FamousWhy.ro Forum: Obiceiuri De Pe Strada - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Obiceiuri De Pe Strada

#31 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 04 October 2007 - 10:22 PM

View PostRuxi, on Oct 3 2007, 04:49 PM, said:

în locul tău îmi luam scaunul de`acasa... :)

in bucuresti ar fi bun doar sa-i pui rulmenti si sa te traga autobuzul, ca in el nici asa nu ai loc...
0

#32 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 October 2007 - 10:42 PM

Tre' sa recunosc ca ma impresioneaza grozav tipii cu celebra si mult prea fumata replica "Draga, ai un ceas?". Da, e un obicei pe strada, defapt a devenit. Nu stiu de alte orase, dar prin Pitesti e imposibil sa nu dau peste cel putin 2 tipi/grupuri care sa faca asta cand merg singura spre centru, chit ca abia daca e 1km drumul.
0

#33 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 05 October 2007 - 08:54 AM

pai daca nu stii baietii ora ?! :)
0

#34 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 October 2007 - 09:15 AM

In Craiova e frecventa intrebarea asta si multe altele mai stresante ca "Ce faci fetele?" etc...

Daca ati fi baieti voi ce replici ati folosi? In afara de tehnica "secreta si eficienta" cu prefacerea ca ati pierdut telefonul mobil. :D
0

#35 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 06 October 2007 - 09:45 AM

View PostProfu, on Oct 4 2007, 11:22 PM, said:

in bucuresti ar fi bun doar sa-i pui rulmenti si sa te traga autobuzul, ca in el nici asa nu ai loc...
metroul :grin:

View PostAdi Barb, on Oct 5 2007, 10:15 AM, said:

In Craiova e frecventa intrebarea asta si multe altele mai stresante ca "Ce faci fetele?" etc...
eu am auzit: "ce faci, fetele, te plimbi?" :rofl:
0

#36 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 06 October 2007 - 12:39 PM

O parte din caracterul nostru se formeaza si pe strada si in anturaj...si chiar are un cuvant greu de spus in formarea caracterului nostru...acum depinde si in ce cercuri te invarti dar totusi pe strada nu inveti din clasici....
0

#37 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 09 October 2007 - 12:04 AM

Vocabularul celor "de pe strada" e unul care reprezinta intreaga Romanie. De la dezacorduri gramaticale pana la gesturi necontrolate, violenta fizica si verbala.

Ne-a placut si ne place sa luam de la cei din Occident cuvantul "Democratie" inca in '90 insa alte lucruri nu stim sa absorbim de la ei... Vorbim si noi romanii deseori de libertate, democratie si libertate in exprimare si cand te gandesti ca peste 60% din noi suntem semi-analfabeti. :(

Daca privim lucrurile cu optimism putem sa fim multumiti ca nu traim precum popoarele slab dezvoltate din Africa... iar daca le privim prin prisma comparatiei cu tarile din Europa de Vest sau America atunci cadem instant in depresie.
0

#38 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 October 2007 - 10:59 AM

60%? 1. Nu-i adevarat. 2. Si daca ar fi adevarat, crezi ca e mai bine in alte parti?

Sor-mea e in State la doctorat si ca teacher assistent la o facultate. La un examen, s-au ridicat cativa studenti ca ei nu stiau ce insemna un anume cuvant din cerinta la care ea putea sa-i dea 3sinonime... Roman sa dea lectii de engleza americanului. Si nu e un caz singular.

Suntem noi prea exigenti cu limba, ceea ce e foarte bine, pt ca in multe alte tari, chiar si vestice, esti mare om daca-ti vorbesti fara greseli propria limba, sa nu mai discut de altele straine.
0

#39 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 09 October 2007 - 12:23 PM

Ai perfecta dreptate "addict" nu sunt nici ei mai straluciti ca noi iar la capitolul cultura sunt mul mai slabi ca noi.
0

#40 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 11 October 2007 - 02:20 AM

View PostDani Quinn, on Oct 6 2007, 10:45 AM, said:

eu am auzit: "ce faci, fetele, te plimbi?" :rofl:
:buh_bye:
chiar exista specimene de genu'? care sa se balbaie in public?
0

#41 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 11 November 2007 - 12:45 PM

Cersetorii, intotdeauna fac misto de ei :lol:. Nu as avea nimic impotriva daca:
1. nu ar insista
2. ar face ceva important cu banii (nu tigari, nu bautura)
0

#42 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 12 November 2007 - 10:09 AM

nu suport barbatii care scuipa pe strada...sau cei care arunca mucul de tigara pe strada...
0

#43 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 November 2007 - 02:10 AM

View PostSmaili, on Nov 11 2007, 12:45 PM, said:

Cersetorii, intotdeauna fac misto de ei :lol:. Nu as avea nimic impotriva daca: 1. nu ar insista 2. ar face ceva important cu banii (nu tigari, nu bautura)
Subscriu. Zicea un mare clasic în viaţă, că pentru a fi cerşetor trebuie vocaţie. Mă scârbesc când îi văd pe cei care încearcă din răsputeri să te convingă că o duc rău. Pentru că, ei, în inconştient, nici nu vor s-o ducă mai bine.Caz concret : eram pe stradă, şi m-am oprit lângă nişte tomberoane să pozez o mâţă; întâmplător, un bărbat care se vedea clar că e de pe străzi, lua masa, pe jos, în apropiere. Am tras cu ochiul la ce mânca acolo : pâine cu castraveţi, cu clisă, cu .. în niciun caz bunătăţi. Aşa că, atunci când eu am terminat de pozat şi el masa, nu m-a deranjat că m-a abordat cerşind un leu de-o pâine. Măcar la el văzusem că nu-i departe de adevăr cererea.

View PostInnerFire, on Nov 12 2007, 10:09 AM, said:

nu suport barbatii care scuipa pe strada...sau cei care arunca mucul de tigara pe strada...
Şi unele femei fac asta. Chiar unele ţoape aruncă mucurile cu un dispreţ atât de evident pentru stradă, pentru ce le înconjoară, de-mi vine să le dau doua perechi de palme. Mai ales când fac asta pe strada MEA.
0

#44 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 23 November 2007 - 05:30 PM

Corect... femeie, barbat, e totusi gunoi ce arunca ei...

Dar sincer... Prin oras pe strazi vad mai des urme de flegme si scuipat decat mucuri de tigari... Era o zona unde se stransesera aproape de centru un grup mai mare de baieti... Frateeeee, pana la 3m in jur ziceai ca e balta... M-am grabit cat am putut sa trec mai repede sa nu-mi vina sa vars...
0

#45 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 November 2007 - 10:08 PM

Mda, depinde de situaţie. De ce n-ai pus mâna pe telefon să chemi poliţia comunitară? :)
0

#46 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 24 November 2007 - 01:03 AM

Shhh, nu-mi aminti de politie, au loc furturi importante si ei nu rezolva nimic, ce sa mai discut de banala nesimtire :)

Plus ca totusi, ii admir p-aia :| Ce usor as scapa de raceli daca as putea sa fac si eu asa ceva, dar macar as face-o in propria baie, nu pe strada :D
0

#47 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 24 November 2007 - 01:57 AM

Îmi aminteşti de babalâcii care umblă cu sticluţa după ei, şi din când în când expectorază nişte salivă în ea, apoi o pun frumos la loc în buzunar .. :crazy:

Şi, da, asta pe stradă, în public.
0

#48 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 24 November 2007 - 12:21 PM

Tot mai bine asa :lol:

Si tu cu sticluta mi-ai amintit de tipii care-si sufla nasul pe jooooos, in publiiiiic... O fi greu sa si-i sufle intr-o batista care s-o puna frumos in buzunar :lol:
0

#49 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 24 November 2007 - 10:24 PM

Batistă? Adică să-mi car microbii cu mine?
Mai degrabă şerveţele.
0

#50 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 November 2007 - 02:57 AM

Mai degraba, dar pt unii servetelul inseamna inca o povara implicit il vor arunca pe strada din moment ce cosul e la 10m muuulti de ei...

Ca veni vorba... Aruncatul de gunoaie pe strazi ma enerveaza... Vazusem 2 sticle de bere pe o banca in curtea unui bloc si cosul de gunoi alaturi :| E drept ca nici primaria nu ajuta daca gasesti cosuri de gunoi 'fara nr' in centru, dar in cartiere cam tre sa te chinui sa gasesti unul, preferabil si nemaltratat.
0

#51 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 25 November 2007 - 04:39 AM

Primăria poate a pus coşuri acum 3 luni. Şi la două zile apoi, un idiot a venit şi le-a dat foc / distrus, aşa, pentru că i-a făcut lui plăcere. Şi pentru că habar n-are să trăiască într-o comunitate. Faţă de centru, este normal să fie relativ mai puţine, în concordanţă cu traficul pietonal mai redus :think: Unde's chiar prea puţine, mai trageţi-i şi voi de mânecă :p

Cât despre "povara" de care spui .. n-am reuşit niciodată să îi înţeleg pe cei care aruncă gunoaiele mici pe jos; ambalaje, pungi, şerveţele, pet-uri .. tocmai pentru că sunt mici, este uşor să le găseşti un loc în buzunar timp de 10-15 minute până la primul coş, sau chiar până acasă. Unii văd că n-au trecut, civil vorbind, de vârsta de 3 ani, la care când trebuie să facă ceva imperativ, nu se pot stăpâni. Poate este şi lipsa educaţiei cetăţeneşti, nu ştiu.

Mie mi-a rămas în minte istoria Timişorii, secolul XVIII. Cu străzi pavate cu lemn şi piatră cubică, cu oameni care tratau strada ca o extensie firească a casei lor, cu un aer demn şi poate aristocratic; cu caleşti, cu fortificaţii, cu o populaţie care se simţea aici Acasă. Betonul nostru modern e atât de ... impersonal, uniform şi nepăsător.

Eu unul chiar vreau să simt oraşul ca fiind al meu, nu o localitate numită întâmplător "Timişoara". Sunt convins că şi voi vreţi acelaşi lucru de la al vostru, aşa că nu treceţi cu capul între urechi când vedeţi obiceiuri proaste pe stradă :wolf:
0

#52 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 November 2007 - 03:12 PM

Umm, sugerezi sa apostrofam (sau sa ironizam, aia merge mai bine) oamenii care-i vedem ca fac asa ceva? Prea putini chiar se vor simti si vor arunca gunoaiele la locul lor, restul ori te vor ignora, ori iti vor injura tot neamul, ori te vor trimite pe tine sa strangi dupa ei...

E vorba de educatie, poate la ei acasa fac la fel :p
0

#53 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 25 November 2007 - 06:54 PM

View Postaddict, on Nov 25 2007, 03:12 PM, said:

Umm, sugerezi sa apostrofam (sau sa ironizam, aia merge mai bine) oamenii care-i vedem ca fac asa ceva?
Nu. Roagă frumos, dar ferm. Unii percutează, să ştii.
Apostrofatul / ironizatul te face pe tine să te simţi superior, pe el inferior, şi obţii doar o reacţie violentă. E ca şi cum ai intra cu o moacă de superioritate într-un magazin din Covasna, şi apoi te miri că nu te serveşte nimeni, ba chiar te înjură pe ungureşte :D

View Postaddict, on Nov 25 2007, 03:12 PM, said:

Prea putini chiar se vor simti si vor arunca gunoaiele la locul lor, restul ori te vor ignora, ori iti vor injura tot neamul, ori te vor trimite pe tine sa strangi dupa ei...
La făcut scenarii suntem buni cu toţii :)
Încearcă, de mai multe ori, şi dup-aia vino să ne povesteşti cum a fost :)

View Postaddict, on Nov 25 2007, 03:12 PM, said:

E vorba de educatie, poate la ei acasa fac la fel :p
Nu-i bai. Unde nu a educat familia, educă societatea. Chiar dacă asta implică într-o primă fază să îţi iei şuturi în fund de la "incriminaţi".
0

#54 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 November 2007 - 09:25 PM

Cu apostrofatul, asa suna sugerarea ta, si da, te face sa te simti superior si reactia e violenta. Dar ironizatul adaugat de mine merge, cred, mai bine pt ca se simt apoi rusinati, indiferent de reactie... ma rog cine se simte.

Eu sincer n-am tupeu sa le spun sa-si stranga gunoaiele, n-am nici pe departe un fizic impunator si mai sunt si fata, deci am toate sansele sa obtin reactii mai mult decat nemultumitoare...
0

#55 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 25 November 2007 - 11:01 PM

Ai fi uimită ce fac doi ochi care cred în ceva, dintr-un băiat care se poartă aiurea doar pentru că e trendy să faci aşa :)
0

#56 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 November 2007 - 11:26 PM

:lol: Uite ca la asta nu m-am gandit. Zambitul frumos la un baiat si rugatul la fel de frumos chiar ar putea da rezultat, ce idee buna :D Iar daca e fata, sa sper ca e lesbiana.
0

#57 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 25 February 2008 - 07:17 PM

View Postdaimon, on Nov 25 2007, 11:01 PM, said:

Ai fi uimită ce fac doi ochi care cred în ceva, dintr-un băiat care se poartă aiurea doar pentru că e trendy să faci aşa :)

cred ca merg la fel de bine si vreo 2-3 replici acide :grin:
0

#58 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 24 March 2008 - 05:46 PM

Baietii care spala parbrize la semafoare.
0

#59 User is offline   Joy Icon

  • Hop si eu!
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 160
  • Joined: 11-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Pe aici pe undeva :)

Posted 31 July 2008 - 10:52 AM

Am citit topicul si am remarcat ca pe multi ii streseaza scuipatul pe strada. Nu mai devreme de marti dupa amiaza, asteptand maxi-taxiul la Natiunile Unite m-a traznit foamea. Am scos frumos din geanta o punga de bake rolls si m-am pus pe rontait. Un tip la fro' 25 de ani destul de ingrijit ca aspect, vine spre mine, la o distanta de cativa metrii scuipa pe jos se uita in stanga, se uita la mine, se apropie si-mi spune ''mamica ta nu te-a invatat ca nu-i frumos sa mananci pe strada?'' :blink: Zic frate asta e dus rau si decid sa-l ignor. Da de unde!!! Statea si astepta un raspuns....si ii spun ''auzi da' mamica ta nu te-a invatat ca nu-i frumos sa scuipi pe strada? daramite sa te iei de oameni necunoscuti....sau asta e o replica noua pt agatat?? ''
Omul avea chef clar de conversatii stupide, si-mi spune ''te crezi desteapta a?'' Eram deja neagra de furie... dar reusesc pe un ton calm sa ii spun ca nu ma cred desteapta ci sunt desteapta ceea ce nu sunt sigura ca pot spune si despre el. Probabil ar fi trebuit sa tac. Mare noroc ca mi-a venit masina altfel la ce gura bogata am, mi-e teama ca sfarseam sifonata fizic.

bla bla bla...cred ca treburile astea le patim cu totii nu mai este nimic nou <_<

Adevarul este ca ma enerveaza oamenii care incearca sa iti dea o lectie despre buna purtare cand nici ei nu stiu sa se comporte. Adicatelea frate scuipi pe strada si-ti mai permiti sa-mi spui mie ca de ce mananc? :really_mad:
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users