FamousWhy.ro Forum: Profesori Minunati! - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Profesori Minunati! Exista asa ceva?

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 31 October 2007 - 08:27 PM


Stiu ca depinde de parerea fiecaruia si ca fiecare are propriul raspuns la intrebarea: cum trebuie sa fie un profesor bun? De aceea va intreb, ce intelegeti voi printr-un profesor bun? Ati avut vreodata un profesor pe placul vostru?

Eu sunt studenta si ma simt onorata ca am ajuns sa cunosc un profesor cum este profesorul meu de stilista, estetica, lingvisitca, etc. Un om mai cult, mai inteligent si mai vesel ca el, nu am vazut. Ne dicteaza pagini intregi cu informatii extrem de interesante, fara sa arunce o privire peste o foaie. Este un om de calitate si un profesor incredibil! Din pacate, in liceu nu am avut parte de asa ceva....
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 01 November 2007 - 01:37 AM

Depinde. Profesori care predau excelent am cativa si imi plac enorm, ii apreciez enorm. Dar ca personalitate, nu-mi place nici un profesor, doar am avut in generala profesori si profesoare foarte de treaba cu care puteai discuta fara probleme.
0

#3 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 01 November 2007 - 07:38 PM

Profesoara mea de română din generală m-a impresionat enorm :) . Nu se uita mai niciodată din carte , decât atunci când ne dădea temă...ne preda în aşa fel încăt să-nţeleagă şi ultimul din clasă. Cu toţii am iubit-o , cu toţii am plâns după ea când ne-am despărţit în a opta. :) Şi profesoara de franceză din generală era simpatică . Acum în liceu am dat de o profesoară de română foarte asemănătoare cu cea din gimnaziu . Pot să spun că am noroc la această materie.
0

#4 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 02 November 2007 - 07:46 PM


View PostAngel, on Nov 1 2007, 07:38 PM, said:

Pot să spun că am noroc la această materie.

si cred ca asta e un motiv pentru care iti place asa mult limba romana! Comportarea profesorilor influenteaza mult dorintele noastre de a invata. Imi amintesc ca aveam o scorpie de profa la istorie si de atunci urasc istoria <_<
0

#5 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 02 November 2007 - 07:47 PM

View PostThrill, on Nov 2 2007, 07:46 PM, said:

si cred ca asta e un motiv pentru care iti place asa mult limba romana! Comportarea profesorilor influenteaza mult dorintele noastre de a invata. Imi amintesc ca aveam o scorpie de profa la istorie si de atunci urasc istoria <_<

La mine a fost aşa la matematică...n-am cunoscut încă profesorul/profesoara de mate , care să mi se pară ok , cu toate actele-n regulă :crazy:
0

#6 User is offline   BeRightBack Icon

  • Şi când plâng, zâmbesc...
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 76
  • Joined: 18-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Pe-aici
  • Idolul Meu:EL...

Posted 03 November 2007 - 07:04 PM

Ouch, mi-am adus aminte de fosta mea profesoara de matematica... :( .
Nu o apreciez doar pentru felul de a preda, sau pentru cat de buna este in ceea ce face, si cata pasiune pune, ci si pentru felul ei de a fi. E tanara, in jur de 25 de ani are... A fost singurul profesor care a stiut sa impuna respect fiecarui elev din clasa. Dar la fiecare! Ora de matematica, era ora de matematica, nimeni nu facea panarama, nimeni nu statea degeaba, pentru ca stia sa faca ora in asa fel incat pana si ultimului corigent din scoala sa ii faca placere. Desi atmosfera era tot timpul destinsa, nimeni nu-si permitea sa fie nesimtit la ora, sau mai stiu eu ce. Ca sa nu mai zic ca a fost cel mai obiectiv profesor pe care l-am avut vreodata. Niciodata nu umfla notele, niciodata nu iti punea mai putin decat meriti.

Mai mult decat atat, a fost ca o diriginta pentru noi. Sau ... ce zic e.. o prietena. Ieseam in weekend cu ea in oras, la film, la plimbare, oriunde. In excursii, era si mai frumos. Imi amintesc ca intr-o excursie, un baiat nu avea starea financiara prea buna pentru a merge.. Ne-a cooptat pe toti cei care mergeam sa strangem bani pentru baiatul respectiv. El nici acum nu a aflat. Profa i-a sunat parintii si le-a zis ca la 20 de copii care merg cu plata, poate merge unul pe langa, gratuit. Era asa de gasca... Statea cu noi in discoteca pana se inchidea, dansa langa noi pe orice stil de muzica, chiar daca ii era poate..necunoscut :rolleyes: .

Odata am avut niste probleme in familie, si ea m-a observat, m-a apelat pe mess, si mi-a vorbit ca o mama. Plangeam si vorbeam cu ea. Si nu doar cu mine se purta asa. Cu toti. Anul trecut in schimb.. s-a maritat, si s-a mutat din oras.

Si acum imi amintesc cand ne-a anuntat. Cu doua saptamani inainte sa termin anul... A intrat in clasa, si ne-a predat nu stiu ce, parca... Si pe jumatatea orei, ne-a zis un banc, daca nu ma insel.. si ne-am destins putin... Si ne-a zis deodata ca " de la anul o sa faceti matematica cu alt profesor" . Si fete, si baieti, prosti sau destepti am inceput sa plangem. Eu una eram umflata la fata de atata plans. Ea s-a simtit destul de prost,a inceput si ea sa planga, ne-a explicat de ce pleaca, ba imi aduc aminte ca ne-a cerut sa nu o uram pentru asta. Ne-a promis ca ne vom vedea cat de des se va putea...

Si in momentul de fata tinem legatura pe mess, la telefon, si cand ajunge in Iasi, ne intalnim.

Am scris o gramada, si as mai scrie inca pe atat de 100 de ori, si tot nu as termina...
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 November 2007 - 08:02 PM

Impresionant!

Eu în liceu am avut in cei 4 ani vreo 4-5 profesori de matematică. S-au tot schimbat din diverse motive (unul nu a luat examenul de titularizare cu notă de trecere... şi nouă ne dădea numai 2 şi 3). La unul dintre ei, pe care il aveam diriginte... imi aduc acum aminte si chiar imi pare rău (poate sunt şi influenţat de nostalgia rândurilor de mai sus)... că la o anumită oră de dirigenţie ne-a pus să ne scriem părerea despre el ca profesor şi modalitatea lui de a preda, fără să ne semnăm.

Eu şi încă vreo 10 colegi eram oile negre pentru el... la lucrări sau teze ne muta cu banca in colţurile clasei cu spatele la restul sa nu putem copia (aveam bănci in formă de trapez ... fiecare cu banca lui) am scris cel putin 6 pagini in care am spus exact ce am simţit (că e un învăţăcel, că suntem generaţia de sacrificiu pentru el etc...)

Până în ultima săptămână de şcoală, notele mele la matematică erau: 1.25 , 2 , 4, 3 . Erau note din lucrări sau alte examinări. De copiat nu am copiat când am luat 1.25 :) ... aşa ne dădea el... să ne arate ca are putere.

Nu îl suporta nimeni si nu au fost 2-3 care să îl laude... decât cei care faceau meditaţie cu el. Era tânăr, incă nerealizat si vroia să se afirme... şi la baluri făcea avansuri fetelor de la clasa X-a în sus.

În urmatoarea zi, a venit la oră cu teancul de foi, le-a aruncat pe catedră şi a izbucnit în plâns.

Acum imi pare rău de el însă atunci chiar m-am bucurat pentru că nici el nu ştia prin ce trecem noi acasa cand eram repetenţi până în ultima săptămână de şcoala.

Revenind la topicul de discuţie, am avut şi eu profesori pe placul meu. Pe cel de Limba Română, care de câte ori mă vedea pe coridor îmi zicea : "Ştiu ... vrei să te invoieşti! Esti liber! Ne vedem mâine" ... şi eu plecam rapid la un meci de baschet sau biliard.

Mi-a mai rămas în memorie proful de Istorie care ne preda lecţiile intr-o manieră asemanatoare cu basmele si poveştile... şi asa mi-a captat atenţia şi am reuşit să mai reţin si eu câte ceva...
0

#8 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 04 November 2007 - 11:49 AM

View PostBeRightBack, on Nov 3 2007, 07:04 PM, said:

Odata am avut niste probleme in familie, si ea m-a observat, m-a apelat pe mess, si mi-a vorbit ca o mama. Plangeam si vorbeam cu ea. Si nu doar cu mine se purta asa.
:wub:

View PostAdi Barb, on Nov 3 2007, 08:02 PM, said:

În urmatoarea zi, a venit la oră cu teancul de foi, le-a aruncat pe catedră şi a izbucnit în plâns.
:rofl: si-a meritat lectia! si noi am facut o profesoara sa planga pt ca era muuult prea exigenta...si dupa aia s-a calmat si cred ca am salvat si alte generatii de elevi. :D Si voi cum ati reusit sa absolviti din moment ce primeati numai note de 1, 2 si 3? :D

View PostAdi Barb, on Nov 3 2007, 08:02 PM, said:

Revenind la topicul de discuţie, am avut şi eu profesori pe placul meu. Pe cel de Limba Română, care de câte ori mă vedea pe coridor îmi zicea : "Ştiu ... vrei să te invoieşti! Esti liber! Ne vedem mâine" ... şi eu plecam rapid la un meci de baschet sau biliard.
asta intelegi tu printr-un profesor bun? eeeei baietii astia! :D
0

#9 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 18 November 2007 - 05:10 PM

Well, am avut si eu cativa profesori care mi-au placut cu adevarat, in liceu.

Pe primul loc se afla profa de romana. A fost singura care a stiut sa ne faca sa iubim literatura. Pana si cei care nu pusesera in viata lor mana pe o carte, au inceput sa citeasca fel de fel de carti, cu cea mai mare placere.

Ne dadea foarte mult sa citim si intotdeauna ne verifica in asa fel incat nu aveai cum sa o pacalesti. Era imposibil. E adevarat, asta ne-a ajutat foarte mult la bac, pentru ca nu am mai stat sa tocim comentarii.

Era foarte prietenoasa cu noi, ieseam de multe ori cu ea in oras, ca sa nu mai spun ca aproape saptamanal mergeam cu ea la teatru. Era o adevarata placere.

Toate lectiile deschise le-a avut numai la clasa noastra, comunica foarte usor cu noi si nu de putine ori ne-a spus ca suntem ca si copiii ei pentru ea.
Cand am terminat liceul ne-am despartit cu greu de ea, dar si in ziua de azi mai vorbim.

Apoi, ar mai fi profa de fizica, o tipa bogata, care avea tot ce isi dorea iar la ore numai fizica nu faceam. :D Ne povestea despre calatoriile ei, ne arata tot timpul poze... ne povestea fel de fel de lucruri.
Dar fizica in liceu am facut mai deloc...

Proful de istorie avea un stil ciudat de a preda, facea mereu comparatii cu taranii... si ii dadea mereu drept exemplu pe Ion si Maria. :p Aiurea stiu...

Apropos de ce a spus Adi, noi nu l-am suportat deloc pe dirigu' si ne-a pus si pe noi o data sa ne dam cu parerea despre persoana lui si bineinteles ca a iesit o catastrofa...

De atunci a inceput si el sa nu ne mai inghita...
0

#10 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 November 2007 - 12:30 PM

Nu prea am avut profesori minunati, nici in generala si nici in liceu. Fiind profil de chimie bio, profa de romana nu si-a batut capul cu noi. La mate profii au fost mereu incapabili sa se explice [ de aici mi se trage probabil ''dragostea'' pentru matematica] iar la obiectul la care am fost mereu cea mai buna din clasa [Engleza] am avut din nou, profesori patetici.

Singurii care au avut un impact asupra mea au fost profesoara de Bio, care ne-a fost si diriga si Profa de Nursing din Postliceeala. Ambele au stiut sa predea si sa se faca intelese. Profa de Nursing era infricosatoare si rea cu noi, de multe ori. Mai invatam si de frica, insa nu degeaba i s-a dus vestea prin scoala ca era cea mai buna profa de Nursing.Iar clasa ei a fost mereu pe primul loc la examene :rolleyes:
0

#11 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 November 2007 - 05:59 AM

View PostThrill, on Oct 31 2007, 08:27 PM, said:

Un om mai cult, mai inteligent si mai vesel ca el, nu am vazut. Ne dicteaza pagini intregi cu informatii extrem de interesante, fara sa arunce o privire peste o foaie. Este un om de calitate si un profesor incredibil!
Păcat că habar n-are de pedagogie :lol:
Nu, serios, nu dictezi elevului pagini întregi, nu la facultate, for God's sake! Îi expui lecţia, îi dai sursele, şi restul studiului îl face pe cont propriu. Că nu eşti tu Demiurgul cel Bun ca să fi descoperit tot ce le predai puradeilor, aşa că mersul la sursă este cea mai bună soluţie. Dictatul a pagini întregi formează 2-3 oameni bine pregătiţi, care chiar absorb informaţia prin toţi porii, şi de restul .. ajung roboţei, la fel de inteligenţi ca o maşină de cusut, după mai mult de 12 ani de şcoală în care au scris după dictare.

Şi n-am scris toată polologhia asta degeaba. Diriga mea din liceu a fost profă de engleză; nu zic, avea ticurile ei şi obsesiile ciudate, dar şi un mod de predare cu mult deasupra altora. Ăsta este şi motivul de la care am ajuns de la media 4 (clasa a IXa, sem 1) la media 10 (clasa a 12a). Anul şi câte două puncte la medii :lol:. Dădea notele pe merit, câteodată supraevaluând lucrări pentru că avusesem eseuri faine înainte, sau dimpotrivă depunctând lucrări pentru teme groaznice. Long story short, mereu ne privea la nivelul la care eram pe bune, fără să se ascundă după deget.

Altă chestie : chiulul. Când veneai cu motivarea -evidentă falsă-, primeai în schimb o replică sarcastică; poate de asta orele de dirigenţie erau şi cele mai faine, mai puţin pentru cei încriminaţi :lol:. Cred că i-a rămas un gust amar în urma faptului că avea elevi copii cu influenţă şi că nu se "cădea" să le scadă nota la purtare. Şi, recunosc, de asta am profitat şi eu la sfârşit de clasa a 12a, când în semestrul II am făcut vreo 60 de absenţe, care au dispărut dintr-o întorsătură de condei, împreună cu ale colegilor .... dar nici nu mi-am permis s-o privesc în ochi câteva zile bune dup-aia.

Sper să găsesc şi la facultate oameni de genul ăsta. Dixit.
0

#12 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 November 2007 - 12:58 PM

View Postdaimon, on Nov 23 2007, 05:59 AM, said:

Păcat că habar n-are de pedagogie :lol:
Nu, serios, nu dictezi elevului pagini întregi, nu la facultate, for God's sake! Îi expui lecţia, îi dai sursele, şi restul studiului îl face pe cont propriu. Că nu eşti tu Demiurgul cel Bun ca să fi descoperit tot ce le predai puradeilor, aşa că mersul la sursă este cea mai bună soluţie. Dictatul a pagini întregi formează 2-3 oameni bine pregătiţi, care chiar absorb informaţia prin toţi porii, şi de restul .. ajung roboţei, la fel de inteligenţi ca o maşină de cusut, după mai mult de 12 ani de şcoală în care au scris după dictare.

Vezi ca gresesti ;) Nu uita ca la facultate cei care iti predau sunt cei care au un doctorat si propriile lucrari si conculzii trase dupa citirea a sute de carti pe o anumita specializare.
Eu chiar sunt de acord cu dictatul. In cazul meu! (ca sunt la litere). Normal ca la informatica-matematica, trebuie sa ii explici la om. Insa, la litere trebuie sa te ajute sa iti formezi o viziune asupra conceptelor, termenilor, lucrarilor. Nu ajunge sa ii zici la copchil: citeste cartile astea, astea si astea (ma refer la romane, poezii, etc.) si o sa devii cel mai bun filolog. Trebuie sa ii arati viziunea ta asupra lucrarilor iar apoi el sa traga concluziile, dupa propriul lui plac.
Iar daca vorbim despre cartile de critica literara, alea sunt tot scrise din viziunea unui om cu acelasi grad de studiu ca si profesorul care iti dicteaza in timpul cursului la facultate.

In concluzie, cred ca pedagogia in facultate tine de multe aspecte pe care tu nu le stii ;) E diferit. Nu se compara cu liceul, generala, etc. La facultate trebuie dictat.
Si inca ceva...el nu ne obliga sa scriem ce vorbeste. E la latitudinea noastra.
0

#13 User is offline   daimon Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 289
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timişoara
  • Idolul Meu:nobody, for now.

Posted 23 November 2007 - 10:04 PM

Eu fac diferenţa între "a dicta (cuvânt cu cuvânt)" şi "a ţine o preelegere". Dacă a doua chestiune mi se pare corectă şi normală cât timp îţi menţionezi sursele, prima este inumană. Dacă profu' tău nu-i din categoria amintită, scuzele mele :)
0

#14 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 November 2007 - 07:23 PM

Tin minte ca am avut in clasa a 7-a o profa de franceza extraordinar de buna. Ne preda foarte bine si era imposibil sa nu pricepi (doar daca erai chiar prost si nu te straduiai deloc). In a 8-a a devenit diriga noastra, ca celalalt fusese dat afara de beat ce venea la fiecare ora, dar totusi a trebuit sa plece. Am cazut intr-o depresie nasoala si n-am mai putut invata franceza deloc. Ne impusese un anumit mod de a invata si cred ca asta a fost problema si nici acum nu mai stiu atata franceza cum stiam atunci, caci invatam de dragul profei.

In liceul meu rar se gasesc profi buni. Si aia buni sunt bagati numai la clasele A si B. Buni in sensul ca predau extraordinar de bine materia, chiar isi stiu meseria si nu isi bat joc de elevi, dandu-le note mari numai ca sa fie pe placul lor. Nu nene.. nota care o meriti aia o primesti! Acum am schimbat clasa, sunt C si e aiurea caci suntem trati de parca A-ul si B-ul sunt clasele elevilor buni si numai acolo trebuie si ei sa fie pe masura. Mdeah ><"
0

#15 User is offline   BeRightBack Icon

  • Şi când plâng, zâmbesc...
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 76
  • Joined: 18-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Pe-aici
  • Idolul Meu:EL...

Posted 25 December 2007 - 11:36 PM

Iui, acum 5 minute am primit un mail care mi-a adus totuşi câteva lacrimi :doh: . Da, chiar sunt o plângăcioasă... :lol:

look :Felicitarea ta
Clasei a 8-a A,
ai primit o felicitare de la L****** M********* (numele ei)!



Sarbatori fericite asemeni!Va doresc toata bucuria din lume,iubire si suflete curate,sa ramaneti asa cum eu va stiu!...Va iubesc mult,ma gandesc mult la voi si imi este dor....cu adevarat dor...Si cum sentimentele frumoase si curate cum sunt cele ce ne leaga pe toti,Noi toti,sunt facute sa ramana in eternitate cu aceeasi puritate si intensitate,sa stiti ca suntem cu totii niste fericiti,niste norocosi,niste oameni mici cu o stea ocrotitoare pentru ca am avut clipele magice,minunate, in care am stiut sa ne cunoastem,sa ne invatam reciproc tot ceea ce suntem acum!
Prieteni mereu,va promit ca vom continua si ne vom intalni in clipe tot asa de frumoase cum v-am invatat!
La multi ani!
Va multumesc din suflet,si sa stiti ca ma simt norocoasa....cu VOI!

Linkul: http://felicitari.ro...=...&sendmail=1

:wub: :wub:
0

#16 User is offline   praetor Icon

  • Boboc
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 51
  • Joined: 18-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Proiectat si implementat sisteme de comunicatii. ^_^

Posted 26 December 2007 - 11:16 PM

Fara sa intru in prea mari detalii, fiecare profesor e minunat doar cu cei cativa pe care-i place. Restul, "gramada", sunt fie chinuiti fie ignorati.
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 27 December 2007 - 12:53 AM

Eh, depinde cum consideri tu ca e minunat un profesor, daca e minunat ca esti in relatii cu el sau e minunat doar pt ca preda si se comporta ca un adevarat om. Evident, cei din ultima categorie merita mai multa apreciere.
0

#18 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 20 March 2008 - 11:22 AM

Profesoara care mi-a marcat viata este doamna de biologie din generala. Ne trata ca pe niste persoane mature si, pe langa stilul de predare agreat de noi toti, ne dadea si sfaturi importante pentru viata. Super profesoara. Abia asteptam orele ei.
0

#19 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 07 May 2008 - 08:48 PM

View PostThrill, on Oct 31 2007, 09:27 PM, said:

Stiu ca depinde de parerea fiecaruia si ca fiecare are propriul raspuns la intrebarea: cum trebuie sa fie un profesor bun? De aceea va intreb, ce intelegeti voi printr-un profesor bun? Ati avut vreodata un profesor pe placul vostru?

Un profesor bun trebuie sa predea bine, sa stie sa intretina o relatie de prietenie cu elevul (si sa iti motiveze absentele :lol: )
Singurul profesor pe care il detest e ratalaul ala de mos Martin.. profesor de istorie.. are boala pe mine. Las' ca-i sparg eu Loganul :lol:
In rest toti sunt Lovely.. poopici doolshi pentru iei :rofl:
0

#20 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 May 2008 - 10:59 PM

Noroc de voi, eu in liceu nu stiu pe cine sa aplaud, dar am vreo 2 profesoare foarte de treaba si sufletiste, trebuie sa le multumesc la finele liceului :)
0

#21 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 02 June 2008 - 05:27 PM

So... din clasa aV-a am avut o diriginta, care ne ere si profesoara de romana, am simpatizat-o foarte multa chair daca ma contrazicema destul de des la orele de Limba Romana, si eram in dubii in ceea ce privesc cunostintele ei, unfortunately... mi-ma dat seama dupa clasa a VIII-a cat de mult am tinut la ea si cat de mult m-a ajutat la examen ceea ce m-a invatat ea, insa ea acum a ajuns profesor universitar la o facultate din Bucuresti.....

In clasa a IX-a am avut o diriginta, care ne era si profesoara de geografie, o relatie bazata pe incredere si respect cu ea, tot la fel ma contraziceam si ma tachina, dar am tinut foarte mult la ea, din pacate s-a pensionat si acum dansa nu mai preda in scoala....

Finaly... am o dirigina, care imi este si profesoara de franceza, ma inteleg bine cu ea doar in momentul in care imi motiveaza absentele si ma invoieste de la ore... :D
0

#22 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 30 June 2008 - 01:11 PM

exista....profesoara mea de biologie din clasa a Va care acum a plecat..cand am auzit ca pleaca..majoritatea am inceput sa plangem :|...dirigintele meu [de sport] deci cel mai tare glumet.dar si rau totodata cu cei care nu se poarta cum trebuie...profesoara de civica care anu asta scolar a plecat :( .....profesoara de chimie..e batrana dar este foarte de treaba invat de placere la ea....profesoara de engleza...desi nu prea preda mare lucru...e destul de buna...profu` de geografie..mereu pus pe glume....te trece la tabla 2 intrebari si daca stie ca esti elev bun: la loc 10
0

#23 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 05 September 2008 - 09:56 PM

profesorul bun este profesorul care stie cum sa te faca sa intelegi materia lui, fara sa bage frica in tine. un profesor bun este acela caruia ii pasa cate lucruri noi inveti la ora lui. un profesor bun stie sa se faca inteles si stie cum sa "te ia".
0

#24 User is offline   silent_scream Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 20
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Viena
  • Interests:Pai muzica... plimbari... poze.... filme Bollywood...
  • Idolul Meu:Shah Rukh Khan

Posted 24 February 2009 - 09:39 PM

Proful meu de fizica e un tip super de treaba, si foarte amuzant. Azi a fost ceva aici pe la noi cu niste costumari. Si s-a costumat in felul asta:


biggrin.gif biggrin.gif
0

#25 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 25 February 2009 - 08:22 PM

Aveti un profesor foarte de treaba de fizica, pacat, insa, ca al nostru este foarte sever. :(
0

#26 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 18 March 2009 - 09:49 PM

Sa mai adaug biggrin.gif
Profesoara de muzica....ea cica ma asculta la lectie cand eu ii citeam din caiet...si pentru alta nota din sem I ne-a pus sa cantam ceva si eu am inceput sa cant Vecchia Signora chiar daca nu prea ma intelegea nimeni lnr (39).gif
Profesoara de civica de anul asta, este extraordinara, poti vorbi orice cu ea vorbeste foarte frumos cu noi, nu (prea) tipa
Profesoara de fizica, nu stiu daca am mai zis de ea, mi-a fost diriginta in a5a...am mers si pe deal cu ea, foarte de treaba. Numai ca ne taxeaza rau la note, ne-a dat acum un test, ne-a stricat mediile. Oricum la sfarsitul anului ne mai pune cateun 10 acolo asa ca nu inteleg de ce se tot chinuie cu testele astea ale ei dry.gif
Profesorul de istorie este foarte bun, preda foarte bine...numai ca, are ciuda pe cei care dau la geografie dry.gif O colega a turuit lectia la istorie si i-a pus 9. Nu pot sa inteleg acest lucru dry.gif
Profesoara de engleza cu care fac pregatire...e suuuper, vorbesc la persoana a IIa cu ea biggrin.gif teacher, hello, bye biggrin.gif
si cred ca atat biggrin.gif
0

#27 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 March 2009 - 10:27 PM

Ai maaaare noroc cu ei.

Si eu acum, la facultate, am gasit ceva profesori foarte tari, mult mai buni decat cei din liceu. Colegii ma cred nebuna ca-mi place o profa foarte dura, dar mie-mi place ca e corecta si la examen ne-a dat totusi note mari.
0

#28 User is offline   Anca_stelista4ever Icon

  • JuventusGirl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 463
  • Joined: 29-June 08
  • Gender:Female
  • Location:Moinesti, jd. Bacau
  • Interests:fotbal, muzica, limbi straine, net etc.
  • Idolul Meu:Nu stiu exact

Posted 19 March 2009 - 02:21 PM

Pe profesoara de chimie o voi exclude de la profesori minunati, nu merita la cum preda lectiile...chimia este o materie frumoasa dar nu stie ea sa predea cum trebuie
0

#29 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 19 March 2009 - 07:17 PM

Proful meu de atelier e minunat. E cel mai tare biggrin.gif Pacat ca intarzie intotdeauna, dar deh.. E om ocupat.
0

#30 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 02 May 2009 - 03:58 PM

CITAT(flaky @ Feb 25 2009, 08:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aveti un profesor foarte de treaba de fizica, pacat, insa, ca al nostru este foarte sever. :(


Eu zic sa nu-ti para rau ca e sever, dimpotriva!

0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users