FamousWhy.ro Forum: 300 Variante Pt Bac - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

300 Variante Pt Bac

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 01 November 2007 - 08:44 PM


"Liceenii care vor sustine examenul de Bacalaureat in vara anului 2008 se vor putea pregati cu ajutorul a 300 de subiecte pentru toate disciplinele.

Acestea vor fi postate pe internet la 1 martie anul viitor, dupa cum a anuntat ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, miercuri seara, la masa rotunda organizata de fundatia Politiek Cafe.
Nu se va mai putea copia

Daca anul trecut au fost in jur de 12.000 de variante de subiecte pentru cei care au terminat clasa a XII-a, acum se vor publica in jur de o suta, in functie de gradul de dificultate. Mai exact, ministerul va redacta 300 de variante de subiecte: o suta usoare, o suta medii si o suta foarte grele, sperand ca astfel sa elimine definitiv frauda.

„Am fost consternat vazand pana unde poate merge inventivitatea elevilor pentru a copia la Bacalaureat. Vestitele inventii cu bazinele de la toaleta golite de apa, iar in ele puse variantele de subiecte arata cat de fara margini a fost inventivitatea. Nu am reusit sa-i convingem pe profesori sa fie corecti la supraveghere si nici pe elevi sa nu copieze. De aceea, pentru 2008 am schimbat sistemul de alegere a subiectului de examen”, a completat Adomnitei.

Astfel, in ziua examenului, din fiecare grup de subiecte - asezate in functie de gradul de dificultate - va fi extras cate un numar, in asa fel incat in total sa fie compus subiectul pentru o anumita proba. „Aceste combinatii vor face imposibila copierea”, a declarat ministrul. "
http://www.infonews....acalaureat.html

Pareri?
0

#2 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 13 November 2007 - 08:31 PM

degeaba pun mai putine variante decat ani trecuti daca tocmai in mai sunt puse pe net .nu o sa avem suficient timp sa trecem prin toate s sa le rezolvam :boredom:
0

#3 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 14 November 2007 - 11:27 AM

cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o...ma bucur foarte tare ca io am scapat de bac si ii compatimesc pe saracii liceeni...oricum materia trebuie invatata toata pt ca cele 300 de variante parcurg toata materia....si pt oral trebuie stiuta toata...e foarte tampita ideea...mai bine le faceau copiilor un plan de invatare..majoritatea elevilor in ultimul an pe care ii cun fac o mare greseala...fac variantele...nu zic ca nu ajuta dar e mult mai util sa stai sa inveti materia in sine decat sa faci variantele...eu una asa cred...variantele sunt utile dar pt textele la prima vedere...in rest io nu prea le vad folosul..
0

#4 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 14 November 2007 - 11:35 AM

Ar trebui ca liceenii sa se ajute reciproc in rezolvarea subiectelor si in special la matematica.

Eu ţin să anunţ că puteţi găsi toate eseurile de la proba Engleză scris pentru Bac făcute pe http://Articles.FamousWhy.com, incluzând profilele bilingv, l1 intensiv, l1 normal si limba 2 si o parte din eseurile de la minoritati. Folositi funcţia Search a site-ului din dreapta sus. Unele eseuri le puteţi găsi chiar şi în mai multe variante.

Dacă vă sunt utile şi dacă le veţi folosi ca sursă de inspiraţie să nu uitaţi de noi după ce luaţi Bac-ul cu 10... iar dacă le veţi folosi pe alte blog-uri, site-uri sau forum-uri vă rog sa precizaţi sursa incluzand un link spre acel articol.

Să apară variantele de anul acesta si le vom rezolva pe toate de la Engleză... şi o data cu lansarea portalului FamousWhy în Limba Română, vor fi făcute si cele de la Limba şi Literatura Română si vor fi incluse în http://Articole.FamousWhy.ro

Treaba subliniata de ei in ştirea de mai sus cu "Nu se va mai putea copia!", dupa părerea mea e subiectivă... pentru ca unele Licee chiar in asta găsesc o soluţie pentru a nu păta oarecum faima si renumele liceului cu eventualele oi negre care nu ar fi în stare sa obţină notă de trecere sau pentru a se păstra in topul liceelor cu o reputaţie de "Licee Bune".
0

#5 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 06 December 2007 - 09:51 PM

nu sunt 300 variante.. sunt 300 de itemi. 3 itemi formeaza o varianta, astfel ca de fapt si de drept sunt tot 100, ca si in 2007. mi se pare o idee buna cu diferentierea pe niveluri de dificultate. totusi, am crezut si anul trecut si cred in continuare ca este o aberatie afisarea subiectelor. a fost o nebunie anul acesta la bac. o sa rad toata viata de ce s-a intamplat. mai urat a fost la aflarea rezultatelor, cand diversi elevi care abia treceau clasa au avut medii peste 9.50 in timp ce altii care nu copiasera si lucrasera cinstit insa gresisera la un calcul sau alte prostioare au avut medii mai mici.
asta cu 'nu se va copia' a fost folosita si pentru bac 2007 si toti cei care au dat bacul anul asta stiu foarte bine cum a fost. la toate liceele, de la cele mai bune la cele mai proaste. baile erau adevarate biblioteci. carti in cosuri de gunoi, dupa chiuvete.. chiar daca in clase nu mai era nimic, pentru ca ne-au obligat sa ne ducem toate lucrurile in sali amenajate special. numarul variantei se afla dinainte, pentru ca extragerea era cam cu jumatate de ora-o ora inainte sa primim subiectele, iar parintii/fratii/prietenii aveau grija sa ii instiinteze pe canditati si se ducea vestea extrem de repede. la fel va fi si in 2008, daca nu chiar mai rau. tot bacul de pana in 2007 era mai bun.
0

#6 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 12 December 2007 - 03:31 AM


View PostHarken, on Dec 6 2007, 09:51 PM, said:

totusi, am crezut si anul trecut si cred in continuare ca este o aberatie afisarea subiectelor. a fost o nebunie anul acesta la bac. o sa rad toata viata de ce s-a intamplat.
Subscriu :)

View PostHarken, on Dec 6 2007, 09:51 PM, said:

la toate liceele, de la cele mai bune la cele mai proaste. baile erau adevarate biblioteci. carti in cosuri de gunoi, dupa chiuvete.. chiar daca in clase nu mai era nimic, pentru ca ne-au obligat sa ne ducem toate lucrurile in sali amenajate special.
Nu chiar! Au fost scoli de arte si meserii care au fost mai stricte decat licee cu renume :lol: Deh, la ei nu era o reputatie de aparat, nu trebuia ca 99% din elevi sa treaca examenul ... ;)

View PostHarken, on Dec 6 2007, 09:51 PM, said:

numarul variantei se afla dinainte, pentru ca extragerea era cam cu jumatate de ora-o ora inainte sa primim subiectele, iar parintii/fratii/prietenii aveau grija sa ii instiinteze pe canditati si se ducea vestea extrem de repede.
Asta e o problema de mentalitate si educatie. In ziua examenului, parintele ar trebui sa fie la munca .. linistit ca odrasla ia examenul cu nota onorabila .. nu stand la panda sa-si ajute "puisorul" sa triseze, vorba lu' nea Caragiale :rolleyes:

View PostHarken, on Dec 6 2007, 09:51 PM, said:

tot bacul de pana in 2007 era mai bun.
Da, pentru filtrarea oamenilor valorosi. Pentru ca oamenii nu pot tine pasul cu tehnologia, iar nivelul de educatie al liceeanului in an terminal nu include si o atitudine contrara furtisagurilor.
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 12 December 2007 - 03:26 PM

Parerea mea e ca bacul in sine e inutil, indiferent de cum e aplicat (desi mi-e groaza anul asta cu 300 variante, 300 intemi, brrr, mai bine nu ne dadeau deloc variante).
Ai terminat liceul, sa fii sanatos! Vrei facultate, apăi da examen la materiile necesare pt a intra in facultate, asa-numitul examen de admitere. Sa nu mai existe intratul pe dosar.

Dar na, la conducere numai logica nu e. Macar sa nu fi aparut stupizeniile astea cu variante sau teze nationale.
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 February 2008 - 01:08 PM

Aviz amatorilor, astazi au aparut la http://www.subiecte2008.edu.ro/ variantele de BAC.
0

#9 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 29 February 2008 - 04:22 PM

View Postaddict, on Nov 1 2007, 08:44 PM, said:

"Liceenii care vor sustine examenul de Bacalaureat in vara anului 2008 se vor putea pregati cu ajutorul a 300 de subiecte pentru toate disciplinele.

Acestea vor fi postate pe internet la 1 martie anul viitor, dupa cum a anuntat ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, miercuri seara, la masa rotunda organizata de fundatia Politiek Cafe.
Nu se va mai putea copia

Daca anul trecut au fost in jur de 12.000 de variante de subiecte pentru cei care au terminat clasa a XII-a, acum se vor publica in jur de o suta, in functie de gradul de dificultate. Mai exact, ministerul va redacta 300 de variante de subiecte: o suta usoare, o suta medii si o suta foarte grele, sperand ca astfel sa elimine definitiv frauda.

„Am fost consternat vazand pana unde poate merge inventivitatea elevilor pentru a copia la Bacalaureat. Vestitele inventii cu bazinele de la toaleta golite de apa, iar in ele puse variantele de subiecte arata cat de fara margini a fost inventivitatea. Nu am reusit sa-i convingem pe profesori sa fie corecti la supraveghere si nici pe elevi sa nu copieze. De aceea, pentru 2008 am schimbat sistemul de alegere a subiectului de examen”, a completat Adomnitei.

Astfel, in ziua examenului, din fiecare grup de subiecte - asezate in functie de gradul de dificultate - va fi extras cate un numar, in asa fel incat in total sa fie compus subiectul pentru o anumita proba. „Aceste combinatii vor face imposibila copierea”, a declarat ministrul. "
http://www.infonews....acalaureat.html

Pareri?

paaai... cred ca faza cu " vor face imposibila copierea" e.. fix pix.. elevu roman a dovedit de atatea ori ca oricand se gasesc metode de a copia.. macar la asta sa fim buni :doh: <_<
0

#10 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 16 March 2008 - 10:54 PM


View PostDani Quinn, on Mar 1 2008, 05:22 AM, said:

paaai... cred ca faza cu " vor face imposibila copierea" e.. fix pix.. elevu roman a dovedit de atatea ori ca oricand se gasesc metode de a copia.. macar la asta sa fim buni :doh: <_<

Ce zice Dani ma face sa imi amintesc cum am copiat eu la Bac, cat de usor e sa copiezi, sunt maestru la asa ceva, am copiat la aproape toate examenele pana acum.
Cat despre cele 300 de variante pentru Bac, nu cred ca ar fi o problema am vazut variantele si sunt usoare adica cel putin asa mi s-a parut mie (nu ca as fi un tocilar). Tot trebuie sa invatati toata materia! :imao:
0

#11 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 19 March 2008 - 10:20 AM

Se va copia intodeauna la BAC, si asta pentru ca vor profesorii sa pastreze renumele unui liceu. Daca nu s-ar copia elevii ar lua note mici si atunci si profesorii vor fi sanctionati. Isi vor pierde statutul de profesori buni si nu vor mai avea copii la meditatii. Cred ca este o politica interna a profesorilor.
0

#12 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 28 August 2008 - 12:17 PM

nu stiu cat se va mai copia la bac, pentru ca am auzit ca nu se va mai da bacul din 2009 la licee, ci la facultati. in plus, am inteles ca vor scoate definitiv variantele de bac, pentru ca anul asta s-a copiat in prostie
0

#13 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 August 2008 - 04:06 PM

Nu!! Deci, nu. Nu accept sa schimbe iarasi tot sistemul. :|
0

#14 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 28 August 2008 - 04:57 PM

Sper din suflet sa nu se mai publice variantele. A fost cea mai imbecila idee pe care ar fi putut-o avea ministerul vreodata. Asta cu bacul dat la facultati.. nu stiu cat de ok este, ramane sa vedem.
0

#15 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 29 August 2008 - 09:12 AM

Nici eu nu inteleg rostul publicarii variantelor. Indicat ar fi sa se impuna o materie de invatat, si astfel sa stii din ce te pregatesti.

Addict, cum poti sa zici ca bacul nu isi are nici un rost? Parerea mea e ca are un rol importat. Acela de a-i separa pe elevii buni de cei slabi. Pe o perioada de patru ani cat dureaza liceul, nu poti observa in realitate care e mai bun, pt ca profesorii sunt diferiti, pretentiile sunt diferite, iar elevii sunt favorizati sau defavorizati. La BAC e egalitate (sau asa ar trebui sa fie). Daca s-ar reusi sa se tina sub control copierea la acest examen, totul ar fi ok. Totusi, ideea ta, cum ca intrarea la facultati pe baza de dosare e gresita, o sustin in totalitate. Si eu as prefera ca admiterea sa se faca numai pe baza de examen. M-am saturat de atatia habarnisti pe holurile facultatilor. Dar asta e o alta poveste :p
0

#16 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 August 2008 - 05:18 PM

Bacul meu a valorat 20% din media de admitere la facultate, deja e prea putin important.

Se separa elevii buni de cei slabi si e egalitate *inserati injuraturi cat mai vulgare aici*, nici nu vreau sa discut ce porcarii s-au facut numai in judetul Arges, in ce hal s-a copiat si ce pile s-au pus la corectat, am avut sa zicem 'ghinionul' sa cunosc niste profesori de la corectat si sa fiu in relatii f bune cu copiii lor si am aflat mai multe decat imi doream. In conditiile actuale, bacul chiar imi pare o inutilitate. Daca ar fi corect si curat, ar merge si intrarea la fac sa se faca in functie de bac, dar la ce situatie a fost anii acestia...
0

#17 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 29 August 2008 - 08:22 PM

Thrill, sa stii ca din contra, bacul este o mare pacaleala. In niciun caz nu separa elevii buni de cei slabi. Ba chiar am avut colegi slabi care au avut medii mai mari decat mine, pentru ca au copiat. Aa, daca ar fi un bac dat corect, atunci da. Insa asa.. Am fost extrem de dezamagita cand am dat bacul, pentru ca mi-am dat seama ca este un examen care nu valoreaza absolut nimic. Iar cu variantele publicate valoreaza chiar mai putin decat nimic.
0

#18 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 06 September 2008 - 03:46 AM

View PostDarby, on Aug 28 2008, 05:06 PM, said:

Nu!! Deci, nu. Nu accept sa schimbe iarasi tot sistemul. :|



nu stiu daca ai observat, dar aici nu conteaza parerea noastra, a elevilor. ideea e ca astia din minister se cam plictisesc si se gandesc sa incerce cat mai multe lucruri pe noi
0

#19 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 September 2008 - 03:43 PM

Stiu. Din pacate devenim cobaii unor probleme politice care vor sa ingreuneze si mai mult problema invatamantului romanesc. Si se duce naibii totul. :cray:
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users