FamousWhy.ro Forum: Dumnezeu - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Dumnezeu

#31 User is offline   dreaming of you Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 39
  • Joined: 06-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj

Posted 12 September 2007 - 02:23 PM

View Postaddict, on Sep 12 2007, 12:15 AM, said:

Si exemple din viata de zi cu zi: nu va apar uneori in viata persoanele potrivite fix la momentul potrivit in care ati fi avut cea mai mare nevoie de ele? Eu, cel putin, am avut mereu parte de asa ceva. Ce v-ati fi facut fara anumiti prieteni apropiati care v-au ajutat enorm? Daca ati fi intrat la alt liceu si n-ati fi avut experientele care v-au facut cine sunteti acum?

Evenimentele importante din vietile noastre au loc doar pentru Mai Bine, pentru evolutie, pentru a deveni cineva care sa faca ceva anume in functie de rostul fiecaruia si rolul lui in acest circuit al lumii. Daca evenimentele respective ne-au influentat altfel decat ar fi trebuit, asta nu mai e vina Lui, ci a noastra. Doar noi alegem si avem mana libera, nu?

exact
:)
0

#32 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 02 October 2007 - 03:11 AM

View Postaddict, on Sep 9 2007, 03:35 AM, said:

Cum il vedeti pe Dumnezeu? Ca o fiinta suprema, cu chip de om, ca un batran intelept, care este imaginea voastra fizica despre Dumnezeu?

Ce a vrut sa ne descopere Dumnezeu, ne-a descoperit in Isus Cristos si prin El ne-a redat un caracter minunat, unde dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blindeta, infrinarea poftelor, erau impletite impreuna.
EVR 1: 1 Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe rinduri si in multe chipuri, Dumnezeu,
EVR 1: 2 la sfirsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.
EVR 1: 3 El, care este oglindirea slavei Lui si intiparirea Fiintei Lui, si care tine toate lucrurile cu Cuvintul puterii Lui, a facut curatirea pacatelor, si a sezut la dreapta Maririi in locurile prea inalte,
EVR 1: 4 ajungind cu atit mai pe sus de ingeri, cu cit a mostenit un Nume mult mai minunat decit al lor.

"Marirea" este Dumnezeu, Tatal, Fiul si Duhul Sfant!

Biblia Il prezinta pe Dumnezeu ca o fiinta, care exista in trei persoane distincte - Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Aceste trei sunt echivalente in putere, natura si eternitate. Poate ca putem intelege mai bine acest lucru daca facem o analogie cu apa. Apa poate exista in acelasi timp ca solid, lichid si gaz, tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte. Noi nu ne inchinam la trei Dumnezei.
Dumnezeu se afla trei persoane distincte si egale intre ele, care exista in mod simultan: Tatal, Fiul, si Duhul Sfant. Biblia spune ca:

1. Exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.
2. Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.
3. Fiul este Dumnezeu: Ioan 1:1,14,18; 8:58; Exod.3:14,15, Ioan 10:30; 20:28; Rom.9:5; Filip.2:6; Evrei 1:8; Isaia 9:6, etc.
4. Duhul Sfant este Dumnezeu: Fapte 5:1-4; 13:2, comparati cu 1Cor.1:1; 2Cor.3:17 si cu Exodul 34:34; Matei 28:19.
0

#33 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 23 October 2007 - 05:34 PM

Cei care argumenteaza existenta lui Dumnezeu numai cu citate din Biblie ce parere au la o asemenea analiza?



Focalizati-va atentia pe partea filmuletului in care tipul specifica foarte clar : Miracolele contrazic legile fizicii si puneti-va un semn de intrebare.
0

#34 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 23 October 2007 - 06:18 PM

View PostAdi Barb, on Oct 23 2007, 08:34 AM, said:

Cei care argumenteaza existenta lui Dumnezeu numai cu citate din Biblie ce parere au la o asemenea analiza?

Focalizati-va atentia pe partea filmuletului in care tipul specifica foarte clar : Miracolele contrazic legile fizicii si puneti-va un semn de intrebare.


Adi, oamenii doar au definit legile fizicii. Ele existau si omul le-a definit. Cel care a creat Universul are puterea sa anuleze anumite legi si chiar sa le schimbe. Aceasta se vede de exemplu in atmosfera existenta in jurul anumitor planete. Pe pamant avem o anumita compozitie de elemente in atmosfera, pe Luna sau pe Marte alta compozitie. Noi oamenii suntem un punctulet foarte mic in Univers si cateodata avem impresia ca suntem buricul Universului!
Minunile anuleaza anumite legi: fizice, medicale, biologice, ectc, El are puterea aceasta deoarece El le-a creat aceste legi. Mai are puterea si diavolul sa faca minuni, toate aceste minuni le face ca sa induca pe om in eroare, sa-L indeparteze de Dumnezeu. Deci se pare ca si ingerii au anumite capacitati pe care noi nu le intelegem.
Eu aleg sa-L cred pe Dumnezeu si sa ma las la adapostul Sau, asa cum un copil mic nu prea intelege multe, insa are siguranta in bratele tatalui sau.
Nu contest stiinta si cercetarea omului, insa contest pe acei oameni care se lupta sa nege existenta lui Dumnezeu. Pai daca nu exista, de ce se mai obosesc sa-L faca inexistent, cred ca este inutil!
0

#35 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 23 October 2007 - 07:18 PM

Quote

Adi, oamenii doar au definit legile fizicii. Ele existau si omul le-a definit. Cel care a creat Universul are puterea sa anuleze anumite legi si chiar sa le schimbe. Aceasta se vede de exemplu in atmosfera existenta in jurul anumitor planete. Pe pamant avem o anumita compozitie de elemente in atmosfera, pe Luna sau pe Marte alta compozitie. Noi oamenii suntem un punctulet foarte mic in Univers si cateodata avem impresia ca suntem buricul Universului!
Minunile anuleaza anumite legi: fizice, medicale, biologice, ectc, El are puterea aceasta deoarece El le-a creat aceste legi. Mai are puterea si diavolul sa faca minuni, toate aceste minuni le face ca sa induca pe om in eroare, sa-L indeparteze de Dumnezeu. Deci se pare ca si ingerii au anumite capacitati pe care noi nu le intelegem.
Eu aleg sa-L cred pe Dumnezeu si sa ma las la adapostul Sau, asa cum un copil mic nu prea intelege multe, insa are siguranta in bratele tatalui sau.
Nu contest stiinta si cercetarea omului, insa contest pe acei oameni care se lupta sa nege existenta lui Dumnezeu. Pai daca nu exista, de ce se mai obosesc sa-L faca inexistent, cred ca este inutil!


Legile au existat de la bun inceput, nu au fost definite de oameni, au fost descoperite si numite de oameni. Biblia ! a fost... "definita de oameni".

Din cate stiu eu, nu s-a anulat niciodata o lege a fizicii pana acum.

1. Luna, deocamdata...nu se cheama planeta; poate in viitorul indepartat.
2. Luna nu are atmosfera.
3. Tot timpul planetele vor fi diferite in "compozitie". Exact cum si un cartof e diferit de o rosie.

Spre deosebire de dumnezeu, tatal oricarui copil exista si influenteaza viata acestuia direct.

Quote

Eu aleg sa-L cred pe Dumnezeu si sa ma las la adapostul Sau

Eu aleg sa cred in ce este adevarat, si sa ajut oameni nestiutori sa imbratiseze adevarul.

Ingeri, Dumnezeu, minunile...sunt un mit. Oameni care se lasa la adapostul unui personaj fictiv, realizat prin conventie... nu fac decat sa se afunde in lumea imaginatiei.
0

#36 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 23 October 2007 - 07:30 PM

View PostXEN, on Oct 23 2007, 08:18 PM, said:

Eu aleg sa cred in ce este adevarat, si sa ajut oameni nestiutori sa imbratiseze adevarul.

Ingeri, Dumnezeu, minunile...sunt un mit. Oameni care se lasa la adapostul unui personaj fictiv, realizat prin conventie... nu fac decat sa se afunde in lumea imaginatiei.



Hai sa nu exageram, stim cu totii ca in orice mit exista un pic de adevar. Probabil nu ingeri si foc etern si etc, dar in spatele acestor imagini sigur exista ceva mai mult decat pura imaginatie.
0

#37 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 23 October 2007 - 09:08 PM

View PostXEN, on Oct 23 2007, 10:18 AM, said:

Legile au existat de la bun inceput, nu au fost definite de oameni, au fost descoperite si numite de oameni. Biblia ! a fost... "definita de oameni".


Asta am vrut sa spun si eu.Poate ca explicatia mea a fost deficitara. Imi pare rau.
Cat despre Biblie, Ea a fost inspirata si nu descoperita!

Quote

Din cate stiu eu, nu s-a anulat niciodata o lege a fizicii pana acum.

1. Luna, deocamdata...nu se cheama planeta; poate in viitorul indepartat.
2. Luna nu are atmosfera.
3. Tot timpul planetele vor fi diferite in "compozitie". Exact cum si un cartof e diferit de o rosie.

Ma refeream de exemplu la ceva de felul acesta:
2IMP 20: 8 Ezechia zisese lui Isaia: ,,Dupa care semn voi cunoaste ca ma va vindeca Domnul, si ca ma voi sui a treia zi la Casa Domnului?``
2IMP 20: 9 Si Isaia a zis: ,,Iata, din partea Domnului, semnul dupa care vei cunoaste ca Domnul va implini cuvintul pe care l -a rostit: ,Cum vrei: sa treaca umbra peste zece trepte inainte, sau sa dea inapoi cu zece trepte?``
2IMP 20: 10 Ezechia a raspuns: ,,Nu este mare lucru ca umbra sa treaca inainte peste zece trepte; ci mai bine sa se dea inapoi cu zece trepte.``
2IMP 20: 11 Atunci, Isaia, proorocul, s'a rugat Domnului, si Domnul a dat cu zece trepte inapoi umbra din locul in care se pogorise pe cadranul soarelui lui Ahaz.

Aceasta este un exemplu de minune care numai Dumnezeu poate s-o faca. El a anulat o lege pentru un anumit timp!

Spre deosebire de dumnezeu, tatal oricarui copil exista si influenteaza viata acestuia direct.
Eu aleg sa cred in ce este adevarat, si sa ajut oameni nestiutori sa imbratiseze adevarul.

Ingeri, Dumnezeu, minunile...sunt un mit. Oameni care se lasa la adapostul unui personaj fictiv, realizat prin conventie... nu fac decat sa se afunde in lumea imaginatiei.

Sunteti liber sa credeti cum doriti. Tot la fel si eu sunt liber sa cred in Dumnezeu si sa cred ca El este viu, sa ma conving de asta si chiar sa am o relatie personala cu El.
Daca eu iti spun ca X exista si locuieste in localitatea y si dumneata imi spui ca nu crezi asta fiindca nu l-ai vazut pe X, asta nu inseamna ca X nu exista, ci inseamna ca dumneata nu crezi in existenta lui. Necredinta dumneatale nu anuleaza existenta lui X!
0

#38 User is offline   XEN Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 89
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Idolul Meu:Napoleon

Posted 24 October 2007 - 08:30 PM

View Postcioanas, on Oct 23 2007, 10:08 PM, said:

Asta am vrut sa spun si eu.Poate ca explicatia mea a fost deficitara. Imi pare rau.
Cat despre Biblie, Ea a fost inspirata si nu descoperita!
Ma refeream de exemplu la ceva de felul acesta:
2IMP 20: 8 Ezechia zisese lui Isaia: ,,Dupa care semn voi cunoaste ca ma va vindeca Domnul, si ca ma voi sui a treia zi la Casa Domnului?``
2IMP 20: 9 Si Isaia a zis: ,,Iata, din partea Domnului, semnul dupa care vei cunoaste ca Domnul va implini cuvintul pe care l -a rostit: ,Cum vrei: sa treaca umbra peste zece trepte inainte, sau sa dea inapoi cu zece trepte?``
2IMP 20: 10 Ezechia a raspuns: ,,Nu este mare lucru ca umbra sa treaca inainte peste zece trepte; ci mai bine sa se dea inapoi cu zece trepte.``
2IMP 20: 11 Atunci, Isaia, proorocul, s'a rugat Domnului, si Domnul a dat cu zece trepte inapoi umbra din locul in care se pogorise pe cadranul soarelui lui Ahaz.

Aceasta este un exemplu de minune care numai Dumnezeu poate s-o faca. El a anulat o lege pentru un anumit timp!

Spre deosebire de dumnezeu, tatal oricarui copil exista si influenteaza viata acestuia direct.
Eu aleg sa cred in ce este adevarat, si sa ajut oameni nestiutori sa imbratiseze adevarul.

Ingeri, Dumnezeu, minunile...sunt un mit. Oameni care se lasa la adapostul unui personaj fictiv, realizat prin conventie... nu fac decat sa se afunde in lumea imaginatiei.

Sunteti liber sa credeti cum doriti. Tot la fel si eu sunt liber sa cred in Dumnezeu si sa cred ca El este viu, sa ma conving de asta si chiar sa am o relatie personala cu El.
Daca eu iti spun ca X exista si locuieste in localitatea y si dumneata imi spui ca nu crezi asta fiindca nu l-ai vazut pe X, asta nu inseamna ca X nu exista, ci inseamna ca dumneata nu crezi in existenta lui. Necredinta dumneatale nu anuleaza existenta lui X!


Problema ar fi urmatoarea: pe X il pot gasi daca merg in localitatea Y...dar pe Dumnezeu nu il pot gasi in univers.

Intradevar, Dumnezeu exista... in imaginatia omului.
0

#39 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 October 2007 - 01:33 AM

Filmuleţul e făcut cu cap. Dar cred că ce se omite este înţelegerea că Dumnezeu nu este un "obiect" supus legilor fizice.
Nu ştiu exact cum să mă exprim, pentru că aş nu ajunge la nici un capăt.

Poate să lăsăm Biblia deoparte şi să ne uităm cu băgare de seama la ce ne inconjoară. Este uşor să treci cu vederea că Biblia ar avea vreo valoare, mai ales dacă conţinutul îţî este necunoscut.

Dar dacă ar exista suficiente argumente sau o explicaţie logică pentru crearea lumii DIN NIMIC, aş crede fără sa crâcnesc. Un semn de întrebare... dacă evoluţia a fost odată, ce s-a întâmplat cu ea?

Şi dacă vă puteţi uita in jurul vostru , la lucrurile care nu sunt facute de mana omului, si cu toată sinceritatea să credeţi că un proces haotic a dat naştere la atâta diversitate şi frumuseţe, jos pălăria ! Aveţi o credinţă mai puternică decât a mea :pardon:





'Tis late..me is off to sleep :mf_sleep:
0

#40 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 25 October 2007 - 09:48 AM

View PostProfu, on Sep 12 2007, 01:14 AM, said:

parerea mea e ca dumnezeu e iluzia, speranta, visul, oamenilor. ce le da ambitie sau ce-i infraneaza, de frica.

subscriu, Dumnezeu e în noi.

Jewels, în legătură cu evoluția și eu am întrebat odată aceeași întrebare. Și mi s-a răspuns că noi încă evoluăm și din punct de vedere fizic. Se crede că în viitor (de exemplu) nu vom mai avea degetele de la picioare, pentru că nu avem nevoie de ele (se folosesc de ele doar maimuțele pentru a se agăța în copaci), dar tot procesul ăsta durează milioane de ani. Noi, muritori de rând, nu avem cum să îi vedem urmările.
0

#41 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 25 October 2007 - 06:11 PM

View PostThrill, on Oct 25 2007, 12:48 AM, said:

subscriu, Dumnezeu e în noi.

Jewels, în legătură cu evoluția și eu am întrebat odată aceeași întrebare. Și mi s-a răspuns că noi încă evoluăm și din punct de vedere fizic. Se crede că în viitor (de exemplu) nu vom mai avea degetele de la picioare, pentru că nu avem nevoie de ele (se folosesc de ele doar maimuțele pentru a se agăța în copaci), dar tot procesul ăsta durează milioane de ani. Noi, muritori de rând, nu avem cum să îi vedem urmările.

:thumbsup: Sa ma tai cu cutitul, nu pot sa cred ca in viitor n-o sa mai avem degete la picioare...asta da evolutie! :air_kiss: :mf_sleep:
Deja ma duc sa vad daca cumva la fetitele mele nu li s-o fi scurtat degetele.... :foolish:
0

#42 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 October 2007 - 07:30 PM

View PostThrill, on Oct 25 2007, 08:48 AM, said:

subscriu, Dumnezeu e în noi.

Jewels, în legătură cu evoluția și eu am întrebat odată aceeași întrebare. Și mi s-a răspuns că noi încă evoluăm și din punct de vedere fizic. Se crede că în viitor (de exemplu) nu vom mai avea degetele de la picioare, pentru că nu avem nevoie de ele (se folosesc de ele doar maimuțele pentru a se agăța în copaci), dar tot procesul ăsta durează milioane de ani. Noi, muritori de rând, nu avem cum să îi vedem urmările.


Asta se numeşte speculaţie, draga mea :) Eu nu pot şi nici nu vreau să cred că cineva poate crede asemenea tâmpenii (nu mă refer neapărat la tine, ci la cei care îndrăznesc să inventeze aşa ceva ).

Dar na, ideea de Dumnezeu, cred eu, ca să fie crezută, trebuie primită cu tot pachetul... avem un Creator şi suntem datori să Îl considerăm ca atare. Totodată, nu mai suntem SUPERIORI ci creaturi... să fim serioşi, unora le place să ştie că sunt ...ermm, master blaster :focus:
0

#43 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 October 2007 - 10:19 PM

Defapt e destul de logic ce spune Thrill, toate speciile evolueaza si se transforma pe parcursul a milioane de ani in functie de nevoie sale de adaptare. Dar faza cu a nu mai avea degete la picioare nu se aplica pt ca ne folosim de ele la miscare.


View PostJewels, on Oct 25 2007, 02:33 AM, said:

Dar dacă ar exista suficiente argumente sau o explicaţie logică pentru crearea lumii DIN NIMIC, aş crede fără sa crâcnesc. Un semn de întrebare... dacă evoluţia a fost odată, ce s-a întâmplat cu ea?



Iar incepem... E o aiureala sa crezi ca lumea a fost creata in 7 zile din neant... Dar uite o chestie ciudata, la scoala ni se spune ca sunt 7zile dumnezeiesti, deci ca alea 7zile au insemnat cateva milioane de ani pt noi... Dar daca alea sunt 7zile dumnezeiesti, nu poate fi si 'tarana' din care am fost creati doar o metafora 'dumnezeiasca' sau POC! lumina, POC! apa, POC! pamant tot niste metafore, insemnand ca au aparut treptat, dupa fabulosul Bing Bang?

Nu cred ca Biblia e o carte atat de 'pe fata' incat sa ne spuna adevaruri si lucruri care-ar trebui sa fie secrete sau sa le stie doar o parte selecta din oameni... Fatada si intelesul propriu-zis e pentru multime, lucrurile ce stau in spatele acestora sunt pentru initiati. Parerea mea.
0

#44 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 26 October 2007 - 10:45 AM

View Postcioanas, on Oct 25 2007, 07:11 PM, said:

Deja ma duc sa vad daca cumva la fetitele mele nu li s-o fi scurtat degetele.... :foolish:

Sa stii ca li s-au scurtat degetele! uita-te la degetul mic...incet incet v-a disparea...in sute de ani...iar apoi va avea 4 degete si apoi 3, si apoi nu va mai avea nici unul.... ;)

View PostJewels, on Oct 25 2007, 08:30 PM, said:

Asta se numeşte speculaţie, draga mea :)

tot ce discutam noi aici se numeste speculatie!

View Postaddict, on Oct 25 2007, 11:19 PM, said:

Dar faza cu a nu mai avea degete la picioare nu se aplica pt ca ne folosim de ele la miscare.

Nu cred ca Biblia e o carte atat de 'pe fata' incat sa ne spuna adevaruri si lucruri care-ar trebui sa fie secrete sau sa le stie doar o parte selecta din oameni... Fatada si intelesul propriu-zis e pentru multime, lucrurile ce stau in spatele acestora sunt pentru initiati. Parerea mea.

Da...ne folosim, dar nu avem nevoie de ele...putem să umblam și numai pe călcâie... ;) degetele, dupa cum am mai spus, au fost folosite de maimuțe pt a se agăța de copaci, în nici un caz pt a umbla.

Eu nu vreau sa spun că sunt sigură că încă evoluăm dar am primit explicația aceasta și mi s-a părut logică și m-am gândit să v-o împărtășesc. La urma urmei, evoluția s-a produs din cauza nevoii de adaptare, și ținând cont că în prezent nu mai avem nevoie de adaptare fizică, probabil nu vom mai evolua. Dar totuși, apar și dispar o mulțime de specii...asta mă face să cred că suntem în continuă modificare.

Faza cu cele șapte zile și eu am auzit-o și mi se pare destul de logica, dar atunci...dupa cum ai zis și tu...dacă acest lucru e la figurat, nu înțeleg de ce unele lucruri din Biblie se iau la sensul propriu iar altele la sensul figurat? După ce criteriu se face acest lucru?
0

#45 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 26 October 2007 - 08:05 PM

View PostThrill, on Oct 26 2007, 01:45 AM, said:

Faza cu cele șapte zile și eu am auzit-o și mi se pare destul de logica, dar atunci...dupa cum ai zis și tu...dacă acest lucru e la figurat, nu înțeleg de ce unele lucruri din Biblie se iau la sensul propriu iar altele la sensul figurat? După ce criteriu se face acest lucru?

Depinde de contextul literar in care se afla versetele care sunt interpretate. Daca avem deaface cu o pilda sau poezie (de exemplu) putem lua anumite versete la figurat. In cazul naratiunii (de exemplu) putem lua versetele mot a mot!
Biblia este revelatia lui Dumnezeu pe intelesul nostru!
0

#46 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 28 October 2007 - 02:36 PM

cu alte cuvinte biblia e o porcarie scrisa de "inaltii prelati" ai evului mediu folosita pe post de carte a legii si care, DESIGUR, trebuia sa lase loc liber interpretarii (fie intentionat, ca sa se poata scoate ei la nevoie) si in mod neintentionat, pentru ca acum cateva sute bun de ani, nu se stia la ce grad de evolutie si de comprehensiune se va ajunge...
ba e alba, ba e neagra, in functie de dioptria de la ochelari...
0

#47 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 28 October 2007 - 11:41 PM

View Postaddict, on Oct 25 2007, 08:19 PM, said:

Defapt e destul de logic ce spune Thrill, toate speciile evolueaza si se transforma pe parcursul a milioane de ani in functie de nevoie sale de adaptare.

Says who?? :rolleyes:

Quote

Iar incepem... E o aiureala sa crezi ca lumea a fost creata in 7 zile din neant... Dar uite o chestie ciudata, la scoala ni se spune ca sunt 7zile dumnezeiesti, deci ca alea 7zile au insemnat cateva milioane de ani pt noi... Dar daca alea sunt 7zile dumnezeiesti, nu poate fi si 'tarana' din care am fost creati doar o metafora 'dumnezeiasca' sau POC! lumina, POC! apa, POC! pamant tot niste metafore, insemnand ca au aparut treptat, dupa fabulosul Bing Bang?

Îţi înţeleg punctul de vedere, pe bune. Şi bineînţeles că viaţa nu a apărut bătand din palme, deşi dacă vorbim despre un Dumnezeu Atotputernic, nu L-am subestima oare, crezându-L incapabil să facă lumea dintr-un poc?

Quote

Nu cred ca Biblia e o carte atat de 'pe fata' incat sa ne spuna adevaruri si lucruri care-ar trebui sa fie secrete sau sa le stie doar o parte selecta din oameni... Fatada si intelesul propriu-zis e pentru multime, lucrurile ce stau in spatele acestora sunt pentru initiati. Parerea mea.


Biblia nu e uşor de înţeles, insă dacă nu ţi-ai băgat nasul în ea niciodată, nu e corect să tragi concluzii pripite. Nu uita că totuşi Biblia rămane cartea cu cel mai mare număr de vanzări din lume :pardon:



View PostThrill, on Oct 26 2007, 08:45 AM, said:

Sa stii ca li s-au scurtat degetele! uita-te la degetul mic...incet incet v-a disparea...in sute de ani...iar apoi va avea 4 degete si apoi 3, si apoi nu va mai avea nici unul.... ;)


:) De unde ştii tu că omul nu a avut degetul mic de la picior intotdeauna aşa ?


Quote

Da...ne folosim, dar nu avem nevoie de ele...putem să umblam și numai pe călcâie... ;) degetele, dupa cum am mai spus, au fost folosite de maimuțe pt a se agăța de copaci, în nici un caz pt a umbla.


Bun... deci dacă oamenii evoluează spre o fiinţă "supremă" , maimuţele, logic, ar trebui să devină...err, oameni? :blink:


Quote

Faza cu cele șapte zile și eu am auzit-o și mi se pare destul de logica, dar atunci...dupa cum ai zis și tu...dacă acest lucru e la figurat, nu înțeleg de ce unele lucruri din Biblie se iau la sensul propriu iar altele la sensul figurat? După ce criteriu se face acest lucru?


Trebuie făcută o lectură mai detaliată a Bibliei ca să o inţelegi...părerea mea



View PostProfu, on Oct 28 2007, 12:36 PM, said:

cu alte cuvinte biblia e o porcarie scrisa de "inaltii prelati" ai evului mediu folosita pe post de carte a legii si care, DESIGUR, trebuia sa lase loc liber interpretarii (fie intentionat, ca sa se poata scoate ei la nevoie) si in mod neintentionat, pentru ca acum cateva sute bun de ani, nu se stia la ce grad de evolutie si de comprehensiune se va ajunge...
ba e alba, ba e neagra, in functie de dioptria de la ochelari...


:hi: Ţi-am răspuns pe topicul despre Biblie :focus:
0

#48 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 29 October 2007 - 05:23 PM

View PostJewels, on Oct 28 2007, 11:41 PM, said:

Says who?? :rolleyes:



Adaptations are structures or behaviors that enhance a specific function, causing organisms to become better at surviving and reproducing.They are produced by a combination of the continuous production of small, random changes in traits, followed by natural selection of the variants best-suited for their environment.This process can cause either the gain of a new feature, or the loss of an ancestral feature. [...] One example is the African lizard Holapsis guentheri, which developed an extremely flat head for hiding in crevices, as can be seen by looking at its near relatives. However, in this species, the head has become so flattened that it assists in gliding from tree to tree - an exaptation.

During adaption, some structures may lose their original function and become vestigial structures.Such structures may have little or no function in a current species, yet have a clear function in ancestral species, or other closely-related species. Examples include the non-functional remains of eyes in blind cave-dwelling fish,wings in flightless birds, and the presence of hip bones in whales and snakes. Examples of vestigial structures in humans include wisdom teeth, the coccyx, and the vermiform appendix.[

http://en.wikipedia....tion#Adaptation

Deci nu vorbesc prostii.
0

#49 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 29 October 2007 - 08:21 PM

View PostJewels, on Oct 28 2007, 11:41 PM, said:

:) De unde ştii tu că omul nu a avut degetul mic de la picior intotdeauna aşa ?
Bun... deci dacă oamenii evoluează spre o fiinţă "supremă" , maimuţele, logic, ar trebui să devină...err, oameni? :blink:

Intradevar...nu stiu...am presupus...

Si...da! cred ca in milioanele de ani in care (probabil!) noi vom evolua, ele vor deveni oamenii care suntem acum.
Oricum, acestea sunt doar presupuneri. Si sa nu uitam ca evolutia se face din cauza nevoii de adaptare, asa ca nu este sigur ca maimutele simt nevoia de schimbare.
0

#50 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 30 October 2007 - 12:05 AM

View Postaddict, on Oct 29 2007, 03:23 PM, said:

Adaptations are structures or behaviors that enhance a specific function, causing organisms to become better at surviving and reproducing.They are produced by a combination of the continuous production of small, random changes in traits, followed by natural selection of the variants best-suited for their environment.This process can cause either the gain of a new feature, or the loss of an ancestral feature.........



:thumbsup: Bine lucrat


Quote

Deci nu vorbesc prostii.


Doamne fereşte. Cum aş îndrăzni să spun asta? Am vrut doar ceva argument pe lângă. ;)

View PostThrill, on Oct 29 2007, 06:21 PM, said:

Intradevar...nu stiu...am presupus...

Si...da! cred ca in milioanele de ani in care (probabil!) noi vom evolua, ele vor deveni oamenii care suntem acum.
Oricum, acestea sunt doar presupuneri. Si sa nu uitam ca evolutia se face din cauza nevoii de adaptare, asa ca nu este sigur ca maimutele simt nevoia de schimbare.


Eh, la urma urmei şi noi tot nişte maimuţe suntem :grin:
Dar speculativ putem găsi multe explicaţii. Până la urmă contează ce crezi TU şi ce efect are asupra vieţii tale. Atât. Mie personal, puteţi să îmi spuneţi orice, dacă sunt convinsă în inima mea că avem un Creator, nu mă puteţi clatina cu nimic. :crazy: Şi sunt sigură că în cazul celorlalţi useri e la fel . C'est la vie ! :pardon:
0

#51 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 October 2007 - 08:39 AM

Ma rog, ideea e ca sigur nu au fost creati in 7zile din tarana doar o femeie si un barbat. Sa fim rationali, oricat de credinciosi am fi nu putem trece peste dovezile palpabile mai mult decat convingatoare.

Dar exact cum spui tu, Jewels, "sunt convinsa in inima mea" ca exista 'ceva' mai presus de noi.
0

#52 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 30 October 2007 - 10:53 AM

View PostJewels, on Oct 30 2007, 12:05 AM, said:

Până la urmă contează ce crezi TU şi ce efect are asupra vieţii tale. Atât. Mie personal, puteţi să îmi spuneţi orice, dacă sunt convinsă în inima mea că avem un Creator, nu mă puteţi clatina cu nimic. :crazy:

Nimeni nu-si doreste sa te convinga, fiecare are dreptul sa creada ce vrea.
Cu privire la afirmatia pe care am bolduit-o...nu intelege gresit...si eu cred ca exista cineva mai puternic decat noi, care ne protejeaza...cred ca daca mi s-ar dovedi prin argumente solide ca nu exista Dumnezeu, as fi ruinata din punct de vedere spiritual. Nu mi-ar placea sa stiu ca suntem singuri in lumea asta si fiecare e pe cont propriu...
Pur si simplu nu imi place cum suna teoria creatiei...
0

#53 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 November 2007 - 12:12 AM

Stiu ca este doar comedie, dar ascultati un pic doar ca idee:


0

#54 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 07:25 AM

View Postaddict, on Nov 8 2007, 02:12 PM, said:

Stiu ca este doar comedie, dar ascultati un pic doar ca idee:

Saracul om, nu a inteles nimic despre Dumnezeu! Stii ce zice Scriptura :
ISAIA 32: 6 Caci nebunul spune nebunii, si inima lui gindeste rau, ca sa lucreze in chip nelegiuit, si sa spuna neadevaruri impotriva Domnului, ca sa lase lihnit sufletul celui flamind, si sa ia bautura celui insetat.

Domnul da mancare si bautura gratis, insa vine cate unul de asta si doreste ca oamenii sa ramana fara Painea si Apa vietii!
ISAIA 55: 1 ,,Voi toti cei insetati, veniti la ape, chiar si cel ce n'are bani! Veniti si cumparati bucate, veniti si cumparati vin si lapte, fara bani si fara plata!

:thumbsup: Faptul ca unii nu cred in Dumnezeu si rad de El, nu inseamna ca El nu exista, mai mult de atata:
PSA 2: 4 Celce sade in ceruri ride, Domnul Isi bate joc de ei.
PSA 37: 13 Domnul ride de cel rau, caci vede ca -i vine si lui ziua.
0

#55 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 November 2007 - 01:47 PM

Argumente si contraargumente. Dar omul glumeste cu argumente foarte logice si realiste, nu vede spiritualul.
0

#56 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 06:22 PM

View Postaddict, on Nov 9 2007, 03:47 AM, said:

Argumente si contraargumente. Dar omul glumeste cu argumente foarte logice si realiste, nu vede spiritualul.

De acord cu dumneata, omul este orb spiritual, are ochi dar nu vede, are urechi dar nu aude, vorba Scripturii:
FAPTE 28: 26 cind a zis: ,Du-te la poporul acesta, si zi-i: ,,Veti auzi cu urechile voastre, si nu veti intelege; cu ochii vostri veti privi, si nu veti vedea.
FAPTE 28: 27 Caci inima acestui norod s'a impietrit; ei aud greu cu urechile, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima, sa se intoarca la Dumnezeu, si sa-i vindec.``
0

#57 User is offline   parasitically Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 122
  • Joined: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Interests:Muzica,calculator,TV,prieteni,petreceri,etc.
  • Idolul Meu:Timpul

Posted 17 November 2007 - 08:44 AM

Stie cineva Dumnezeu are creator ?

Attached File(s)

  • Attached File  GOD.jpg (271.99K)
    Number of downloads: 2

0

#58 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 November 2007 - 03:09 PM

Religia spune ca intai a fost Dumnezeu si nimic altceva inaintea lui... Si daca o dam la intors ca cine l-a creat pe D-zeu, cine l-a creat pe creatorul lui D-zeu etc o dam in notiuni pe care noi, ca oameni obisnuiti ca orice lucru sa aiba un inceput si un sfarsit, nu le vom putea intelege niciodata...
0

#59 User is offline   Smaili Icon

  • Poop Maker
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 110
  • Joined: 11-November 07
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Mulsul vacilor, sapatul capsunilor, scoaterea cartofilor.. In schimb detest lucrul in gradina...
  • Idolul Meu:Apa minerala

Posted 17 November 2007 - 10:21 PM

Dumnezeu nu are creator. :)
0

#60 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 18 November 2007 - 11:51 AM

View PostSmaili, on Nov 17 2007, 10:21 PM, said:

Dumnezeu nu are creator. :)

de unde stii? incearca sa si argumentezi ;)

Eu zic da. Oamenii l-au creat. Sau..mai bine zis...el ne-a creat dar noi l-am format dupa imaginatia, dorintele si nevoile noastre.
0

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users