FamousWhy.ro Forum: Bolile Cardiovasculare - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Bolile Cardiovasculare

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 20 October 2007 - 11:56 AM


Bolile cardiovasculare pot fi prevenite, acţionând asupra factorilor de risc controlabili, care sunt mult mai numeroşi decât cei necontrolabili. Stresul este unul dintre principalii factori controlabili şi este strâns legat de ceilalţi, aşa cum indică textul acestei pagini.

Combinarea acestor factori poate duce la o angină pectorală sau la un infarct miocardic.

Pe lângă faptul că stresul este prin el însuşi unul dintre factorii cei mai influenţi în bolile de inimă, practic toţi ceilalţi factori controlabili sunt legaţi de el. Unii dintre aceşti factori sunt cauzaţi de stres, cum ar fi creşterea colesterolului sau a hipertensiunii; alţii favorizează apariţia sa, cum ar fi consumul de alcool sau tendinţa unei persoane spre nervozitate.

Astfel, stresul continuu poate să crească, în mod direct şi indirect, riscul de a suferi de boli cardiovasculare.

Factorii de risc ai bolilor de inima sunt :

Controlabili :

- stres
- hipertensiune (14/9 sau mai mult)
- alcool
- tutun
- exces de colesterol
- personalitate
- diabet
- viaţă sedentară

Necontrolabili :

- vârstă (40 de ani sau mai mult)
- sex masculin
- ereditate (predispoziţie naturală)
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 20 October 2007 - 01:15 PM

Ai pomenit ''excesul de colesterol'' si cred ca trebuie mentionat ca alimentatia bogata in grasimi intretine cresterea colesterolului . Am gasit un text frumusel despre Colesterol si despre alimentatia sanatoasa.

Stiu ca pentru multi dintre noi, colesterolul este o problema de care ne putem ingrijora cand vom avea 50 de ani, dar este important sa mananci sanatos si sa iti mentii principiile inca de pe acum.
0

#3 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 16 January 2008 - 12:00 PM

La mine cred ca e o problema cu acest colesterol, sper sa devin vegetarian in curand... desi e foarte greu.
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 January 2008 - 12:20 AM

Ai putea sa devii ovo-lacto-vegetarian, elimini doar carnea sau mananci cat mai putina si slaba, nu o da in extreme ca organismului nu-i va fi foarte bine.
0

#5 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 17 January 2008 - 12:22 AM


Eu nu suport laptele :( Nu prea am băut în viaţa mea :(
0

#6 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 January 2008 - 12:46 AM

Nu trebuie sa-l bei gol (nici eu nu-l sufar), dar merge f bine introdus in alimente cand nu-i simti gustul, ideea e sa fie acolo pt ca ajuta :) Plus, poti consuma si carne, dar doar pui si peste preferabil la gratar sau fiert... Am citit ca faci si miscare, dar ai totusi grija ca vrem adminul bun mult timp de-acum inainte :)
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 17 January 2008 - 12:52 AM

Îţi mulţumesc pentru sfaturi. O să încerc niste Musli sau cereale simple să vedem dacă rezist. Deja am palpitaţii când mă gândesc la faptul că nu o sa mai mananc asa multă carne.
0

#8 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 17 January 2008 - 01:13 AM

Nu trebuie sa te opresti din a manca carne, ci sa fii atent la cum o gatesti. Daca e in multa grasime este evident ca nu e buna. Incearca sa scoti grasimea de pe ea pentru inceput, sa eviti sosurile grase sau cele prajite in mult ulei. Iar laptele nu e singurul lactat care poate fi consumat. Exista branza, exista iaurturi si alte produse care pot inlocui laptele.

Asta e oricum o lectie pe care trebuie sa ne-o insusim cu totii. Mai mult ca sigur. :)
0

#9 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 22 February 2008 - 12:37 AM

câteva articole cu privire la bolile cardiovasculare :

Bolile de inima

Hipertensiunea arteriala

Cauzele si simptomele hipertensiunii arteriale

Bolile inimii si vaselor
0

#10 User is offline   andre Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 7
  • Joined: 23-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:lectura, plimbarile prin natura
  • Idolul Meu:nu am

Posted 27 February 2008 - 02:57 AM

sunt studenta la medicina si sper ca nu vor fi d prisos mentiunile mele legate d acest subiect. ma bucur sa vad ca admin-ul nostru a primit niste sfaturi pertinente legat d tentativa lui d a deveni vegetarian. legat d articole, as dori sa va interb daca voi credeti toate "documentarele"astea c apar p la tv sau p net asa mai suspect? adica aici nu ma refer la acele site-uri serioase medicale care detin informatie medicala veritabila ci la acest gen d articole mai "clandestine"asa. parerea mea este ca sunt destul d vagi si apoi mai si induc in eroare din cand in cand prin niste valori ale tensiunii arteriale(d ex) nu tocmai potrivite si mecanisme fiziopatologice nu prea corecte;definirea notiunilor mai merge la majoritatea.....:D as indrazni sa va recomand si eu un site(din pacate in engle, dar cum banuiesc ca majoritatea dintre noi se descurca in engleza, nu cred ca va fi o mare problema d intelegere mai ales ca terminologia din domeniu este foarte asemanatoare cu cea romaneasca), specializat dar mai p intelesul tuturor: www.healthatoz.com, care cuprinde o adevarata enciclopedie bine sustinuta si foarte folositoare celor interesati.......:)multa sanatate!!!
0

#11 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 27 February 2008 - 08:30 AM

Foarte util site-ul healthatoz.com . L-am vizitat de cateva ori pentru anumite probleme si iti multumesc in numele intregii comunitati ca l-ai precizat. Poate o sa ne inspiram si noi din el cand vom scrie articole.

Mentionez ca articolele "clandestine" aparute pe internet sau la televizor au un rol informativ numai. Nimeni nu trebuie sa puna in balanta aceste sfaturi cu adevaratul sfat al medicului... personal recomand tuturor celor cu probleme sa consulte medicul de familie inainte sau dupa informarea proprie din surse veridice sau neveridice.

Orice informatie poate fi pusa sub semnul intrebarii, in special pentru ca modul general de prezentare si abordare a unei probleme medicale nu se prezinta la fel pentru toti indivizii, de aceea consultul unui medic bazat pe analize medicale de laborator este solutia optima.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users