FamousWhy.ro Forum: Despre Biblie - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (10 Pages)
  • +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Despre Biblie cat de veritabila este biblia?

#121 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 August 2008 - 07:49 PM

View Postcineva, on Aug 4 2008, 09:59 AM, said:

Aici fac o paranteza pentru Jewels: Ce ai vrut sa spui cu ¨Glumesti, nu-i asa?¨ Tu ai gasit altceva in Biblie? Diferit de ce am mentionat mai sus?
In functie de raspunsul tau voi posta si eu; deocamdata nu inteleg gluma :) .


Cand spui ca viata omului nu continua dupa moarte, undeva mai sus. Cristos a promis talharului ca in aceeasi zi vor fi impreuna in Rai. Pilda bogatului Lazar ne arata ca dupa moarte, existam.

Dar mai bine te las pe tine sa imi explici la ce anume te referi.

Quote

Din punct de vedere biblic, se subantelege ca Dumnezeu este inconjurat de "spirite". Versetul aminteste de "ostire" si in orice "armata" este obligatorie o ierahizare. Deci, cine ia loc La Stanga si cine la Dreapta?


Cristos sta la dreapta, daca nu ma insel. Dar nu vad ce relevanta are , sau ca de mult conteaza cine sta si unde. Poate ca...nu sta nimeni. Trebuie sa stea cineva?? :think:
0

#122 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 August 2008 - 10:04 AM

View Postcineva, on Aug 4 2008, 07:50 PM, said:

Din punctul de vedere al Bibliei, nu exista continuitate (...)

Da-mi rogu-te un singur vers din Biblie, in care se afirma ca dupa moarte nu exista continuitate existentiala :doh:

View Postcineva, on Aug 4 2008, 07:50 PM, said:

Psalmii 115:17 ¨Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii,...¨ sau
Eclesiastul 9:5 Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită.

Domnul meu...poti face diferenta intre "moartea" spirituala si cea fizica ?

View PostJewels, on Aug 4 2008, 08:49 PM, said:

Cristos sta la dreapta, daca nu ma insel. Dar nu vad ce relevanta are , sau ca de mult conteaza cine sta si unde. Poate ca...nu sta nimeni. Trebuie sa stea cineva?? :think:

Nu ar trebui? Pentru echilibrare...
Nu toti ajung langa Cristos, adica la Dreapta Domnului. Sau altfel zis...unde ajung cei care nu-si au locul langa Cristos ?
0

#123 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 05 August 2008 - 03:37 PM

View PostQvoVadis, on Aug 5 2008, 10:04 AM, said:

Da-mi rogu-te un singur vers din Biblie, in care se afirma ca dupa moarte nu exista continuitate existentiala :doh:

Ca sa intelegem ce este moartea ar trebui ori sa treci pe acolo, ori cineva care a inviat sa iti povesteasca cum e...
Iar daca nu ai aceste doua oportunitati, atunci ramane doar sa te bazezi (eu cel putin) pe ce spune Biblia:
de exemplu: Domnul Isus dupa ce a inviat i-a spus Mariei:
Ioan 20:17: Nu mă ţine", i-a zis Isus; "căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei, şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru."
Deci daca atata timp cat a fost mort nu a urcat la cer, concluzia e ca nu a existat pe timpul mortii.
Alt exemplu: Lazar cel inviat nu l-a ¨certat¨ sa zic asa pe Domnul Isus de ce nu l-a lasat la sanul Tatalui, caci oricum era mult mai bine daca ar fi fost acolo, nu? Dar nu spune nimic. Dimpotriva Isus face legatura dintre moarte si somn...

Deci din punctul meu de vedere, o data ce ai murit, incetezi sa mai existi ca si entitate sau orice tip de fiinta... Pentru ca ceea ce ai fost se intoarce inapoi: tarana in tarana si suflarea de viata inapoi la Dumnezeu! Vezi Geneza la crearea omului: acolo se prezinta partile componente ale corpului.

Si pe urma sa te intreb ceva: la ce mai foloseste sa invie mortii, daca dupa ce murim am continua sa traim prin spirit? Uite ce spune Pavel:

1 Corinteni 15:12 Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi, că nu este o înviere a morţilor?
1 Corinteni 15:13 Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
1 Corinteni 15:14 Şi dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică, şi zadarnică este şi credinţa voastră.
1 Corinteni 15:15 Ba încă noi suntem descoperiţi şi ca martori mincinoşi ai lui Dumnezeu; fiindcă, am mărturisit despre Dumnezeu că El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacă este adevărat că morţii nu învie.
1 Corinteni 15:16 Căci, dacă nu învie morţii, nici Hristos n-a înviat.
1 Corinteni 15:17 Şi dacă n-a înviat Hristos, credinţa voastră este zadarnică, voi sunteţi încă în păcatele voastre,

Toate acestea sunt concluziile mele... biblice!

Inca ceva pentru postul lasat de Jewels: cele doua exemple biblice lasa-te de tine (talharul de pe cruce si saracul Lazar nu numai ca sunt in contradictie cu tot restul Bibliei privite din punctul aceste de vedere al continuitatii vietii, dar deasemenea nu uita ca prin traducere s-a schimbat sensul declaratiei talharului (in original nu sustine ideea de rai imediat dupa ce ai inchis ochii) iar ceea ce povesteste Isus despre Lazar si bogat este doar o pilda pentru a sublinia anumite invataturi, nicidecum pentru a sustine ideea aceasta. Ca sa nu mai spun ca daca ar fi fost asa, cum spuneam mai sus, ce rost mai are invierea ??

Deci, cum tot Jewels spunea, trebuie sa avem grija cum citim... si mai ales sa nu scoatem din context anumite declaratii care sustin opinia noastra. Trebuie luat totul per ansamblu.
0

#124 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 05 August 2008 - 04:52 PM

View Postcineva, on Aug 5 2008, 04:37 PM, said:


Am o mare rugaminte...nu ne insulta inteligenta. Nu ne lua de prosti...
Intreg pasajul extras din Corinteni nu este decat dojana lui Pavel adresata celor care nu cred in Viata de Apoi, deci in continuitatea existentei omului si dupa moarte.

Eu unul m-am lamurit cu concluziile tale biblice. Caz clasat. Ai irosit si a doua sansa pe care ti-am oferit-o la dialog...cu mine.
Scuza-ma, dar nu iti voi mai raspunde.
0

#125 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 August 2008 - 11:08 PM

View Postcineva, on Aug 5 2008, 02:37 PM, said:

Ca sa intelegem ce este moartea ar trebui ori sa treci pe acolo, ori cineva care a inviat sa iti povesteasca cum e...
Iar daca nu ai aceste doua oportunitati, atunci ramane doar sa te bazezi (eu cel putin) pe ce spune Biblia:
de exemplu: Domnul Isus dupa ce a inviat i-a spus Mariei:
Ioan 20:17: Nu mă ţine", i-a zis Isus; "căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei, şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru."
Deci daca atata timp cat a fost mort nu a urcat la cer, concluzia e ca nu a existat pe timpul mortii.


Biblia mea zice altceva. conform ei, cred ca Isus s-a dus in inchisoarea mortii si s-a propovaduit Domn si Mantuitor acolo :)

1 Petru 3.18,19,20 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh, în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt.



Quote

Alt exemplu: Lazar cel inviat nu l-a ¨certat¨ sa zic asa pe Domnul Isus de ce nu l-a lasat la sanul Tatalui, caci oricum era mult mai bine daca ar fi fost acolo, nu? Dar nu spune nimic. Dimpotriva Isus face legatura dintre moarte si somn...


Cum explici atunci asta?

1 Samuel 28.3 Samuel murise. Tot Israelul îl plânsese, şi-l îngropaseră la Rama în cetatea lui.
[...] Mai tarziu
8.Saul s-a schimbat, a luat alte haine, şi a plecat cu doi oameni. Au ajuns la femeia aceea noaptea. Saul i-a zis: "Spune-mi viitorul chemând un mort, şi scoală-mi pe cine-ţi voi spune." 11 Femeia a zis: "Pe cine vrei să-ţi scol?" Şi el a răspuns: "Scoală-mi pe Samuel."
12 Când a văzut femeia pe Samuel, a scos un ţipăt mare, şi a zis lui Saul: "Pentru ce m-ai înşelat? Tu eşti Saul!"
13 Împăratul i-a zis: "Nu te teme de nimic; dar ce vezi?" Femeia a zis lui Saul: "Văd o fiinţă dumnezeiască sculându-se din pământ."
14 El i-a zis: "Cum e la chip?" Şi ea a răspuns: "Este un bătrân care se scoală, şi este învelit cu o mantie." Saul a înţeles că era Samuel, şi s-a plecat cu faţa la pământ, şi s-a închinat.
15 Samuel a zis lui Saul: "Pentru ce m-ai tulburat, chemându-mă?"

Acum, explica-mi tu, daca mortii nu mai exista dupa moartea fizica, ce cauta sufletul lui Samuel trezit din morti?

Quote

Deci din punctul meu de vedere, o data ce ai murit, incetezi sa mai existi ca si entitate sau orice tip de fiinta... Pentru ca ceea ce ai fost se intoarce inapoi: tarana in tarana si suflarea de viata inapoi la Dumnezeu! Vezi Geneza la crearea omului: acolo se prezinta partile componente ale corpului.


Si atunci, de ce sa nu imi traiesc viata ca un nebun, daca dupa moarte nu mai exista nimic? Cine ma trage la raspundere daca incetez a mai trai dupa moarte?

Quote

Si pe urma sa te intreb ceva: la ce mai foloseste sa invie mortii, daca dupa ce murim am continua sa traim prin spirit?


Pentru ca mortii vor invia pentru judecata, si pentru a primi un trup spiritual nou .

Quote

1 Corinteni 15:12 Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi, că nu este o înviere a morţilor?
1 Corinteni 15:13 Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
1 Corinteni 15:14 Şi dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică, şi zadarnică este şi credinţa voastră.
1 Corinteni 15:15 Ba încă noi suntem descoperiţi şi ca martori mincinoşi ai lui Dumnezeu; fiindcă, am mărturisit despre Dumnezeu că El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacă este adevărat că morţii nu învie.
1 Corinteni 15:16 Căci, dacă nu învie morţii, nici Hristos n-a înviat.
1 Corinteni 15:17 Şi dacă n-a înviat Hristos, credinţa voastră este zadarnică, voi sunteţi încă în păcatele voastre,


Ce anume spune Pavel aici? Cu ce te incurajeaza ca dupa moarte nu am mai exista ? Si daca nu mai existam ca si entitate... la inviere, ce anume va invia, pentru ca noi nu mai existam. Suntem nimic. Cum poate Dumnezeu invia o identitete inexistenta?


Quote

Inca ceva pentru postul lasat de Jewels: cele doua exemple biblice lasa-te de tine (talharul de pe cruce si saracul Lazar nu numai ca sunt in contradictie cu tot restul Bibliei privite din punctul aceste de vedere al continuitatii vietii

Deci spui tu... Biblia se contrazice ?!? :think:

Quote

dar deasemenea nu uita ca prin traducere s-a schimbat sensul declaratiei talharului (in original nu sustine ideea de rai imediat dupa ce ai inchis ochii)

Imi poti demonstra asta? :)

Quote

iar ceea ce povesteste Isus despre Lazar si bogat este doar o pilda pentru a sublinia anumite invataturi, nicidecum pentru a sustine ideea aceasta.

Ce fel de invataturi ? Ca ar exista un Iad si un Rai [sanul lui avraam] ??



Quote

Deci, cum tot Jewels spunea, trebuie sa avem grija cum citim... si mai ales sa nu scoatem din context anumite declaratii care sustin opinia noastra. Trebuie luat totul per ansamblu.


Well said :)
0

#126 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 06 August 2008 - 11:06 AM

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Biblia mea zice altceva. conform ei, cred ca Isus s-a dus in inchisoarea mortii si s-a propovaduit Domn si Mantuitor acolo :)

O sa studiez mai in aprofunzime versetul si sper sa-ti pot da un raspuns.

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Cum explici atunci asta?
[...]
Acum, explica-mi tu, daca mortii nu mai exista dupa moartea fizica, ce cauta sufletul lui Samuel trezit din morti?

Pai simplu. Nu era un lucru curat pentru ca nu o data Dumnezeu s-a maniat pe cei care practicau sau care mergeau la vrajitori si ghicitori. Ba dimpotriva a fost destul de clar in urmatoarea declaratie:
Levetic 19,31: Să nu vă duceţi la cei ce cheamă duhurile morţilor, nici la vrăjitori: să nu-i întrebaţi, ca să nu vă spurcaţi cu ei. Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.
Poate fi un lucru spurcat, bun?

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Pentru ca mortii vor invia pentru judecata, si pentru a primi un trup spiritual nou .

Da, intr-adevar trupurile vor fi schimbate in ziua de apoi, dar nu va trece degetul prin noi :). Nu vom fi doar spirit. (Apropo eu cred intr-o noua viata, doar ca ea va fi posterioara mortii.) Dar dupa declaratia ta, de ce mai e nevoie de inviere, daca tot continuam sa traim dupa ce murim. Oare poate fi mai putin nou ¨spiritul¨ nostru pe timpul mortii?

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Ce anume spune Pavel aici?

Ce vroiam sa subliniez e ca exista morti careau nevoie de inviere.

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Cu ce te incurajeaza ca dupa moarte nu am mai exista ? Si daca nu mai existam ca si entitate... la inviere, ce anume va invia, pentru ca noi nu mai existam. Suntem nimic. Cum poate Dumnezeu invia o identitete inexistenta?

Pai nu ma incurajeaza cu nimic. Totusi eu cred ca in ziua de apoi, toti cei care au murit cu credinta in speranta invierii, vor invia pentru viata vesnica - deci eu nu contest existenta vietii vesnice ci doar a vietii inafara trupului din timpul mortii!! Apoi crezi ca nu poate Dumnezeu sa te invie chiar daca ai murit? Doar e Dumnezeu, nu!!(Si raspunsul poate fi chiar Lazar!)

View PostJewels, on Aug 5 2008, 11:08 PM, said:

Ce fel de invataturi ? Ca ar exista un Iad si un Rai [sanul lui avraam] ??

Ca mantuirea depinde de mine, nu de Noe, Moise sau oricare alt credincios al Bibliei. Concluzia mea. :)

Te intreb diin nou pentru ca nu prea am inteles raspunsul tau: Ce fel de inviere va fi atunci daca tu spui ca omul practic nu moare... cand moare :) Si sa-l scrii e putin cam nefiresc :).

PS: Nu vreau sa facem o polemica pe tema aceasta. Poate ca in final fiecare va ramane la parerea pe care a avut-o la inceput. Totusi eu cel putin sunt interesat de convingerile pe care le au cei care nu cred ca mine. Poate ca eu sunt gresit si atunci am nevoie sa cresc - deci ia-o ca si o discutie fara impunsaturi si ca atare raspunde in acest mod. Nu vreau sa ajungem la cutite. :)
0

#127 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 06 August 2008 - 11:46 AM

View PostJewels, on Aug 1 2008, 06:19 PM, said:

Evreii asteptau un Mantuitor calare pe cal, cu o armata in urma lui si care sa ii scoata de sub puterea romana. au avut o surpriza mai mare decat se asteptau.Regele lor s-a nascut umil int-o iesle si a intrat in Ierusalim calare pe un magar. La ce se asteptau ei si ce au primit?

Biblia aminteste de a doua venire a lui Isus. Probabil ca toti asteptam acum, conform antecedentelor, ca Isus sa vina la fel de umil ca prima data.
Posibil sa vina in toata Slava Lui, numai pentru a surprinde? (fara a incerca sa fiu ironic, poate apare la bordul unui OZN...Posibil?)
0

#128 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 August 2008 - 01:59 PM

View Postcineva, on Aug 6 2008, 10:06 AM, said:

O sa studiez mai in aprofunzime versetul si sper sa-ti pot da un raspuns.

chiar te rog ;;)



Quote

Pai simplu. Nu era un lucru curat pentru ca nu o data Dumnezeu s-a maniat pe cei care practicau sau care mergeau la vrajitori si ghicitori. Ba dimpotriva a fost destul de clar in urmatoarea declaratie:
Levetic 19,31: Să nu vă duceţi la cei ce cheamă duhurile morţilor, nici la vrăjitori: să nu-i întrebaţi, ca să nu vă spurcaţi cu ei. Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.
Poate fi un lucru spurcat, bun?

Total de acord cu tine. Dumnezeu ne interzice sa chemam mortii si sa nu ne pretam la servicii care au de a face cu satan.
Dar eu te intreb altceva. Faptul ca nu avem voie sa chemam mortii face ca vrajitoria si toata povestea cu duhurile, sa fie o minciuna? Sau numai o spurcaciune inaintea lui Dumnezeu.

Si daca nu e decat o spurcaciune, atunci inseamna ca mortii pot fi inviati de spirite negre si ca Domnului nu ii place ca noi sa avem de-a face cu ele. Nu ca nu ar exista. In textul din Samuel, Saul s-a intalnit pe bune cu Samuel, cel mort. Nu a fost o inselatorie a vrajitoarei, ci doar o spurcaciune inaintea lui Dumnezeu. Caci ce are a face intunericul cu lumina?

Quote

Da, intr-adevar trupurile vor fi schimbate in ziua de apoi, dar nu va trece degetul prin noi :). Nu vom fi doar spirit. (Apropo eu cred intr-o noua viata, doar ca ea va fi posterioara mortii.) Dar dupa declaratia ta, de ce mai e nevoie de inviere, daca tot continuam sa traim dupa ce murim. Oare poate fi mai putin nou ¨spiritul¨ nostru pe timpul mortii?


Nu stiu ce forma are duhul nostru mort, dar presupun ca vom deveni o entitate noua, asa cum si Cristos avea un trup nou dupa inviere.

Quote

Ce vroiam sa subliniez e ca exista morti care au nevoie de inviere.

Deci ca ceva sa invie, trebuie mai intai sa existe . Daca noi nu mai existam, dupa moarte... atunci pur si simplu incetam sa mai existam.

Quote

Pai nu ma incurajeaza cu nimic. Totusi eu cred ca in ziua de apoi, toti cei care au murit cu credinta in speranta invierii, vor invia pentru viata vesnica - deci eu nu contest existenta vietii vesnice ci doar a vietii inafara trupului din timpul mortii!!

E ok. nu am zis ca nu ai crede in viata vesnica. Dar biblia spune ca dupa moarte vom fi la fel de reali ca atunci cand am trait [in duh]Trupul se intorce in pamant si duhul traieste mai departe. Aduti aminte si de Isus, pe inaltul muntilor. Schimbarea la fata? Cand profeti care murisera I se arata lui Cristos? Alt exemplu ca acele persoane erau reale [fie ca aveau un trup firesc sau nu]

Quote

Apoi crezi ca nu poate Dumnezeu sa te invie chiar daca ai murit? Doar e Dumnezeu, nu!!(Si raspunsul poate fi chiar Lazar!)

Ba ma poate invia, daca exist. Daca nu exist, nu se cheama inviere, ci creare. Asta incerc sa iti explic.

Quote

Ca mantuirea depinde de mine, nu de Noe, Moise sau oricare alt credincios al Bibliei. Concluzia mea. :)

Perfect adevarat ;)

Quote

Te intreb diin nou pentru ca nu prea am inteles raspunsul tau: Ce fel de inviere va fi atunci daca tu spui ca omul practic nu moare... cand moare :) Si sa-l scrii e putin cam nefiresc :).


Ce spune Biblia? Te las sa cauti nitel, si apoi am sa te lamuresc :)

Quote

PS: Nu vreau sa facem o polemica pe tema aceasta. Poate ca in final fiecare va ramane la parerea pe care a avut-o la inceput. Totusi eu cel putin sunt interesat de convingerile pe care le au cei care nu cred ca mine. Poate ca eu sunt gresit si atunci am nevoie sa cresc - deci ia-o ca si o discutie fara impunsaturi si ca atare raspunde in acest mod. Nu vreau sa ajungem la cutite. :)


Nu ajunge nimeni la cutite. Atat timp cat deiscutia se refera la argumente si nu la persoana care detine argumentele. ok? :)

Quote

Biblia aminteste de a doua venire a lui Isus. Probabil ca toti asteptam acum, conform antecedentelor, ca Isus sa vina la fel de umil ca prima data.
Posibil sa vina in toata Slava Lui, numai pentru a surprinde? (fara a incerca sa fiu ironic, poate apare la bordul unui OZN...Posibil?)


Tocmai ca a doua venire a lui Cristos, va fi glorioasa. Asa ne spune Biblia. Ca va veni pe norii cerului, in Glorie, ca sa isi ia Biserica. Ca orice ochi il va vedea. Si ca va veni ca Rege, nu umil .Cristos a fost odata un om umil si supus. Acum , a doua oara, va veni ca Imparat si Stapan. In Slava

Nu stiu daca neaparat la bordul unui ozn . OZN-urile, daca sunt pe undeva, trebuie sa apartine unor entitati diferite. Dar Cristos nu este dintr-o lume materiala, ci dintr-un spatiu si timp diferit de al nostru si incapabil ptr noi sa il putem cuprinde. Deci, presupun ca nu va veni la bordul unui Ozn [a unui obiect material] . Parerea mea :) Ma pot insela, evident.
0

#129 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 06 August 2008 - 03:57 PM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 02:59 PM, said:

Nu stiu daca neaparat la bordul unui ozn . OZN-urile, daca sunt pe undeva, trebuie sa apartine unor entitati diferite. Dar Cristos nu este dintr-o lume materiala, ci dintr-un spatiu si timp diferit de al nostru si incapabil ptr noi sa il putem cuprinde. Deci, presupun ca nu va veni la bordul unui Ozn [a unui obiect material] . Parerea mea :) Ma pot insela, evident.

Nu neaparat la bordul unui OZN de origine materiala :pardon:
0

#130 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 August 2008 - 08:44 PM

Ok :lol:

Dar, daca Cristos este Atotputernic, are nevoie un OZN ,fie el si ne-material, pentru a se trasnporta? :p Hai sa ne gandim ;)
0

#131 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 06 August 2008 - 10:43 PM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Faptul ca nu avem voie sa chemam mortii face ca vrajitoria si toata povestea cu duhurile, sa fie o minciuna? Sau numai o spurcaciune inaintea lui Dumnezeu.

O minciuna nicidecum. Iar Satan face o lucrare destul de buna ca sa convinga oamenii ca e cat se poate de real acest aspect.

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Si daca nu e decat o spurcaciune, atunci inseamna ca mortii pot fi inviati de spirite negre si ca Domnului nu ii place ca noi sa avem de-a face cu ele. Nu ca nu ar exista. In textul din Samuel, Saul s-a intalnit pe bune cu Samuel, cel mort. Nu a fost o inselatorie a vrajitoarei, ci doar o spurcaciune inaintea lui Dumnezeu. Caci ce are a face intunericul cu lumina?

Hai sa lamurim un lucru: esti de acord ca e o uraciune inainte Domnului si ca are de-a face cu Satan (am facut o concluzie sper buna a ceea ce ai declarat mai inainte); atunci crezi ca e greu de acceptat ca totul e doar o ¨scamatorie¨ a lui Satan (mortii ce se intorc inapoi) si ca Dumnezeu stie ca doar probleme vom avea daca vom merge in directia aceea? Parerea mea e ca Dumnezeu a dat legi si porunci cu scopuri precise si nu pentru a-si chinui fapturile create. Cred cu putere ca daca El a pus o bariera undeva (legi, porunci sau interdictii) atunci ea nu trebuie saltata... Stie El de ce :) Nu vreau sa stiu si eu... :)

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Nu stiu ce forma are duhul nostru mort, dar presupun ca vom deveni o entitate noua, asa cum si Cristos avea un trup nou dupa inviere.

Corect - vom fi schimbati, dar eu tot nu pot sa-mi explic aceasta viata dincolo de moarte. Spune-mi ceva: ca sa spui ca de fapt nu murim la moarte, inseamna sa spui ca omul este nemuritor (sub o forma sau alta)? Aici vrei sa ajungi?

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Deci ca ceva sa invie, trebuie mai intai sa existe . Daca noi nu mai existam, dupa moarte... atunci pur si simplu incetam sa mai existam.

Pai asta e si ideea. Cand am pacatuit am murit (asta a fost avertizarea data de Dumnezeu un Eden). Deci nu mai existam. Cat despre ce ramane dupa moarte iti voi raspunde imediat :)

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Dar biblia spune ca dupa moarte vom fi la fel de reali ca atunci cand am trait [in duh]Trupul se intorce in pamant si duhul traieste mai departe.

Inca o data - sustii ideea de nemurire?

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Cand profeti care murisera I se arata lui Cristos? Alt exemplu ca acele persoane erau reale [fie ca aveau un trup firesc sau nu]

Pai daca vei citi cu atentie, vei vedea ca Ilie de exemplu a fost rapit la cer si nu a gustat moartea. de Moise in schimb nu am gasit sa fii fost inviat.

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Ba ma poate invia, daca exist. Daca nu exist, nu se cheama inviere, ci creare. Asta incerc sa iti explic.

Pai eu nu inteleg rostul invierii din moment ce existi :)

View PostJewels, on Aug 6 2008, 01:59 PM, said:

Ce spune Biblia? Te las sa cauti nitel, si apoi am sa te lamuresc :)

Definitia invierii sa spunem asa:
1 Tesaloniceni 4:16 Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
Sau daca vrei mai detaliat:
Ezechiel 37:6 Vă voi da vine, voi face să crească pe voi carne, vă voi acoperi cu piele, voi pune duh în voi, şi veţi învia. Şi veţi şti că Eu sunt Domnul.
Pornim de aici? :)
0

#132 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 August 2008 - 11:57 PM

View Postcineva, on Aug 6 2008, 09:43 PM, said:

O minciuna nicidecum. Iar Satan face o lucrare destul de buna ca sa convinga oamenii ca e cat se poate de real acest aspect.

Daca nu e o minciuna... atunci trebuie sa fie un adevar. Convingerea oamenilor de o lucrare inexistenta e minciuna. Deci ori e minciuna, ori nu :p


Quote

Hai sa lamurim un lucru: esti de acord ca e o uraciune inainte Domnului si ca are de-a face cu Satan (am facut o concluzie sper buna a ceea ce ai declarat mai inainte);

DA

Quote

atunci crezi ca e greu de acceptat ca totul e doar o ¨scamatorie¨ a lui Satan (mortii ce se intorc inapoi) si ca Dumnezeu stie ca doar probleme vom avea daca vom merge in directia aceea? Parerea mea e ca Dumnezeu a dat legi si porunci cu scopuri precise si nu pentru a-si chinui fapturile create. Cred cu putere ca daca El a pus o bariera undeva (legi, porunci sau interdictii) atunci ea nu trebuie saltata... Stie El de ce :) Nu vreau sa stiu si eu... :)


Da, Satan poate face scamatorii. Dar cazul nostru nu e o scamatorie. Vrajitoria te baga in lucruri grele, adanci, in lanturi, in robie sufleteasca, in partasie cu diavolul, dar este pe cat se poate de reala.

Quote

Corect - vom fi schimbati, dar eu tot nu pot sa-mi explic aceasta viata dincolo de moarte. Spune-mi ceva: ca sa spui ca de fapt nu murim la moarte, inseamna sa spui ca omul este nemuritor (sub o forma sau alta)? Aici vrei sa ajungi?

Da . Sufletul e nemuritor, nu omul. Odata creat, un suflet, va trai o vesnicie.


Quote

Pai asta e si ideea. Cand am pacatuit am murit (asta a fost avertizarea data de Dumnezeu un Eden). Deci nu mai existam. Cat despre ce ramane dupa moarte iti voi raspunde imediat :)


Am murit? Cum am murit? La ce moarte se refera?

Ce este pacatul, daca nu despartire de Dumnezeu.

Quote

Inca o data - sustii ideea de nemurire?

Inca odata, o sustin :yes:


Quote

Pai daca vei citi cu atentie, vei vedea ca Ilie de exemplu a fost rapit la cer si nu a gustat moartea. de Moise in schimb nu am gasit sa fii fost inviat.

Ok, Ilie a fost rapit la cer. Moise a murit. Amandoi erau prezenti pe munte, alaturi de Isus. Daca Moise murise- deci nu mai exista, ce cauta pe munte???



Quote

Pai eu nu inteleg rostul invierii din moment ce existi :)
Definitia invierii sa spunem asa:
1 Tesaloniceni 4:16 Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.


Definitia dexului: a învia= 1. A reveni sau a readuce la viaţă.
♦ (Despre vegetaţie) A renaşte după sfârşitul iernii, a începe să se dezvolte din nou.
2. Fig. A da sau a căpăta putere, vlagă, a (se) umple de viaţă; a (se) înviora, a (se) anima.

Nu poti invia ceva ce nu exista ca si entitate. Daca un om moare [ adica sufletul ii paraseste trupul] in primele trei minutede la moarte, in conditii normale, omul poate fi readus la viata, adica inviat.

Dumnezeu, care are in mana si sufletul omului si trupu lui , il poate reuni si face la loc din nou, cu suflarea lui .

Dar daca un suflet inceteaza sa mai existe, nu mai ramane nimic. Logic, nu mai poate fi adus la viata, ci recreeat :)



Quote

Sau daca vrei mai detaliat:
Ezechiel 37:6 Vă voi da vine, voi face să crească pe voi carne, vă voi acoperi cu piele, voi pune duh în voi, şi veţi învia. Şi veţi şti că Eu sunt Domnul.
Pornim de aici? :)


Pornim de aici. :) Oasele din Ezechia au fost odata oameni. Versetul nu iti zice ca duhul pus in ei, de catre Dumnezeu, ar fi fost unul nou. Poate fi vorba despre duhul pe care l-au avut cand traiau.
0

#133 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 07 August 2008 - 01:06 PM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 09:44 PM, said:

Dar, daca Cristos este Atotputernic, are nevoie un OZN ,fie el si ne-material, pentru a se trasnporta? :p Hai sa ne gandim ;)

Doar te tachinam...Sigur ca ai dreptate.
Legat de OZN-uri, am descoperit un articol interesant (din punct de vedere religios) care, dupa parerea mea, merita citit >> Aici
Daca este sa fie asa, inseamna ca Vaticanul cocheteaza de mult cu Satan, prin declaratia oficiala legata de civilizatiile extraterestre.

Later edit: Imediat ce am postat chestia de mai sus, de sub scaunul meu (sau din mine?) a iesit un abur, un fum care m-a invaluit si s-a ridicat deasupra mea. Am sarit ca ars, vreo 2 metri distanta de scaun si nu am putut decat sa privesc interzis cum se imprastie in aer.
Hmmm...tot caut un chistoc de tigara cazut, dar daca...Daca am intrat, prin acest post in ceva care ma depaseste? :think:
0

#134 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 07 August 2008 - 09:56 PM

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Daca nu e o minciuna... atunci trebuie sa fie un adevar. Convingerea oamenilor de o lucrare inexistenta e minciuna. Deci ori e minciuna, ori nu :p

Stai putin sa ma explic... :D Vrajitoria si toate inrudite cu ea este reala (nu e o minciuna) in sensul ca ea exista datorita lui Satan. Si am vazut ca si tu esti de acord ca mergand in directia aceasta nu vei da peste ceva bun. Concluzia mea este ca nu vei reusi sa iti revezi rudele care nu mai sunt in viata, apeland la acest tip de ¨stiinta¨... In schimb, (tot concluzia mea) cred ca e o mare amagire. De fapt e amagirea cu care a fost prinsa in lat Eva in Eden...

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Da, Satan poate face scamatorii. Dar cazul nostru nu e o scamatorie. Vrajitoria te baga in lucruri grele, adanci, in lanturi, in robie sufleteasca, in partasie cu diavolul, dar este pe cat se poate de reala.

Bun nu e o scamatorie pentru ca el (Satan) incearca sa o faca cat mai real. Dar daca esti de acord ca te duce spre robie sufleteasca, crezi ca poate fi de folos omului?

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Da . Sufletul e nemuritor, nu omul. Odata creat, un suflet, va trai o vesnicie.

Bun, atunci sa iti redau un pasaj biblic, si pe urma spune-mi care e concluzia ta:
1 Timotei 6:13 Te îndemn, înaintea lui Dumnezeu, care dă viaţă tuturor lucrurilor, şi înaintea lui Hristos Isus, care a făcut acea frumoasă mărturisire înaintea lui Pilat din Pont,
1 Timotei 6:14 să păzeşti porunca, fără prihană şi fără vină până la arătarea Domnului nostru Isus Hristos,
1 Timotei 6:15 care va fi făcută la vremea ei de fericitul şi singurul Stăpânitor, Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor,
1 Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină, de care nu poţi să te apropii, pe care nici un om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin.


View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Ok, Ilie a fost rapit la cer. Moise a murit. Amandoi erau prezenti pe munte, alaturi de Isus. Daca Moise murise- deci nu mai exista, ce cauta pe munte???

Adevarul ca in dreptul lui Moise, nu pot sa ma pronunt. ;)

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Nu poti invia ceva ce nu exista ca si entitate. Daca un om moare [ adica sufletul ii paraseste trupul] in primele trei minutede la moarte, in conditii normale, omul poate fi readus la viata, adica inviat.


Dar invierea de care vorbeste Biblia nu este o revenire la starea umana a corpului uman, ci va fi o schimbare in sensul ca nu vom mai avea corpuri supuse putrezirii. Deci practic explicatia DEX-ului nu se potriveste aici. Cat despre acea revenire la viata in primele 3 minute, se numeste medical moarte clinica, pentru ca desi organele vitale (inima si plamanii) nu mai desfasoara nici o activitate, creierul ¨traieste¨ si daca se restabilesc functiile inimii si plamanilor atunci corpul isi revine... Nu este nici o vrajitorie la mijloc.

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Dar daca un suflet inceteaza sa mai existe, nu mai ramane nimic. Logic, nu mai poate fi adus la viata, ci recreeat :)

Cum spuneam anterior mai sus, oarecum vom fi recreati (dar asta nu inseamna ca vom fi diferiti ci vom fi mai frumosi :) ), pentru ca nu vom mai primi aceste corpuri supuse putrezirii... Totusi cunostinta de sine va ramane :)
Pe de alta parte, spune-mi te rog la tine in Biblie cum e redata facerea omului ? Ma refer la ce a folosit Dumnezeu pentru a-l crea pe om.

View PostJewels, on Aug 6 2008, 11:57 PM, said:

Poate fi vorba despre duhul pe care l-au avut cand traiau.

Pai este normal, deoarece dupa Biblie duhul este al lui Dumnezeu (duhul sau suflarea de viata data omului)
0

#135 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 August 2008 - 11:43 PM

View PostQvoVadis, on Aug 7 2008, 12:06 PM, said:

Doar te tachinam...Sigur ca ai dreptate.
Legat de OZN-uri, am descoperit un articol interesant (din punct de vedere religios) care, dupa parerea mea, merita citit >> Aici
Daca este sa fie asa, inseamna ca Vaticanul cocheteaza de mult cu Satan, prin declaratia oficiala legata de civilizatiile extraterestre.


Ce sa iti spun? Studiul acela are o oarecare logica, din punctul meu de vedere. Nu vreau sa spun ca viata inafara Pamantului nu ar fi posibila, ci mai mult ca omul tinde sa aspire spre acel mistic si anormal. As tinde sa fiu de acord cu acel eseu 80% si cu teoria vietii extraterestre 20%.

Quote

Later edit: Imediat ce am postat chestia de mai sus, de sub scaunul meu (sau din mine?) a iesit un abur, un fum care m-a invaluit si s-a ridicat deasupra mea. Am sarit ca ars, vreo 2 metri distanta de scaun si nu am putut decat sa privesc interzis cum se imprastie in aer.
Hmmm...tot caut un chistoc de tigara cazut, dar daca...Daca am intrat, prin acest post in ceva care ma depaseste? :think:


Off,off. Atunci e de rau :crazy:



View Postcineva, on Aug 7 2008, 08:56 PM, said:

Stai putin sa ma explic... :D Vrajitoria si toate inrudite cu ea este reala (nu e o minciuna) in sensul ca ea exista datorita lui Satan. Si am vazut ca si tu esti de acord ca mergand in directia aceasta nu vei da peste ceva bun. Concluzia mea este ca nu vei reusi sa iti revezi rudele care nu mai sunt in viata, apeland la acest tip de ¨stiinta¨... In schimb, (tot concluzia mea) cred ca e o mare amagire. De fapt e amagirea cu care a fost prinsa in lat Eva in Eden...


:) Eva a fost amagita ca atunci cand va manca din pom, va fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul. :) Unde e amagirea? Oare nu chiar asa s-a intamplat? Nu a fost atunci inceputul mortii spirituale?

La fel e si cu amagirea lui satan. Adu-ti aminte ca Dumnezeu e cel care permite toate lucrurile. Nu am spus ca voi fi in stare sa imi revad rudele care nu mai sunt in viata, dar cazul cu Samuel a fost real.Si ca sa pui la test daca cu adevarat asa a fost sau nu, biblia vorbeste de principiul ''o imparatie nu se poate dezbina pe ea insasi'' . Daca prin gura vrajotoarei Samuel a fost o inchipuire a lui satan, atunci cuvintele lui samuel , care ii spun ca a gresit si ca l-a indepartat astfel pe dumnezeu, nu si-ar avea locul acolo.

si ca sa ma reintorc la pilda cu saracul Lazar si bogatul. De unde ai tu certitudinea ca era o parabola fara pic de adevar din ea?


Quote

Bun nu e o scamatorie pentru ca el (Satan) incearca sa o faca cat mai real. Dar daca esti de acord ca te duce spre robie sufleteasca, crezi ca poate fi de folos omului?

nu vorbim despre folosul ei, ci despre acuratetea si realitatea acestui fapt.


Quote

Bun, atunci sa iti redau un pasaj biblic, si pe urma spune-mi care e concluzia ta:
1 Timotei 6:13 Te îndemn, înaintea lui Dumnezeu, care dă viaţă tuturor lucrurilor, şi înaintea lui Hristos Isus, care a făcut acea frumoasă mărturisire înaintea lui Pilat din Pont,
1 Timotei 6:14 să păzeşti porunca, fără prihană şi fără vină până la arătarea Domnului nostru Isus Hristos,
1 Timotei 6:15 care va fi făcută la vremea ei de fericitul şi singurul Stăpânitor, Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor,
1 Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină, de care nu poţi să te apropii, pe care nici un om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin.


Pai, Dumnezeu are nemurirea, este adevarat. Vorbim despre doua domenii diferite. spiritual si firesc. in lumea spirituala, Satan are nemurirea, ingerii au nemurirea, ingerii lui satan au nemurirea si cei morti au nemurirea spirituala [chiar daca nu pot face nimic cu ea]



Quote

Adevarul ca in dreptul lui Moise, nu pot sa ma pronunt. ;)


Pai... pot sa zic atunci Q.E.D. ;;)


Quote

Dar invierea de care vorbeste Biblia nu este o revenire la starea umana a corpului uman, ci va fi o schimbare in sensul ca nu vom mai avea corpuri supuse putrezirii. Deci practic explicatia DEX-ului nu se potriveste aici. Cat despre acea revenire la viata in primele 3 minute, se numeste medical moarte clinica, pentru ca desi organele vitale (inima si plamanii) nu mai desfasoara nici o activitate, creierul ¨traieste¨ si daca se restabilesc functiile inimii si plamanilor atunci corpul isi revine... Nu este nici o vrajitorie la mijloc.


Deci tu vorbesti despre invierea la o stare de trup spiritual. Dar eu spun de entitate spirituala, nu de trup spiritual innoit . Cum explici tu termenul de 'chin vesnic' atunci?

Quote

Cum spuneam anterior mai sus, oarecum vom fi recreati (dar asta nu inseamna ca vom fi diferiti ci vom fi mai frumosi :) ), pentru ca nu vom mai primi aceste corpuri supuse putrezirii... Totusi cunostinta de sine va ramane :)
Pe de alta parte, spune-mi te rog la tine in Biblie cum e redata facerea omului ? Ma refer la ce a folosit Dumnezeu pentru a-l crea pe om.


Din pamant si suflare de viata. :)
0

#136 User is offline   cineva Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 30
  • Joined: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Castellon

Posted 09 August 2008 - 01:49 PM

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

:) Eva a fost amagita ca atunci cand va manca din pom, va fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul. :) Unde e amagirea? Oare nu chiar asa s-a intamplat? Nu a fost atunci inceputul mortii spirituale?

E de fapt singurul lucru care s-a implinit din ce i s-a spus Evei. Dar adu-ti aminte ca tot atunci ea si-a amintit ca Dumnezeu a spus: daca vor manca din acel pom vor muri. Si ce i-a spus sarpele: ¨Nu veti muri¨. E amagirea de care discutam acum. Ma voi explica in ultima parte a postului :)

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

La fel e si cu amagirea lui satan. Adu-ti aminte ca Dumnezeu e cel care permite toate lucrurile. Nu am spus ca voi fi in stare sa imi revad rudele care nu mai sunt in viata, dar cazul cu Samuel a fost real.Si ca sa pui la test daca cu adevarat asa a fost sau nu, biblia vorbeste de principiul ''o imparatie nu se poate dezbina pe ea insasi'' . Daca prin gura vrajotoarei Samuel a fost o inchipuire a lui satan, atunci cuvintele lui samuel , care ii spun ca a gresit si ca l-a indepartat astfel pe dumnezeu, nu si-ar avea locul acolo.

Legat de ce face Satan pentru a-i amagi pe oameni, pot sa-ti spun ca el foloseste 99% adevar si 1% minciuna (vezi ispitirea din pustie a lui Isus cand Satan se foloseste de Scripturi ca sa-l provoace). Deci nu ma mir ca s-a adeverit ce a vorbit prin Samuel. Doar e o entitate net superioara fiintei umane desi e decazut.

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

si ca sa ma reintorc la pilda cu saracul Lazar si bogatul. De unde ai tu certitudinea ca era o parabola fara pic de adevar din ea?

La ce au fost folosite pildele spuse de Isus? Nu pentru a fi de invatatura, pentru a sublinia anumite aspecte care altfel poate ca nu ar fi fost intelese de cei care ascultau predicile lui Isus?

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

nu vorbim despre folosul ei, ci despre acuratetea si realitatea acestui fapt.

Hai sa-ti dau un exemplu, :) poate ma voi face mai bine inteles :) : sa spunem ca ai un copil care nu cunoaste inca pericolele care stau la tot pasul; si tu ii spui de ex. sa nu se atinga de foc (in general) pentru ca va avea de suferit. Bineinteles ca el curios de fel, nu se lasa pana nu probeaza spusele mamei. Si cu stupoare isi da seama ca mama (sau tu) avea dreptate. Mama i-a interzis sa aiba de-a face cu focul nu pentru ca nu era un lucru real, ci pentru ca stia ce pericole il asteptau pe micut. Este un argument, nu?

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

Pai, Dumnezeu are nemurirea, este adevarat. Vorbim despre doua domenii diferite. spiritual si firesc. in lumea spirituala, Satan are nemurirea, ingerii au nemurirea, ingerii lui satan au nemurirea si cei morti au nemurirea spirituala [chiar daca nu pot face nimic cu ea]

Din punctul meu de vedere, cand se foloseste cuvantul moarte in Biblie, el este complet - adica nu presupune doar sfarsitul trupului ci si al entitatii cum spui tu.

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

Deci tu vorbesti despre invierea la o stare de trup spiritual. Dar eu spun de entitate spirituala, nu de trup spiritual innoit . Cum explici tu termenul de 'chin vesnic' atunci?

Pornind de la acelasi exemplu al parintelui si al copilului: daca Dumnezeu e dragoste crezi poate avea ¨inima¨ sa chinuie vesnic o fiinta creata de el?
Chinul cel vesnic poate insemna moartea vesnica (pentru totdeauna) a celui care s-a departat de Dumnezeu.

View PostJewels, on Aug 8 2008, 11:43 PM, said:

Din pamant si suflare de viata. :)

Bun. Pornind de aici unde este acea entitate de care spui tu? Logica mea imi spune urmatorul lucru: la moarte, ce este tarana se intoarce in tarana, iar suflarea de viata se intoarce la Cel care a suflat-o. Nu exista viata (sub orice forma ar fi ea) dincolo de aceste doua elemente. Mai mult, dupa ce a suflat suflare de viata Dumnezeu, Biblia spune: ¨...omul s-a făcut astfel un suflet viu.¨ Entitatea exista atata timp cat cele doua elemente exista impreuna (vorbim aici de om). Este ca si cand ai o ladita de ex. (formata din cuie si lemne)- scoti cuiele si ramai doar cu lemne; ladita inceteaza sa mai fie ladita cand ai scos cuiele.
0

#137 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 10 August 2008 - 12:13 AM

View Postcineva, on Aug 9 2008, 12:49 PM, said:

La ce au fost folosite pildele spuse de Isus? Nu pentru a fi de invatatura, pentru a sublinia anumite aspecte care altfel poate ca nu ar fi fost intelese de cei care ascultau predicile lui Isus?


Si, Isus a spus o parabola, a carui teologie vorbeste despre nemurirea sufletulu.. ptr ca a vrut sa ii amageasca pe oameni cum ca am avea viata dupa moarte [desi in realitate nu este asa] .Oare nu putea gasi o parabola mai semnificativa, care sa nu implice un subiect atat de delicat? :)

Quote

Hai sa-ti dau un exemplu, :) poate ma voi face mai bine inteles :) : sa spunem ca ai un copil care nu cunoaste inca pericolele care stau la tot pasul; si tu ii spui de ex. sa nu se atinga de foc (in general) pentru ca va avea de suferit. Bineinteles ca el curios de fel, nu se lasa pana nu probeaza spusele mamei. Si cu stupoare isi da seama ca mama (sau tu) avea dreptate. Mama i-a interzis sa aiba de-a face cu focul nu pentru ca nu era un lucru real, ci pentru ca stia ce pericole il asteptau pe micut. Este un argument, nu?

E un argument. Dar nu e suficient pentru mine :)

Quote

Din punctul meu de vedere, cand se foloseste cuvantul moarte in Biblie, el este complet - adica nu presupune doar sfarsitul trupului ci si al entitatii cum spui tu.

Exista un verset in Biblie care spune '' Lasa mortii sa isi ingroape mortii''. Amandoi stim ca acel verset vorbeste de oameni morti [fireste] si oameni vii, dar morti spiritual [cel putin la acel moment in timp].
Cum dar pot vii sa fie morti dar invers nu ? :foolish:

Quote

Pornind de la acelasi exemplu al parintelui si al copilului: daca Dumnezeu e dragoste crezi poate avea ¨inima¨ sa chinuie vesnic o fiinta creata de el?
Chinul cel vesnic poate insemna moartea vesnica (pentru totdeauna) a celui care s-a departat de Dumnezeu.


Dumnezeu este Dragoste dar si dreptate si gelozie. Iadul nu a fost pregatit pentru creatia lui, dar neascultare de Dumnezeu are consecinte. Biblia mea este foarte clara. Sorry :pardon:


Quote

Bun. Pornind de aici unde este acea entitate de care spui tu? Logica mea imi spune urmatorul lucru: la moarte, ce este tarana se intoarce in tarana, iar suflarea de viata se intoarce la Cel care a suflat-o. Nu exista viata (sub orice forma ar fi ea) dincolo de aceste doua elemente. Mai mult, dupa ce a suflat suflare de viata Dumnezeu, Biblia spune: ¨...omul s-a făcut astfel un suflet viu.¨ Entitatea exista atata timp cat cele doua elemente exista impreuna (vorbim aici de om). Este ca si cand ai o ladita de ex. (formata din cuie si lemne)- scoti cuiele si ramai doar cu lemne; ladita inceteaza sa mai fie ladita cand ai scos cuiele.


Ai gasit undeva scris ca asa se intampla cand un om moare? Ca suflarea de viata se intoarce inapoi la Dumnezeu? Pe baza unor presupozitii putem cu totii sa ne formam o logica. Eu am mai multe motive sa cred ca exista viata dupa moarte decat ca ne-am intoarce inapoi in Dumnezeu. [ Imi pare rau, poate ca gresesc, dar mie ipoteza asta imi suna foarte panteista :lol: ]

Si apoi ce te faci cu termenii de Gheena [ e mai de pret pentru un om sa isi piarda o mana decat sa isi piarda tot sufletul in focul gheenei ] sau locuinta mortilor/ iad?

Oricum, sa nu facem topicul un spatiu de batalie. Vorba lui qvo, s-au terminat subiectele? :crazy:

Inca un motiv de gandit: undeva in epistole se spune ca Satan racneste ca un leu si cauta pe cine sa inghita. De ce l-ar interesa pe satan sa ne amageasca, daca sufletul nostru moare oricum?
0

#138 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 11 August 2008 - 11:50 AM

View PostJewels, on Aug 9 2008, 01:24 AM, said:

Din punctul meu de vedere, dupa ceea ce imi spune biblia, invataturile lui Cristos nu au fost descoperite de Isus, sub nici o forma [stii cum e in matematica, cand mici calcule gresite pot da peste cap intreaga ecuatie ;;) ]

Cat conteaza interpretarea personala...Cate nuante poate avea o expresie biblica. Cat conteaza nu "cum citesti" ci mai ales, "cine citeste".
Nu stiu daca pe acest forum sau in alta parte am citit urmatorul rationament, cu care sunt intru totul de acord: Biblia, pentru a putea fi inteleasa, asa cum a fost ea lasata, trebuie citita la o anumita varsta, cand omul are suficienta experienta de viata astfel incat sa stie ce citeste.
In contextul de mai sus, "descoperirea" se refera la "relevare/redare/impartasire" catre omul de rand.

View PostJewels, on Aug 9 2008, 01:24 AM, said:

Ba mai mult, Isus spune asa: Uita tot ce spune Vechiul Testament. Tine minte doar asta: Sa Il iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta si cu tot cugetul tau si pe aproapele tau, ca pe tine insati. in asta sunt cuprinse toata legea si proorocii [adica toata invatatura Vechiului Testament].

Te contrazici sau inteleg aiurea? :think:
Ziceai ca Biblia este cheia, fara de care omul nu poate ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu, sa creada in El. Iar Isus zice sa uitam Vechiul Testament, parte integranta a Bibliei.
Pe de alta parte, eu ziceam ca aceasta credinta este in fiecare dintre noi, indiferent de slovele scrise. Altfel zis, ori ai, ori nu ai credinta, psihologic vorbind.

View PostJewels, on Aug 9 2008, 01:24 AM, said:

Acuma, mie mi s-a parut ciudat ca tu mi-ai dat doua versete similare, dar care se diferentiaza in acelasi timp (...).
Cuvintele din paranteza, ma fac sa ma gandesc ca este o explicatie venita din parte Bisericii Ortodoxe, poate pentru a-si ... sa zicem... sprijini invatatura cu ceva scris. Mai mult pentru ca nu are nici un sens de ce avea vreo importanta alfabetul vechi grec in vremea lui Ezechiel, care nu era nicidecum grec, ci israelit. Deci textul original trebuia sa fi fost neaparat in aramaica si nu in greaca.

Acum poate imi intelegi scepticismul privind "veridicitatea" Bibliei. Ce Biblie tinem fiecare in maini? Cine poate jura, cu mana pe inima, ca ceea ce citeste este exact Cuvantul lui Dumnezeu? Cine poate confirma ca nimeni nu si-a bagat coada in slova originala, pentru a servi unei cauze?
Si aici ajung la vorba lui daimon: "Biblia, cel puţin Vechiul Testament, aparţine evreilor. Şi la ei ar trebui să rămână." Nu stiu daca constient sau inconstient, daimon chiar a pus degetul pe rana.
Sigur, cel mai convenabil este sa faci trimitere la textul original (aramaica). Cati cunosc insa limba? Prea putini...Apoi, cum se intampla cu orice traducere, se pierd semnificatii vitale, informatii pretioase, intelesuri fundamentale ale originalului. Dupa cum exista cuvinte, expresii, care nu isi regasesc echivalentul in alte limbi este de la sine inteles ca aramaica nu este o limba universala.
Si nu in ultimul rand, e vorba de cultura, conditii de trai, nivel spiritual al unei comunitati. Toate acestea sunt diferite de la natie la natie. Principiile morale ale unui popor pot constitui principii imorale ale altui popor.
Asa ca, pentru a ajunge la un numitor comun, e bine sa gandim romaneste, cu instrumentele pe care ni le-a dat viata in aceasta arie geo-fizica, tinand cont de toti factorii care ne-au format ca natie de sine statatoare.

This post has been edited by Jewels: 13 August 2008 - 12:28 PM
Reason for edit:: post mutat

0

#139 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 12 August 2008 - 09:21 PM

View PostQvoVadis, on Aug 11 2008, 10:50 AM, said:

Cat conteaza interpretarea personala...Cate nuante poate avea o expresie biblica. Cat conteaza nu "cum citesti" ci mai ales, "cine citeste".
Nu stiu daca pe acest forum sau in alta parte am citit urmatorul rationament, cu care sunt intru totul de acord: Biblia, pentru a putea fi inteleasa, asa cum a fost ea lasata, trebuie citita la o anumita varsta, cand omul are suficienta experienta de viata astfel incat sa stie ce citeste.
In contextul de mai sus, "descoperirea" se refera la "relevare/redare/impartasire" catre omul de rand.


Imi cer scuze ca nu am putut raspunde mai degraba. Mai sunt si zile cand orice as face, totul merge gresit :doh:

Acum, ca sa fiu sincera, conteaza si cum citesti. Tocmai ca interpretare se face pe baza a ceea ce citesti si a contextului contemporan lor. Dar este mereu aplicabil in viata de zi cu zi [stiu ca aici nu esti de acord cu mine]. Sa spunem ca modul cum explici tu ''descoperirea'' este asa. Cristos releva oamenilor o noua fata a lui Dumnezeu, mai personala si cu mai multa greutate


Quote

Te contrazici sau inteleg aiurea? :think:
Ziceai ca Biblia este cheia, fara de care omul nu poate ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu, sa creada in El. Iar Isus zice sa uitam Vechiul Testament, parte integranta a Bibliei.
Pe de alta parte, eu ziceam ca aceasta credinta este in fiecare dintre noi, indiferent de slovele scrise. Altfel zis, ori ai, ori nu ai credinta, psihologic vorbind.


Era o figra de stil. Evident ca nu m-am referit la faptul ca trebuie sa uiti Vechiul Testament. M-am si explicat, ca toata invatatura Vechiului Testament, toate regulile si poruncile se includ intr-una singura. Iubeste-l pe Dumnezeu si pe aproapele ta, ca pe tine insati. Daca il iubesti pe aproapele tau, nu ai sa il minti [nu vorbim de exceptii] nu ai sa furi de la el, nu vei face nimic ca sa ii faci rau.
Cat despre credinta este in fiecare din noi, nu prea stiu. Tolstoi a incercat sa traiasca slova scrisa, dupa litera.. si a esuat. doar un exemplu. Cred ca singurul care iti poate da putere sa implinesti Scriptura, este Dumnezeu.

Quote

Acum poate imi intelegi scepticismul privind "veridicitatea" Bibliei. Ce Biblie tinem fiecare in maini? Cine poate jura, cu mana pe inima, ca ceea ce citeste este exact Cuvantul lui Dumnezeu? Cine poate confirma ca nimeni nu si-a bagat coada in slova originala, pentru a servi unei cauze?


Pai, ca sa gasesti raspunsul la asta, este o singura solutie : invata slova originala si tradu scripturile :crazy: Asta daca esti suficient de motivat :lol:

Quote

Si aici ajung la vorba lui daimon: "Biblia, cel puţin Vechiul Testament, aparţine evreilor. Şi la ei ar trebui să rămână." Nu stiu daca constient sau inconstient, daimon chiar a pus degetul pe rana.
Sigur, cel mai convenabil este sa faci trimitere la textul original (aramaica). Cati cunosc insa limba? Prea putini...Apoi, cum se intampla cu orice traducere, se pierd semnificatii vitale, informatii pretioase, intelesuri fundamentale ale originalului. Dupa cum exista cuvinte, expresii, care nu isi regasesc echivalentul in alte limbi este de la sine inteles ca aramaica nu este o limba universala.
Si nu in ultimul rand, e vorba de cultura, conditii de trai, nivel spiritual al unei comunitati. Toate acestea sunt diferite de la natie la natie. Principiile morale ale unui popor pot constitui principii imorale ale altui popor.
Asa ca, pentru a ajunge la un numitor comun, e bine sa gandim romaneste, cu instrumentele pe care ni le-a dat viata in aceasta arie geo-fizica, tinand cont de toti factorii care ne-au format ca natie de sine statatoare.


Ai si tu dreptatea ta. Dar eu tind sa cred ca acolo unde Dumnezeu are de facut ceva, va invata fiecare natie in parte sa traiasca si sa fie pe placul Lui in propriul lor spatiu.

Dar vorbim despre Biblia pe un topic nepotrivit.Ne mutam dincolo? :D

This post has been edited by Jewels: 13 August 2008 - 12:28 PM
Reason for edit:: post mutat

0

#140 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 13 August 2008 - 11:04 AM

View PostJewels, on Aug 12 2008, 10:21 PM, said:

Acum, ca sa fiu sincera, conteaza si cum citesti.

Conteaza cum citesti numai atunci cand esti obiectiv si faci abstractie de convingerile tale, dobandite in urma imbratisarii unei ideologii.
Cine are mai multa credibilitate ? Un religios sau un ateu ? Nici unul, nici altul, intrucat fiecare, dupa cum citeste, va cauta sa evidentieze doar punctul lui de vedere.

View PostJewels, on Aug 12 2008, 10:21 PM, said:

Iubeste-l pe Dumnezeu si pe aproapele ta, ca pe tine insati. Daca il iubesti pe aproapele tau, nu ai sa il minti [nu vorbim de exceptii] nu ai sa furi de la el, nu vei face nimic ca sa ii faci rau.

Pe aproapele tau il poti iubi ca pe tine insuti, intrucat il vezi, il poti atinge, mirosi sau auzi. Cum poti, insa, iubi un Dumnezeu pe care nu ai cum sa-l "masori"?
Cum poti iubi ceva imperceptibil la nivel material si social ? Aceasta dogma biblica, chiar imi depaseste capacitatea de intelegere.

View PostJewels, on Aug 12 2008, 10:21 PM, said:

Pai, ca sa gasesti raspunsul la asta, este o singura solutie : invata slova originala si tradu scripturile :crazy: Asta daca esti suficient de motivat :lol:

Nici macar...ar trebui sa ma nasc acolo unde au fost scrise Scripturile, sa gandesc si sa traiesc in stil aramaic.

View PostJewels, on Aug 12 2008, 10:21 PM, said:

Dar vorbim despre Biblia pe un topic nepotrivit.Ne mutam dincolo? :D

Asa este. Este inevitabil, insa, sa discuti numai despre un singur aspect, fara a face conexiuni cu intreg fenomenul religios.
Oricum, pentru rigurozitate si on-topic, poti muta replay-urile la locul potrivit.

This post has been edited by Jewels: 13 August 2008 - 12:28 PM
Reason for edit:: post mutat

0

#141 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 13 August 2008 - 11:16 AM

View PostJewels, on Aug 9 2008, 12:43 AM, said:

Ce sa iti spun? Studiul acela are o oarecare logica, din punctul meu de vedere. Nu vreau sa spun ca viata inafara Pamantului nu ar fi posibila, ci mai mult ca omul tinde sa aspire spre acel mistic si anormal. As tinde sa fiu de acord cu acel eseu 80% si cu teoria vietii extraterestre 20%.

Schimba intr-un fel, posibila existenta a civilizatiilor extraterestre, doctrina biblica?
(Analiza pe text).

View PostJewels, on Aug 9 2008, 12:43 AM, said:

Off,off. Atunci e de rau :crazy:

Assss....e de bine. Vreun pui de drac, suparat ca le-am intuit planurile vaticanale, si-a luat bocceluta la spinare si a fugit la stapana-sau sa ma parasca :crazy:
0

#142 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 13 August 2008 - 12:22 PM

View PostQvoVadis, on Aug 13 2008, 10:16 AM, said:

Schimba intr-un fel, posibila existenta a civilizatiilor extraterestre, doctrina biblica?
(Analiza pe text).


Mai, Biblia e pentru oameni, nu ptr extraterestri. Cu ce ma opreste pe minesa il laud pe Dumnezeu existenta civilizatiilor extraterestre?


Quote

Assss....e de bine. Vreun pui de drac, suparat ca le-am intuit planurile vaticanale, si-a luat bocceluta la spinare si a fugit la stapana-sau sa ma parasca :crazy:


Crezi ? :foolish:
0

#143 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 13 August 2008 - 12:43 PM

View PostQvoVadis, on Aug 13 2008, 10:04 AM, said:

Conteaza cum citesti numai atunci cand esti obiectiv si faci abstractie de convingerile tale, dobandite in urma imbratisarii unei ideologii.
Cine are mai multa credibilitate ? Un religios sau un ateu ? Nici unul, nici altul, intrucat fiecare, dupa cum citeste, va cauta sa evidentieze doar punctul lui de vedere.

Asa. Deci, punctele de vedere vor fi intotdeauna personale si interpretate din propria experienta, sau conceptie despre viata.

cat despre Credibiliatea Bibliei ? E prea complicat sa imi bat capul :D

Quote

Pe aproapele tau il poti iubi ca pe tine insuti, intrucat il vezi, il poti atinge, mirosi sau auzi. Cum poti, insa, iubi un Dumnezeu pe care nu ai cum sa-l "masori"?
Cum poti iubi ceva imperceptibil la nivel material si social ? Aceasta dogma biblica, chiar imi depaseste capacitatea de intelegere.


Am sa iti dau niste versete biblice despre asta si te las sa tragi o concluzie :)

1Ioan 2:4 Cine zice: "Îl cunosc" [pe Dumnezeu] , si nu păzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevărul nu este în el.

1Ioan 3:17 Dar cine are bogătiile lumii acesteia, si vede pe fratele său în nevoie, si îsi închide inima fată de el, cum rămâne în el dragostea de Dumnezeu?

1Ioan 4:12 Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; dacă ne iubim unii pe altii, Dumnezeu rămâne în noi, si dragostea Lui a ajuns desăvârsită în noi.

1Ioan 4:20,21 Dacă zice cineva: "Eu iubesc pe Dumnezeu", si urăste pe fratele său, este un mincinos; căci cine nu iubeste pe fratele său, pe care-l vede, cum poate să iubească pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? Si aceasta este porunca, pe care o avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu, iubeste si pe fratele său.


Quote

Nici macar...ar trebui sa ma nasc acolo unde au fost scrise Scripturile, sa gandesc si sa traiesc in stil aramaic.

Chiar crezi ca e nevoie? Oare Dumnezeu nu era constient de faptul asta, inainte sa fi fost data Scriptua ? :pardon:


Quote

Asa este. Este inevitabil, insa, sa discuti numai despre un singur aspect, fara a face conexiuni cu intreg fenomenul religios.
Oricum, pentru rigurozitate si on-topic, poti muta replay-urile la locul potrivit.


Zis si facut :p
0

#144 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 13 August 2008 - 04:28 PM

View PostJewels, on Aug 13 2008, 01:43 PM, said:

Asa. Deci, punctele de vedere vor fi intotdeauna personale si interpretate din propria experienta, sau conceptie despre viata.

Nu pare logic ? Numai ceea ce traiesti cu adevarat si experienta de viata sunt formatoare de opinii personale, indiferent de ce scriu altii sau incearca sa-ti inoculeze.
Cine are mai multa credibilitate ? Cel care afirma "Exista Dumnezeu intrucat asa zice Biblia" sau cel care zice "Exista Dumnezeu intrucat L-am vazut/Mi-a vorbit?"
Sigur, opinia publica nu-l va crede niciodata pe cel de-al doilea intrucat nu este vorba de un adevar comun (in masa), simtit pe propria piele, ci de un adevar intim (personal).

View PostJewels, on Aug 13 2008, 01:43 PM, said:

Am sa iti dau niste versete biblice despre asta si te las sa tragi o concluzie :)


Ok...iata interpretarea mea (concluzie intermediara).
1Ioan 2:4 (interpretare)Cine zice ca stie calea spre intelepciune, dar nu paseste pe ea, este un mincinos (rauvoitor), si adevărul (dreptatea) nu este în el.
1Ioan 3:17 (interpretare) Dar cine este inteligent si nu-si impartaseste harul semenilor lui, si nu doreste sa ii ajute la nevoie, nu este un intelept, ci numai un vanitos
1Ioan 4:12 (interpretare) Nimeni nu a ajuns, inca, in varful evolutiei spirituale; daca ajungem sa nu mai facem rau semenilor, intelepciunea ramane in tine si evolutia spirituala este completa in acest spatiu si timp.
1Ioan 4:20,21 (interpretare) Daca cineva zice "Eu cunosc Adevarul" si-si uraste semenii, este un mincinos; caci cine nu-si iubeste/respecta/ajuta semenul pe care il vede (iubire materiala) cum sa cunoasca iubirea spirituala (imateriala); si acesta este sfatul, pe care il avem de la cei mai evoluati spiritual ca noi: numai cine iubeste pe Pamant, poate evolua spiritual.

View PostJewels, on Aug 13 2008, 01:43 PM, said:

Chiar crezi ca e nevoie? Oare Dumnezeu nu era constient de faptul asta, inainte sa fi fost data Scriptua ? :pardon:

Cred ca Scriptura a fost lasata pentru ca fiecare sa-si insuseasca si sa respecte numai ceea ce il caracterizeaza si raspunde nazuintelor si conceptiilor proprii de viata.
0

#145 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 13 August 2008 - 04:53 PM

View PostJewels, on Aug 13 2008, 01:22 PM, said:

Mai, Biblia e pentru oameni, nu ptr extraterestri. Cu ce ma opreste pe minesa il laud pe Dumnezeu existenta civilizatiilor extraterestre?

De acord. Cine sunt extraterestrii atunci? Ajungem, astfel, la povestioara cu banul. Dar lor de ce le-a dat mai mult ?
Biblia sigur are de suferit, ca si dogma, intrucat ar insemna ca a oferit omenirii o iluzie. Iluzia unicitatii omului in Univers, a singurei Creatii asupra careia Dumnezeu isi revarsa intreaga Lui atentie si iubire. Si acum ce aflam ? Ca nu suntem decat a 5-a roata la caruta, adica cantitate neglijabila.
Demiurg este unul singur, asta imi este clar, dar nu este numai Dumnezeul cel biblic.

View PostJewels, on Aug 13 2008, 01:22 PM, said:

Crezi ? :foolish:

Nu ma mai speria si tu acum cu ocultisme, paranormale si alte alea :crazy:
Na ca am aflat, in cele din urma. Nu era decat praful ridicat din mocheta, in timp ce bateam darabaua cu calcaiele :foolish:
0

#146 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 13 August 2008 - 06:56 PM

View PostQvoVadis, on Aug 13 2008, 03:28 PM, said:

Nu pare logic ? Numai ceea ce traiesti cu adevarat si experienta de viata sunt formatoare de opinii personale, indiferent de ce scriu altii sau incearca sa-ti inoculeze.
Cine are mai multa credibilitate ? Cel care afirma "Exista Dumnezeu intrucat asa zice Biblia" sau cel care zice "Exista Dumnezeu intrucat L-am vazut/Mi-a vorbit?"
Sigur, opinia publica nu-l va crede niciodata pe cel de-al doilea intrucat nu este vorba de un adevar comun (in masa), simtit pe propria piele, ci de un adevar intim (personal).

Corect. Opinia publica poate sa nu il creada niciodata pe cel care, chiar si din propria lui experienta, zice adevarul. Dar daca exista cu adevarat o forta [nu ma refer la o actiune, ci la un Dumnezeu] si un rost in spatele acestor explicatii personale, nu crezi ca Acea Forta se va face cunoscuta ? Cu alte cuvinte, cine convinge inima unui om ? Povestile celui care il traieste pe Dumnezeu sau Dumnezeu insusi?



Quote

Ok...iata interpretarea mea (concluzie intermediara).
1Ioan 2:4 (interpretare)Cine zice ca stie calea spre intelepciune, dar nu paseste pe ea, este un mincinos (rauvoitor), si adevărul (dreptatea) nu este în el.
1Ioan 3:17 (interpretare) Dar cine este inteligent si nu-si impartaseste harul semenilor lui, si nu doreste sa ii ajute la nevoie, nu este un intelept, ci numai un vanitos
1Ioan 4:12 (interpretare) Nimeni nu a ajuns, inca, in varful evolutiei spirituale; daca ajungem sa nu mai facem rau semenilor, intelepciunea ramane in tine si evolutia spirituala este completa in acest spatiu si timp.
1Ioan 4:20,21 (interpretare) Daca cineva zice "Eu cunosc Adevarul" si-si uraste semenii, este un mincinos; caci cine nu-si iubeste/respecta/ajuta semenul pe care il vede (iubire materiala) cum sa cunoasca iubirea spirituala (imateriala); si acesta este sfatul, pe care il avem de la cei mai evoluati spiritual ca noi: numai cine iubeste pe Pamant, poate evolua spiritual.


E ok. Dar il lasi pe Dumnezeu inafara ;)


Quote

Cred ca Scriptura a fost lasata pentru ca fiecare sa-si insuseasca si sa respecte numai ceea ce il caracterizeaza si raspunde nazuintelor si conceptiilor proprii de viata.


Parerea ta :)


View PostQvoVadis, on Aug 13 2008, 03:53 PM, said:

De acord. Cine sunt extraterestrii atunci? Ajungem, astfel, la povestioara cu banul. Dar lor de ce le-a dat mai mult ?
Biblia sigur are de suferit, ca si dogma, intrucat ar insemna ca a oferit omenirii o iluzie. Iluzia unicitatii omului in Univers, a singurei Creatii asupra careia Dumnezeu isi revarsa intreaga Lui atentie si iubire. Si acum ce aflam ? Ca nu suntem decat a 5-a roata la caruta, adica cantitate neglijabila.
Demiurg este unul singur, asta imi este clar, dar nu este numai Dumnezeul cel biblic.


Nu , Biblia nu ofera nici o iluzie. Este pentru Creatia umana. nu scrie nicaieri ca nu ar mai fi sau ca ar mai fi altceva in univers. Si nici nu conteaza. Poate aceia sunt cu mult mai evoluati spiritual si au o relatie personala cu Dumnezeul universului.astea sunt doar speculatii facute de om in necunostinta de cauza :focus:

Quote

Nu ma mai speria si tu acum cu ocultisme, paranormale si alte alea :crazy:
Na ca am aflat, in cele din urma. Nu era decat praful ridicat din mocheta, in timp ce bateam darabaua cu calcaiele :foolish:


Ei aşşş. Extraterestrii dom'le :foolish:
0

#147 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 14 August 2008 - 11:13 AM

View PostJewels, on Aug 13 2008, 07:56 PM, said:

Cu alte cuvinte, cine convinge inima unui om ? Povestile celui care il traieste pe Dumnezeu sau Dumnezeu insusi?

Propriile trairi si sentimente, experienta de viata pot convinge inima unui om. A iubi un om si si a uri un altul, crezi ca vine de la Dumnezeu? M-as indoi...Natura (Dumnezeu) ne-a inzestrat cu sentimente pe care noi singuri le gestionam si nu cineva din afara. Deci tu singur, prin firea si vointa ta, iti poti convinge inima de un adevar. Adevarul tau.
Daca tot ceea ce facem, tot ce se intampla in jurul nostru, tot ceea ce traim, ce gandim, ce simtim este "dictat" de Sus, atunci care mai este rostul nostru pe Pamant?
Care mai este aportul nostru la evolutia spirituala? Ar insemna ca din start Dumnezeu sa decida: tu evoluezi, tu stagnezi, tu involuezi. Si atunci degeaba incerci sa-l cunosti pe Dumnezeu si degeaba imbratisezi Biblia incercand sa-ti traiesti viata in spiritul ei.

View PostJewels, on Aug 13 2008, 07:56 PM, said:

E ok. Dar il lasi pe Dumnezeu inafara ;)

Dimpotriva...i-am dat alta infatisare. Alta decat cea cu care Biblia (din punct de vedere religios) doreste sa convinga. L-am transformat din cineva, in ceva.

View PostJewels, on Aug 13 2008, 07:56 PM, said:

Nu , Biblia nu ofera nici o iluzie. Este pentru Creatia umana. nu scrie nicaieri ca nu ar mai fi sau ca ar mai fi altceva in univers. Si nici nu conteaza. Poate aceia sunt cu mult mai evoluati spiritual si au o relatie personala cu Dumnezeul universului.astea sunt doar speculatii facute de om in necunostinta de cauza :focus:

Nu este o speculatie, ci doar un punct de vedere personal (exclus teorii, dogme, pareri ale altora). Sau, in fine, poate fi considerata speculatie de cei care gandesc altfel.
Din punct de vedere uman, mi se pare o amagire. Nu zic ca este vorba de o minciuna, ci doar o jumatate de adevar. Cand cineva nu-ti zice tot, deci iti ascunde ceva, nu inseamna ca te amageste?
La fel ca si in cazul unui medicament prescris, sa zicem. "Ia acest medicament, intrucat te vei face bine". Dar nu ti se zice "te vindeci de boala asta, dar te vei imbolnavi de altceva datorita efectelor secundare".
Iar Biblia se adreseaza clar numai omului, ca si Creatie umana, dar este limitativa, omitand intreaga Creatie demiurgica, poate tocmai pentru a-l tine pe om in banca lui si a nu se uita peste gard la vecini. Pentru a nu-l intreba vreodata pe Creator "dar altii de ce primesc mai mult?".
0

#148 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 14 August 2008 - 08:47 PM

View PostQvoVadis, on Aug 14 2008, 10:13 AM, said:

Propriile trairi si sentimente, experienta de viata pot convinge inima unui om. A iubi un om si si a uri un altul, crezi ca vine de la Dumnezeu? M-as indoi...Natura (Dumnezeu) ne-a inzestrat cu sentimente pe care noi singuri le gestionam si nu cineva din afara. Deci tu singur, prin firea si vointa ta, iti poti convinge inima de un adevar. Adevarul tau.
Daca tot ceea ce facem, tot ce se intampla in jurul nostru, tot ceea ce traim, ce gandim, ce simtim este "dictat" de Sus, atunci care mai este rostul nostru pe Pamant?
Care mai este aportul nostru la evolutia spirituala? Ar insemna ca din start Dumnezeu sa decida: tu evoluezi, tu stagnezi, tu involuezi. Si atunci degeaba incerci sa-l cunosti pe Dumnezeu si degeaba imbratisezi Biblia incercand sa-ti traiesti viata in spiritul ei.


Nu, ai inteles gresit [cel putin asa se pare]
Eu vorbeam de faptul ca noi, ca cei care avem o convingere personala, nu putem sa ii convingem pe altii de nimic...ci numai Dumnezeu poate.Si prin asta nu ma refer la o dictare. Daca... Dumnezeu e cine spune ca este, va lumina pe oameni sa inteleaga adevarul, asa cum este el revelat in realitate. Si dupa ce ti se reveleaza adevarul, tu trebuie sa alegi daca il primesti sau nu. Nimeni nu creste sau stagneaza din decizia lui Dumnezeu, ci din decizie proprie. Cunoasterea lui dumnezeu incepe cu tine insuti, cu dorinta sincera de a-L cunoaste si a-L cauta pe El. Un cuget curat, o inima sincera si o credinta neprefacuta... astea sunt cele trei elemente care il caracterizeaza pe un crestin autentic...si pe cel care vrea sa cunoasca cu adevarat.



Quote

Dimpotriva...i-am dat alta infatisare. Alta decat cea cu care Biblia (din punct de vedere religios) doreste sa convinga. L-am transformat din cineva, in ceva.


Inteleg :)
Frumoasa transformare. Da' mie imi place aia biblica mai mult :p Imi incalzeste inima si imi da forte noi sa merg inainte :crazy:


Quote

Nu este o speculatie, ci doar un punct de vedere personal (exclus teorii, dogme, pareri ale altora). Sau, in fine, poate fi considerata speculatie de cei care gandesc altfel.
Din punct de vedere uman, mi se pare o amagire. Nu zic ca este vorba de o minciuna, ci doar o jumatate de adevar. Cand cineva nu-ti zice tot, deci iti ascunde ceva, nu inseamna ca te amageste?
La fel ca si in cazul unui medicament prescris, sa zicem. "Ia acest medicament, intrucat te vei face bine". Dar nu ti se zice "te vindeci de boala asta, dar te vei imbolnavi de altceva datorita efectelor secundare".
Iar Biblia se adreseaza clar numai omului, ca si Creatie umana, dar este limitativa, omitand intreaga Creatie demiurgica, poate tocmai pentru a-l tine pe om in banca lui si a nu se uita peste gard la vecini. Pentru a nu-l intreba vreodata pe Creator "dar altii de ce primesc mai mult?".


Dar poate suntem si noi o creatie in miscare si evolutie. Poate cei care au primit mai mult, au castigat prin munca dreapt, intocmai cum 'facem' si noi. Nu mi se pare o jumatate de adevar ci doar un adevar care nu poate fi cuprins de mintea umana.

Hai sa gandim altfel. Daca ni s-ar fi spus ca sunt si alte civilizatii 'out there' ce ar face omenirea?Ce s-ar intampla, prin reducere la absurd?
0

#149 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 15 August 2008 - 11:10 AM

View PostJewels, on Aug 14 2008, 09:47 PM, said:

Eu vorbeam de faptul ca noi, ca cei care avem o convingere personala, nu putem sa ii convingem pe altii de nimic...ci numai Dumnezeu poate.

Eu consider ca propria experienta de viata te poate convinge de ceva.
Daca viata te conduce la Dumnezeu, de acord. Doar Dumnezeu poate.
Daca viata te conduce la vanitate. Doar tu poti.
Daca viata te conduce la stiinta. Doar stiinta poate.
Daca viata te conduce la fenomene bizare. Doar paranormalul poate.
etc.
Observi cate poteci ? Si fiecare, in functie de cum il poarta viata, are propriile lui motivatii concrete si corecte din punctul lui de vedere.

View PostJewels, on Aug 14 2008, 09:47 PM, said:

Cunoasterea lui dumnezeu incepe cu tine insuti, cu dorinta sincera de a-L cunoaste si a-L cauta pe El.

Lucru general valabil in orice directie evolutiva si in orice crez.
Mai intai trebuie sa te cunosti pe tine, sa-ti stii limitele, atuurile, sa te accepti. Cu dorinta sincera de a cunoaste adevarul relevarii de sine in urma introspectiei si a cauta sa evoluezi, sa cresti, sa te perfectionezi in directia pe care mergi.

Iar o sa-mi zici ca l-am scos pe Dumnezeu din ecuatie :doh:

View PostJewels, on Aug 14 2008, 09:47 PM, said:

Un cuget curat, o inima sincera si o credinta neprefacuta... astea sunt cele trei elemente care il caracterizeaza pe un crestin autentic...si pe cel care vrea sa cunoasca cu adevarat.

Ceea ce s-ar putea zice despre oricine, care nu este crestin autentic, dar care crede cu adevarat in ceva.

View PostJewels, on Aug 14 2008, 09:47 PM, said:

Nu mi se pare o jumatate de adevar ci doar un adevar care nu poate fi cuprins de mintea umana.

Nu putea fi cuprins acum 2000 de ani, cand omul, ca si treapta de evolutie sprituala, in contextul conditiilor sociale de atunci si a tehnologiei rudimentare, nu ar fi inteles. Cum sa-i ceri unui carutas sa creada ca pot exista aparate mai grele decat aerul care pot zbura ?
Sa gandim din punct de vedere social. Cata agitatie, cate convulsii si cate crime s-au produs in numele lui Dumnezeu, atunci cand s-a oferit omenirii informatia cum ca pamantul nu este plat si Pamantul nu este centrul universului...
Ori in prezent, cred ca din punct de vedere spiritual suntem suficient de evoluati pentru a accepta si ceea ce nu scrie in Biblie. Mintea umana poate cuprinde, acum, inca o particica a Adevarului.
In pofida Apocalipsei biblice, care "ameninta" distrugerea omenirii (sau a unei parti), tind sa cred ca nu urmeaza decat trecerea la un alt nivel spiritual al omului, nivel in care atat Vechiul, cat si Noul Testament nu se vor mai regasi ca si nivel de perceptie. Va apare poate un Reloaded Testament, care va rescrie alte legi, conforme cu noua dimensiune a vietii.
Sigur, acceptarea unei alte viziuni a vietii, poate fi letala pentru cei nepregatiti sau prea slabi din punct de vedere spiritual, asa cum un om poate muri de groaza/frica/teama atunci cand ceva ce nu poate intelege ii apare brusc in fata.

View PostJewels, on Aug 14 2008, 09:47 PM, said:

Hai sa gandim altfel. Daca ni s-ar fi spus ca sunt si alte civilizatii 'out there' ce ar face omenirea?Ce s-ar intampla, prin reducere la absurd?

Exact ce spuneam in alt context. Ne-ar fi interesat capra vecinului in loc sa vedem de noi. Si am fi dorit ceva ce nu ne apartine si nu am fi meritat.
0

#150 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 16 August 2008 - 02:25 PM

View PostQvoVadis, on Aug 15 2008, 10:10 AM, said:

Eu consider ca propria experienta de viata te poate convinge de ceva.
Daca viata te conduce la Dumnezeu, de acord. Doar Dumnezeu poate.
Daca viata te conduce la vanitate. Doar tu poti.
Daca viata te conduce la stiinta. Doar stiinta poate.
Daca viata te conduce la fenomene bizare. Doar paranormalul poate.
etc.
Observi cate poteci ? Si fiecare, in functie de cum il poarta viata, are propriile lui motivatii concrete si corecte din punctul lui de vedere.

Observ. Dar totodata pot sa fac distinctia dintre poteci si Poteca Absoluta [in viziunea mea, desigur :crazy: ] Omul, stiinta, paranormalul, sunt doar niste... canalizari gresite. viata ti-o umple intai Dumnezeu si apoi, restul [stiinta, talentele tale, capacitatile tale]


Quote

Lucru general valabil in orice directie evolutiva si in orice crez.
Mai intai trebuie sa te cunosti pe tine, sa-ti stii limitele, atuurile, sa te accepti. Cu dorinta sincera de a cunoaste adevarul relevarii de sine in urma introspectiei si a cauta sa evoluezi, sa cresti, sa te perfectionezi in directia pe care mergi.

Iar o sa-mi zici ca l-am scos pe Dumnezeu din ecuatie :doh:


Cunoasterea nu o poti face de unul singur, mai ales daca lumea care te inconjoara nu este corecta, sau tu o vezi gresit. Traim intr-o lume cruda, acceptarea de sine este grea. Na, intru in prea multe filozofii despre cunoasterea de sine aici si nu simt ca ar fi locul potrivit :)

Quote

Ceea ce s-ar putea zice despre oricine, care nu este crestin autentic, dar care crede cu adevarat in ceva.


Asta am si spus.Cine vrea cu adevarat sa cunoasca Adevarul, ii va fi revelat, chiar daca in pasi mici .


Quote

Nu putea fi cuprins acum 2000 de ani, cand omul, ca si treapta de evolutie sprituala, in contextul conditiilor sociale de atunci si a tehnologiei rudimentare, nu ar fi inteles. Cum sa-i ceri unui carutas sa creada ca pot exista aparate mai grele decat aerul care pot zbura ?
Sa gandim din punct de vedere social. Cata agitatie, cate convulsii si cate crime s-au produs in numele lui Dumnezeu, atunci cand s-a oferit omenirii informatia cum ca pamantul nu este plat si Pamantul nu este centrul universului...
Ori in prezent, cred ca din punct de vedere spiritual suntem suficient de evoluati pentru a accepta si ceea ce nu scrie in Biblie. Mintea umana poate cuprinde, acum, inca o particica a Adevarului.
In pofida Apocalipsei biblice, care "ameninta" distrugerea omenirii (sau a unei parti), tind sa cred ca nu urmeaza decat trecerea la un alt nivel spiritual al omului, nivel in care atat Vechiul, cat si Noul Testament nu se vor mai regasi ca si nivel de perceptie. Va apare poate un Reloaded Testament, care va rescrie alte legi, conforme cu noua dimensiune a vietii.
Sigur, acceptarea unei alte viziuni a vietii, poate fi letala pentru cei nepregatiti sau prea slabi din punct de vedere spiritual, asa cum un om poate muri de groaza/frica/teama atunci cand ceva ce nu poate intelege ii apare brusc in fata.


Poate ca va fi asa. Dar cu ce ma ajuta sa stiu asta? Prefer sa ma gandesc la astazi, sa las ziua de maine in grija Domnului si sa cred ca viitorul meu este tot in mana Lui. Altceva, momentan, nu prea imi pasa.

Quote

Exact ce spuneam in alt context. Ne-ar fi interesat capra vecinului in loc sa vedem de noi. Si am fi dorit ceva ce nu ne apartine si nu am fi meritat.


Si crezi ca acum suntem suficient de inaintati /evoluati ca sa gandim sau sa actionam altfel ?
0

  • (10 Pages)
  • +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

5 User(s) are reading this topic
0 members, 5 guests, 0 anonymous users