FamousWhy.ro Forum: Odiseea Filmului Science Fiction - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Odiseea Filmului Science Fiction Cele mai bune filme de science/fiction

#1 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 27 October 2007 - 08:40 PM


Iata un topic destinat unei incursiuni in istoria filmului de fictiune, de la origini si pana azi! (poate si de..maine!) Pareri, preferinte, informatii, recomandari, etc. asupra filmelor de gen mai vechi, cat si asupra celor se care constituie ca aparitii recente. In top, ca primul film SF, ecranizare dupa o opera literara, se situeaza filmul regizorului Tarkovski, "Calauza". E exceptional , cu atat mai mult cu cat creeaza atmosfera specifica genului fara a folosi efecte speciale! Iata cateva filme celebre din categoria SF:

Calauza
1984
Blade Runner
Brazil
Contact
E.T. Extraterestrul
Fahrenheit 451
Insula
Inteligenta artificiala
Matrix
Razboiul Stelelor
Razboiul Stelelor
Solaris
Terminator
Odiseea spatiala 2001
X-Men: Ultima înfruntare
...................................
Lista ramane deschisa!
Pe care le-ati vazut, care v-au placut, ce alte filme SF ati vazut, care e rolul acestora, prin ce sunt deosebite, care e ponderea efectelor speciale, ce inseamana, de fapt, FICTIUNEA?? Sau fictiunea in cinematografie, ca sa fim on topic! :thumbsup:

Date despre genul science fiction si aici:
http://ro.wikipedia....Science_fiction
0

#2 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 05 November 2007 - 02:08 AM

Din moment ce ai spus la sfarsit ce inseamna fictiunea in cinematografie,mi se pare ca ai vrut sa spui ca filmul inseamna doar inventie,fictiune,imaginatie. Filmul,la fel ca si literatura,poate fi si o copiere si o redare a vietii cotidiene;sau sunt luate elemente ale vietii de toate zilele si adaugate altele,din imaginatia scenaristului,aici cam intervine fictiunea . Filmele sf sunt interesante pentru mine (imi plac la nebunie) pt ca sunt cu un nivel mai sus decat o carte de gen,si pentru ca vezi imaginatia umana la lucru;consider ca doar filmele sf abunda din plin in imaginatie umana. Ca si teme recurente ar fi: frica omului de a fi depasit( de roboti) ,sfarsitul lumii-lupta cu o rasa extraterestra,invazia pamantului de catre o rasa extraterestra,prabusirea unui asteroid pe pamant,revolta robotilor asupra oamenilo-vezi filmul I,Robot cu Will Smith in rolul principal;colonizarea altor planete si gasirea unui teren ostil,dupa care urmeaza lupta dintre bine si rau ,in care supravietuiesc oamenii;imprietenirea unui extraterestru cu un pamantean( a iesit si o comedie,cu Christopher Lloyd in rolul principal http://imdb.com/title/tt0120764/ ) ;calatoria in timp,cele mai bune exemple sunt filmele Time Machine(toate ecranizarile,inclusiv cea mai recenta) si trilogia lui Robert Zemeckis,Back to the Future,si multe alte teme.
Din ce am vazut pana acuma,si nu ma prea insel,film sf pur sf nu prea exista;majoritatea fiind un melanj (ne)reusit de psihologic,film de comedie,de aventuri,fantasy ,de familie,pt copii,animatie(vezi filmul Imortell) si thriller.
Filme foarte bune si vazute: 12 Monkeys(in romana e Armata celor 12 maimute) un film foarte bun in care joaca doi mari actori ai Hollywoodului,Brad Pitt si Bruce Willis. Rolul lui Pitt,a unui nebun ce vrea sa distruga lumea cu ajutorul unui virus,este unul jucat excelent. In film sunt combinate cu excelenta calatoria in timp,romantismul,cunoasterea unui univers nou si elemente de psihologie.
Dark City: extraterestrii deghizati in oameni,si un om cu puteri supranaturale. Care e misterul ? Acestia (extraterestrii) inlocuiesc amintirile oamenilor cu altele si schimba decorul la miezul noptii. Murdock( caci asa il cheama pe omul nostru) ii va invinge pe oamenii in negru si va readuce apa si soarele pe pamant. Cam suprarealist si abstract,dar sta foarte bine la capitolul distributie si suspans. Matrix,toata seria. Sunt combinate foarte bine elemente de filosofie,religie si spiritualitate. Animatrix: de vazut pt ca iti prezinta cum au ajuns robotii la putere si iti contureaza universul Matrix. Time Machine: ecranizarea din 2000 si. Star Wars,toata seria. The Cube
Evadare din Absolom
Mad Max-urile: e un altfel de sf,ca sa spun asa;si au povesti foarte faine.
Insula: e exceptional Ewan in acest film
Imortell
Planet of the Apes: nu mi-a placut foarte mult,datorita povestii,dar merge.
A.I.
Minority Report
Philip K.Dick,un mare romancier de sf,a avut numeroase ecranizari,printre care Next si filmul lui Steven Spielberg,Minority Report.
Impact Nimicitor
Armaghedonn
Independence Day
Invazia extraterestrilor(din distributie fac parte Pierce Brosnan,Michael J, Fox si Gene Hackman)
Stargate Sg 1(filmu)
Contact
seria Dune
Fahrenheitul lui Truffaut,dar nu pana la capat,insa il am pe dvd
+ toate Terminator
Cam atata deocamdata. Cand imi mai amintesc si alte sf-uri vazute,mai vin pe aici.Am uitat de un film foarte bun pe care l-am vazut,si el o ecranizare Clockwork Orange a lui Kubrick,ecranizare dupa Portocala mecanica a lui Burgess.Sper sa nu fi gresit numele scriitorului. vezi ca ai scris de doua ori razboiul stelelor. ai vazut toata seria de doua ori?
0

#3 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 05 November 2007 - 09:36 AM

View Postdark_angel, on Nov 5 2007, 02:08 AM, said:

Din moment ce ai spus la sfarsit ce inseamna fictiunea in cinematografie,mi se apre ca ai vrut sa spui ca filmul inseamna doar inventie,fictiune,imaginatie. Filmul,la fel ca si literatura,poate fi si o copiere si o redare a vietii cotideiene...


Da, filmul poate fi o redare a vietii cotidiene, dar atunci nu se incadreaza la filme de fictiune, ok? :coolspeak:
Am vrut sa spun exact ceea ce am spus, daca voiam sa spun altceva, evident ca spuneam altceva!
In rest, exemplele date de tine sunt excelente si filmele numai bune de vizionat! Mi-ar placea sa stiu ce parere ai despre "Calauza", acest prim film SF ar merita comentat ceva mai pe larg. :thankyou:
0

#4 User is offline   dark_angel Icon

  • HITCH
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 50
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Male
  • Location:GherLA
  • Interests:filmele in principal,Japonia,U.K.,sf-ul,animatiile,lectura,calatoriile,si v-am spus de filme? ma uit la multe filme,si sunt ffffffffff pasionat de ele;stiu si multe chestii ,nu doar ma uit la filme.<br />Colectionatul,facutul pozelor,si frecatul mentei
  • Idolul Meu:am cam multi. tre doar unu?

Posted 05 November 2007 - 03:32 PM

Mi-ar face mare placere sa comentam acest film,dar din pacate ,nu l-am vazut inca si e posibil sa il am,dar e tot pe dvd. Am pe un dvd mai multe filme de-ale lui Tarkowski,dar nici eu nu stiu ce am.

Spre rusinea mea,nu am vazut din lista de la tine Calauza,1984,Blade Runner,Brazil,Solaris si X-Men,si cateva ar fi filme de referinta pt genul sf. Ai vazut Solyarisul lui Tarkovski?
Nu stiu daca ai vazut Portocala mecanica a lui Kubrick,pt ca e un film ce ar merita comentat si el.
0

#5 User is offline   Ydeea Icon

  • eu si ai mei :P
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 202
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Printre persoane faimoase!
  • Interests:Viata reala, alaturi de cei dragi. Tot ceea ce omul creeaza cu dragoste si pricepere.
  • Idolul Meu:O persoana tare draga mie!

Posted 08 November 2007 - 12:59 PM

View Postdark_angel, on Nov 5 2007, 03:32 PM, said:

Ai vazut Solyarisul lui Tarkovski?
Nu stiu daca ai vazut Portocala mecanica a lui Kubrick,pt ca e un film ce ar merita comentat si el.


Vazut si re-vazut! Tot ce a facut Tarkovski, nu doar SF-urile, e exceptional!
Portocala mecanica (Kubrick) e printre cele de referinta si ma bucur ca ai amintit filmul.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users