FamousWhy.ro Forum: A Fi Religios - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

A Fi Religios este in natura umana, sau e doar o alegere personala?

#31 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 25 September 2007 - 09:31 PM

da' de ce exista carti sfinte in primul rand !?
hai, cu bibia m-am lamurit...dar restul ?
0

#32 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 26 September 2007 - 10:21 AM

Pt ca omul este constient de existenta unei Legi si ca este raspunzator pt faptele sale: constiinta.

Stie ca nu are o reltie buna cu Dumnezeu si vrea sa o dreaga, numai ca fiind rebelios, vrea s-o faca cum vrea el, nu cum vrea Dumnezeu. Si atunci, inventeaza diferite metode proprii de a se impaca cu Dumnezeu.
0

#33 User is offline   ColossuS Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 43
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Interests:MULTE...intreaba doar sa-tzi spun dak ai nimerit....

Post icon  Posted 26 September 2007 - 11:22 AM

Hai ca incepe sa imi placa discutia...avem parte si de atei si de credinciosi <_< . Intrebarea care misuna prin topic este daca exista Dumnezeu sau nu...daca vrei sa afli si sa te convingi trebuie cu ajutoru raului care e printre noi, cum ar fi sa asisti la o exorcizare :coolspeak: . Va duceti frumusel la una din multele manastiri din tara asta si asistati la asa zisul ritual poate o sa tineti si voi pentru prima data post negru :spiteful: . Atunci cred ca o sa va saturati de cavaleri Jedy sau alte chestii :rofl: . Bafta :D
0

#34 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 27 September 2007 - 12:21 PM

2 Ioan 1:9

9Oricine o ia īnainte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.



2 Tesaloniceni 2:9-13

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sīnt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mīntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere īn nelegiuire, să fie osīndiţi.
0

#35 User is offline   ColossuS Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 43
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Interests:MULTE...intreaba doar sa-tzi spun dak ai nimerit....

Post icon  Posted 29 September 2007 - 12:27 AM

Nu am vorbit fata in fata sa stii daca ma incadrez in citatele afisate mai sus...si nu ma impresioneaza atat de mult faza cu mielul pierdut. :hat: In ciuda faptului ca am un avatar stupid si infricosator, consider ca sunt destul de constient pe ce lume traiesc si crede-ma stiu si eu catusi de putin ce inseamna raul in care traieste omul de azi. Nu vreau sa ma gandesc ce poate urma peste urmatoul deceniu, secol...mileniu. <_< Multumesc
0

#36 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 29 September 2007 - 12:42 AM

Quote

Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună

adica dumnezeu ne insala in mod deliberat, nu ?
0

#37 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 29 September 2007 - 07:29 PM

View PostColossuS, on Sep 29 2007, 01:27 AM, said:

Nu am vorbit fata in fata sa stii daca ma incadrez in citatele afisate mai sus...si nu ma impresioneaza atat de mult faza cu mielul pierdut. :hat: In ciuda faptului ca am un avatar stupid si infricosator, consider ca sunt destul de constient pe ce lume traiesc si crede-ma stiu si eu catusi de putin ce inseamna raul in care traieste omul de azi. Nu vreau sa ma gandesc ce poate urma peste urmatoul deceniu, secol...mileniu. <_< Multumesc

Nu o lua personal. Este un aspect pur legalistic in discutie. Nimeni nu are vreun merit si nu este mai bun ca celalalt.

Quote

adica dumnezeu ne insala in mod deliberat, nu ?

Daca nu ai primit adevarul, da.

In sensul ca "te lasa"

24De aceea, Dumnezeu i -a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că īşi necinstesc singuri trupurile;


26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lăsat īn voia unor patimi scīrboase; căci femeile lor au schimbat īntrebuinţarea firească a lor īntr'una care este īmpotriva firii;


28Fiindcă n'au căutat să păstreze pe Dumnezeu īn cunoştinţa lor, Dumnezeu i -a lăsat īn voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neīngăduite.

Dumnezeu nu poate pacatui, insa isi poate retrage binecuvantarile si sa te lasa sa faci cum vrea muschii tai.
0

#38 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 September 2007 - 09:05 PM

Bon, si pt mai putin offtopic: voi credeti ca a fi religios e in natura umana, e din nastere, sau ca ni se implementeaza cand suntem mici de catre parinti si societate? Optez pentru varianta a doua. Oare fara aceasta influenta, ne-am mai gandi la un Dumnezeu?
0

#39 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 01 October 2007 - 01:45 PM

Da, ne-am gandi.

Romani 1:18-23

18 Mīnia lui Dumnezeu se descopere din cer īmpotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi īmpotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari īnăduşe adevărul īn nelegiuirea lor.

19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit īn ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu.

20Īn adevăr, īnsuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cīnd te uiţi cu băgare de seamă la ele īn lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi;

21fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gīndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a īntunecat.

22 S'au fălit că sīnt īnţelepţi, şi au īnebunit;

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.
0

#40 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 02 October 2007 - 02:41 AM

View Postdaimon, on Sep 3 2007, 03:03 PM, said:

Unii sustin ca devii religios in momentul cand intrevezi complexitatea universului, si frumusestea lui. Si ca este imposibil sa ratezi chestia asta.
Altii spun ca e doar greutatea traditiei apasata pe creierul copiiilor.

Voi ce ziceti?

Gandul vesniciei este pus de Dumnezeu in noi. Parerea mea este ca a fi religios vine din noi, este dorinta omului de-a avea o relatie cu Creatorul!
ECLES 3: 11 Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gindul veciniciei, macarca omul nu poate cuprinde, dela inceput pina la sfirsit, lucrarea pe care a facut -o Dumnezeu.
0

#41 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 02 January 2008 - 05:19 AM

View PostProfu, on Sep 24 2007, 09:31 PM, said:

bineinteles ! nu l-a vazut nimeni niciodata !
eu pot sa chem in instanta 6 miliarde de oameni care sa marturiseasca ca nu l-au vazut niciodata
e un inceput !

tu poti sa chemi unul singur care sa spuna ca l-a vazut ? (si sa treaca si examinarea psihologica)


ironia e ca ar trebui sa jure pe biblie ca sa marturiseasca asta in instanta :D :D :D

View Postzexelica, on Sep 27 2007, 12:21 PM, said:

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere īn nelegiuire, să fie osīndiţi.

huh? daca nu am creut pana acuma in Dumnezeu, El ma va convinge si mai mult sa nu-l cred ca sa fie sigur ca nu are de ce sa ma ierte mai tarziu? :D ... dar El ne iubeste..
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users