FamousWhy.ro Forum: Dumnezeu - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Dumnezeu

#61 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 18 November 2007 - 12:32 PM

View PostThrill, on Nov 18 2007, 11:51 AM, said:

de unde stii? incearca sa si argumentezi ;)


Cel mai bun raspuns la intrebarea din topic il gasim in biblie, ceva logic... nu stiu de ce trebuia deschis un topic pe tema asta
0

#62 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 02:01 PM

Trebuia deschis pt ca nu toti credem mot-a-mot ce scrie-n Biblie. Noi nici nu avem siguranta ca exista un D-zeu, daramite sa stim daca si de cine a fost creat.

Suntem ortodocsi ca sa credem orbeste in spusele fara baza ale unor oameni ce au trait acum 2000 ani...
0

#63 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 09:31 PM

View PostThrill, on Nov 18 2007, 09:51 AM, said:

de unde stii? incearca sa si argumentezi ;)

Eu zic da. Oamenii l-au creat. Sau..mai bine zis...el ne-a creat dar noi l-am format dupa imaginatia, dorintele si nevoile noastre.


Dumnezeu a fost ''inventat'' de prea devreme ca sa fie o inventie :D

Chiar daca nu punem Biblia la socoteala, oamenii au recunoscut prezenta unei forte superioare foarte timpuriu. Toate neamurile , toti oamenii cred intr-o forta superioara fie ca e vorba de africani, de asiatici sau de europeni.

Daca dumnezeu ar fi o inventie, de ce toti oamenii simt nevoia interioara sa creada in unul? <_<
0

#64 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 10:11 PM

Off: Ok, deci daca nu cred in D-zeu ca voi toti, n-am voie sa postez in aria asta? Nu stiu cine mi-a editat postul de mai sus, dar e absurd. Si de unde pisici ai dedus ca ar fi Paranormal? Ah si apropo de asta:
Paranormal is an umbrella term used to describe a wide variety of reported anomalous phenomena. According to the Journal of Parapsychology, the term paranormal describes "any phenomenon that in one or more respects exceeds the limits of what is deemed physically possible according to current scientific assumptions."

Demonstreaza-mi mie stiintific minunile facute de D-zeu si te cred ca nu exista nimic paranormal in D-zeu.

Dar revenind: Oamenii simt nevoia sa creada in ceva mai presus de ei din teama de a fi singuri, e mai simplu sa crezi, sa speri ca e cineva acolo sus decat sa realizezi ca defapt esti singur si disperat si nu e nimeni sa te ajute.

Da, e posibil ca Dumnezeu sa fi fost 'inventat'. Grecii aveau zei, egiptenii aveau zei, unii se inchinau la statuete de aur, altii la munti si vai si etc. Omul mereu a vrut sa existe ceva mai presus de el. Si asa cum au aparut zeii diferitelor tari, asa a aparut si Dumnezeu. Sau poate omul a simtit asta, dar si explicatia psihologica e mai mult decat logica.

Nu stim daca exista sau nu, stim sigur doar ca noi credem si speram sa existe.

Ah, Jewels, nu toti oamenii simt nevoia interioara sa creada, ateii n-au probleme. Plus ca incearca sa cresti un om in pustietate fara contacte cu oamenii si implicit cu informatia religioasa si el nu va simti nevoia sa creada in ceva mai presus de el. Credinta este si invatata.
0

#65 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 November 2007 - 11:04 PM

Eu am mutat topicul aici, pentru ca exista o arie de discutie fara termeni crestini. Punct.


Acum, de vreme ce eu cred in Dumnezeu, mi-ar fi cam greu sa fiu impartiala, asa ca prefer sa ma abtin, ca sa nu imi sara toti in cap :grin:


Dar, imi mentin punctul de vedere. Nevoia de Dumnezeu este implantata in toti oamenii, insa depinde de modul cum fiecare isi controleaza sentimentele si simtirile. Daca Dumnezeu ar fi fost doar o inventie, in atatea milioane de ani de cand exista omul pe pamant [cum sustine stiinta] ideea de Dumnezeu trebuia sa fi disparut de mult din mintile oamenilor. Pentru ca asta incercati voi sa spuneti... ca Dumnezeu este o inventie la nivelul mintii umane, da? :)
0

#66 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 11:46 PM

Vreau sa spun ca exista si posibilitatea asta. Eu una cred in Dumnezeu dar nu tocmai ca ortodocsii, am idei modelate si de logica, nu credinta oarba, si oricum nu aici o sa-mi scriu ideile :)

Zeii greci au existat si ei in mintile oamenilor o perioada buna de timp si tot s-a terminat cu ei. Dumnezeul crestin persista pentru ca s-a extins mult mai mult aria credinciosilor si continua sa se extinda multumita mijloacelor noi de comunicare si pentru ca credinta se transmite generatiilor, doar cu totii suntem botezati ortodocsi deci suntem obligati de la nastere sa fim ortodocsi. Si din cauza neinformarii, daca ne-am informa cu totii despre dedesubturile religiei noastre dar si despre alte religii, altul ar fi rezultatul.
0

#67 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 November 2007 - 12:10 PM

Ai si tu dreptatea ta. Omul ar trebui sa decida singur ce vrea sa faca cu viata lui si cu orientarile lui spirituale. Nu ma indoiesc de faptul ca orice om are dreptul sa aleaga sa faca ce vrea si sa creada in ce vrea el.

Dar apare o contradicite. Mai sus spui ca e posibil ca Dumnezeu sa fie o inventie. Si dup-aia vii si zici ca tu crezi in Dumnezeu, dar nu ca ortodocsii. Pai...ori crezi, ori nu crezi. Daca esti oarecum convinsa ca este o inventie... de ce totusi simti novoia sa iti formezi o imagine a unui dumnezeu, dupa ideile si principiile tale proprii? :D

Din punctul meu de vedere... adica al unui crestin, notiunea de a crede in dumnezeu vine mana in mana cu experienta personala. Daca eu l-am experimentat pe Dumnezeu intr-un mod personal, nu ma poate convinge nimic si nimeni ca ar fi o inventie. Este adevarat ca nu putem sa il demonstram pe Dumnezeu. De asta vorbim de supranatural si de credinta. Credinta este pentru lucrurile nevazute, pentru ce nu putem palpa, nici simti cu mainile noastre. Dar in final, fiecare crede dupa cum ii place. :p
0

#68 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 19 November 2007 - 05:48 PM

View PostJewels, on Nov 19 2007, 12:10 PM, said:

Dar apare o contradicite. Mai sus spui ca e posibil ca Dumnezeu sa fie o inventie. Si dup-aia vii si zici ca tu crezi in Dumnezeu, dar nu ca ortodocsii. Pai...ori crezi, ori nu crezi. Daca esti oarecum convinsa ca este o inventie... de ce totusi simti novoia sa iti formezi o imagine a unui dumnezeu, dupa ideile si principiile tale proprii? :D


Am zis ca e posibil ca D-zeu sa fie o inventie, nu ca si cred asta :p Si daca nu cred ca ortodocsii inseamna ca nu cred deloc? :lol: Dar islamistii nu cred deloc? Dar catolicii?

Toate cartile sfinte spun ca Dumnezeu (sau Allah sau cine stie ce alt nume care desemneaza aceeasi 'fiinta') este binele suprem si ne iubeste si ne ajuta si etc. Bun, dar nu il vad pe D-zeu corect si bun (mai ales corect) cand suntem vinovati de toate pacatele pt o minciuna, cand copiii nostri ne platesc pacatele si multe alte exemple care nu-si au rostul momentan. Daca exista cu adevarat un D-zeu, el este corect cu toti in toate privintele si bun. Mai ales corect.

Deci eu nu-l vad pe D-zeu ca ortodocsii. Si Biblia? Biblia a fost scrisa acum aproape 2000 ani. Buddhistii spun ceva interesant ce ar merita introdus si de catre ortodocsi, dupa parerea mea:

Relatia dintre buddhism si stiinta contemporana a fost explorata recent de Dalai Lama, seful ierarhiei buddhiste tibetane: “Sa presupunem ca ceva este demonstrate prin investigatie stiintifica. Sa presupunem ca acest fapt este incomparabil cu invataturile buddhiste (asa cum apar ele in scripturi). Nu exista nici o indoiala ca trebuie sa acceptam rezultatul investigatiei stiintifice. Atitudinea buddhista este ca acceptam intotdeauna adevarul. Cand unele descrieri, ce pot fi gasite in textile buddhiste, nu corespund realitatii, trebuie sa acceptam realitatea, si nu acele descrieri."

Biblia se poate aplica si timpurilor noastre, dar privita ca plina de metafore, nu luata mot-a-mot.

Evident mai am multe de zis, dar altadata :D
Si cum ai zis si tu f bine, "Nu ma indoiesc de faptul ca orice om are dreptul sa aleaga sa faca ce vrea si sa creada in ce vrea el." :)
0

#69 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 November 2007 - 12:35 AM

View Postaddict, on Nov 19 2007, 03:48 PM, said:

Am zis ca e posibil ca D-zeu sa fie o inventie, nu ca si cred asta :p Si daca nu cred ca ortodocsii inseamna ca nu cred deloc? :lol: Dar islamistii nu cred deloc? Dar catolicii?


Vorbim strict despre Dumnezeu ca si existenta, nu despre dogmatica. Cum crede fiecare e alta treaba :p

Quote

Toate cartile sfinte spun ca Dumnezeu (sau Allah sau cine stie ce alt nume care desemneaza aceeasi 'fiinta') este binele suprem si ne iubeste si ne ajuta si etc. Bun, dar nu il vad pe D-zeu corect si bun (mai ales corect) cand suntem vinovati de toate pacatele pt o minciuna, cand copiii nostri ne platesc pacatele si multe alte exemple care nu-si au rostul momentan. Daca exista cu adevarat un D-zeu, el este corect cu toti in toate privintele si bun. Mai ales corect.




Tot acele carti il desemneaza pe Dumnezeu corect si drept, in orice circumstante [pentru ca Dumnezeu este supranatural si vede mai mult decat vedem noi, deci solutiile lui sunt luate in ansamblu si nu la prima vedere].
Asta este punctul de vedere impus de anumite biserici sau dogme.
Sunt si oameni ptr care Dumnezeu este reprezentat printr-o ceapa [vorbesc foarte serios].
Dar daca vrei sa il intelegi pe Dumnezeu dintr-oanumita perspectiva,trebuie sa renunti la prejudecati si sa incerci sa intelegi contextul in care este expus Dumnezeu.

Quote

Deci eu nu-l vad pe D-zeu ca ortodocsii. Si Biblia? Biblia a fost scrisa acum aproape 2000 ani


Ce ma seacă explicatia asta :grin: Si ce daca a fost scrisa acu 2000 de ani? Istoria scrisa acum 2000 de ani e de aruncat la gunoi, sau cum?
Nu te pune nimeni sa te imbraci cu haine din moda acelor ani. Ia citeste tu macar bucăţele din cartea Proverbelor si ai sa vezi ce sfaturi intelepte.

Quote

Buddhistii spun ceva interesant ce ar merita introdus si de catre ortodocsi, dupa parerea mea:

Relatia dintre buddhism si stiinta contemporana a fost explorata recent de Dalai Lama, seful ierarhiei buddhiste tibetane: “Sa presupunem ca ceva este demonstrate prin investigatie stiintifica. Sa presupunem ca acest fapt este incomparabil cu invataturile buddhiste (asa cum apar ele in scripturi). Nu exista nici o indoiala ca trebuie sa acceptam rezultatul investigatiei stiintifice. Atitudinea buddhista este ca acceptam intotdeauna adevarul. Cand unele descrieri, ce pot fi gasite in textile buddhiste, nu corespund realitatii, trebuie sa acceptam realitatea, si nu acele descrieri."


Si crestinismul accepta INTOTDEAUNA adevarul si realitatea. :spiteful:

Quote

Biblia se poate aplica si timpurilor noastre, dar privita ca plina de metafore, nu luata mot-a-mot.


Sa zicem... e logic ca nu mai poti lua Biblia mot-a-mot si ca cea mai mare parte din ea este metaforica. Pana nu o citesti si nu intelegi contextul, totusi.... degeaba

Si din nou, ma repet. Vorbim despre existenta lui Dumnezeu nu despre autenticitatea Bibliei cu privire la El. :air_kiss: :air_kiss:
0

#70 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 28 November 2007 - 04:35 PM

Bon:
"Si ce daca a fost scrisa acu 2000 de ani? Istoria scrisa acum 2000 de ani e de aruncat la gunoi, sau cum?"
"Sa zicem... e logic ca nu mai poti lua Biblia mot-a-mot si ca cea mai mare parte din ea este metaforica. Pana nu o citesti si nu intelegi contextul, totusi.... degeaba "


Biblia a fost gandita pt timpurile alea, pt oamenii de atunci, pt felul cum gandeau oamenii, daca s-ar fi scris acum Biblia ar fi aratat complet diferit, dar ar fi avut aceeasi baza ce reiese din interpretarea metaforelor.

"Si crestinismul accepta INTOTDEAUNA adevarul si realitatea. :spiteful: "

Serios? Atunci de ce oamenii bisericii continua sa sustina ca Dumnezeu ne-a creat direct oameni, plante, animale la inceputul vremurilor cand e clar ca exista evolutie si ca avem si in noi dovada a evolutiei (coccisul, ramasita a cozii, sau D-zeu a pus-o acolo sa ne induca in eroare?). Asta doar ca exemplu singular.

Si da, ma raportez la Biblie, daca nu exista Biblia nici nu stiam ca exista un Dumnezeu si acum vorbeam de civilizatii extratereste in loc de o fiinta suprema :)
0

#71 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 29 November 2007 - 12:24 AM

View Postaddict, on Nov 28 2007, 02:35 PM, said:

Bon:
"Si ce daca a fost scrisa acu 2000 de ani? Istoria scrisa acum 2000 de ani e de aruncat la gunoi, sau cum?"
"Sa zicem... e logic ca nu mai poti lua Biblia mot-a-mot si ca cea mai mare parte din ea este metaforica. Pana nu o citesti si nu intelegi contextul, totusi.... degeaba "


Biblia a fost gandita pt timpurile alea, pt oamenii de atunci, pt felul cum gandeau oamenii, daca s-ar fi scris acum Biblia ar fi aratat complet diferit, dar ar fi avut aceeasi baza ce reiese din interpretarea metaforelor.


Incorect! Biblia a fost scrisa pe o perioada enooooorma, de nenumarate persoane [sub ''influenta'' Duhului Sfant] .Tocmai pentru ca a fost scrisa sub inspiratie divina, a fost gandita ''de Dumnezeu'' . Dumnezeu gandeste in ansamblu :grin:

Si, in plus, oamenii gandesc la fel de cand e lumea. Nimic nu e nou sub soare, doar conditiile de trai s-au imbunatatit.

Quote

Serios? Atunci de ce oamenii bisericii continua sa sustina ca Dumnezeu ne-a creat direct oameni, plante, animale la inceputul vremurilor cand e clar ca exista evolutie si ca avem si in noi dovada a evolutiei (coccisul, ramasita a cozii, sau D-zeu a pus-o acolo sa ne induca in eroare?). Asta doar ca exemplu singular.


Serios acum! Poate m-am exprimat eu gresit, insa oamenii sunt priceputi la a sustine ce cred ei ca este corect. Pe de alta parte, Biblia nu descrie modul in care Dumnezeu a creeat lumea, dar spune undeva ca o zi ptr Dzeu este ca 1000 de ani. Acele 7 zile biblice pot fi 7 zile [ptr ca, la Dumnezeu orice este posibil] sau pot fi 7 milioane de ani :)


Quote

Si da, ma raportez la Biblie, daca nu exista Biblia nici nu stiam ca exista un Dumnezeu si acum vorbeam de civilizatii extratereste in loc de o fiinta suprema :)


Ma indoiesc :) Ideea de Dumnezeu a existat implantata in mintea omului in diferite culturi inca de la inceputuri. Cultul dumnezeilor a existat in muulte popoare , nu doar in Crestinism. Crestinismul este probabil printre putinele religii care sustin ca este UN SINGUR Dumnezeu. In rest, puzderie de dumnezei si creatori. :crazy:
0

#72 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 05 January 2008 - 05:22 AM

Biblia mi se pare o dovada slaba ca Dumnezeu exista... de fapt, nu mi se pare o dovada deloc. Ma gandeam... oare nu ar putea Dumnezeu sa calce peste orgoliul lui de conducator al universului si sa se arate pe Pamant?.. si poate ne scapa de razboaiele si crimele care omenirea le comite din cauza conflictelor religioase.. si toata lumea ar fi credincioasa .. de la amiba pana la balena albastra(daca mai traieste vreuna)
0

#73 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 05 January 2008 - 09:13 AM

View Postwoody, on Jan 4 2008, 07:22 PM, said:

Biblia mi se pare o dovada slaba ca Dumnezeu exista... de fapt, nu mi se pare o dovada deloc. Ma gandeam... oare nu ar putea Dumnezeu sa calce peste orgoliul lui de conducator al universului si sa se arate pe Pamant?.. si poate ne scapa de razboaiele si crimele care omenirea le comite din cauza conflictelor religioase.. si toata lumea ar fi credincioasa .. de la amiba pana la balena albastra(daca mai traieste vreuna)

Toate la timpul lor! Va veni si vremea cand Dumnezeu se va cobora pe acest pamant, nu insa la comanda oamenilor. Faptul ca sunt razboaie, boli, necaz pe acest pamant este o consecinta a pacatului si nu este o actiune a lui Dumnezeu!
Pentru mine Biblia este cea mai buna dovada ca Dumnezeu exista si este in controlul istoriei omenirii!
0

#74 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 05 January 2008 - 09:54 AM

cea mai buna dovada pentru tine in calitate de crestin, ca dumnezeu exista, este o carte scrisa de iudei, de oameni ?

foarte tare frate...
0

#75 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 January 2008 - 12:26 AM

Bon, hai sa ne gandim putin... Stim ca Zeus, Hera, Apollo, Hermes, Artemis, Afrodita lalala nu exista, stim ca sunt mituri. Dar civilizatii intregi au crezut in acesti zei care ne 'dovedesc' ca exista numai prin literatura (Homer cu Iliada si Odiseea, Platon, Herodot si altii).

Oh, apropo, despre vindecarile prin rugaciune... Chiar s-a facut un experiment despre puterea rugaciunilor, relatat in cartea The God Delusion a lui Richard Dawkins:

Valiantly shouldering aside all mockery, the team of researchers [from the Templeton Foundation] soldiered on, spending $2.4 million of Templeton money under the leadership of Dr Herbert Benson, a cardiologist at the Mind/Body Medical Institute near Boston. [...] Dr Benson and his team monitored 1,802 patients at six hospitals, all of whom received coronary bypass surgery. [...] Prayers were delivered by the congregations of three churches, one in Minnesota, one in Massachusetts and one in Missouri. [...] The results, reported in the American Heart Journal of April 2006, were clear-cut.”
"The God Delusion" by Prof. Richard Dawkins, p61-63


The patients were divided into 3 (double-blind) groups:
* Group 1: Received prayers, but were not told about them. This tests if prayers helped them recover more than normal patients. Their recovery was average.
* Group 2: Received no prayers, and were not told so. This tested if there was something about the experiment that was affecting the results. Their recovery was also average.
* Group 3: Received prayers and were told so. This tested the psychosomatic effects of knowing that one is being prayed for. This group "suffered significantly more complications". -> Explicat prin tracul persoanelor care stiau ca primesc rugaciuni, emotii, efecte psihologice pe scurt.
0

#76 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 06 January 2008 - 01:43 AM

Dumnezeu e creat de minţile noastre şi cum e acel proverb... "câte bordeie, atâtea obiceie", fiecare are viziunea sa, în funcţie de problemele, complexele şi viaţa pe care o are.
0

#77 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 06 January 2008 - 04:07 AM

View PostProfu, on Jan 4 2008, 11:54 PM, said:

cea mai buna dovada pentru tine in calitate de crestin, ca dumnezeu exista, este o carte scrisa de iudei, de oameni ?foarte tare frate...

Dovada nu este numai Scriptura, ci si Arvuna data crestinilor, adica Duhul Sfant! Pe langa este si creatia lui Dumnezeu. Complexitatea creatiei (om, planete animale ectc) ne demonstreaza cu siguranta ca in spatele tuturor se afla un Creator.
Pe langa toate acestea Biblia este Cartea care da un raspuns clar la zbuciumul sufletului omenesc, la problema nedreptatii, bolii, razboiului, nefericirii ectc. Nici o alta carte nu da un raspuns satisfacator la problemele omenirii.
Omenirea sufera si nu stie de ce. Omul bogat sufera, omul sarac sufera, omul in lanturi sufera, omul care se crede cel mai liber sufera, actorul sufera, boschetarul de pe strada sufera, Regele sufera, cersetorul sufera.
La toate aceste probleme apare Creatorul si da solutiile la problema noastra. Nu putea sa ne explice mai bine decat daca insusi El, Creatorul lua chipul nostru si ne vorbea pe limba noastra! Isus a facut asta. S-a coborata aici si ne-a vorbit.
Pentru mine El este Creatorul, Dumnezeu care S-a revelat si mi-a prezentat in mod minunat solutia la viata mea. L-am crezut si cred Sfanta Scriptura, aceasta Carte mi-a dat raspunsul la problema sufletului meu.Israelul, aceasta natiune este o marturie ca Dumnezeu nu minte! El a spus ca in vremea Sfarsitului ei vor fi din nou o natiune si S-a tinut de cuvant. El a spus despre Bisericile din Apocalipsa profetii care S-au implinit cu o precizie uimitoare. Ela spus ca Duhul Sfant ester o arvuna la Imparatia de dincolo si ca acest Duh Sfant ne va fi Mangaietor si ne va ajuta la transformarea vietii noastre! Am experimentat puterea Duhului Sfant, transformarea lui Dumnezeu. Dintr-un patimas sadea fumator, betiv, curvar ectc, Duhul Sfant m-a constientizat ca-mi distrug trupul si sufletul, m-a ajutat sa ma pocaiesc si mi-a transformat si-mi transforma viata!Daca doriti si dumneavoastra dovezi aveti toata libertatea sa le descoperiti!

Oare ce cuvinte pot fi mai actuale ca acestea scrise de Biblie?:
ROM  1: 18  Minia lui Dumnezeu se descopere din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuri a oamenilor, cari inaduse adevarul in nelegiuirea lor.
 ROM  1: 19  Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu, le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu. 
ROM  1: 20  In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vecinica si dumnezeirea Lui, se vad lamurit, dela facerea lumii, cind te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot desvinovati; 
ROM  1: 21  fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multamit; ci s'au dedat la gindiri desarte, si inima lor fara pricepere s'a intunecat. 
ROM  1: 22  S'au falit ca sint intelepti, si au inebunit; 
ROM  1: 23  si au schimbat slava Dumnezelui nemuritor intr'o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si tiritoare.
 ROM  1: 24  De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca isi necinstesc singuri trupurile; 
ROM  1: 25  caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvintat in veci! Amin. ROM  1: 26  Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi scirboase; caci femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor intr'una care este impotriva firii;
 ROM  1: 27  tot astfel si barbatii, au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s'au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savirsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scirboase, si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor. 
ROM  1: 28  Fiindca n'au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite. ROM  1: 29  Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de inselaciune, de porniri rautacioase; sint soptitori, 
ROM  1: 30  birfitori, uritori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
 ROM  1: 31  fara pricepere, calcatori de cuvint, fara dragoste fireasca, neinduplecati, fara mila. 
ROM  1: 32  Si, macar ca stiu hotarirea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sint vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

Va rog sa nu va suparati deoarece am dat citatele acestea lungi din Scriptura, le-am considerat foarte actuale si pe desupra foarte clare pentru sustinerea subiectului discutat!Multumesc pentru intelegere!

View Postaddict, on Jan 5 2008, 02:26 PM, said:

Bon, hai sa ne gandim putin... Stim ca Zeus, Hera, Apollo, Hermes, Artemis, Afrodita lalala nu exista, stim ca sunt mituri. Dar civilizatii intregi au crezut in acesti zei care ne 'dovedesc' ca exista numai prin literatura (Homer cu Iliada si Odiseea, Platon, Herodot si altii).

Biblia nu este o legenda. Ea este sustinuta de dovezi arheologice si istorice. Israelul este o dovada ca Dumnezeu nu minte si Scriptura este o relatare exacta si clara a descoperirii lui Dumnezeu facuta prin acest popor!
0

#78 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 06 January 2008 - 04:27 AM

View PostAdi Barb, on Jan 5 2008, 03:43 PM, said:

Dumnezeu e creat de minţile noastre şi cum e acel proverb... "câte bordeie, atâtea obiceie", fiecare are viziunea sa, în funcţie de problemele, complexele şi viaţa pe care o are.

Adi, exista dumnezei creati de mintile noastre, acestia insa sunt falsi, sunt o Fata Morgana. Eu indemn pe toti oamenii sa nu urmeze dumnezeii creati de ei, ci sa urmeze pe Dumnezeu care S-a descoperit omenirii prin Isus Hristos. Acesta nu a fost creat, ci El S-a descoperit noua si ne-a spus Adevarul!
Faptul ca ne integram intr-o cultura si facem anumite lucruri mecanic nu ne da satisfactia mantuirii, decat atunci cand ne intalnim cu Mantuitorul nostru: Isus Hristos!
Eu nu am fost satisfacut niciodata ca am o religie si sa dorm linistit. Mi-am spus ori Dumnezeu exista, ori nu exista. Daca exista il respect, daca nu exista este doar o minciuna care nu merita bagata inseama. Cand m-am convins ca exista, m-am daruit cu totul Lui! :rolleyes:
Atunci cand nu credeam in El, mi se parea ca este cool sa fii rau, sa stii sa te impui, sa traiesti la maxim, sa fii egocentric in toate deoarece oricum intr-o zi vei muri, asa ca traieste baiete la maxim. M-am convins insa ca aceasta traire nu-i decat un abur si nu-ti da satisfactie, ba dimpotriva devii tot mai gol ! M-au lovit cuvintele din Biblie care spun:
MAT 5: 39 Dar Eu va spun: Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.
MAT 5: 40 Orisicui vrea sa se judece cu tine, si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
MAT 5: 41 Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
MAT 5: 42 Celui ce-ti cere, da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute dela tine.
********************************************************************************

"MAT 5: 44 Dar Eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvintati pe cei ce va blastama, faceti bine celorce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc,
MAT 5: 45 ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni, si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti "

Mi-am spus, cu siguranta aceste cuvinte sunt "extraterestre" si nu sunt de la noi. Mi-am zis ca daca exista o astfel de viata asta poate doar fi data de Sus, fiindca nimeni nu are puterea sa primeasca palme nevinovat si sa nu le dea inapoi!
Dupa ce mi-am dat seama ca Dumnezeu este viu i-am cerut sa-mi schimbe si mie inima, sa ma nasc din Dumnezeu pentru a avea un caracter nou. Si Dumnezeu a facut minunea aceasta prin Duhul Sfant.
Draga Adi, Dumnezeu nu este o religie sau o organizatie, nici o nascocire a mintii omenesti, este o Persoana care vrea sa comunice cu tine!
0

#79 User is offline   lupini Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 11
  • Joined: 08-October 07
  • Idolul Meu:Nu am !

Posted 05 February 2008 - 04:21 PM

View Postaddict, on Sep 9 2007, 12:35 PM, said:

Cum il vedeti pe Dumnezeu?

Eu nu-l văd nicicum. Îi cunosc doar gândurile.
0

#80 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 07 February 2008 - 02:45 AM

View Postaddict, on Sep 9 2007, 11:35 AM, said:

Cum il vedeti pe Dumnezeu? Ca o fiinta suprema, cu chip de om, ca un batran intelept, care este imaginea voastra fizica despre Dumnezeu?

Nu il vad..il simt..si e atat de bine sa fie cu mine..
Si e atat de bine sa ma poarte pe brate cand imi e greu..
Si e atat de bine sa simt ca niciodata nu sunt singura..
Si e atat de bine..sa il vad si langa ceilalti..atat de ..bine..

Asa ca ce mai conteaza daca are chip de inger sau de batran intelept? :rolleyes:

View Postwoody, on Jan 5 2008, 04:22 AM, said:

Biblia mi se pare o dovada slaba ca Dumnezeu exista... de fapt, nu mi se pare o dovada deloc. Ma gandeam... oare nu ar putea Dumnezeu sa calce peste orgoliul lui de conducator al universului si sa se arate pe Pamant?.. si poate ne scapa de razboaiele si crimele care omenirea le comite din cauza conflictelor religioase.. si toata lumea ar fi credincioasa .. de la amiba pana la balena albastra(daca mai traieste vreuna)

si ce ne-am mai face atunci cu mandria de om cu liber arbitru? :rolleyes:
0

#81 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 11 May 2008 - 06:36 PM

Am o mica intrebare, stiind ca Dumnezeu e atotputernic, asa cum zice Biblia:
Poate Dumnezeu sa faca o piatra atat de grea incat nici el sa nu o poata ridica?
Daca spunem Da, inseamna ca nu poate ridica acea piatra => nu-i atotputernic
Daca spunem Nu => nu-i atotputernic...
Deci? :p
0

#82 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 12 May 2008 - 08:08 PM

DA si NU.

In primul rand Dumnezeu este spirit, deci poate face orice. Dar El nu are nevoie de o forta ca sa ridice obiecte , de vreme ce i se pune in cârcă crearea intregii lumi [de marea majoritate]. Deci e un gen de nu . :)
0

#83 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 13 May 2008 - 04:40 PM

View PostJewels, on May 12 2008, 09:08 PM, said:

DA si NU.

In primul rand Dumnezeu este spirit, deci poate face orice. Dar El nu are nevoie de o forta ca sa ridice obiecte , de vreme ce i se pune in cârcă crearea intregii lumi [de marea majoritate]. Deci e un gen de nu . :)


Intrebarea mea poate fi pusa si altfel: Poate Dumnezeu creea o astfel de problema incat nici El sa nu o poata rezolva?
In principiu, raspunsul e important aici, si rezultatul :spiteful:
0

#84 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 27 July 2008 - 07:32 PM

View PostJewels, on May 12 2008, 09:08 PM, said:

DA si NU.

In primul rand Dumnezeu este spirit, deci poate face orice. Dar El nu are nevoie de o forta ca sa ridice obiecte , de vreme ce i se pune in cârcă crearea intregii lumi [de marea majoritate]. Deci e un gen de nu . :)


Subiectul a ramas in aer...

E un gen de nu... de aici rezulta ca Dumnezeu nu e atotputernic !!! Nu ar trebui discutat putin acest subiect? Nu schimba asta o multime de lucruri?
0

#85 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 July 2008 - 12:14 AM

View PostSmaili, on May 13 2008, 03:40 PM, said:

Intrebarea mea poate fi pusa si altfel: Poate Dumnezeu creea o astfel de problema incat nici El sa nu o poata rezolva?
In principiu, raspunsul e important aici, si rezultatul :spiteful:


Da si Nu. Din nou :)

Dumnezeu poate rezolva, in principiu orice problema. Dar intervine liberul arbitru, pe care Dumnezeu l-a dat omului, si cu care nu se poate juca. Daca el iti pune pe inima sa ajuti pe cineva in nevoie [ca sa rezolve astfel o problema ] iar tu spui nu... atunci El pe tine nu te poate forta. Dar poate incerca sa aleaga pe altcineva.

Dar majoritatea lucrurilor care au nevoie de rezolvare nu sunt create de Dumnezeu, ci de multe ori, de noi, oamenii, sau de satan. Si atunci rezolvarea e mai grea.
0

#86 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 28 July 2008 - 07:01 AM

Nu inteleg partea cu DA si NU... Spune-mi de ce da si de ce nu... Daca ai chef, bine inteles... Dezvolta putin raspunsul tau :)
0

#87 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 July 2008 - 12:03 PM

Pai am spus clar. Ca Dumnezeu poate rezolva orice problema in principiu [deci e un Da] Insa nu se baga la liberul arbitru, si atunci, nu poate rezolva o problema cum vrea el initial. [deci e NU] Daca omul alege sa nu asculte, atunci trebuie sa recurga la alte metode.
0

#88 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 28 July 2008 - 12:34 PM

cum poti sa raspunzi la o intrebare si cu DA si cu NU? Ori da, ori nu... Si mai departe deduci tu rationamentul...
0

#89 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 July 2008 - 12:40 PM

simplu. tomai am facut-o :grin:

Hai sa o luam logic atunci.

Esti de acord ca Dumnezeu este atot puternic?
0

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users