea de intelegere a oamenilor. Moise predica in desert: Dumnezeu iti da atat cat trebuie, nici mai mult, nici mai putin. Este posibil ca Dumnezeu sa reprezinte mult mai mult decat iti ofera Biblia ?
Argument 2. Vaticanul admite posibila existenta a civilizatiilor extraterestre. Teologii presupun ca aceste civilizatii sunt mult mai evoluate spiritual decat Pamantenii si ca este posibil ca ei sa nu mai plateasca Pacatul Original. Este posibil ca pentru acestia, Dumnezeu sa fi pregatit o alta Biblie?
Argument 3 (personal). Dumnezeu ti se arata in orice forma si pe orice cai. De regula, el iti apare in vis. (Paranteza: In starea de visare, componenta materiala a omului vegeteaza si subconstientul - spiritul, sufletul -, descatusat de povara trupului, se elibereaza si poate comunica cu divinitatea). In unul dintre visele pe care le-am avut, Demiurg imi zice: "Nu aceasta este forma mea (batranul maret si impunator din credinta populara). Am luat aceasta infatisare pentru a putea intelege". Este posibil ca Dumnezeul religios sa fi fost singura forma pe care omul o putea intelege acum 2000 de ani? Este posibil ca spiritul uman sa fi evoluat atat de mult in cei 2000 de ani, incat sa nu mai creada ca singura fata a Demiurgului este cea religioasa?


O , absolut. Dumnezeu se explica si se releva oamenilor , atat cat pot ei intelege. De aceea, modul nostru de gandire si interpretare a lucrurilor sunt atat de firesti si limitate, ptr ca nu gandim cu perspectiva. Atentie insa. Nu afirm ca ceea ce a revelat oamenilor pana acum ar fi o minciuna. Dar este un verset in NT care mie imi place in mod deosebit: acelui care e in stare sa faca in noi lucruri cu mult mai mari decat putem cere noi sau gandi, a lui sa fie slava... [vers din memorie] Da, eu cred ca Dumnezeu e muult, cu muult mai mult de ceea ce intelegem noi. In capacitatea de a intelege asta, sta toata interpretarea noastra despre viata, despre religie. Lumea il percepe pe Dumnezeu un nene batran cu barba alba. Biserica il pune pe Dumnezeu in cutii si cutiute, il limiteaza si din pacate ne limiteaza si pe noi. Ziceai tu undeva de dreptul luat celor care se sinucid, de a avea o inmormantare crestineasca [chestie care, asa, informativ, nu este mentionata sau inspirata din biblie]. Dumnezeul pe care il inteleg oamenii nu este Dumnezeul adevarat. E normal sa nu aiba aceeasi forma si infatisare... dar asta nu inseamna ca ceea ce stim noi azi e o minciuna.
0

#89 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 28 July 2008 - 12:20 PM

View PostJewels, on Jul 27 2008, 07:05 PM, said:

Desi, eu personal, tind sa cred altceva. Zice ca arca a fost construita si ca 7 zile a stat corabia cu usile deschise.Ce ma face sa cred ca daca cineva ar fi crezut in ce zisese Noe si ar fi vrut sa se urce in corabie, i s-ar fi permis.

Te intreb altceva. De ce Dumnezeu nu a vorbit fiecarui om in parte? De ce a preferat sa-i vorbeasca personal doar lui Noe? Poate ca daca vorbea tuturor celor cu credinta in El, Arca ar fi devenit neincapatoare. Nu cred ca Noe era singurul cu cele mai putine pacate la vremea aceea, singurul care merita salvat.
Poate fi considerat acest gest drept epurare umana, indiferent de credinta fiecaruia in parte?

View PostJewels, on Jul 27 2008, 07:05 PM, said:

Asa ca parea lui Dumnezeu nu este obligatoriu sa fie acceptata sau ascultata intotdeauna :)

Deci nu trebuie sa asculti mereu de Dumnezeu (si sa respecti cu sfintenie cuvantul Bibliei) pentru a ajunge langa Domnul.

View PostJewels, on Jul 27 2008, 07:05 PM, said:

Dumnezeul pe care il inteleg oamenii nu este Dumnezeul adevarat. E normal sa nu aiba aceeasi forma si infatisare... dar asta nu inseamna ca ceea ce stim noi azi e o minciuna.

Eu cred in mai mult decat imi ofera Biblia. Asta inseamna ca ma indepartez de divin ?
Vorbeam de inavertente/neconcordante biblice, nu de minciuni. Biblia, in sine, poate sa contina numai Adevarul. Nu stiu. Interpretarile Bibliei, insa, de cele mai multe ori se fac dupa interesul oamenilor.
0

#90 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 July 2008 - 01:26 PM

View PostQvoVadis, on Jul 28 2008, 11:20 AM, said:

Te intreb altceva. De ce Dumnezeu nu a vorbit fiecarui om in parte? De ce a preferat sa-i vorbeasca personal doar lui Noe? Poate ca daca vorbea tuturor celor cu credinta in El, Arca ar fi devenit neincapatoare. Nu cred ca Noe era singurul cu cele mai putine pacate la vremea aceea, singurul care merita salvat.


De unde stii tu ca Dumnezeu nu a vorbit fiecarui om in parte? Biblia ne zice ca oamenii ajunsesera sub orice forma de silnici si mizerabili. E ceva acolo legat de fii lui Dumnezeu si fiicele oamenilor, de imoralitati sexuale. Asa imi spune mie documentul din acea vreme, ca nu era nici un om cu credinta in el. am mai spus, a crede in existenta lui Dumnezeu nu e tot una cu a fi credincios. Erau oameni pe vremea lui Isus, cu demoni in ei, care il marturiseau pe Cristos ca Fiul Lui Dumnezeu, Mesia. Stiau sa recunoascca autoritatea lui Cristos, dar asta nu ii facea credinciosi.
Si nu, Noe nu era singurul care merita sa fie salvat. Au fost 8 suflete care au fost salvate in ziua aceea.

Quote

Poate fi considerat acest gest drept epurare umana, indiferent de credinta fiecaruia in parte?


E o intrebare greu de raspuns. Pe de o parte , da, a fost un gest de epurare umana. Insa trebuie sa fii constient ca in acea vreme era in mare o singura credinta. Oamenii erau constienti de existenta unui singur Dumnezeu si din acel punct de vedere, exista un singur set de legi, o singura credinta [Moise nici macar nu apucase sa dea cele 10 porunci] si imoralitatea era considerata a fi imoralitate.
Nici tu, nici altcineva nu poate judeca cu mintea si cu circumstantele in care traiesc azi, ce era pe atunci. Scuze, e parerea mea :pardon:


Quote

Deci nu trebuie sa asculti mereu de Dumnezeu (si sa respecti cu sfintenie cuvantul Bibliei) pentru a ajunge langa Domnul.


Măi :grin: nu am spus asta. Tu ziceai ca daca Dumnezeu iti impune ceva, trebuie neaparat sa asculti. Ca Moise nu avea nici o alta alegere ptr ca Dumnezeu i-a zis ceva si el trebuia sa faca ce i s-a spus. Iar eu ti-am dat un argument biblic, cum ca au fost oameni carora li s-a impus ce sa faca de catre Dumnezeu, si ei nu au ascultat. Deci Moise a avut o alegere de facut. Si nu i-a fost usor.



Quote

Eu cred in mai mult decat imi ofera Biblia. Asta inseamna ca ma indepartez de divin ?

Depinde pana unde mergi cu credinta ta. Este un verset in Noul Testament care spune ca ideile fara raspuns, intrebarile 'nebune', parerile care nu au un raspuns concret si in concordanta cu realitatea in care traim, ne pot face rau. Ne pot indeparta de adevar si putem ajunge sa traim pt niste idei care nu sunt concrete. Deci, te poti indeparta de Divin, da.

Quote

Vorbeam de inavertente/neconcordante biblice, nu de minciuni. Biblia, in sine, poate sa contina numai Adevarul. Nu stiu. Interpretarile Bibliei, insa, de cele mai multe ori se fac dupa interesul oamenilor.


Eu vorbeam de faptul ca circumstantele exterioare nu se cunosc. Orice este posibil, pana si faptul ca Dumnezeu este cu mult mai mult decat ne inchipuim noi. Insa Cuvantul lui ramane in picioare ptr noi. Cristos ramane singura cale spre mantuire , fie ca ne place sau nu [iaca, am spus-o si pe asta :lol: ] .E adevarat faptul ca unele biserici sau oameni interpreteaza cuvantul in atatea modalitati, ca sa le fie lor bine. Dar aste nu schimba cu nimic ecuatia problemei. Adevarul iti poate fi revelat tie personal, daca citesti cuvantul cu sinceritate si cu dorinta de a intelege Adevarul. De aia ni se spune ca trebuie sa cercetam toate lucrurile, sa luam ce este bun si sa comparam orice invatatura cu ce este scris. Oricine alta evanghelie[invatatura,credinta] , trebuie comparata si gandita cu ce e scris. Si daca nu este in concordanta cu biblia [cum se mai intampla] atunci nu e de luat in seama[si aici vorbesc in mare de invataturile care se vor a fi crestinesti].
0

  • (10 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

3 User(s) are reading this topic
0 members, 3 guests, 0 anonymous users