FamousWhy.ro Forum: Destinul - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Destinul pareri despre destin din punct de vedere religios..

#31 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 20 September 2007 - 06:11 PM

View Postzexelica, on Sep 20 2007, 12:52 PM, said:

Biblia este toata o metafora: o poveste pamanteasca cu un inteles ceresc. Legea e duhovniceasca.Insa, are si un inteles gramatical-literal-istoric, precum si altul moral.Problema este ca intelesul spiritual nu este accesibil celor nesalvati.15Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuş nu poate fi judecat de nimeni.
cred ca ti-am mai pus intrebarea asta ....dar cum putem noi ca oameni sa stim cine este salvat si cine nu? cat despre "omul duhovnicesc" ...aceeasi intrebare...de unde putem noi oamenii sa stim cine este om duhovnicesc si cine nu? din moment ce nici macar preotii nu sunt atat de loiali lui dumnezeu..cel putin nu toti...?

View Postzexelica, on Sep 19 2007, 12:50 PM, said:

Sigur: nu exista liber arbitru. L-am avut in Adam si de atunci l-am pierdut. Singurul lucru de care suntem capabili este sa ne distrugem. Dumnezeu limiteaza aceasta in masura planului Sau. Nu datoreaza nimanui sa limiteze. Nu e obligat.
sa o luam pe varianta lui zexelica ...cu ce spune biblia ....bine ca eu nu pot sa dau si citate dar nu ma va putea contrazice... se spune ca Dumnezeu e atotputernic si atotcunoscator.... oare in aceste circumstante Dumnezeu nu a vazut cand Eva a ales sa ia un mar din pomul interzis sau cand Adam a decis sa manance si el din acele fructe? sau oare Dumnezeu daca e atotcunoscator..nu stia ca la asta se va ajunge? si sa revenim la partea cu trierea....cu totii suntem "copii" lui Dumnezeu asa-i? atunci cum de printre acestia exista si nesalvati? unde ai mai vazut tu parinte care sa faca distinctie totala intre copii lui? eu am vazut numai in situatiile in care parintii ofera libertate totala copiilor...si trierea o face pe baza deciziilor luate de fiecare copil in parte ...fiecare nefiind restrictionat decat de morala sa.....
0

#32 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 21 September 2007 - 03:39 PM

Quote

dar cum putem noi ca oameni sa stim cine este salvat si cine nu?


2 Ioan 1:9


9Oricine o ia înainte, şi nu rămîne în învăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

Quote

.... oare in aceste circumstante Dumnezeu nu a vazut cand Eva a ales sa ia un mar din pomul interzis sau cand Adam a decis sa manance si el din acele fructe? sau oare Dumnezeu daca e atotcunoscator..nu stia ca la asta se va ajunge?

A stiut, insa fiind LIBER arbitru nu a putut sa intervina.

Stiind insa ca Adam va pacatui, deja a si pregatit un plan de scapare pt cei pe care i-a ales.

Apocalipsa 13:8

8Şi toţi locuitorii pămîntului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n'a fost scris, dela întemeierea lumii, în cartea vieţii Mielului, care a fost jungheat.


Dar, daca nu-l lasa pe Adam sa manance faceati figuri ca n-a fost niciodata liber arbitru.....precis.
0

#33 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 02 October 2007 - 03:00 AM

View Postwoody, on Sep 15 2007, 07:14 AM, said:

-din punct de vedere religios ar fi o aberatie :D adica daca ar exista destinul, si acest destin ni-l da Dumnezeu, atunci de ce mai mergem in rai si in iad? Inseamna ca D-zeu ne pedepseste nu pentru greselile noastre.. ci pentru greselile Lui.
-din punctul meu de vedere.. daca Dumnezeu exista sper sa aiba o scuza buna :D

Destinul ni-l facem noi! Dumnezeu ne pune in fata, ne deschide ochii sa vedem binele si raul, noi alegem!
DEU 30: 19 Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si saminta ta,
DEU 30: 20 iubind pe Domnul, Dumnezeul tau, ascultind de glasul Lui, si lipindu-te de El: caci de aceasta atirna viata ta si lungimea zilelor tale, si numai asa vei putea locui in tara pe care a jurat Domnul ca o va da parintilor tai, lui Avraam, Isaac si Iacov``.
0

#34 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 October 2007 - 07:11 PM

Un om ajunge in final sa creada ceea ce isi repeta mereu, indiferent daca afirmatia ca exista destin este adevarata sau falsa. Daca cineva isi repeta in mod constant o minciuna va ajunge sa o accepte ca pe un adevar. Orice om este ceea ce este, datorita gandurilor dominante carora le permite sa-i domine spiritul. Gandurile pe care cineva si le implanteaza de buna voie in minte, si le incurajeaza entuziast, si cu care isi impleteste emotiile, sunt singurele forte motivatoare care dirijeaza si controleaza fiecare miscare, actiune si fapta a respectivei persoane catre un anumit destin.

Gandurile impletite cu emotii constituie o forta magnetica ce atrage alte ganduri asemanatoare sau inrudite.

Un gand astfel "magnetizat" cu o emotie se poate compara cu o samanta care, plantata in pamant fertil, germineaza, creste si da nastere altor si altor seminte, pana ce grauntele mic de la inceput se multiplica in milioane si milioane de graunte identice.

Spiritul uman atrage in mod constant vibratii care intra in armonie cu ceea ce ii domina mintea. Orice gand, idee, plan sau scop pe care il are cineva atrage o multime de ganduri de acelasi fel, le adauga fortei initiale si creste pana cand devine stapanul dominant si motivant al individului si a carui minte a fost zamislit.

Pentru un destin fericit, e bine sa ne indepartam gandurile influente oricarui mediu nefavorabil sa ne punem viata in ordine. Facand un inventar al posibilitatilor si al certitudinilor spiritului nostru vom constata ca, dintre toate slabiciunile, cea mai mare este lipsa de incredere in sine. Acest handicap poate fi depasit, precum si timiditatea poate fi transformata in curaj cu ajutorul principiului "autosugestiei"
0

#35 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 03 October 2007 - 08:08 PM

View Postaddict, on Sep 19 2007, 06:56 AM, said:

Ma indoiesc profund ca exista un papusar deasupra Terrei si ca noi suntem papusi. Cu ce scop sa ne tina acolo in piesa lui de teatru? Autodistrugere? Si la ce folos? Placerea sadica a unui 'creator'? Ortodoxismul prea poarta ochelari de cal. Mult mai logic este budismul care vorbeste despre reincarnarea si evolutia unui suflet, nu despre viata naiva si curata, moarte si apoi rai si bine etern.Aaa, zexelica... Ce au in comun matematica cu gramatica unei limbi?


Da! Se pare ca zexelica si imaginea lui despre Dumnezeu aduce o imagine distorsionata despre Dumnezeu. Dumnezeu ne-a creat liberi de-a alege: pacatul sau sfintenia, binele sau raul, viata sau moartea... El nu ne-a creat roboti cu cartele, ci fiinte cu personalitati diferite, fiinte capabile de-a lua decizii. Dumnezeu ne-a dat un Sistem de valori pe care sa-L urmam in viata si noi suntem liberi sa traim cum vrem. In acelasi timp, trebuie sa fim constienti ca in functie de alegerile noastre, intr-o zi vom fi judecati cu dreptate.
Parintele nu este un "papusar"pentru copilul sau, este cel care-si educa, iubeste, disciplineaza copilul. Orice parinte nu doreste sa-i ia copilului libertatea de alegere in viata, ci doreste sa-l influenteze pe copil sa aleaga ce este bun pentru el!Asa si Dumnezeu, ne-a creat fiinte libere de a alege, El ne iubeste, ne educa si ne disciplineaza ca sa scoata din noi valori pentru Imparatia Lui! Unii insa aleg intunericul si nu doresc Imparatia lui Dumnezeu!

IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El. IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
IOAN 3: 19 Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunerecul decit lumina, pentruca faptele lor erau rele.
IOAN 3: 20 Caci oricine face raul, uraste lumina, si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.
IOAN 3: 21 Dar cine lucreaza dupa adevar, vine la lumina, pentruca sa i se arate faptele, fiindca sint facute in Dumnezeu.``

View PostAdi Barb, on Oct 3 2007, 10:11 AM, said:

Pentru un destin fericit, e bine sa ne indepartam gandurile influente oricarui mediu nefavorabil sa ne punem viata in ordine. Facand un inventar al posibilitatilor si al certitudinilor spiritului nostru vom constata ca, dintre toate slabiciunile, cea mai mare este lipsa de incredere in sine. Acest handicap poate fi depasit, precum si timiditatea poate fi transformata in curaj cu ajutorul principiului "autosugestiei"


Eu cred ca cea mai mare slabiciune este lipsa de incredere in Dumnezeu! Cei care se incred doar in ei, o sa ajunga mai devreme sau mai tarziu, sa vada cat de slabi si limitati sunt! :rolleyes:
0

#36 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 October 2007 - 11:26 PM

Sunt total de acord cu increderea in semeni, ea pleaca in primul rand de la o buna cunoastere a propriei persoane si de la increderea in sine.
0

#37 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 04 October 2007 - 04:29 AM

View PostAdi Barb, on Oct 3 2007, 02:26 PM, said:

Sunt total de acord cu increderea in semeni, ea pleaca in primul rand de la o buna cunoastere a propriei persoane si de la increderea in sine.

De fapt, de aceea spuneam ca destinul ni-l facem noi, in functie de felul cum ne relationam fata de Dumnezeu si fata de semeni! De multe ori modul in care ne relationam ( cu cei amintiti), este direct proportional cu lungimea zilelor noastre pe acest pamant! :mf_sleep:
0

#38 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 05 October 2007 - 02:21 PM

View Postcioanas, on Oct 4 2007, 05:29 AM, said:

De fapt, de aceea spuneam ca destinul ni-l facem noi, in functie de felul cum ne relationam fata de Dumnezeu si fata de semeni! De multe ori modul in care ne relationam ( cu cei amintiti), este direct proportional cu lungimea zilelor noastre pe acest pamant! :mf_sleep:

Este o mare minciuna!

Faptul ca am pacatuit in Adam conteaza. Ca pacatuim mult sau putin, tot aceeasi sentinta este: o eternitate separat de binecuvantarile lui Dumnezeu. Ne nastem deja cu pacatul in noi.

Iar omul NU POATE asculta Legea, deci nu decizi tu....

Romani 8:7

Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi [b]nici nu poate [/b]să se supună.

Deci, Dumnezeu iti enunta Legea, ca daca faci bine va fi bine si daca faci rau va fi rau. Insa iti si spune ca nu poti asculta Legea. Daca am putea asculta Legea, cine ar mai avea nevoie de un salvator?

Iar Dumnezeu ne spune ca El NE FACE sa ascultam Legea.

Geneza 20:6

6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Ezechiel 36:27

27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Asa ca, degeaba incearca bisericile sa fure din slava lui Dumnezeu si sa laude faptele oamenilor.......
0

#39 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 October 2007 - 12:55 AM

Quote

Este o mare minciuna!

Faptul ca am pacatuit in Adam conteaza. Ca pacatuim mult sau putin, tot aceeasi sentinta este: o eternitate separat de binecuvantarile lui Dumnezeu. Ne nastem deja cu pacatul in noi.


In ce Biblie ai citit tu ca pacatuim putin sau mult? :spiteful: Parca pacatul nu era pe cantitati :)



Quote

Iar Dumnezeu ne spune ca El NE FACE sa ascultam Legea.

Ne face? Cu forta, vrei nu vrei, treci acolo si fa ce zic eu ?? :star:
Cum ramane cu ''Iata, eu stau la usa si bat, cine va deschide usa''

De cand intra Dumnezeu cu bocancii in viata mea? :unsure:



Quote

Ezechiel 36:27

27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.


Da, si Duhul ce face? Te manipuleaza, sau te indeamna, te sensibilizeaza, te provoaca sa raspunzi cu dragoste??

Quote

Asa ca, degeaba incearca bisericile sa fure din slava lui Dumnezeu si sa laude faptele oamenilor.......


Eu cred ca orice crestin cu inima sincera stie ca tot ce face ''vine de la Tatal Luminilor'' nu de la sine. ;)
0

#40 User is offline   ColossuS Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 43
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Interests:MULTE...intreaba doar sa-tzi spun dak ai nimerit....

Post icon  Posted 06 October 2007 - 03:29 AM

Voi chiar nu mai aveti rabdare, :focus: pana la urma toti dam coltu si o sa aflam sigur care-i treaba cu Dumnezeu, cu destinul, cu Biblia cu omul in general. Pana atunci trebuie sa vedem cum ne organizam viata care o avem si o traim de acum. <_<
0

#41 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 06 October 2007 - 05:32 AM

View PostColossuS, on Oct 5 2007, 06:29 PM, said:

Voi chiar nu mai aveti rabdare, :focus: pana la urma toti dam coltu si o sa aflam sigur care-i treaba cu Dumnezeu, cu destinul, cu Biblia cu omul in general. Pana atunci trebuie sa vedem cum ne organizam viata care o avem si o traim de acum. <_<

Asa este, in functie de modul cum ne-o organizam este si destinul nostru pe pamant! In Cer vom intra prin Domnul ISUS Cristos, pe acest pamant insa, avem nevoie de intelepciune de la Dumnezeu pentru ca umblarea noastra sa fi o umblare sanatoasa!
Multi oameni sunt nefericiti si nu stiu ce-i cu ei! Cred ca Dumnezeu ia destinat pentru o viata nefericita. Fals! Dumnezeu doreste fericirea pentru toti oamenii. Pentru aceasta trebuie sa-L accepti pe El in inima si sa lasi ca Duhul Sfant sa te umple de bucurie. Atunci chiar daca esti sarac sau bogat, sanatos sau bolnav, cu familie sau fara ectc, bucuria Lui va fi in inima ta!
De tanar m-am gandit ca daca voi avea bani voi fi fericit, daca voi cunoaste mult voi fi fericit, daca voi chefui mult voi fi fericit, daca voi avea multe fete voi fi fericit, daca voi avea o masina buna voi fi fericit ectc...
Am inceput sa am de toate, ce am visat si totusi nu am fost implinit. Doar Cristos, Dumnezeu, mi-a dat implinirea!
Din acel moment am stiut cum sa-mi chivernisesc banii, cum sa am grija de mine, cum sa ma relationez cu semenii, cum sa comunic cu Dumnezeu, parca usa dupa usa se deschide inaintea mea. Implinirea este doar in El!
0

#42 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 08 October 2007 - 01:07 PM

View PostJewels, on Oct 6 2007, 01:55 AM, said:

In ce Biblie ai citit tu ca pacatuim putin sau mult? :spiteful: Parca pacatul nu era pe cantitati :)

Nu am afirmat asta. Ti se pare. Insa tu spui ca cineva desi e "salvat" mai are ganduri adultere....... Fals. N-a cunoscut ce este salvarea cine face afirmatii d-astea.

View PostJewels, on Oct 6 2007, 01:55 AM, said:

Ne face? Cu forta, vrei nu vrei, treci acolo si fa ce zic eu ?? :star:

Ezechiel 36:25-27

25 Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.

26 Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Unde scrie despre omul tau care face el treaba? Daca putem face ceva pt salvare, atunci la ce ne mai trebuie Dumnezeu?


Quote

Cum ramane cu ''Iata, eu stau la usa si bat, cine va deschide usa''

Ai uitat cel mai important lucru: "cine AUDE....". Auzirea este, normal, spirituala. Cum sa auda un mort? Avem parabola cu invierea lui Lazar. Era mort. Cum a putut el asculta porunca de a iesi? Intai a fost inviat si DUPA a iesit.

Cum aude un mort?

Quote

De cand intra Dumnezeu cu bocancii in viata mea? :unsure:

De cand este suveran. Doctrina "God is a gentleman" este o inventie a seminriilor.

Quote

Da, si Duhul ce face? Te manipuleaza, sau te indeamna, te sensibilizeaza, te provoaca sa raspunzi cu dragoste??
Eu cred ca orice crestin cu inima sincera stie ca tot ce face ''vine de la Tatal Luminilor'' nu de la sine. ;)

Te manipuleaza direct si fara ca tu sa poti face ceva. Asa ia Dumnezeu 100% glorie si slava pt salvare.
0

#43 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 October 2007 - 08:26 PM

View Postzexelica, on Oct 8 2007, 12:07 PM, said:

Nu am afirmat asta. Ti se pare. Insa tu spui ca cineva desi e "salvat" mai are ganduri adultere....... Fals. N-a cunoscut ce este salvarea cine face afirmatii d-astea.


''Ca niste copii ascultatori , nu va lasati tarati in poftele pe care le aveati altata data, cand erati in nestiinta. Ci dupa cum Cel ce v-a chemat este Sfant,fi-ti si voi sfinti in toata purtarea voastra'' -1 Petru1. 14,15

Asta nu o zice crestinilor care ''nu mai au pofte''. Afirmatia ta nu are nici o baza biblica ca suport.


Quote

Unde scrie despre omul tau care face el treaba? Daca putem face ceva pt salvare, atunci la ce ne mai trebuie Dumnezeu?
Ai uitat cel mai important lucru: "cine AUDE....". Auzirea este, normal, spirituala. Cum sa auda un mort? Avem parabola cu invierea lui Lazar. Era mort. Cum a putut el asculta porunca de a iesi? Intai a fost inviat si DUPA a iesit.


Daca asta intelegi tu ca am zis, nu are rost sa ma mai explic. Este scris ca nimic din ceea ce facem nu adauga nimic la moartea lui Cristos.Faptele pe care le facem, le facem in PUTEREA lui Dumnezeu, nu pe fortele proprii.

Quote

De cand este suveran. Doctrina "God is a gentleman" este o inventie a seminriilor.

Te manipuleaza direct si fara ca tu sa poti face ceva. Asa ia Dumnezeu 100% glorie si slava pt salvare.


Ma bucur ca ai taria sa crezi asta din toata inima ta. :mellow:
0

#44 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 08 October 2007 - 08:50 PM

Eu cred ca destinul sta in puterea noastra noi ne croim drumul in viata si de noi depinde fieacare secunda din viata noastra.Din punct de vedere religios trebuie sa credem in destinul nostru dar sa ne simtim protejati de Dumnezeu... ne ajuta enorm.
0

#45 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 October 2007 - 01:34 AM

View PostAlexandru Ionescu, on Oct 8 2007, 11:50 AM, said:

Eu cred ca destinul sta in puterea noastra noi ne croim drumul in viata si de noi depinde fieacare secunda din viata noastra.Din punct de vedere religios trebuie sa credem in destinul nostru dar sa ne simtim protejati de Dumnezeu... ne ajuta enorm.
Ca sa te simti protejat de Dumnezeu, trebuie sa traiesti in ascultare de El! Ca sa traiesti in ascultare de El, trebuie sa-L cunosti! Ca sa-L CUNOSTI TREBUIE sa vorbesti cu El, trebuie sa te apropii de El! Ca sa te apropii de El trebuie s-o faci prin Fiul Sau Isus Cristos si prin credinta si pocainta! Dumnezeu este in control in fiecare secunda din viata noastra si de felul cum traim depinde si destinul nostru! Destinul ni-l facem noi!
0

#46 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 04 November 2007 - 03:52 PM

s-a tot spus pe aici ca Dumnezeu ne controleaza destinul...ca El este cel care en ghideaza fiecare pas in viata ...atunci...daca este sa invinuim pe cineva pentru toate momentele in care am fost nedreptatiti pe cine invinuim? de obicei se da vina p[e destin...dar daca EL este cel care ne pune sa facem fiecare pas in viata ..atunci vina cade asupra Lui...eu de exemplu...sa luam un caz ipotetic
eu sunt un crestin ..relativ bun crestin...pentru ca intr-un final nimeni nu este crestin in adevaratul sens al cuvantului...nu in ziua de azi...si cu toate astea ...drumul meu ...este presarat cu un bine si 10 rele....sa presupunem ca si eu am gresit fata de altii...dra pentru fiecare gresala pe care am savarsit-0o eu ...primesc inapoi zilnic 10 rele...cu toate ca mi-am cerut iertare si am primit-o chiar de la cel fata de care am gresit...aici..unde este dreptatea?
0

#47 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 November 2007 - 04:12 PM

Hm... Fiecare cu credinta lui... Eu cred ca toate, si bune si rele, ne ajuta. Orice rau te ajuta pe viitor, te intareste, te face sa intelegi anumite lucruri la care nu te-ai fi gandit inainte, cand totul mergea bine. Alta idee ar fi ca platim pt greseli, dar cine stie pt ce greseli platim cand ni se intampla ceva rau? Poate tu acum 2ani ai jignit grav o persoana si abia acum iti plimesti 'pedeapsa', ca exemplu.

Ideea e sa acceptam si bune si rele si sa invatam din ele. Plus ca niciodata nu exista doar o perioada proasta permanent, intotdeauna roata se intoarce, dupa noapte vine zi si tot asa. Ai incredere ca vei trece si peste asta, kama
0

#48 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 05 November 2007 - 01:10 PM

View Postkama, on Nov 4 2007, 03:52 PM, said:

s-a tot spus pe aici ca Dumnezeu ne controleaza destinul...ca El este cel care en ghideaza fiecare pas in viata ...atunci...daca este sa invinuim pe cineva pentru toate momentele in care am fost nedreptatiti pe cine invinuim? de obicei se da vina p[e destin...dar daca EL este cel care ne pune sa facem fiecare pas in viata ..atunci vina cade asupra Lui...eu de exemplu...sa luam un caz ipotetic
eu sunt un crestin ..relativ bun crestin...pentru ca intr-un final nimeni nu este crestin in adevaratul sens al cuvantului...nu in ziua de azi...si cu toate astea ...drumul meu ...este presarat cu un bine si 10 rele....sa presupunem ca si eu am gresit fata de altii...dra pentru fiecare gresala pe care am savarsit-0o eu ...primesc inapoi zilnic 10 rele...cu toate ca mi-am cerut iertare si am primit-o chiar de la cel fata de care am gresit...aici..unde este dreptatea?

Da' de unde ai impresia va Dumnezeu TREBUIE sa faca ceva pt tine sau pt orice om? Are vreo datorie?

Din contra, oamenii sunt dusmani cu EL, prin pacat. Si, totusi, desi toti meritam moartea, decide sa dea cui vrea si cand vrea anumite binecuvantari. E suveran. Il condamni pe Gates ca nu-ti da si tie un milion de dolari? Sau face ce vrea cu ce e al lui? Aceeasi faza e si aici.
Cei nesalvati sunt in razboi cu Dumnezeu, au ca tata pe satan si merita pedeapsa eterna pt nesupunere. Asta-i adevarul.
0

#49 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 08 November 2007 - 05:35 PM

pe mine tot nu m-ai lamurit ce e cu acei nesalvati....si cum poti sa iti dai seama cine e si cine nu e salvat....la o adica cu totii pacatuim....intr-un fel sau altul toti mintim ..toti inselam ...toti facem cate ceva care din punct de vedere religios este considerat pacat...poate ma poti lamuri si pe mine in privintele astea ...si preferabil cu argumente logice si mai putin cu "bucatele" de biblie...
0

#50 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 06:43 AM

View Postkama, on Nov 8 2007, 07:35 AM, said:

pe mine tot nu m-ai lamurit ce e cu acei nesalvati....si cum poti sa iti dai seama cine e si cine nu e salvat....la o adica cu totii pacatuim....intr-un fel sau altul toti mintim ..toti inselam ...toti facem cate ceva care din punct de vedere religios este considerat pacat...poate ma poti lamuri si pe mine in privintele astea ...si preferabil cu argumente logice si mai putin cu "bucatele" de biblie...

POMUL BUN FACE ROADE BUNE SI POMUL RAU FACE ROADE RELE !
Dumnezeu vrea sa-i altoiasca pe toti pomii si sa-i faca cu roade bune, problema este ca unii pomi nu primesc altoiul si oricat s-ar incerca roada este aceiasi!
Destinul ni-l facem noi! Suntem persoane create sa alegem in fiecare zi, ce alegem? Alegem raul sau binele, viata sau moartea, lumina sau intunericul? Cei ai Domnului fac roade vrednice de Imparatia lui Dumnezeu, ei nu sunt despartiti de pacat, insa pacatul nu mai are putere asupra lor, nu-i mai robeste.
Un om robit de fumat, va da ultimul banut pe tigari chiar riscand sa faca cancer si sa-si piarda viata. Un om liber de pacatul fumatului (eliberat de credinta in Isus) greseste in trairea pe acest pamant, insa pacatul nu-l mai robeste, acel om nu va mai fuma niciodata. Pe de alta parte pedeapsa pacatului nu mai are nici o putere asupra copilului lui Dumnezeu, de ce? Deoarece Cristos Domnul L-a absolvit pe acel om de pedeapsa!
0

#51 User is offline   lupini Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 08-October 07
  • Idolul Meu:Nu am !

Posted 05 February 2008 - 03:56 PM

View Postkama, on Nov 8 2007, 05:35 PM, said:

cum poti sa iti dai seama cine e si cine nu e salvat....

Oricine recunoaşte pe Isus ca salvator , e salvat ! Aşa se recunosc cei salvaţi. Restul, nu sunt salvaţi.
0

#52 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 07 February 2008 - 02:21 AM

CREATORUL vede TOT..te cunoste dinainte de a te fi nascut..iti stie esecurile..bucuriile..motivatiile..schimbarile..si e ANALIZATORUL perfect..stie si ce e dincolo de perete..de aceea el STIE ce vei face in momentul x al ziley y ..in locul R :)

Dar noi ajungem acolo pe picioarele noastre..cu vointa noastra..El doar STIE. Punct.

Dar e greu sa intelegi o analiza atat de simpla..e prea simpla..incat nici macar nu se pune problema asupra unui destin. :)
0

#53 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 February 2008 - 03:29 AM

View Posttake_this_waltz, on Feb 6 2008, 04:21 PM, said:

CREATORUL vede TOT..te cunoste dinainte de a te fi nascut..iti stie esecurile..bucuriile..motivatiile..schimbarile..si e ANALIZATORUL perfect..stie si ce e dincolo de perete..de aceea el STIE ce vei face in momentul x al ziley y ..in locul R :)

Dar noi ajungem acolo pe picioarele noastre..cu vointa noastra..El doar STIE. Punct.

Dar e greu sa intelegi o analiza atat de simpla..e prea simpla..incat nici macar nu se pune problema asupra unui destin. :)

Asa este!
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users