FamousWhy.ro Forum: Engleza - Cu Adevarat Necesara? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Engleza - Cu Adevarat Necesara?

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 03:54 PM


Bun, suntem romani. Dar vorbim atat de des engleza ca am putea fi confundati drept americani get-beget daca am da o fuga pe-acolo, chiar cei din tari straine care au aterizat pe la noi au fost mereu uimiti de cat de bine vorbim limba.

Eu sincer, ma enervez cand vad in reviste folosita engleza in cele mai stupide si comune articole de parca ar fi "cool"... E grea romana oare? Sa nu mai zic de adolescentii care se chinuie sa vorbeasca engleza in conversatii banale cand nici propria limba nu stiu sa o vorbeasca sau sa o scrie corect.

Ne pierdem identitatea nationala. Chiar daca nu ne pasa de tara si de ce se petrece in ea, de ce sa pierdem o limba frumoasa si deosebita in favoarea unei limbi atat de simple si banale ce o intalnesti in gura aproape oricui?

De ce folosim si ce rol are engleza in conversatiile de zi cu zi?
0

#2 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 18 November 2007 - 03:57 PM

Mda , sunt de acord cu tine addict...dar mai sunt şi excepţiile care chiar îndrăgesc limba engleză :D şi nu o vorbesc doar pentru că vor să pară "cool" (ca să te citez pe tine) .
0

#3 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 18 November 2007 - 04:59 PM

eu vorbesc pentru ca ma specializez pe asa ceva :D
dar intr-adevar am observat ca limba engleza a devenit un "trend"...e la moda sa stii sa vb engleza dat fiind ca romanul a luat cam tot ce se putea lua de la occidentalii nostrii iubiti...problema e ca desi engleza pare a se vorbi peste tot foarte putini o vorbesc corect iar multi dintre cei care fac abuz de engleza nu vorbesc corect nici macar romana...asta e cel mai nasol aspect...daca macar ar vorbi corect una dintre ele as fi reltiv impacata...
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 10:29 PM

View Postaddict, on Nov 18 2007, 01:54 PM, said:

Sa nu mai zic de adolescentii care se chinuie sa vorbeasca engleza in conversatii banale cand nici propria limba nu stiu sa o vorbeasca sau sa o scrie corect.


Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar cred ca e mai bine daca profesorii ii pun pe elevi la deschis gura mai mult in orele de engleza.Adolescentii ar trebui, daca le place si vor, sa vorbeasca in engleza in conversatiile banale, pentru a exersa.

Eu asa am invatat Engleza. Am avut un grup de prietene cu care vorbeam frecvent in engleza. A fost un pic incomod la inceput, dar mi-am dat drumul. Si erau persoane in grup care nici in ziua de azi nu pot sa scrie corect in engleza, dar vorbesc de nota 10. Asa ca eu as incuraja pe oricine vrea si poate sa comunice in engleza pentru ca nu stii niciodata pe unde ajungi. E nasol sa te duci intr-o tara straina si abia sa bâigui trei cuvinte si sa nu ai habar de cele mai simple notiuni de gramatica. :pardon:


Quote

De ce folosim si ce rol are engleza in conversatiile de zi cu zi?

nu sunt de acord cu americanismele, desi, de multe ori ma aud si pe mine folosindu-le. E mai simplu sa spun ''weekend'' decat ''sfarsit de saptamana'' :grin:



View PostInnerFire, on Nov 18 2007, 02:59 PM, said:

eu vorbesc pentru ca ma specializez pe asa ceva :D
dar intr-adevar am observat ca limba engleza a devenit un "trend"...e la moda sa stii sa vb engleza dat fiind ca romanul a luat cam tot ce se putea lua de la occidentalii nostrii iubiti...problema e ca desi engleza pare a se vorbi peste tot foarte putini o vorbesc corect iar multi dintre cei care fac abuz de engleza nu vorbesc corect nici macar romana...asta e cel mai nasol aspect...daca macar ar vorbi corect una dintre ele as fi reltiv impacata...


Corect InnerFire. Multi folosesc americanismele, strecurate pe cat posibil de mult in vocabularul de zi cu zi[si eu, recunosc]

Problema e ca putini romani sunt profesionali si nu cred ca a vorbi in Engleza e chiar asa de usor pe cat spun unii. Ba mai mult, decat sa vorbesti o engleza stricata, mai bine pune mana si exerseaza :) Romanii nu sunt prosti, dar sunt lenesi :) E bine si suficient daca esti inteles.

De ce sa nu fim exemple bune si sa fim desavarsiti in ceea ce facem? :foolish:
0

#5 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 26 November 2007 - 09:13 AM

View Postaddict, on Nov 18 2007, 03:54 PM, said:

De ce folosim si ce rol are engleza in conversatiile de zi cu zi?
Am impresia ca unii nu reusesc sa para inteligenti si sa se remarce deca facand apel la vastele lor cunostinte de limba engleza. Jenant. Mie personal, imi este mai folositoare franceza, pe care o vorbesc bine si italiana , pe care o aprofundez acum! Dar nu abuzez....clar! :air_kiss:

View PostJewels, on Nov 18 2007, 10:29 PM, said:

nu sunt de acord cu americanismele, desi, de multe ori ma aud si pe mine folosindu-le. E mai simplu sa spun ''weekend'' decat ''sfarsit de saptamana'' :grin:
Subscriu. Am impresia ca weekend a intrat in limbajul curent al tuturor si e ok asa (ca si OK!!). Dar, in momentul in care vine unu-altu si ma ia in engleza nitam-nisam, fara sens, rost si estetica, zau ca-mi vine sa-i raspund intr-o limba pe care nu o stie, asa, ca sa fiu gica' contra, deh! :coolspeak:
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 November 2007 - 01:41 PM

Asa, asa :thumbsup: Frumos e sa stii si o limba mai exotica, o araba, o rusa, o japoneza, pe langa faptul ca sunt folositoare, le stiu si teribil de putini :D
0

#7 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 27 November 2007 - 12:05 AM

Tendinta generala, zic si sper, este spre globalizare.
Engleza este limba care a devenit un standard international datorita prezentei sale in lumea tehnicii.

Romanul, in schimb, in lumea post-1989, simtind ca nu are o identitate proprie, a aplicat ce a vazut in filmele americane.
Astfel, limba si "cultura" (s-o numim asa) a inceput sa patrunda si pe la noi. (vezi curentul baiatului "de cartier")

Apoi, revolutia Internetului, a adus din nou limba engleza in prim plan, cunoasterea ei devenind imperios necesara pentru a putea utiliza acea minune pe care toti prietenii tai o folosesc. Ca daca n-o folosesti esti "lame", "not cool", "n00b", etc.

Desigur, avem si factorul economic: multe firme straine si-au deschis reprezentate la noi in tara, acele firme avand capital mai puternic decat cele autohtone, automat au devenit tinta tuturor in momentul in care au obtinut o diploma.
Da, se foloseste si limba romana in ele dar la nivelul de legatura intre Romania si sediul central tot limba engleza se foloseste.

"My two cents..." :D
0

#8 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 01 December 2007 - 04:44 AM


Engleza este intradevar... necesara. (mai mult de atat nu pot spune)

Prin clasa a 2-a eram laudat de profesoara de engleza ca "s-ar descurca perfect sa vorbeasca cu un american, dar nu stie sa scrie". In clasa a 6-a deja stiam la perfectie engleza simpla(scrisa & vorbita) :) urmand apoi sa invat cuvinte avansate. Acum, in clasa a 12-a sunt obisnuit cu slang, expresii, acronime... :D injuraturi etc. In unele situatii nu gasesc cuvintele potrivite in romana, dar in schimb am explicatia in engleza.
0

#9 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 19 December 2007 - 02:51 AM

mie imi place engleza mai mult ca romana... e o limba mai simpla si clara

Quote

In unele situatii nu gasesc cuvintele potrivite in romana, dar in schimb am explicatia in engleza.

same here :D
0

#10 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 12 March 2008 - 09:58 PM

Engleza a devenit din ce in ce mai populară şi indispensabilă. Are cea mai mare influenţă asupra tuturor limbilor si aduce un aport foarte mare de cuvinte intrate in vocabularele tuturor popoarelor.

Dacă limba o pierdem ... macar din tradiţii să mai rămână.
0

#11 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 23 March 2008 - 06:55 PM

Engleza e limba de circulatie internationala si, probalil, o folosesc atat de des pentru as perfecta pronuntia.
:coolspeak:
0

#12 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 03 July 2008 - 08:49 PM

in zilele noastre, daca nu stii engleza nu faci nimic.....
0

#13 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 03 July 2008 - 11:51 PM

Engleza pe care o ştim, e una naşpa :spiteful:
Dacă vreţi detalii, follow the white wabbit.

Pentru cine nu are chef de lecturi suplimentare, rezum eu:

A învăţa o limbă străină nu înseamnă doar să citeşti o carte de gramatică, apoi să începi să citeşti/scrii/vorbeşti, cu dicţionarul în faţă. Hell no! Odată cu limba, preiei şi cutumele culturale, şi arhetipurile, eşti pus în gardă faţă de posibilele semnificaţii ascunse ale diverselor exprimări. Ce mai, devii, măcar puţin, de naţionalitatea respectivă.

Ce engleză învăţăm noi? Una funcţională, mostly. Care să ne permită să comunicăm, rapid, fără dureri de cap. Dar de gândit, încă o facem în română, abia apoi le potrivim să sune bine. Cel puţin din punctul ăsta de vedere, limba engleză câştigă vorbitori, dar scade în calitate.

daimon dixit :)
0

#14 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 04 July 2008 - 01:19 AM

Bine zis daimon. mai bine ca tine o stiu eu :lol: ca vorba aia, stau pe meleaguri britanice de vreo 3 ani si un pic. la inceput , cunostintele mele de engleza erau slabe dar erau suficiente ptr a ma descurca. intelegeam aproape tot dar accentul meu era 'rubbish' :lol: . Nu aveam nici cea mai mica idee de jargoane si cuvinte cu specific britanic , nu stiam mai nimic despre cultura lor interioara [ne ce auzi la tv , sau citesti in carti] . Iar acum, aproape ca sunt luata drept britanic autohton :wub: which is flattering.
Dar e bine sa incepi cu inceputul...adica sa poti primi tot ce iti ofera tehnologia despre limba pe care o inveti si cultura lor.
0

#15 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 August 2008 - 08:33 PM

engleza e o limba necesara pentru ca este mult mai usor sa comunici in orice tara daca stii aceasta limba. e o limba universala.
0

#16 User is offline   mwlambo Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 24
  • Joined: 24-August 08
  • Gender:Male
  • Location:EastSide Romania
  • Idolul Meu:NO ONE

Posted 01 September 2008 - 08:44 AM

Engleza e de folos doar in centrul si nordul Europei; in Franta, Italia si Spania greu gasesti pe cineva care sa inteleaga macar engleza.
0

#17 User is offline   Bosumflici Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 83
  • Joined: 20-August 08

Posted 01 September 2008 - 10:11 AM

Engleza o stie aproape toata lumea, mai mult sau mai putin ... deci este mai simplu sa vorbesti oriunde daca stii engleza
0

#18 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 04 September 2008 - 01:04 PM

Engleza este o limba necesara...pentru ca oriunde ne-am duce si nu am cunoaste limba respectivei tari....ne-am putea descurca vorbind in engleza....
0

#19 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 04 September 2008 - 01:51 PM

View Postmwlambo, on Sep 1 2008, 09:44 AM, said:

Engleza e de folos doar in centrul si nordul Europei; in Franta, Italia si Spania greu gasesti pe cineva care sa inteleaga macar engleza.


Asta pentru ca italienii francezii si spaniolii sunt foarte inteligenti... :down:
0

#20 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 05 August 2009 - 05:41 PM

nu neaparat, mergi in Germania sau Austria, o sa vezi ca e aceeasi poveste...
m-am chinuit acum 2 ani cand am fost in Germania sa ma inteleg cu un neamt de la un targ auto....Nu va puteti inchipui ca ne-am inteles prin semne pana la urma...la fel si la hoteluri...e durere.
In Austria singurul loc unde am auzit pe cineva sa stie engleza a fost la vreo 50 de km de granita, cand mi-am dat seama ca am uitat sa imi iau vignieta si am oprit la o benzinarie mai sofisticata. OMV normal, unde un vanzator a vb foarte fluent si a inteles perfect ce vreau.
Repet, singurul loc...

engleza e foarte buna, dar pe langa ea mai sunt si altele, la fel de importante w.gif
0

#21 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 August 2009 - 12:46 AM

Engleza e totusi limba de circulatie internationala, mai multe sanse sa dai de vorbitori de engleza decat de franceza/germana/japoneza.

M-am enervat zilele trecute... lucrez la un ziar ca tehnoredactor, paginez, corectez, etc. Eram la corectura cu o tipa si citeam un articol unde am intalnit cuvintele "businessman", "bossul", "staff". M-am agitat toata ca de ce pana mea nu a inlocuit autorul cuvintele cu "om de afaceri", "sef", "personal" ca doar existau sinonime in romana, la ce pisici a bagat in engleza, sa para mai interesant? Dar celor de mai sus le-a convenit si-asa, si sunt totusi oameni in varsta care ma gandesc ca n-ar accepta englezisme&co. M-am agitat degeaba pana la urma.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users