FamousWhy.ro Forum: Rugăciunea Pentru Bolnavi şi Ungerea Cu Untdelemn - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Rugăciunea Pentru Bolnavi şi Ungerea Cu Untdelemn

#1 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 03 November 2007 - 05:10 PM


Este un aşezămānt orānduit de Domnul Iisus şi de apostoli (Mc 6.12,13; Iac 5.14,15). Biblia ne arată că bolile sunt cauzate de faptul că păcatul a intrat īn lume şi e posibil chiar dacă cel bolnav nu a păcătuit, boala să fie ca urmare a căderii primului om. Pentru cei care cred, vindecarea intră in acelaşi plan de māntuire ca şi iertarea păcatelor. De aceea Biblia prevede ca, īn caz de boală, credincioşii pot chema presbiterii să se roage pentru ei, ungāndu-i cu untdelemn īn Numele Domnului. Aceasta nu īnseamnă ca noi combatem ştiinţa sau asistenţa medicală (Mt 8.16,17; Mc 2.15-17,18; īs. 38.21). Cauza pentru boli:
1. păcat
2. atac al Diavolului
3. călcarea unor legi naturale
4. o pedeapsă a Domnului
5. bătrāneţea

Căi de vindecare:
1. naturală, adică cu contribuţia noastră prin tratament, odihnă (dar vindecarea numai de la Dumnezeu vine)
2. supranaturală. Vindecarea prin intervenţia lui Dumnezeu ca răspuns la rugăciune.

Aţi fost vreodată martori la o vindecare supranaturală ? Credeţi că Dumnezeu poate vindeca, sau că este doar un mit ?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 November 2007 - 10:42 PM

Exista multe marturii de persoane vindecate prin credinta. Dar sincera sa fiu, cred ca este doar puterea mintii umane, credinta fiind un fel de placebo care sporeste capacitatea organismului de a se reface.
0

#3 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 05 November 2007 - 05:47 PM

View Postaddict, on Nov 3 2007, 10:42 PM, said:

Exista multe marturii de persoane vindecate prin credinta. Dar sincera sa fiu, cred ca este doar puterea mintii umane, credinta fiind un fel de placebo care sporeste capacitatea organismului de a se reface.

Cei care asta spera, in vindecare fizica, nu inteleg ca lumea e blestemata de Dumnezeu. Sunt carnali, cu o viziune gresita asupra Scripturii si sunt incatusati intr-o doctrina falsa. Altfel, ar citi si Luca 16.

20La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.

21Şi dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; pīnă şi cīnii veneau şi -i lingeau bubele.

22Cu vremea săracul a murit; şi a fost dus de īngeri īn sīnul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au īngropat.

Ce conteaza cat de bine o duci pe pamant? Eventual mori. Asa ca, vindecarile sunt o amagire pt cei nesalvati, care numai asta vad si care vor o dovada e lucrarilor lui Dumnezeu.

Romani 8:24
Căci īn nădejdea aceasta am fost mīntuiţi. Dar o nădejde care se vede, nu mai este nădejde: pentrucă ce se vede, se mai poate nădăjdui?
0

#4 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 05 November 2007 - 06:35 PM


View Postaddict, on Nov 3 2007, 08:42 PM, said:

Exista multe marturii de persoane vindecate prin credinta. Dar sincera sa fiu, cred ca este doar puterea mintii umane, credinta fiind un fel de placebo care sporeste capacitatea organismului de a se reface.


Nu cred in puterea mintii. Puterea mintii nu poate vindeca nici pe cel mai dornic suferind de cancer sau leucemie. E adevarat ca dorinta de a trai si de a te vindeca poate sa aduca o imbunatatire , o oarece forta, dar nimic mai mult.Parerea mea.... :unsure:
0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 November 2007 - 07:28 PM

Pfff, s-au facut studii pt placebo, li s-a dat oamenilor un 'medicament miraculos ce le va imbunatati imediat starea fizica' (defapt un placebo) si s-a observat ca dupa o perioada de luat ceea ce ei credeau ca e un medicament, starea lor chiar s-a imbunatatit vazand cu ochii.

Nu-mi amintesc de ce boli s-au vindecat persoanele respective, dar imi amintesc totusi ca fusesera la doctori care au spus ca nu mai aveau cum sa-i ajute si i-au indrumat spre biserica.

Da, puterea mintii, sau poate e vorba doar de energie pozitiva daca ne luam dupa karma, si aia e o chestie foarte interesanta...
0

#6 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 07:03 AM

View Postaddict, on Nov 5 2007, 09:28 AM, said:

Pfff, s-au facut studii pt placebo, li s-a dat oamenilor un 'medicament miraculos ce le va imbunatati imediat starea fizica' (defapt un placebo) si s-a observat ca dupa o perioada de luat ceea ce ei credeau ca e un medicament, starea lor chiar s-a imbunatatit vazand cu ochii. Nu-mi amintesc de ce boli s-au vindecat persoanele respective, dar imi amintesc totusi ca fusesera la doctori care au spus ca nu mai aveau cum sa-i ajute si i-au indrumat spre biserica. Da, puterea mintii, sau poate e vorba doar de energie pozitiva daca ne luam dupa karma, si aia e o chestie foarte interesanta...
Minunile acestea se refera in mod special la vindecarea bolnavilor peste care s-a chemat Numele Domnului si au fost unsi cu untdelemn. Nu este o vindecare in timp, ci una miraculoasa. Unii cred, unii nu! Atunci insa, cand ai avut parte de o asemenea vindecare, crezi si nu iti mai pui intrebari.
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 November 2007 - 01:48 PM

Normal ca te apuci sa crezi daca ai vazut ca aia a functionat, nu iti pui intrebari despre CUM a functionat, cand defapt aia conteaza. Nu neg ca au fost si minuni, dar atribui o buna parte dintre ele puterii omului si nestiintei lui.
0

#8 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 06:09 PM

View Postaddict, on Nov 9 2007, 03:48 AM, said:

Normal ca te apuci sa crezi daca ai vazut ca aia a functionat, nu iti pui intrebari despre CUM a functionat, cand defapt aia conteaza. Nu neg ca au fost si minuni, dar atribui o buna parte dintre ele puterii omului si nestiintei lui.

Deci, am inteles ca dumneata excluzi categoric ca Dumnezeu ar putea exista si vindeca?! :rolleyes:
Personal am avut parte de vindecarea Lui si cred ca este liber fiecare sa creada sau nu!
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 November 2007 - 10:24 PM

Nu categoric, normal ca nu, doar cred in Dumnezeu, dar nu il vad precum ortodocsii.

Vindecare? Bun. Dispar celule canceroase. Se elimina pietrele de la rinichi. Dispare o tumora. Excelent! Dar cum, nu se stie, parca din senin. Si daca nu se stie, CREDEM ca a fost Dumnezeu, NU STIM ca a fost El. Ca 'simti' tu, ca om vindecat, sau asa crezi, e cu totul alta treaba. Nu avem absolut nici o dovada cat de vaga ca a fost mana Lui, doar prespunem, doar credem asta.
0

#10 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 10 November 2007 - 04:27 AM

View Postaddict, on Nov 9 2007, 12:24 PM, said:

Nu categoric, normal ca nu, doar cred in Dumnezeu, dar nu il vad precum ortodocsii.

Vindecare? Bun. Dispar celule canceroase. Se elimina pietrele de la rinichi. Dispare o tumora. Excelent! Dar cum, nu se stie, parca din senin. Si daca nu se stie, CREDEM ca a fost Dumnezeu, NU STIM ca a fost El. Ca 'simti' tu, ca om vindecat, sau asa crezi, e cu totul alta treaba. Nu avem absolut nici o dovada cat de vaga ca a fost mana Lui, doar prespunem, doar credem asta.

Rugaciunea si ungerea cu untdelemn se face in Numele lui Isus si la porunca Duhului Sfant, stiind ca El a inspirat Scriptura. Celulele canceroase dispar atunci cand se cheama Numele lui Dumnezeu peste acel bolnav iar untdelemnul reprezinta prezenta Duhului Sfant! Un crestin nici nu incearca si nici nu cheama vreun alt nume acolo, deoarece ar fi un pacat! Daca omul este vindecat in momentul acela, sigur ca Dumnezeu a vindecat, nicidecum oamenii sau omul care s-a rugat si a facut ungerea. Un crestin nu are dubii, ci este sigur ca acolo a fost Dumnezeu la lucru. Si sigur ca pentru El, care ne-a creat, nimic nu este greu.
0

#11 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 12 November 2007 - 03:07 PM

View Postaddict, on Nov 9 2007, 10:24 PM, said:

Nu categoric, normal ca nu, doar cred in Dumnezeu, dar nu il vad precum ortodocsii.

Vindecare? Bun. Dispar celule canceroase. Se elimina pietrele de la rinichi. Dispare o tumora. Excelent! Dar cum, nu se stie, parca din senin. Si daca nu se stie, CREDEM ca a fost Dumnezeu, NU STIM ca a fost El. Ca 'simti' tu, ca om vindecat, sau asa crezi, e cu totul alta treaba. Nu avem absolut nici o dovada cat de vaga ca a fost mana Lui, doar prespunem, doar credem asta.

Doctrina asta falsa a vindecarilor miraculoase o practica carismaticii. Ei nu inteleg ca Biblia este o metafora. Daca ar mai fi vindecari cum spunei, atunci ar putea face un om cu mana uscata sa fi ela loc normala. Insa, nu. Ei cheama tot felul de mincinosi care spun ca sunt paralizati sa bolnavi de cancer si care, sanchi, se vindeca acolo pe loc........

E o minciuna!!!!! Scriptura spune ca TOTI cei salvati pot vindeca TOTI bolnavii, ca pot bea otrava si nu vor muri, etc..... Hai sa fim seriosi! Este metaforic, la fel cum si Ioan zice "iata Mielul lui Dumnezeu" si Isus nu era miel, ci om.

Marcu 16:17-18

17Iată semnele cari vor īnsoţi pe cei ce vor crede: īn Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi īn limbi noi;

18vor lua īn mīnă şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; īşi vor pune mīnile peste bolnavi, şi bolnavii se vor īnsănătoşa.``

Asa ca, daca mai exista aceste vindecari miraculoase, atunci TOTI cei salvati vor putea insanatosi pe oricine!!!

Daca nu e metaforic, atunci nea' cioanas poate ne arata cum bea el soricioaica si nu moare!!!!!
0

#12 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 12 November 2007 - 06:51 PM

View Postzexelica, on Nov 12 2007, 05:07 AM, said:

Daca nu e metaforic, atunci nea' cioanas poate ne arata cum bea el soricioaica si nu moare!!!!!

Ai pierdut din vedere ca noi nu suntem chemati sa-L ispitim pe Dumnezeu. Ceea ce-mi ceri mie, ia cerut si diavolul Domnului Isus. Arunca-te de pe streasina Templului si ingerii te vor prinde. Cunosti vocea draga Zexelica?
Cunosc cazul unui om din Africa care s-a intors la Dumnezeu devenind crestin. Acestui om i s-a dat fortat sa bea otrava si marea minune a fost ca otrava nu a avut efect asupra lui. Dumnezeu a fost cu acel om, aratandu-le acelor pagani ca El este Dumnezeu care trece peste puterea de intelegere a omului!
Dumnezeu face minuni si astazi!
0

#13 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 13 November 2007 - 11:55 AM

Marcu 16:17-18

17Iată semnele cari vor īnsoţi pe cei ce vor crede: īn Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi īn limbi noi;

18vor lua īn mīnă şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; īşi vor pune mīnile peste bolnavi, şi bolnavii se vor īnsănătoşa.``

Voi rastalmaciti Biblia si mintiti lumea numai ca sa vina la voi l biserica si sa va dea bani. Cu pastori care castiga 20.000 $ pe luna de la enoriasi............. Nigga' please!!!! Am stat acolo 7 ani si v-am vazut la lucru personal, nu din auzite.

Iar Biblia spune clar: SEMNELE care vor urma, punannd in aceeasi oala vindecarle cu bautul otravei. Cum tit nu-ti e rusine sa zici ca dovedesti acest vers prin asa-zisele vindecari, atunci poti bea si soricioaica. Sau.....cand e vorba de dovedit o dai in misticism?

Insa, scrie foarte clar: SEMNELE.
0

#14 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 November 2007 - 09:03 PM

View Postzexelica, on Nov 13 2007, 01:55 AM, said:

Voi rastalmaciti Biblia si mintiti lumea numai ca sa vina la voi l biserica si sa va dea bani. Cu pastori care castiga 20.000 $ pe luna de la enoriasi............. Nigga' please!!!! Am stat acolo 7 ani si v-am vazut la lucru personal, nu din auzite.

Cand spui voi, la cine te referi?
La mine la Biserica nu ia nimeni $20.000 salar!
Daca altundeva se gasesc biserici unde cineva ia multi bani, sunt cumva banii acestia din buzunarul tau? Daca nu, cred ca esti invidios si ai dori ca miile de dolari sa stea cumva in buzunarul tau?! :rolleyes:
De ce este ochiul tau rau?
Dumnezeu inca mai vindeca si face minuni! El este acelasi azi,ieri si in veci! Nu oamenii dau vindecarea, ci Dumnezeu si El vindeca pe cine vrea si cand vrea, fiindca este un Dumnezeu Atotputernic!
0

#15 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 18 November 2007 - 04:49 PM

View Postcioanas, on Nov 13 2007, 09:03 PM, said:

Cand spui voi, la cine te referi?
La mine la Biserica nu ia nimeni $20.000 salar!
Daca altundeva se gasesc biserici unde cineva ia multi bani, sunt cumva banii acestia din buzunarul tau? Daca nu, cred ca esti invidios si ai dori ca miile de dolari sa stea cumva in buzunarul tau?! :rolleyes:
De ce este ochiul tau rau?
Dumnezeu inca mai vindeca si face minuni! El este acelasi azi,ieri si in veci! Nu oamenii dau vindecarea, ci Dumnezeu si El vindeca pe cine vrea si cand vrea, fiindca este un Dumnezeu Atotputernic!

NU le fac eu socoteala, insa am vazut ce respect au pt Scriptura! ZERO. Doar versurile care fac sens cu doctrina lor sunt citit si ras-citite. Numai invatatura morala, nimic spiritual. Misticism, false vindecari, etc..........

Nu sunt toti prosti, cioanas! Fata prefacut smerita nu insala decat pe ignoranti. In Biblie scrie clar ca daca nu ai doctrina lui Hristos, nu ai pe Dumnezeu. Acolo se vede cine esti.
0

#16 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 08:06 PM

View Postaddict, on Nov 5 2007, 05:28 PM, said:

Pfff, s-au facut studii pt placebo, li s-a dat oamenilor un 'medicament miraculos ce le va imbunatati imediat starea fizica' (defapt un placebo) si s-a observat ca dupa o perioada de luat ceea ce ei credeau ca e un medicament, starea lor chiar s-a imbunatatit vazand cu ochii.

Nu-mi amintesc de ce boli s-au vindecat persoanele respective, dar imi amintesc totusi ca fusesera la doctori care au spus ca nu mai aveau cum sa-i ajute si i-au indrumat spre biserica.

Da, puterea mintii, sau poate e vorba doar de energie pozitiva daca ne luam dupa karma, si aia e o chestie foarte interesanta...



A imbunatati starea cuiva nu e acelasi lucru cu a vindeca :) Nu cancerul in faza terminala, nu leucemia. Eu am o prietena care a fost diagnosticata cu cancer de san in faza terminala si a carui stare de sanatate s-a schimbat complet in urma rugaciunilor. Femeia, nu numai ca nu mai are cancer, dar a mai nascut si un copil dupa asta. Cand au vazut-o doctorii inapoi dupa un an de zile [cand ea trebuia, de fapt sa fi fost moarta de mult] s-au mirat peste masura.

Si cred ca doctorii sunt singurii care pot marturisi cu impartialitate ca sunt si cazuri de vindecare miraculoasa. Dar asta depinde de Dumnezeu si de credinta omului. :pardon:
0

#17 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 18 November 2007 - 10:16 PM

View PostJewels, on Nov 18 2007, 08:06 PM, said:

A imbunatati starea cuiva nu e acelasi lucru cu a vindeca :) Nu cancerul in faza terminala, nu leucemia. Eu am o prietena care a fost diagnosticata cu cancer de san in faza terminala si a carui stare de sanatate s-a schimbat complet in urma rugaciunilor. Femeia, nu numai ca nu mai are cancer, dar a mai nascut si un copil dupa asta. Cand au vazut-o doctorii inapoi dupa un an de zile [cand ea trebuia, de fapt sa fi fost moarta de mult] s-au mirat peste masura.

Si cred ca doctorii sunt singurii care pot marturisi cu impartialitate ca sunt si cazuri de vindecare miraculoasa. Dar asta depinde de Dumnezeu si de credinta omului. :pardon:


Dupa cum bine se stie, cancerul, asemenea tuturor bolilor, se manifesta diferit in functie de individ. Conceptul de "boala asta -> simptomele astea" se bazeaza pe un esantion cat mai mare de oameni care prezinta simptome similare sau identice. Ideea de baza e: fiecare boala afecteaza fiecare om intr-un mod unic. Cine stie? Posibil ca prietena ta sa fi avut o forma mai putin dezvoltata ce ar fi putut sa nu avanseze la fel de repede, permitand organizmului sa se adapteze a.i. sa raspunda bolii. Astfel, daca nu s-a vindecat, macar s-a stopat boala. A spune ca o entitate divina a avut efect direct asupra bolii e ca si cum ai spune ca rugaciunea este leacul universal. Iar daca sustii si asta, te-as ruga sa-mi explici de ce nu a fost certificat drept solutie globala pentru bolile umanitatii.
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 10:42 PM

View Postpraetor, on Nov 18 2007, 08:16 PM, said:

Dupa cum bine se stie, cancerul, asemenea tuturor bolilor, se manifesta diferit in functie de individ. Conceptul de "boala asta -> simptomele astea" se bazeaza pe un esantion cat mai mare de oameni care prezinta simptome similare sau identice. Ideea de baza e: fiecare boala afecteaza fiecare om intr-un mod unic. Cine stie? Posibil ca prietena ta sa fi avut o forma mai putin dezvoltata ce ar fi putut sa nu avanseze la fel de repede, permitand organizmului sa se adapteze a.i. sa raspunda bolii. Astfel, daca nu s-a vindecat, macar s-a stopat boala. A spune ca o entitate divina a avut efect direct asupra bolii e ca si cum ai spune ca rugaciunea este leacul universal. Iar daca sustii si asta, te-as ruga sa-mi explici de ce nu a fost certificat drept solutie globala pentru bolile umanitatii.


Deci, am spus ca prietena mea a avut cancer in faza terminala. Niste medici au stabilit starea ei, nu eu. Tot ei s-au mirat cand au vazut-o in viata un an mai tarziu.

Nu am spus ca rugaciunea este un leac general, pentru ca este un factor anormal [spiritual] si totodata, in termenii crestini, rugaciunea trebuie insotita de credinta.

E o tema destul de vasta si e mult de spus. Poate ca ar trebui sa spun ca am vazut si oameni care desi au fost unsi cu untdelemn sau lumea s-ar fi rugat ptr ei, au murit. Nu as putea generaliza, ar fi absurd :D


Si in plus, la inceputul temei am spus clar ca vindecarea divina este supranaturala :p
0

#19 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 18 November 2007 - 10:47 PM

View PostJewels, on Nov 18 2007, 10:42 PM, said:

Deci, am spus ca prietena mea a avut cancer in faza terminala. Niste medici au stabilit starea ei, nu eu. Tot ei s-au mirat cand au vazut-o in viata un an mai tarziu.

Nu prea am incercat sa ma restrang la exemplul tau, am folosit acel "posibil" in speranta ca acopar o gama cat mai larga de situatii, chiar daca, aparent, am esuat. :)

View PostJewels, on Nov 18 2007, 10:42 PM, said:

Nu am spus ca rugaciunea este un leac general, pentru ca este un factor anormal [spiritual] si totodata, in termenii crestini, rugaciunea trebuie insotita de credinta.

E o tema destul de vasta si e mult de spus. Poate ca ar trebui sa spun ca am vazut si oameni care desi au fost unsi cu untdelemn sau lumea s-ar fi rugat ptr ei, au murit. Nu as putea generaliza, ar fi absurd :D
Si in plus, la inceputul temei am spus clar ca vindecarea divina este supranaturala :p

Conform stiintei, o regula trebuie sa fie general valabila. Asta inseamna, ca, fiind date aceleasi date, sa se produca exact acelasi raspuns.
Am vazut si eu persoane foarte credincioase, cu persoane care se rugau pentru ele, care au ajuns sa moara, dar asta este cu totul alta problema...
Este posibil ca si credinta sa aiba o influenta, dar nu un rol atat de mare incat sa putem afirma ca ne poate salva de la moarte.
0

#20 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 11:14 PM

View Postpraetor, on Nov 18 2007, 08:47 PM, said:

Nu prea am incercat sa ma restrang la exemplul tau, am folosit acel "posibil" in speranta ca acopar o gama cat mai larga de situatii, chiar daca, aparent, am esuat. :)


Nu este o competitie, asa ca nu iti fa griji. Si aparentele inseala mai intotdeauna :)

Quote

Conform stiintei, o regula trebuie sa fie general valabila. Asta inseamna, ca, fiind date aceleasi date, sa se produca exact acelasi raspuns.
Am vazut si eu persoane foarte credincioase, cu persoane care se rugau pentru ele, care au ajuns sa moara, dar asta este cu totul alta problema...
Este posibil ca si credinta sa aiba o influenta, dar nu un rol atat de mare incat sa putem afirma ca ne poate salva de la moarte.


Da. Conform stiintei. Dar tot conform stiintei, supranaturalul nu ar trebui sa existe. Stiintific, acelasi medicament [sa spunem o Penicilina de exemplu] ar trebui sa aiba acelasi efect asupra tuturor. Dar in mod practic, avem mai multe cazuri de studiu. Unul poate reactiona foarte bine la Penicilina si sa fie in picioare dupa doza prescrisa. Un altul poate fi alergic la Penicilina si atunci, tratamentul trebuie schimbat. Altii pot fi rezistenti la Penicilina [daca pacientii au inghitit prea multa Penicilina la viata lor, pot deveni cu usurinta rezistenti ].

Deci, nici macar stiinta nu este precisa :grin: Cu atat mai mult cand vorbim despre supranatural. Totul depinde [in termenii supranaturali] de Dumnezeu. Daca Dumnezeu [cel Atotputernic] este cel care vindeca, nu are el dreptul [de vreme ce e Atotputernic] sa faca ce ii place ? :rolleyes:
0

#21 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 18 November 2007 - 11:30 PM

Am zis, acelasi set de date de intrare => acelasi set de date de iesire. Asta ar trebui sa insemne ca omul ala trebuie sa fie, cu anumite variatii, in aceeasi categorie ca ceilalti. Desigur, nu la fel.

Stiinta e exacta. Omul nu e. :)

View PostJewels, on Nov 18 2007, 11:14 PM, said:

Deci, nici macar stiinta nu este precisa :grin: Cu atat mai mult cand vorbim despre supranatural. Totul depinde [in termenii supranaturali] de Dumnezeu. Daca Dumnezeu [cel Atotputernic] este cel care vindeca, nu are el dreptul [de vreme ce e Atotputernic] sa faca ce ii place ? :rolleyes:


Aici putem deschide o conversatie interesanta, dar, daca nu ma insel, deja s-a purtat, pe tema "binelui absolut" din Dumnezeu si a "creatiei dupa chipul creatorului".
0

#22 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 November 2007 - 01:18 PM

View Postpraetor, on Nov 18 2007, 09:30 PM, said:

Am zis, acelasi set de date de intrare => acelasi set de date de iesire. Asta ar trebui sa insemne ca omul ala trebuie sa fie, cu anumite variatii, in aceeasi categorie ca ceilalti. Desigur, nu la fel.
Stiinta e exacta. Omul nu e. :)


Bine. :thumbsup: Stiinta este exacta in masura cunoasterii.si oricum ar fi, stiinta este studiata de oameni si nu cred ca a ajuns omul inca sa fie buricul pamantului.

Dar noi nu vorbim despre stiinta aici, ci despre supranatural, corect? In cazul vindecarilor supranaturale, trebuie sa recunoastem ca este inafara stiintei si ca nu depinde de om ci de acea forta supranaturala, sau ceea ce altii numesc ''Dumnezeu'' . Daca ar fi o cale de vindecare nemedicamentoasa, prin studiu stiintific, s-ar fi aflat pana acum. Dar nu este. Boala ataca si ucide. Si totusi, exista vindecari miraculoase, care nu stau in puterea omeneasca ci in cea divina.

Asa ca, ma repet, daca Dumnezeu [cel Atotputernic] este cel care vindeca, nu are el dreptul [de vreme ce e Atotputernic] sa faca ce ii place ?


Quote

Aici putem deschide o conversatie interesanta, dar, daca nu ma insel, deja s-a purtat, pe tema "binelui absolut" din Dumnezeu si a "creatiei dupa chipul creatorului".


Deschidem, deschidem. Orice e posibil :rolleyes:
0

#23 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 19 November 2007 - 04:54 PM

View PostJewels, on Nov 19 2007, 01:18 PM, said:

Si totusi, exista vindecari miraculoase, care nu stau in puterea omeneasca ci in cea divina.



Jewels, vad ca esti credincioasa si respect asta, dar nu poti afirma ca Dumnezeu a vindecat pentru ca NU STII daca a fost mana lui sau nu, ci doar crezi ca El a fost.

Probabil El a vindecat, probabil a fost ceva din organismul persoanei care a facut sa cedeze boala, poate mintea umana e mai eficienta decat pare, sau poate energiile pozitive emanate de rugaciuni si credinta (implicit sentimente pozitive) au distrus aura intunecata a bolii. Cine poate sti cu siguranta?

Ca noi credem una sau alta e cu totul alta treaba, dar NU STIM.
0

#24 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 November 2007 - 10:45 PM

View Postaddict, on Nov 19 2007, 02:54 PM, said:

Jewels, vad ca esti credincioasa si respect asta, dar nu poti afirma ca Dumnezeu a vindecat pentru ca NU STII daca a fost mana lui sau nu, ci doar crezi ca El a fost.

Probabil El a vindecat, probabil a fost ceva din organismul persoanei care a facut sa cedeze boala, poate mintea umana e mai eficienta decat pare, sau poate energiile pozitive emanate de rugaciuni si credinta (implicit sentimente pozitive) au distrus aura intunecata a bolii.

Ca noi credem una sau alta e cu totul alta treaba, dar NU STIM.



Conform Scripturii dupa care ma ghidez, Dumnezeul meu poate vindeca. Conform Scripturii, nimic din ce se intampla pe lumea asta nu este un hazard [adica, sa cred ca boala a cedat pur si simplu, sau ca energia pozitiva ar fi afectat starea de sanatate a acelei persoane].
Dumnezeul meu este stapan si creator, deci, daca s-a intamplat ceva bun [pentru ca tot ce este bun vine din Dumnezeu] a fost cu stiinta si puterea Lui. Ăsta este punctul meu de vedere despre vindecare. Asta este ceea ce cred eu.

Daca tu, sau oricine altcineva, nu credeti in Dumnezeu asa cum cred eu, totul este nesigur si speculativ. Evident! Nu incerc sa conving pe nimeni ca Dumnezeul meu e mai tare[nu cred ca Dumnezeu are nevoie de aparatori :D ] , ci doar imi expun punctulde vedere cu argumentele potrivite credintei mele.

Quote

Cine poate sti cu siguranta?


Da, pot sti cu siguranta. Sunt chiar atat de exagerata ? :foolish:
0

#25 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 19 November 2007 - 11:53 PM

View PostJewels, on Nov 19 2007, 10:45 PM, said:

Daca tu, sau oricine altcineva, nu credeti in Dumnezeu asa cum cred eu, totul este nesigur si speculativ. Evident! Nu incerc sa conving pe nimeni ca Dumnezeul meu e mai tare[nu cred ca Dumnezeu are nevoie de aparatori biggrin.gif ] , ci doar imi expun punctulde vedere cu argumentele potrivite credintei mele.

Da, pot sti cu siguranta. Sunt chiar atat de exagerata ? :foolish:


Daca te-as ruga sa-mi demonstrezi cu argumente stiintifice, ai putea?

Problema cu credinta este ca, uneori, se tinde sa se ajunga la un statut de ignorare a celorlalte posibilitati, de fixare asupra unei singure idei si acceptare ca solutie general valabila. In cazurile extreme se poate ajunge la fanatism.
Prin simplul fapt ca tu sustii ca "entitatea divina" poate vindeca, si ca doar din cauza ei s-a ajuns la rezultatul acesta risti sa cazi in acea categorie.

P.S.: N-am nimic cu tine, si scuze daca mesajul asta poate sa fie interpretat intr-un mod... sa-l numim aiurea :)
0

#26 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 20 November 2007 - 12:05 AM

scuze anticipat pentru off-topic, īnsă fanatismul e cuvānt magnet pentru mine :

Calea către fanatism e la īndemāna tuturor şi se poate ajunge cu uşurinţă. Fanatismul religios nu face distrugeri fizice semenilor... īnsă acesta lucrează numai pe psihic si după părerea mea, efectele sunt mai dăunatoare decāt cele ale drogurilor.

Fanaticii de un anume lucru sunt persoane labile psihic, usor influenţabile şi de cele mai multe ori persoane ce suferă de anumite complexe de personalitate sau au remuşcări dese ale unor fapte din trecut care le macină memoria şi nu le dau linişte.
0

#27 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 20 November 2007 - 07:03 AM

View Postpraetor, on Nov 19 2007, 01:53 PM, said:

Daca te-as ruga sa-mi demonstrezi cu argumente stiintifice, ai putea?

Problema cu credinta este ca, uneori, se tinde sa se ajunga la un statut de ignorare a celorlalte posibilitati, de fixare asupra unei singure idei si acceptare ca solutie general valabila. In cazurile extreme se poate ajunge la fanatism.
Prin simplul fapt ca tu sustii ca "entitatea divina" poate vindeca, si ca doar din cauza ei s-a ajuns la rezultatul acesta risti sa cazi in acea categorie.

P.S.: N-am nimic cu tine, si scuze daca mesajul asta poate sa fie interpretat intr-un mod... sa-l numim aiurea :)

Ce sa demonstrezi stiintific, ca cancerul (de exemplu) a fost acolo si acum a disparut? Pai si doctorii raman uimiti in asemenea situatii si nu au explicatii, ba unii chiar recunosc: "aici este doar mana lui Dumnezeu!".

Cazuri extreme sunt atunci cand omul fuge de doctor, uitand ca de fapt Dumnezeu lucreaza si prin doctori. Doctorii au intelepciune tot de la Dumnezeu!
Am auzit de cazuri din acestea si eu le numesc categoric fanatism!
0

#28 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 20 November 2007 - 01:35 PM

View PostJewels, on Nov 19 2007, 01:18 PM, said:

Si totusi, exista vindecari miraculoase, care nu stau in puterea omeneasca ci in cea divina.

Unde ai vazut tu unul cu o mina uscata sa fie facuta la loc? Ala-i miracol, nu toti sarlatanii aia care zic ca erau paralizati si acuma pot merge..........si la iesire iau cate 200$ de la popa.
0

#29 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 21 November 2007 - 07:23 PM

View Postpraetor, on Nov 19 2007, 09:53 PM, said:

Daca te-as ruga sa-mi demonstrezi cu argumente stiintifice, ai putea?

Problema cu credinta este ca, uneori, se tinde sa se ajunga la un statut de ignorare a celorlalte posibilitati, de fixare asupra unei singure idei si acceptare ca solutie general valabila. In cazurile extreme se poate ajunge la fanatism.
Prin simplul fapt ca tu sustii ca "entitatea divina" poate vindeca, si ca doar din cauza ei s-a ajuns la rezultatul acesta risti sa cazi in acea categorie.


Tu o tii pe argumentare stiintifica cand eu imi bat gura ca vindecarile sunt de domeniul supranaturalului. :doh:

Am vazut o singura vindecare evidenta la viata mea si mai ales, experimentata de o prietena apropiata. Nu stiu decat ca poate fi o singura explicatie : Dumnezeu. Oamenii au trimis-o acasa sa moara si ea s-a intors la spital 9 luni mai tarziu, gata sa nasca. Sunt cel putin 12 ani de cand a nascut o fetita si femeia este inca in viata. :yahoo:

Fanatism e atunci cand oameni care cred exclusiv in puterea divina si nu accepta [de exemplu] transfuziile de sange care pot salva o viata. Am mai auzit un caz a unei persoane cu diabet care a fost convinsa ca Dumnezeu a vindecat-o si a plecat prin alte tari fara nici o medicatie la el . Astea sunt cazuri clare de fanatism.

Faptul ca eu sustin ca o persoana care a fost pe la doctori si a fost trimisa acasa sa moara si ea nu a murit, a fost vindecata de dumnezeu [in viziunea mea] nu are nici o treaba cu fanatismul. Este o convingere proprie si personala. Nu am obligat pe nimeni sa zica ca mine ;)

Quote

P.S.: N-am nimic cu tine, si scuze daca mesajul asta poate sa fie interpretat intr-un mod... sa-l numim aiurea :)


Nu-ti fa griji. Nu a sunat nimic aiurea. :shades:
0

#30 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 17 December 2007 - 02:57 PM

Daca o rana la deget se vindeca, aia este binecuvantare de la Dumnezeu.

Iacob 1:17

17orice ni se dă bun şi orice dar desăvīrşit este de sus, pogorīndu-se dela Tatăl luminilor, īn care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare.

Īnsă de la asta pānă la misticismul bisericesc este cale lungă.............

Īn Scriptură, vindecările miraculoase erau māini uscate făcute la loc, lepră vindecată pe loc, etc............. Ceva ce nicăieri īn lume nu se mai petrece īn momentul de faţă.

Ălea sunt miracolele şi Dumnezeu le-a făcut la lumină, de faţă cu multă lume. Azi, dacă īncerci să probezi un mincinos d-ăsta care susţine nuj ce vindecări miraculoase, īţi va spune că nu vrea să-l āncerce pe Dumnezeu. Au o văjeala de te doare capul.......
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users