FamousWhy.ro Forum: Elevii Destepti - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Elevii Destepti

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 17 September 2007 - 02:15 PM


Crezi ca elevii care invata cel mai bine din clasa stau in primele banci? De ce?
0

#2 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 17 September 2007 - 02:28 PM

Că sunt mai sigur pe forţele proprii :) . Nu le e frică de vreun eventual test , n-au motive pentru a copia.
0

#3 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 17 September 2007 - 04:26 PM

lol
in prima banca se copiaza cel mai bine, daca stii s-o faci
si de obicei ultimele banci nu's bune din punctul asta de vedere, pentru ca's profii susceptibili sa controleze mai strict zona aia ;)

revenind la elevii inteligenti, ei se situeaza in primele banci pentru a elimina zgomotul de fond al clasei, si a vedea mai bine tabla. iar cateodata, daca-i vorba de un tocilar, pentru ca oricum n-are cu cine socializa in timpul orelor :D
0

#4 User is offline   Pisi Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 18
  • Joined: 21-September 07
  • Gender:Male
  • Location:candyland
  • Interests:hip-hop :>
  • Idolul Meu:bloo

Posted 21 September 2007 - 01:56 AM

elevii silitori stau in prima banca pentru ca e mai usor sa vada la tabla si fiind interesat cam asta vrei sa faci . e mai usor sa vezi profesorul cand explica si te ajuta sa intelegi . eu cand ma mai mutam prin ultimele banci asa ocazional nu puteam sa fiu foarte atenta pt ca vezi colegii in jurul tau pana sa vezi profesorul si e mai usor sa ti se distraga atentia
0

#5 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 26 September 2007 - 09:41 PM

Ai dreptate Pisi... prin ultimele banci cu siguranta se desfasoare alte activitati care ar putea incurca elevii silitori.

Elevii tocilari se includ printre elevii destepti din primele banci? sau stau putin mai in spate? :D
0

#6 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 27 September 2007 - 12:05 AM

eu n-am suportat niciodata sa stau in prima banca pentru ca pur si simplu nu puteam si nu vroiam sa-mi maschez dezinteresul pentru orele inutile si plictisitoare, sau pentru profii stupizi...
0

#7 User is offline   constantine Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 71
  • Joined: 04-September 07

Posted 27 September 2007 - 05:43 PM

Eu unul stateam numai in prima banca la toate lucrarile pentru ca cea mai desteapta colega din clasa statea in prima banca si atunci eram nevoie, in rest numai in peultima banca (coltul vesel).. era tragedie cand erau ascultari .. la lucrari si teze ma descurcam si eu ca si ceilalti .. fiecare cum putea/stia mai bine!
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 27 September 2007 - 07:01 PM


Subscriu Profu'. De 2ani stau (aka dorm) in penultima banca.
0

#9 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 27 September 2007 - 09:51 PM

eu in clasa intai i-am spus invatatoarei c-ar trebui exclusa din invatamant pentru ca m-a facut prost, si-am plecat acasa

m-a facut prost pentru ca nu vroiam sa fac bastonasele, fara sa tina cont ca eu stiam sa scriu la 5 ani (de doi ani !)...
0

#10 User is offline   PIF2007 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 37
  • Joined: 14-September 07
  • Gender:Female
  • Location:TR
  • Interests:calculatorul/navigare pe net, muzica, copiii, filmele
  • Idolul Meu:Ghandi

Posted 08 October 2007 - 09:03 PM

Invatatoarea nu putea preda si construi obiectivele in functie de "vrutul si nevrutul " tau de a face bastonase. :beee:
Intradevar nu a procedat bine facandu-te prost.... :nono:
0

#11 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 13 October 2007 - 12:50 PM

invatamantul trebuie sa fie cel putin dinamic .. daca un elev nu se integreaza in obiective, profesorul/invatatorul ar trebui sa fie capabil sa-i traseze acestuia o alta activitate ;)

eu cand am intrat la scoala scriam cu stanga, si scriam bine. s-au trezit ca trebe sa ma "integrez", si ote asa m-am chinuit cot la cot cu ceilalti sa pictez bastonase cu mana dreapta ... :(
0

#12 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 13 October 2007 - 01:00 PM

Elevii din prima banca nu sunt neaparat cei mai inteligenti. Sunt mai degraba pupincuristi :D De acolo au ocazia sa fie vazuti si memorati de profesori. Si se pot baga mai bine in seama. Bineinteles, si faza cu copiatul e valabila. Acolo se copiaza bine de tot. Sau elevii care nu vad bine, sau care nu aud bine.
Eu am stat mereu in ultima banca si umpleam foi intregi de hartie la povesti cu colegele....ehhh ce vremuri....
0

#13 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 15 October 2007 - 12:30 AM

Ce bine i-ai etichetat "pupincuristi"... eu i-as numi mai bine "pioni pupincuristi" sau "puincuristi influentati" pentru ca majoritatea din ei ar fi avut alte caractere insa sunt precum acele marionete cu ata coordonate de cineva de deasupra, in cazul nostru de parinti.
0

#14 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 13 November 2007 - 08:09 PM

eu stau in prima banca s nu ma consider atat de desteapta dar nici proasta sunt ceva gen mediu.am o colega in clasa care sta in banca a 2 s are 10 pe linie cred ca din cls 1
0

#15 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 06 December 2007 - 09:42 PM

nu cred ca este o conditie necesara.. in toti cei 12 ani de scoala am fost printre cei mai buni din clasa.. in generala am stat intotdeauna in ultima banca. in liceu am preferat banca a 2a, desi nu eram 'pupincurista'. pur si simplu auzeam si vedeam mai bine.
aveam insa in liceu in prima banca, chiar in fata catedrei, un coleg care lua intotdeauna premiul I si care era probabil maestrul 'pupincurismului'. asta era motivul pentru care nu il suportam.. eu eram desteapta, dar mai rebela B) nu m-a interesat niciodata sa ma pun bine cu profesorii.. daca ma placeau, bine. daca nu, nu.
0

#16 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 07 December 2007 - 10:31 AM

eu am migrat mai prin toate bancile...e mult mai bine insa in prima banca...cu tot dezinteresul pt unii profi...citeam carti pe sub banci...imi era cel mai bine pt ca stateam singura dat fiind ca nimeni nu vroia in prima banca, copiam cel mai bine cand nu invatam, avea bilete in primul rand la cunostinte...
0

#17 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 02 January 2008 - 02:24 AM

unu din criterii de clasificare al profesorilor este dupa cum se aseaza elevii in clasa... de aceea eu alegeam ultima banca :D poate exagerez.. dar ultima banca ofera un fel de respect in fata profesorilor :D
iar elevii destepti nu sunt cei din prima banca.... nici macar cei care au 10.. se stie ;)
0

#18 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 January 2008 - 12:18 AM

profa mea de matematica din liceu spunea ca interesul elevului fata de o anumita materie e direct proportionala cu banca in care sta...si cred ca avea dreptate...cand vb despre o materie in particular...in general un elev destept isi alege banca in functie de preferinte si de personalitate...cei destepti nu's intotdeauna in prima banca
0

#19 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 January 2008 - 12:31 AM

Intr-o aulă de facultate cu zeci de locuri... ar mai putea fi discriminări intelectuale prin prisma amplasamentului în bănci... voluntar sau involuntar ?
0

#20 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 January 2008 - 12:38 AM

in facultate de obicei stau in primele banci cei care vor sa iasa in fata in fata profesorului...cel putin la mine asa se intampla...eu stau in amfiteatru in spate...de obicei e ultima banca ocupata, chiar daca nu ultima din amfiteatru...cu toate astea nu am discriminata..au existat incercari ce-i drept...dar acum s-au naruit avand in vedere ca la mine banca nu e direct proportionala cu interesul...si acum in facultate stau in spate cu toate ca in liceu stateam in prima...mi se pare o pozitie acceptabila...si n-am fost niciodata genul de student care sa raspunda neintrebat sau sa tina mortis sa dea un raspuns...am ajuns la concluzia ca la seminarii cel mai bine e sa asculti....prinzi mult mai multe.....de cele mai multe ori insa profesorii fac discriminarile in functie de banci dar am impresia ca e involuntar....pronind pe ideea ca un elev interesat cauta sa stea cat mai in fata ca sa auda si nu cat mai in spate unde poate vorbi, utiliza telefonul, etc....mie imi place in ultima banca in amfiteatru pt ca imi permite sa vad catedra perfect...e banca mea de doi ani :D
0

#21 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 January 2008 - 12:45 AM

Olimpici, tocilari, repetenţi, deştepţi, slabi, inteligenţi... vă recomand ca în aule sau amfiteatre să staţi la mijloc. Pentru note de 5 garantate la examene, fără eforturi prea mari cu învăţatul.
0

#22 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 03 January 2008 - 12:48 AM

tin sa te contrazic... :D ultima banca si sunt integralista ;) majoritatea profilor de facultate incearca sa se elibereze de ideea asta...la urma urmei stai si unde gasesti loc...si de obicei primele banci se ocupa primele....
0

#23 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 20 February 2008 - 06:16 AM

View Postaddict, on Sep 27 2007, 07:01 PM, said:

Subscriu Profu'. De 2ani stau (aka dorm) in penultima banca.

:)) TOTAL DE ACORD.

View PostThrill, on Oct 13 2007, 01:00 PM, said:

Elevii din prima banca nu sunt neaparat cei mai inteligenti. Sunt mai degraba pupincuristi :D De acolo au ocazia sa fie vazuti si memorati de profesori. Si se pot baga mai bine in seama. Bineinteles, si faza cu copiatul e valabila. Acolo se copiaza bine de tot. Sau elevii care nu vad bine, sau care nu aud bine.
Eu am stat mereu in ultima banca si umpleam foi intregi de hartie la povesti cu colegele....ehhh ce vremuri....

"pupincuristi" hahahah, so sweet. Si eu am stat in prima banca, dar la 3, 4 si 5 banuiesc ca iti trebuie o cantitate minima de "pupincureala" sa obtii rezultatul.
0

#24 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 17 March 2008 - 01:03 AM

Eu sustin ce zice si Angel, cei care stau in ultimele banci sunt ca mine asa, sa copieze toata ziua, invatat = 0. :imao:
0

#25 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 17 March 2008 - 05:36 PM

eu am stat in liceu in banca a treia. in prima banca nu prea am stat de bunavoie, in schimb la facultate, mai in spate de a doua, maxim a treia banca nu ma duc, pentru ca se vorbeste, se doarme, etc, si prefer sa fiu atenta la prof, daca tot m-am dus la curs. Totodata, cand ajung eu bancile din spate sunt deja ocupate, asa ca :D
0

#26 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 19 March 2008 - 10:46 AM

Sunt cateva reguli care ar trebui respectate cu privire la ocuparea locurilor in banca. In primele banci ar trebui sa stea elevii cu ochelari si cei mai scuzi. Cei mai inalti trebuie sa ocupe locurile din spate. Daca un elev cu ochelari este foarte inalt , el ocupa locurile din fata, dar pe extreme.
0

#27 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Post icon  Posted 02 June 2008 - 05:06 PM

Eu cred cei care stau in primele banci nu sunt in special cel mai inteligenti, dar cu siguranta sunt mai atenti la ore...pentru ca cei care stau in ultimele banci sunt mai neatenti, mai dorm la ore, asculta muzica si alte lucruri.... eu tin minte ca din clasa 1-a ma rugam de invatatoare sa ma puna in prima banca....si asa in fiecare am scoalar am stat in prima banca dar nu stau in prima banca pentru ca port de cativa ani ochelari de vedere ci doar pentru ca imi place ...
0

#28 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 05 September 2008 - 10:07 PM

View PostAdi Barb, on Sep 17 2007, 03:15 PM, said:

Crezi ca elevii care invata cel mai bine din clasa stau in primele banci? De ce?



nu.

va zic eu, care stau in banca a2a :lol:

serios, nu are legatura locul pe care il ocupi in clasa cu cat de destept esti si cat de bine inveti. se invata la fel de bine si din prima si din ultima banca, daca vrei sa inveti.
0

#29 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 19 September 2008 - 10:20 PM

nu cred biggrin.gif adica sunt multi elevi destepti care stau in ultimele banci biggrin.gif la mine in prima banca stau 2 care iau note de 2 si 3..ce sa mai spun de ei s.gif
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users