FamousWhy.ro Forum: De La Copil-la Mama - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De La Copil-la Mama

#1 User is offline   sweet_girl Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 24-June 09
  • Gender:Female
  • Location:curtea de arges
  • Idolul Meu:i don't know

Post icon  Posted 01 July 2009 - 01:17 PM


V-ati gandit vreodata ce mult inseamna pentru noi mama? i-ati apreciat vreodata eforturile? cum comunicati cu ea? Va intelegeti bine? cand a fost ultima data cand i-ati spus ca o iubiti?




Relatia dintre mama si copil este una dintre cele mai rezistente, privita din punct de vedere biologic si social. Se bazeaza pe sentimentul matern, la care se adauga interferente sociale, psihologice, educationale, culturale, traditionale. In sistemul social al familiei moderne, ambii parinti sunt implicati in cresterea si educarea copilului, dar mama ramane factorul determinant, care supravegheaza si indruma implinirea sociala si biologica a fiintei umane.


Cu toţii vă cunoaşteţi bine mamele. În toate mamele voastre au fost puteri mari şi slăbiciuni mari. Mama fiecăruia a avut diverse daruri şi aspecte ce îi lipseau.

Multe dintre voi din aceast forum probabil ca sunteti si mama si ca bineinteles, toată lumea a avut o mama, fie conştienta fie inconştienta, cu toţii ati avut o mama, care este o premisa a venirii pe această planetă.


Dacă mama voastră poate iubi veti fi iubiti, dacă mama voastră nu poate iubi, nu veti sti cum să iubiti. Totul pe planeta asta este pregatit pentru a-i învata pe toti, pe fiecare individ, cum să iubească, iar visul fiecărui individ este un vis de iubire. Mai întâi de toate să te iubeşti pe tine însuţi/însati, iar în al doilea rand sa iubesti pe altcineva este o relatie intima si deseori, dar nu întotdeauna, la fel este si să-i iubeşti pe toti cei din jurul tau.



Putem spune din nou că felul în care mama voastră l-a iubit pe tatăl vostru şi în care tatăl vostru a iubit-o pe mama voastră este modul în care veţi iubi voi într-o relaţie.


Maternitatea şi modul în care o mamă relaţionează cu un copil, ajunge să devină modul în care copilul relaţionează cu lumea.

Poate pentru cei dintre voi a căror mamă a fost absentă sau pur şi simplu nu a fost prezentă în viaţa voastră, permiteţi-vă ca darul maternităţii să curgă în inima voastră.


Oricum ar fi mama..si chiar daca cateodata ne-a mai certat,a fost sper binele nostru...si merita ca in fiecare zi sa-i spunem un sincer "TE IUBESC.."
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 13 August 2009 - 12:14 AM

Mama e cea mai buna prietena a mea.
Nu ma poate invidia, nu poate purta pica pe mine, imi doreste nimic altceva decat tot binele din lume.
Iubirea de mama e unica. Atunci cand intr-adevar exista, pt ca mai cunoastem si cazuri nefericite in lume...iubirea de mama de multe ori ne purifica. Mereu, oricat am gresi, ea ne asteapta sa ne cerem iertare, sau macar sa ne plecam cuminte capul langa sanul ei.

Mama..iubirea sfanta de pe pamant!


0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users