FamousWhy.ro Forum: Exista Vampiri? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Exista Vampiri?

#31 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 February 2008 - 05:16 PM

Heh, aia sunt vampiri "wanna-be", vampiri propriu-zis nu exista.
0

#32 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 March 2008 - 01:08 AM

Vampirii există doar în capul lor...
0

#33 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 13 March 2008 - 10:42 PM

View PostVampire, on Feb 17 2008, 12:22 PM, said:

Vampirii..subiectul meu preferat....poate ca sunt mituri,dar miturile au o samanta de adevar.inainte,aparitia lor s-a datorat tuberculozei si vedeniilor provocate de boala,dar chiar credeti ca nu exista?chiar in Anglia exista o secta de vampiri inofensivi,care au preluat obiceiurile dupa miturile lor,mai exact,ziua dorm si noaptea ies pe strazi,nu au oglinzi si nu poarta argint,dar nu au dezvaluit nimic despre dorinta lor de sange.exista si vor exista mereu.


In care Anglie? :whistling:
0

#34 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 14 March 2008 - 06:03 PM

Nu cred ca exista vampiri, in sensul propriu al cuvantului...muscat jugulara si sorbit sangele. Poate doar cazuri patologice...
Sigur insa exista vampiri energetici. Constienti sau nu de "abilitatea" lor. Am simtit pe pielea mea sentimentul de vlaguire energetica in compania anumitor persoane.
0

#35 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 16 March 2008 - 10:45 PM

View PostQvoVadis, on Mar 15 2008, 07:03 AM, said:

Nu cred ca exista vampiri, in sensul propriu al cuvantului...muscat jugulara si sorbit sangele. Poate doar cazuri patologice...
Sigur insa exista vampiri energetici. Constienti sau nu de "abilitatea" lor. Am simtit pe pielea mea sentimentul de vlaguire energetica in compania anumitor persoane.

Sigur insa exista vampiri energetici? Wow, nu stiam ca exista! :imao: Eu nu prea cred ca exista nici o creatura mitologica sau ca a existat vreodata, nici dragoni, nici vampiri, nici varcolaci, nici zane, nici zombie etc. Eu cred ca exista animale, oameni si atit. Energie, vraji si alte chestii, cine crede asa ceva inseamna ca nu se poate integra intr-o societate normala si incearca sa se "inchida" intr-o lume numai a ei/lui.
0

#36 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 16 March 2008 - 10:54 PM

In afara de usturoi si aratarea unei cruci... cum ne mai putem feri de ei?
0

#37 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 17 March 2008 - 09:44 AM

sEtH
"Vampir energetic" este utilizat in sens figurativ. Nu are nici o legatura cu demonii, creaturi mitologice sau alte chestii similare. Iar "vampirismul energetic" tine de bioenergie, un domeniu dovedit stiintific, cu vaste aplicatii practice.
Sau nu stiai ca omul este compus si din energie? :think:
Adi Barb
Presupunand ca acesti vampiri exista cu adevarat, cred ca usturoiul si crucea le-ar provoca accese grobiene de ras. Doar cei cu har de la Dumnezeu ar avea cheia pentru controlul/anihilarea acestor entitati. Si cum aceste metode se incadreaza in categoria "secrete de serviciu" ... :whistling:
0

#38 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 05 July 2008 - 10:16 PM

Am vazut k nu exista o regula cu postarea altor situri asa k va dau cv de vazut : http://www.youtube.c...h?v=539xWgHhatM

Vas mai da si niste poze dar nujh daca ar fi credibil avand in vedere programele de editat poze din ziua de azi....
Va pot spune un singur lucru sigur : vampirii EXISTA......fiecare cu parerea lui totusi
0

#39 User is offline   _doar_eu_ Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 1
  • Joined: 20-December 08
  • Idolul Meu:nimeni

Posted 20 December 2008 - 08:25 AM

CITAT(Razvan @ Jul 5 2008, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am vazut k nu exista o regula cu postarea altor situri asa k va dau cv de vazut : http://www.youtube.c...h?v=539xWgHhatM

Vas mai da si niste poze dar nujh daca ar fi credibil avand in vedere programele de editat poze din ziua de azi....
Va pot spune un singur lucru sigur : vampirii EXISTA......fiecare cu parerea lui totusi

ai zis k vampirii exista! f sigur pe tine?de ce? e doar o simpla parere sau te-ai documentat despre ei?
0

#40 User is offline   Think Pink Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 14-December 08
  • Gender:Female

Posted 28 December 2008 - 01:04 PM

Eu cred ca exista, din toate documentarele pe care le'am vazut am ajuns la concluzia asta, intr-o astfel de lume totul e posibil! biggrin.gif
0

#41 User is offline   rushy Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 254
  • Joined: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova
  • Interests:Filmele, Calatoriile, Muzica, Netul, Cartile, Fotografia

Posted 28 December 2008 - 03:44 PM

nu existaaaaaaaaaaa vampiri ... asta sunt 100% sigura
0

#42 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 28 December 2008 - 05:57 PM

Aha deci eu nu exist ? emo-rade.gif
0

#43 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 03 January 2009 - 10:28 AM

CITAT(GiLyAnn @ Dec 29 2007, 10:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Deci exista? Sau nu? Eu tind spre da in conditiile de mai sus.


se vede ca ai citit despre ei, si se pare ca ti-ai format deja o imagine reala despre vampiri. Totusi, cum anume ii vezi pe vampiri? asa...explica-mi concret cum arata si ce face un vampir pe parcursul a 24 de ore (de curiozitate intreb)

Si inca ceva, din moment ce crezi in ei...imi imaginez ca mergi noaptea singura pe strada si ii chemi, sa iti suga sangele si sa devii ca ei. Nu? Sau e invers; te temi de ei?
0

#44 User is offline   HellGirl Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 1
  • Joined: 29-January 09
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Post icon  Posted 29 January 2009 - 11:24 PM

hello ! sunt noua aici .....si .............nu aveam ceva azi si mi-am adus aminte de nijte poze vechi de asta vara de la un meci de baschet cu o prietena ca tot in aceeasi zi am avut si o ciudata traire!(pe mine n ma prea impresioneaza astfel de chestii .pentru ca simtit multe p pielea mea dar totusi ceva ma socat)Sa o iau de la inceput......!Eu si prietena mea cea mai buna Ana jucam baschet intr-o baza veche sportiva langa un cimitir.intamplare stiind f bn locatia .si ne mai avand apa la noi trebuia sa sarim mereu in cimitir dupa cea care ne potolea setea(tinand cont ca erau si paznici pe acolo), intr-o seara am ramas pana mai tarziu erau si lilieci si ne pregateam sa plekm cand Ana mi-a zis sa ii dau de sase ca avea putian treaba prin boscheti:))! zis si facut:D........am vazut pe cineva ca venea dinspre lac si ca o prietena buna iam zis sa -si traga pantalonii sa plekm o data...........fiind mai moscaita pana a venit ana culmea persoana disparuse:-| eu ii vazusesem dekt umbra de la departare.....si de -o data cu ochii injur dupa ea am auzit copacii clatinanadu-se de parca batea vantul si totusi nu simteam vantul ca ar fi batut ! I am zis Anei si in acel moment am vazut un copac care sa scuturat cam tare in apropierea noastra si am avut impresia ca e o bufnita in el si m-am uitat printre crangi atunci am vazut o silueta f mare:-| in copac speriate amandoua am fugit mancand pamantul si ........cam de atunci nu am mai ramas la baschet pana la 11 noaptea vara cand nu vezi inelul cosului:-|

tin sa mentionez ca acel copac eram cam subtire sa tina acea silueta mare in el

This post has been edited by HellGirl: 29 January 2009 - 11:27 PM

0

#45 User is offline   cristi alexandru Udrea Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 25
  • Joined: 15-February 09

Posted 06 March 2009 - 04:11 PM

nu cred ca exista vampiri , vampirismul exista ca si conceptie , deoarece exista o latura foarte intunecata a naturii umane. daca ar exista vampiri, in adevaratul sens al cuvantului, cred ca am fi aflat deja prin mijloacele media .
0

#46 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 05 April 2009 - 03:42 PM

nu...clar nu exista,nu au existat si nici nu o sa existe!
0

#47 User is offline   Satanista666 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 3
  • Joined: 11-July 09
  • Gender:Female
  • Location:Medgidia
  • Idolul Meu:"Ego sum proprium Deus"

Posted 11 July 2009 - 08:55 PM

CITAT(cristi alexandru Udrea @ Mar 6 2009, 05:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu cred ca exista vampiri , vampirismul exista ca si conceptie , deoarece exista o latura foarte intunecata a naturii umane. daca ar exista vampiri, in adevaratul sens al cuvantului, cred ca am fi aflat deja prin mijloacele media .

Ai dreptate si totusi trebuie sa te contrazic la o chestie... mijloacele media nu intotdeauna au reprezentat o sursa de informare, deoarece ele spun si prezinta faptele si actiunile unor indivizi, masa de oamenii, din prezent... totul se rezuma la actiunile de azi, nu din trecut.
Daca dorim totusi sa stim ceva, apelam la carti, ele fiind o sursa veche de informare.
Iata unul din articolele mele scrise pe aceasta tema si publicata pe mai multe site-uri care sunt membra si-mi apartin.
Vampirii, intre mit si realitate…
Voi incepe cu o scurta istorie a vampirismului in cinematografe sau mai pe scurt, filo-vampirismul.
Filo-vampirismul…
Omul, a fost din totdeauna o fiinta superstitioasa, dand „viata” celor mai terifiante cosmaruri ale subconstientului sau, temandu-se de intuneric, de moarte, de demoni sau creaturi care mai de care mai terifiante si diabolice.
Omul credincios a fost din totdeauna obsedat de gandul ca exista blesteme, pacate care pot aduce la „viata” pe cei trecuti in nefiinta.
De la povestile transmise prin viu grai de catre strabuni pana la trasformarea acestora in mituri si legende a fost doar un pas mic. De aici si credinta ca mortii pot reveni la viata pentru ai chinui pe cei vii este o credinta care se pierde in negura vremii: creaturile precum strigoi, zombi sau opyri sunt rareaori animati de intenti bune.
Imaginatia bogata a omului credincios a dat acestui gand, o infatisare diversa, iar odata cu inceputul secolului XVII-lea, apare un nou „chip” in credinta populara. Asadar, la sfarsitul secolului XVII-lea noul „chip” va purta numele de „vampir” a carui imagine s-a fixat incetul cu incetul, pe un nume ce va deveni nemuritor atat in cultura romaneasca cat si in alte culturi, fiind celebru datorita romanului scris de irlandezul Bram Stoker.
Celebrul roman „Dracula” scris de Bram Stoker (1847-1912), desi au trecut secole de la prima lui aparitie de sub tipar, nu a incetat niciodata sa fie reeditat sau sa inspire cineasti si scriitori.
Pentru publicul din toata lumea, vampirul este o fiinta neumana care suge sange celor vii provocandu-le o moarte lenta si dureroasa.
Romanele si filmele aparute de-a lungul timpului, ne-au familiarizat cu acest personaj fantastic despre care se crede ca se teme de usturoi, cruce, argint, acest mort viu care se teme de lumina calda a soarelui. Atunci cand este zi, cand soarele straluceste pe bolta cereasca, vampirul ramane ascuns in sicriul lui sau intr-o lada cu pamant (asa cum intalnim si in romanul „Dracula”) din mormantul lui, dormind adanc el asteapta lasarea noptii cand acesta poate sa iasa si sa-i vaneze pe cei vii.
Imaginea clasica a vampirului descrisa de-a lungul timpului in legende, povesti, romane sau filme, este chipul unui om (barbat sau femeie) cu pielea palida, canini dezvoltati, buzele gurii sunt de culoare visinie iar unghiile vampirului sunt lungi si ascutite. Trupul sau este rece ca gheata iar strangerea de mana este puternica, isi paraseste salasul insotit de fiare salbatice precum lupii sau lilieci-vampir, atunci cand vrea sa se hraneasca si paseste intr-o casa el poate provoca un somn de nestapanit oamenilor care stau de veghe acolo. Unele mituri afirma ca el se poate transforma in musca, in sobolan sau liliac si sub aceasta forma, vampirul, asculta discutia dintre urmaritorii sai, aflandu-le planurile si ferindu-se de ei. Vampirul mitologic, asadar, este inzestrat cu puteri neomenesti capatate de pe celalalt taram, iar el le foloseste in lumea celor vii. Putem spune ca vampirul clasic este un „Fat-Frumos” inversat. De asemenea, el poate comunica cu semenii lui prin telepatie.
Aceste date se bazeaza pe indelungate traditii venite din indepartate timpuri, iar Bram Stoker le-a adunat si le-a aranjat in asa fel incat a realizat ceea ce avea sa devina mai tarziu, „mitul vampirului”.
Alti autori celebri ai vremii au scris romane cu vampiri, dar sunt necunoscute pe langa romanul „Dracula”. Mari nume au asternut pe file albe de carti povestiri cu vampiri, nume ca: Prosper Merimee cu romanul „La Guzla”, Dahn, Alexandru Dumas, Hans Heinz Ewers, iar lista cu numele celor care au scris despre vampiri de-a lungul istoriei vampirismului poate continua.
Tratat cu seriozitate sau la modul carismatic, asa cum a facut si autorul Roman Polamnski in anul 1967 cu celebrul titlu „Balul Vampirilor”, tema avand un succes fenomenal la publicul nerabdator sa cunoasca si cealalta latura a vampirului: una carismatica si umoristica. Timpul parcurs din anul 1913 pana in 1970, a fost timpul „creari” a cel putin 50 de filme de lung metraj, iar acest lucru dovedeste ca atinge un subiect ce preocupa mintea umana si oamenii ce cauta raspunsul la intrebarea esentiala: Ce se intampla dupa moarte?
Dupa aparitia ecranizata a filmului „Dracula” in anul 1992, film regizat de Francis Ford Copolla, alte filme iau urmat calea si in decursul anilor au aparut alte noi filme, descriind vampirul in alte moduri decat cel descris in trecut. Astfel, filme cu nume rasunator dupa „Dracula” in cinematografe, nume precum „Interviu cu un vampir”,”Intrevederi cu un vampir” si asa mai departe.
Sociologii explica inflorirea literaturii si a filmelor despre vampiri si vampirism, prin reunirea unor teme „graitoare”: boala, moarte, sexualitate si religie.
Succesul vampirilor in decursul secolelor consta fireste in acea putere ce nu se dezminte…. Daca ar fi sa facem o cautare rapida pe Internet sau pe Google, am descoperi (cu stupoare) mai mult de 200 de pagini de web, care sunt consacrate cu forumuri de dezbatere legate de subiectul vampirism sau filo-vampirism. Adresele sunt deosebit de savuroase cu titluri care mai de care atragatoare pentru tineretul din ziua de azi: „Gradina Vampirilor”, „Universul Vampirilor”, „Grota Vampirului”, „Mocirla Vampirului” etc. De asemenea constatam ca exista chiar si o „Societate Transilvaneana Dracula” care editeaza un buletin de stiri intitulat „Internet Vampire Tribune” dar sunt si carciumi sau baruri care sunt decorate in „stilul vampiric”. Pe scurt, amatorii de senzatii tari si curiozitati macabre sunt de-a dreptul rasfatati…
Personaj ingrozitor prin simplu fapt ca este insesizabil, vampirul bantuie imaginatia omului de secole si a incitat mintile sclipitoare si inteligenta oamenilor de stiinta care nu au incetat nici in ziua de azi sa caute o explicatie sadisfacatoare acestor creaturi ce bantuie la intunericul noptii lumea muritorilor.
Alti eruditi dezbat fara incetare problema legata de „neputrezirea” trupurilor vampirilor si asa cum rezulta si cercetarile celor trei vampirologi, Gottlob Heinrich Vogt, Christoph Pohl si un anonim, cei trei oamenii de stiinta si autointitulati vampirologi, si-au consacrat timpul cercetari mitului vampirilor si cercetarii neputrezirii trupului vampirului. In anul 1732, cei trei discuta o presupusa teorie in legatura cu neputrezirea corpului vampirului iar teoria lor are ca model credinta crestino-catolica, prin care se spune, ca un excomunicat de Biserica si Papa, nu-si va gasi nici odihna vesnica si nici trupul nu ii va putrezi pana nu va fi iertat de Biserica. Ei fac legatura dintre persoanele excomunicate de biserica (aici apare si asa numitul „blestem al excomunicatilor”) si vampiri, fiind in stransa legatura, ei banuiesc ca de fapt vampiri sunt oamenii excomunicati de Papa si Biserica.
In anul 1738, marchizul Boyer D’Argens comenteaza si scrie in jurnalul propriu exemple de vampiri.
Ceea ce acrediteaza credinta in vampiri si a provocat multimea de tratate savante, au fost rapoartele autoritatilor existente din anul 1732, publicate la Belgrad de un locotenent J.H von Lindenfels, raport legat despre vampirii dintr-un oras sarbesc si orasul Berlin.
Savantii au extras din aceste rapoarte informatiile pe le-au comentat la nesfarsit si in 1746, Dom Augustin Calmet, calugar benedictin din Senoses face o sinteza a studiilor despre acest subiect in lucrarea sa intitulata „Disertia despre aparitiile de spirite si despre vampirii sau strigoii din Ungaria” tradusa in limba germana si reeditata de mai multe ori de atunci.
Cartile consacrate in ultimile decenii acestor fiinte care sug sangele nu au contribuit la restituirea imaginii originale: destinate marelui public, aparent acelasi care se inghesuie in salile de cinema intunecate pentru a tremura in mod confortabil pe scaune in timp ce vizioneaza un alt film care are ca tema vampirismul.
Avand ca baza marturii de prima mana si facand o munca de demistificare, se regasesc obiectul unei credinte ancestrale si se descopera contestul mintal in care s-a inradacinat notiunea de vampir, fiindca, aceasta ancora in real este cel mai important lucru, binenteles, in afara dimensiunii sale antropologice.
Vampirul sau mortul-viu, face parte din istoria necunoscuta a omenirii , el avand un rol si o functie: ca doar nu a aparut din neant in secolul XVII-lea sau al XVIII-lea… de aseamenea, el se inscrie intr-un asamblu complex de reprezentari ale mortilor-vii care au supravietuit pana in zilele noastre, cu o bogatie mai redusa, ce-i drept, fata de vremurile de odinioara, pe care omul are tendinta de a le confunda cu cu secolele de obsurantism, acele epoci indepartate care interziceau „lumina” ratiunii.
Cu toate acestea, vampirii nu au incetat nici macar o clipa sa ii fascineze pe cei vii, probabil pentru ca ei sunt, asa cum zicea si Roger Caillois: „o ruptura, un obstacol in urzeala certitudinilor stiintifice, atat de solid tesute incat par ca nu vor trebuie vreodata sa sufere asaltul imposibilului”.
Vampirii sunt simbol al patrunderii mortii si a lumii de dincolo pe cai viclene si brutale intr-un univers care le exclude, acest mort-viu reprezinta nelinistea care ia nastere intr-o rupere a ordinii primordiale.
Asa cum afirma si Leon Gozlan, el explica acest fenomen in lucrarea sa din anul 1861: „Vampirii nu intra in nicio ordine, in nicio clasa, in nici un calcul al creatiei divine. Ei nu sunt nici viata si nici moarte, ci ei sunt moartea care afecteaza viata, sau mai bine spus, ei sunt grimasa inspaimantatoare a uneia si a celeilalte.”

Vampirii…
De cand exista, omul a fost obsedat de o intrebare dominatoare privind originea, menirea si sfarsitul sau. Uimitoarea umanitate a reflectiilor, deasupra oricaror variante, dovedeste ca problema vietii si a mortii este intr-adevar fundamentala, ceea ce nu il surprinde pe om, fiindca, in functie de raspunsurile date omul poate recunoaste disperarea ori speranta, poate gasi un sens al existentei sale sau poate face cunostinta cu absurdul. Contrar unei idei preconcepute, cei marginalizati de Biserica sau societate, nu sunt singurii care pot deveni strigoi sau vampir.
In credintele populare, sunt intalnite doua categori de morti: mortii puri si mortii impuri. Diferenta dintre cele doua tipuri de morti, porneste de la credinta ca incetarea din viata la batranete inseamna ca a murit de moarte buna pe cand cei care si-au pus capat zilelor singuri sau au murit in timpul tineretii, au aut parte de moarte rea.
In Evul Mediu, cei considerati ca au avut parte de moarte rea erau aruncati in asa numitele locuri necurate: mlastini, rape, lacuri, la fel si cei care erau excomunicati sau anatemizati faceau parte din categoria celor „impuri”.
Daca sunt ingropati mortii impuri, pamantul ii impiedica sa se descompuna si ei sunt condamnati sa rataceasca pe pamant pentru o eternitate, razbunandu-se pe oamenii. Oamenii din zonele rurale, pentru a opri oamenii decedati banuiti de vampirism sau ca s-ar fi transformat in vampiri, acestia le taiau tendoanele de la calcaie si venele de la picioare pentru, spuneau ei, „a nu se putea ridica din mormant”, apoi li se infigea un tarus in inima. Astfel de traditii si legende despre cum sa ucizi un vampir au dus la crearea viitoarelor legende si asa numitele solutii cum sa ucizi un vampir, iar usturoiul, crucea si apa sfintita sunt doar cateva solutii de omorare a mortului-viu.
Vampirul face parte dintr-o familie specifica de fiinte intoarse din moarte sau mormant. Vampirismul este adesea prezentat de catre scriitori ca un blestem, deseori drept consecinta a unei muscaturi a altui vampir sau ramane neexplicat ceea ce contribuie la dezorientarea cititorului si la crearea unei ambiante fantastice.
Credintele populare au avansat, multe explicatii, deosebit de bogate in informatii, le intalnim in Europa de Est si de Sud, adevarat „conservator” de strigoi, vampiri, opyri sau zombi, teritoriu incet, incet considerat a fi leaganul acestor monstri.

In Romania, originea strigoilor este explicata astfel de folclorul popular: sunt acei morti peste ori sub al caror cadavru a trecut un animal (de regula pisica, indiferent de culoare), ori persoane care s-au nascut cu caita sau care si-au inghitit cordonul ombilical la nastere: in acest ultim caz, moasa trebuie sa fie atenta la nasterea copilului si sa indeparteze imediat si sa ingroape sau chiar sa-l arda caita sau cordonul ombilical. Viitori vampiri sau strigoi sunt „insemnati” inca de la nastere prin diferite semne, cum ar fi: acei copii care au inceput sa suga din nou la san dupa ce au fost intarcati, copii vrajitoarelor si de asasinii, copii inlocuiti cu cei ai demonilor sau al altor personaje supranaturale. Copii care se nasteau cu malformatii grave, adica copii care se nasteau cu coada (caz intalnit in Romania in anul 1990) cu caita sau alte malformatii, aceste lucruri erau considerate semne ale predestinari lor vampirice, de asemenea, oamenii care au facut pact cu diavolul in timpul vietii se vor trasforma in vampiri sau strigoi – aici se face legatura cu magia si vrajitoria, lucru des intalnit in Evul Mediu si in credintele populare intalnite in zonele rurale mai izolate de civilizatie.
Vampirul este unul dintre cele mai vechi mituri populare, cu nenumarate legaturi cu alte legende si superstitii. In acelasi timp imaginea este interconectata cu o multitudine de perversiuni. Este vorba despre un mit universal deoarece nu este specific pentru nici o traditie culturala. Toate acestea ar indica existenta unei reprezentari psihice a mitului, necesare proiectiei si diseminari, o reprezentare care a existat din cele mai indepartate timpuri si care poate fi considerata ca fiind una din cele mai arhaice imagini pe care le cunoastem. Vampirul nu inspira doar teroare ci si admiratie si invidie deoarece este posesorul unor puteri supranaturale, tinerete vesnica si forta de a domina oamenii, fata de care exercita un control fizic si mental. Presiunea de a controla si teama de a nu fi controlat, care se intalnesc in mod frecvent in psihanaliza, cresc in importanta daca incercam sa intelegem nu doar mitul vampirului ci si popularitatea lui la toate varstele.
Privind in asamblu, putem vedea doua tipuri de vampiri: vampiri „clasici” si cei „moderni”.
Vampiri moderni, au fost adusi in fata publicului larg prin „Cronicile Vampirilor” a scriitoarei Anne Rice. Daca, spre deosebire de vampiri clasici care sunt descrisi ca fiind „cadavre animate de duhuri rele”, „morti-vii”, „diavoli” cu chip de om, scriitoarea Anne Rice, aduce in fata publicului larg si a cititorului un nou tip de vampir: unul uman, umanizat, capabil sa simta si sa aiba sentimente. Se simte vinovat pentru faptul ca trebuie sa isi ucida victimile, asa cum putem vedea si in filmul „Interviu cu un vampir” unde Louis (vampirul principal din intreaga poveste) se simte vinovat si refuza sa se hraneasca cu sange de om. Lestat, creatorul si tot odata vampirul care la facut pe Louis in „nemuritor” afirma urmatoarele:
„-Oh, moarte miloasa, cat iti iubesti pretioasa vina!”. Facand o comparatie intre mitul vampirului clasic si cel modern, as putea afirma ca vampirul a evoluat, de la cel clasic in cel modern, suferind trasformari atat din puct de vedere mintal, dar ca si infatisare, comportament si aspect.
„Vampirul din zilele noastre, este cel mai bun amant, prieten, sot si confident al unei femei. El indeplineste cerintele si dorintele cele mai ascunse a unei femei, el stie ceea ce ea isi doreste…” A. Rice.
Vampirul modern, este unul patimas, viu, uman, el este mistuit de pasiuni lumesti si sentimente…



Precursori vampirilor in traditia populara…

Cel care cheama
Daca vampiri provoaca moartea celor vii prin sustragerea lichidului vital, alte fiinte demonice menite parca sa faca rau bietilor muritori, apar din infricosatorul intuneric. Exista multe alte moduri de a ucide care, intr-un fel sau altul, tin de preistoria acestor morti raufacatori.
Prima este ceea ce se poate numi popular, citarea, termen tehnic imprumutat magiei, unde este folosit pentru a desemna convocarea sau chemarea unei fiinte supranaturale. Strigoi sunt intotdeauna aparitii corporale ale defunctilor si se arata in special membrilor famililei, chemandu-i pe nume iar cand cel strigat pe nume raspunde chemarii strigoiului, va muri.

Impovaratorul
O credinta europeana vorbeste despre un duh, care se arunca asupra oamenilor care trec prin anumite locuri: cimitire, rascruci, capele parasite, paduri, mlastini. Impovaratorul se urca in spatele oamenilor care calatoresc prin acele locuri, lasandu-se dusi o bucata de drum parasindu-i pe „calatori” doar in momentul cand ajung acasa la ei. Acest „duh”, fantoma, este foarte des considerat a fi un mort, dar lipseste explicatia actiunilor sale. Victima Impovaratorului ramane intr-o stare de slabiciune, fara vlaga, ca si cum, „un vampir i-ar fi supt tot sangele lasandul fara vlaga”.
Dupa toate probabilitatile, Impovaratorul, nu este decat un rezultat al creatiei umane, rezultat al fricii, pe care le simte un om cand trece pe langa aceste locatii.

Vampirii
In diferite regiuni ale Europei, gasim mai multe denumiri pentru cuvantul vampir, dar ele au ca baza si descriere acelasi personaj mitologic si fantastic. In Istria, vampirul este numit strigon, termen in care se recunoaste cuvantul strige care, in vremurile stravechi, avea semnificatia de vrajitoare. In Balcani, avem vampir, in poloneza wampir, in Carpati este opyr sau upyr, care prin traducere inseamna „mort cu amanare”.

Varcolacii
La sfarsitul secolului XIX-lea, dictionarele ruso-latine defineau cuvantul „Varcolac” prin „eclipsa de luna” sau prin „spectrul format dintr-un cadavru si un demon”, cei doi termeni ai definitiei ne trimite: unul la varcolac iar doi la posedarea si la animarea cadavrului de catre o entitate malefica. Un varcolac este, în mitologia romaneasca, o fiinţă fabuloasă, un demon care mananca Soarele şi Luna, generand în acest fel fazele Lunii şi eclipsele. Multiplele reprezentari ale acestei creaturi, de la animale reale (lupi, câini), la cele fantastice (zmei, balauri) au condus la un mister asupra formei demonului.
Varcolacul este reprezentarea raului care disturba ordinea firească a lumii, iar orice abatere de la ordinea stabilita de comunitate poate genera un varcolac. Astfel, varcolacii, ca şi strigoii sau moroii, pot proveni din foarte multe surse, cum ar fi: copii nebotezati, nascutii cu anomalii, oameni care şi-au ucis un frate sau o sora, sau chiar o acţiune contrara unei traditii poate genera un varcolac. Omul-varcolac se va transforma în timpul unei eclipse, iar de cele mai multe ori, sufletul sau este cel care va urca în cer şi va manca Soarele sau Luna. Daca legătura sufletului cu trupul este întrerupta în timpul transformarii, sufletul este pierdut pe vecie.

Etimologia cuvântului pare a proveni din bulgara sau sarba, din vylx + dlaka ce însemna cu par de lup. Mitologia stramoşilor daco-geti pare a fi influentat, de asemeni, mitologia romaneasca, mai ales prin cultul lupului, care este legata şi de creatura varcolac. De cele mai multe ori era suficient ca Luna sa aiba o culoare rosiatica, pentru ca romanul sa traga concluzia ca varcolacul mananca Luna iar sangele astrului se prelinge printre colţii fapturii. Modurile de alungare sunt numeroase şi implica de obicei zgomotele de metale, cum ar fi tragerea clopotelor, baterea fiarelor între ele.
Lycanii
Denumire moderna a cuvantului „Varcolac” facand precizare la faptul ca oamenii-lup, se pot trasforma in varcolac dupa buna placere, atunci cand vor si nu au nevoie de „puterea” Lunii ca sa se trasforme. Licantropia este boala denumita de psihologii pentru oamenii care cred ca se pot trasforma in lupi. De asemenea, este ideea deliranta a unui om sau oamenii de a putea sa se transforme in lup…

Opyr
Opyrul sau cum mai este denumit upyre nu are o etimologie exacta sau concreta. A fost apropiat de verbul sarbesc piriti care s-ar traduce „a umfla” si de cuvantul grecesc apyros in traducere inseamna „nesupus focului”. In favoarea acestei ipoteze orientale, eruditii au adus verbul polonez upirzyc, adica „a inzestra cu aripi” si substantivul upior, „fantoma inaripata”, ceea ce aminteste de strige si de alte entitati malefice din Antichitatea clasica.

Strigoi
Cuvantul romanesc strigoi are doua sensuri: are sens de „vrajitoare”, atunci cand este vorba de femei in viata si mai are sens de „oameni intorsi din moarte”, cand desemneaza oameni care par morti sau cadavre care nu se descompun, fie pentru ca au doua suflete, unul bun, care a parasit trupul in momentul decesului, in timp ce sufletul sau duhul rau a ramas, fie pentru ca sufletul a revenit in invelisul sau trupesc la 6 saptamani, 6 luni sau 7 ani dupa momentul mortii.
Acesti strigoi au infatisarea pe care o aveau cand traiau, sunt uneori mai mari, au ochii rosii, unghiile ca niste seceri, o coada paroasa si o gura mare. Ies din morminte la miezul noptii, purtandu-si sicriul in spate si se spune ca ei sunt purtatori de boli: holera, ciuma bubonica. Devoreaza inimile oamenilor, le suge sangele, le place sa stea prin casa, in cimitire, sub poduri, la rascruci de drumuri, zboara prin jurul clopotnitelor, danseaza pe morminte, canta, tipa, acesta este comportamentul strigoilor iar in noaptea Sfantului Andrei, acestia revin in mormintele lor in zori sau atunci cand suna clopotele pentru vecernicie.

„Personaj nici mort si nici viu, bantuind treptele lumii de dincolo, ramanand insa in preajma oamenilor, capabil sa iasa si ziua si noaptea, unind in fiinta lui toate contariile, iubire si ura, bine si rau, incalcand toate normele, fiind un salvator si osanditor, un „Hristos negru ce pretinde ca da viata mortii”, emanatie a fortelor intunericului, stapanit de o foame si de o sete monstruoasa, plin de teama si de dorinta de a muri, speriindu-se de singuratate, Vampirul a suscitat mii de intrebari carora oamenii de odinioara le-au dat cateva raspunsuri…” Claude Lecoutex „Vampiri si Vampirism”



Lectura placuta....
0

#48 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 12 July 2009 - 12:15 PM

La mine la tara a fost un caz in care s-a pretins ca o persoana care murise venea noaptae si isi teroriza familia, pana s-a luat decizia sa fie scos din mormant si sa-i infiga un piroi in piept, iar inainte de asta au luat un cal care sa treaca peste mormant, pentr ca se zice ca daca nu vrea sa treaca peste mormant cel din groapa este vampir, iar calul nu a vrut sa treaca....am fost de fata la tot....dupa care l-au scos si i-au infipt piroiul in piept...de atunci nu si-a mai deranjat familia....deci cred ca exista.
0

#49 User is offline   Satanista666 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 3
  • Joined: 11-July 09
  • Gender:Female
  • Location:Medgidia
  • Idolul Meu:"Ego sum proprium Deus"

Posted 12 July 2009 - 01:36 PM

De-a lungul timpului s-au facut numeroase investigatii privind asa zisele "bantuiri de strigoi"... credintele populare stramosesti adesea se impletesc si se intersecteaza cu medicina si stiinta moderna.
S-a dovedit stiintific ca un corp poate fi readus la "viata" printr-o anumita incarcatura de electricitate pozitiva sau daca este "bombardat" cu o anumita sarcina pozitiva.
Desi toate organele si-au incetat activitatea, anumite celule organice din corp inca sunt active, exemplu: celule din sange.
Dar si aici intervin anumiti factori si anumite cauze: sunt cunoscute deja cazurile de moarte cerebrala, in care un om aflat in aceasta stare a fost ingropat, socul nu a fost destul de puternic pentru presupusul mort cat a fost pentru familia care s-a trezit cu mortul in ograda.
Citeam in ziarul "Dracula", editia din 2007, septembrie, ca o femeie dintr-o comuna din romania, nu mai retin exact numele, si-a ingropat sotul care a fost declarat mort in urma unui accident de tractor.... toate bune si frumoase pana cand a ajuns pe masa medicului care urma sa-i faca autopsia, cand doctorul a vrut sa inceapa sa-l taie, acesta s-a ridicat in pozitia de sezut, spre uimirea doctorului, care acesta in urma sperieturii care a tras-o sa prabusit la pamant.
Presupusul mort s-a reintors la familie in sat, unde o perioada buna de timp toti consatenii lui la privit ca pe un "strigoi"... anii buni s-au scurt de la intamplare iar acesta a decedat (de-a binelea de aceasta data) in urma unui stop cardio-respirator, iar medicul legist cand a fost intervievat de ziaristi, acesta a glumit "A scapat el prima oara, dar a doua oara n-a mai scapat de mine... tot la mine s-a intors, numai ca de data asta era teapan".
Sunt multe cazuri, chiar si in Medgidia sa tot vorbit despre strigoiul-femeie... dar ramane la alegerea noastra daca dam crezare sau nu acestor lucruri.
0

#50 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 21 August 2009 - 07:00 PM

CITAT(Alexandru Ionescu @ Jul 12 2009, 01:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La mine la tara a fost un caz in care s-a pretins ca o persoana care murise venea noaptae si isi teroriza familia, pana s-a luat decizia sa fie scos din mormant si sa-i infiga un piroi in piept, iar inainte de asta au luat un cal care sa treaca peste mormant, pentr ca se zice ca daca nu vrea sa treaca peste mormant cel din groapa este vampir, iar calul nu a vrut sa treaca....am fost de fata la tot....dupa care l-au scos si i-au infipt piroiul in piept...de atunci nu si-a mai deranjat familia....deci cred ca exista.

ala era strigoi nu vampir
0

#51 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 21 August 2009 - 08:15 PM

Nu stiu daca exista vampiri cu adevarat, dar cu siguranta nu exista vampiri vegetarieni precum in "Amurg". laugh.gif Absurda carte.
0

#52 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 23 September 2009 - 08:27 PM

Sincer, nu cred ca exista vampiri, dar imi place sa citesc despre ei biggrin.gif
0

#53 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 03 November 2009 - 10:53 AM

Una este sa iti placa sa citesti despre vampiri si sa te transpui in lumea lor, ca si cum ei ar exista, si una e sa spui ca exista vampiri, fara sa ai nici o dovada clara ca ei exista. Asa..speculatii, se fac despre toate cele.
Recunosc ca imi plac povestile cu vampiri. My guilty pleasure. Dar as fi absurda sa zic ca ei chiar exista. Daca spunem ca exista un Dumnezeu si ca El e cel care da viata si cel care o ia... cum putem crede ca acest Dumnezeu, ar putea permite ca un om sa se hraneasa in mod monstruos cu sange uman. Chiar si faptul ca, presupusul vampir , nu ar mai avea suflet. Povestile spun ca de obicei, vampirii nu aleg ei sa fie vampiri, ci sunt alesi de altii. Unde e liberul arbitru ? Unde e alegerea? Unde e dreptatea lui Dumnezeu?

Eu zic ca trebuie rumegata bine informatia speculativa despre faptul ca vampirii sunt ceva mai mult decat personaje mitologice. Parera mea biggrin.gif
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users