FamousWhy.ro Forum: Greseli - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Greseli

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 17 November 2007 - 07:01 PM


Toti gresim. Nu exista om care sa nu greseasca. Se intampla chiar sa fim sfatuiti, atentionati, si tot sa gresim. Poate ca aici orgoliul este de vina. Intrebarea este urmatoarea:

Atunci cand gresim ne asumam consecintele propriilor fapte, recunoastem ca am gresit, sau dam vina pe cei din jurul nostru, incercand sa iesim basma curata?
0

#2 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 18 November 2007 - 05:11 PM

era o zicala un pic modificata: "a gresi e omeneste, dar a da vina pe altul e si mai omeneste"...
trecand insa peste partea amuzanta, ca sa iti asumi propriile greseli iti trebuie un anumit grad de maturitate...si in general un om responsabil se formeaza de prin copilarie-adolescenta...pe langa ce ai mentionat tu cu aruncatul vinei pe altcineva as mai adauga una si mai nasoala...fuga de propriile greseli, negarea lor si speranta ca lucrurile se vor rezolva de la sine...acum...gradul de responsabilitate difera de la om la om in functie de mai multe lucruri...cunosc un om de 21 de ani care 3 ani a fugit de o problema si pentru mine respectivul, desi e o persoana f apropiata, ramane un iresponsabil..dar cunosc si adolescenti indeajuns de maturi incat sa faca fata problemelor si greselilor care pot aparea specifice varstei si uneori chiar peste media varstei lor...
0

#3 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 February 2008 - 07:10 PM

Cand greseste fiecare reactioneaza in felul lui...eu imi recunosc greseala si suport consecintele...intrebarea e cum reactionam cand cineva greseste fata de noi ..
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 February 2008 - 09:37 PM

Depinde de gravitate. Iert aproape orice greseala, dar nu le uit pe cele mai grave. Iar daca se repeta de prea multe ori, ma indepartez de persoana sau tai legatura (depinde in ce relatii eram cu respectivul).
0

#5 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 30 June 2008 - 12:10 PM

cand sunt sigura ca am gresit...imi recunosc vina..nu e nicio problema...dar cand altcineva greseste fata de mine....reactionez destul de urat...sunt o fire cam impulsiva...
0

#6 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 January 2009 - 11:34 PM

O sa dau un exemplu. Daca mi s-a intamplat sa fiu pacalita intr-un mod urat, la care nu ma asteptam, sa fiu complet debusolata si sa ma simt pierduta... in momentele alea pot sa dau vina pe oricine, sa afirm ca am fost victima mai presus de orice... dar binenteles ca pana la urma, cand ma calmez si vad mai limpede situatia, imi dau seama ca si eu am avut partea mea de vina si imi cer iertare de la cei apropiati si nevinovati pe care i-am acuzat fara sa fie implicati in vreun fel.
Imi recunosc usor greselile, dar dureaza ceva timp pana sunt pregatita sa nu mai fac din nou aceeasi greseala. Sunt destul de impulsiva si nerabdatoare.

Cand insa imi greseste cineva, o persoana de la care asteptam multe, nu uit. Nu uit si chiar sunt pe cale sa renunt la orice legatura cu persoana aia. Dar, depinde de situatie, de persoana, pana la urma reusesc eu sa calmez apele. Singura sau impreuna cu cineva.
0

#7 User is offline   cristi alexandru Udrea Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 25
  • Joined: 15-February 09

Post icon  Posted 06 March 2009 - 03:03 PM


Eu am invatat in ultima vreme sa nu mai dau vina pe nimeni , pentru ceea ce mi s-a intamplat. ...
Asa trebuie sa faca oricine...
0

#8 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 07 March 2009 - 06:32 PM


CITAT(Ruxi @ Nov 17 2007, 07:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Toti gresim. Nu exista om care sa nu greseasca. Se intampla chiar sa fim sfatuiti, atentionati, si tot sa gresim. Poate ca aici orgoliul este de vina. Intrebarea este urmatoarea:

Atunci cand gresim ne asumam consecintele propriilor fapte, recunoastem ca am gresit, sau dam vina pe cei din jurul nostru, incercand sa iesim basma curata?

depinde de situatie!sunt situatii in care chiar ai dreptate,situatii in care scoti pe altu vinovat si situatii in care altul te scoate pe tine vinovat!tot ce trebuie sa faci e sa te gandesti cu ce ai gresit si daca consecintele sunt mai mult sau mai putin proportionale cu greseala!
intrebare:poti gresi cand iubesti(persoanei iubite)???eu zic ca da,dar am auzit si alte pareri si vreau sa mai aud cateva!
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users