FamousWhy.ro Forum: Convingeri Irationale - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Convingeri Irationale

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 20 October 2007 - 10:55 AM


Iata mai jos o lista cu cele cateva afirmatii gresite care sunt considerate adevaruri absolute pentru multi oameni in acelasi timp ce pentru altii sunt complet irationale :

- Fiinţa umană are nevoie să fie iubită şi acceptată de toţi.

- Pentru ca cineva să fie acceptat, trebuie să fie competent īn totul şi să realizeze toate ţintele pe care şi le propune.

- Cānd lucrurile nu ies aşa cum sunt dorite de cineva, situaţia apare oribilă şi catastrofală.

- Dacă vreun lucru ni se pare primejdios, trebuie să ne preocupăm de el continuu şi cu prioritate.

- Fericirea omenească se datorează unor factori asupra cărora noi nu avem nici un control.

- E mai uşor să evităm decāt să īnfruntăm anumite greutăţi şi responsabilităţi.

- Fiecare depinde de alţii şi totdeauna avem nevoie de cineva mai capabil īn care să ne īncredem.

- Există doar o singură soluţie potrivită fiecărei probleme, şi dacă nu o găsim, suntem la un pas de catastrofă.

- Fiinţele umane au o valoare mai mare sau mai mică, īn strānsă dependenţă cu ceea ce ei realizează şi cu nivelul de acceptare din partea celorlalţi.

Daca le luam pe fiecare in parte si le analizam ne putem da seama imediat ca cei care la iau de bune trec prin momente de instabilitate emotionala si stres, prin prisma compararii cu semenii si ajungerea la concluzia ca nu pot fi perfecti, ei intretinand conversatii lipsite de ratiune.
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 20 October 2007 - 01:03 PM

View PostAdi Barb, on Oct 20 2007, 09:55 AM, said:

E mai uşor să evităm decāt să īnfruntăm anumite greutăţi şi responsabilităţi.


Cred ca la prima vedere, evitarea responsabilitatilor este cea mai buna solutie si cea mai accesibila. Dar evitarea asumarii responsabilitatilor este in egala masura un dezavantaj. A-ti trai viata in umbra si in neputinta este mai usor decat sa te ridici si sa tii piept problemelor cu orice resursa disponibila, insa in timp, a evita problemele poate fi in sine o problema.

Tin minte ca tatal meu imi spunea mereu, cand eram mai mica ''Nu exista <Nu Pot!> ci <Nu Vreau!>'' :)
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 26 October 2007 - 10:53 AM

View PostJewels, on Oct 20 2007, 02:03 PM, said:

Tin minte ca tatal meu imi spunea mereu, cand eram mai mica ''Nu exista <Nu Pot!> ci <Nu Vreau!>'' :)

Exact asta īmi spunea și mie tatăl meu! :lol: de atunci īmi răsună īn minte de cāte ori spun că nu pot face ceva. :)

Adi, īntradevăr, ceea ce ai īnșirat mai sus sunt niște convingeri iraționale și pt unii oameni, unele au devenit chiar motto-ul vieții lor. Dar aceste convingeri le primești pe parcurs, nu te naști cu ele, și tot așa cum le primești tot așa poți și să scapi de ele...de aceea e bine să ni le conștientizăm si să uităm de ele.
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 28 October 2007 - 06:41 PM

Sincer, cand am vazut pt prima oara titlul topicului m-am gandit la credinta in Dumnezeu, chit ca si eu cred in D-zeu, pt ca nu vad o baza rationala pt credinta.
0

#5 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 29 October 2007 - 12:00 AM

View Postaddict, on Oct 28 2007, 04:41 PM, said:

Sincer, cand am vazut pt prima oara titlul topicului m-am gandit la credinta in Dumnezeu, chit ca si eu cred in D-zeu, pt ca nu vad o baza rationala pt credinta.
e mult de explicat.. e materie de 1 an... si de invatat, aplicat o viata intreaga...cea mai recenta abordare in terapie este cea cognitiv-comportamentala... Ce urmeaza sa scriu este ideea centrala a terapiei REBT (cautati pe net singuri...Ellis e un alt cuv cheie..)Varianta prescurtata a irationalitati... adica nucleul nebuniei - triada irationalitatii- are mai multe nume dar ideea e ca genereaza boli serioase... :1. Eu trebuie cu necesitate sa...2. Ceilalti trebuie cu necesitate sa...3. Viata trebuie cu necesitate sa...pot detalia...ceea ce ai scris tu pe acolo este un amalgam de atribuiri... cu certitudine am sa revin la subiectul asta...mai uşor să evităm decāt să īnfruntăm anumite greutăţi şi responsabilităţi.referitor la asta... google - canon fight flight... asta e teoria initiala.. apoi adaugati si freeze pt teoria imbunatatita...Ideea este ca la orice fel de stimul avem 3 reactii primare: luptam, fugim sau inghetam.. in finctie de cum interpretam stimulul... adoptam un pattern de comportament

View Postoana_604, on Oct 28 2007, 09:58 PM, said:

e mult de explicat.. e materie de 1 an... si de invatat, aplicat o viata intreaga...cea mai recenta abordare in terapie este cea cognitiv-comportamentala... Ce urmeaza sa scriu este ideea centrala a terapiei REBT (cautati pe net singuri...Ellis e un alt cuv cheie..)Varianta prescurtata a irationalitati... adica nucleul nebuniei - triada irationalitatii- are mai multe nume dar ideea e ca genereaza boli serioase... :1. Eu trebuie cu necesitate sa...2. Ceilalti trebuie cu necesitate sa...3. Viata trebuie cu necesitate sa...pot detalia...ceea ce ai scris tu pe acolo este un amalgam de atribuiri... mai uşor să evităm decāt să īnfruntăm anumite greutăţi şi responsabilităţi.referitor la asta... google - canon fight flight... asta e teoria initiala.. apoi adaugati si freeze pt teoria imbunatatita...Ideea este ca la orice fel de stimul avem 3 reactii primare: luptam, fugim sau inghetam.. in finctie de cum interpretam stimulul... adoptam un pattern de comportament

0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 29 October 2007 - 09:38 AM

Oana, am observat că te pricepi la psihologie, īnsă īncearca să vorbești mai pe īnțelesul nostru, sau să dai un răspuns mai clar. Sincer, nu am īnțeles mai nimic din ce ai scris acolo :unsure:
0

#7 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 07 April 2010 - 10:49 PM

Scuze ca revin cu un raspuns dupa atat de mult timp.
Prima data cand am vazut tema propusa de Adi m-am gandit la nucleul terapiei pe care am invatat-o, si anume Terapa Cognitiv-Comportamentala.

Din pacate eram prea entuziasmata si aveam prea putin timp sa explic.
Ideea centrala este ca daca ajungem sa avem probleme (sa simtim furie, vinovatie, teama exagerata care nu ne mai lasa sa ne ducem la sfarsit activitatile curente) sigur in spatele emotiilor stau niste convingeri irationale.
Poate daca dau un exemplu e mai usor de inteles ideea centrala a teoriei propuse de Albert Ellis.

Situatia care a declansat starea mea e urmatoarea: un coleg de munca ii spune sefului ca eu nu am lucrat, cand de fapt lui ii revenea sarcina respectiva. Seful mi-a facut observatie si eu am fost scoasa vinovata pentru nimic.
Daca gandesc rational situatia ma nemultumeste, ma gandesc sa ii spun sefului ca nu stau lucrurile chiar asa si incerc sa remediez totul.

Daca am convingeri irationale este foarte posibil sa fiu furioasa si sa simt ca explodez, sa tip si sa nu ma mai asculte nimeni. Cum asta e situatia care creeaza probleme, pe asta o tratez. Este probabil ca eu de fapt sa am niste convingeri irationale: Mie nu trebuie sa mi se intample una ca asta/daca eu sunt corecta si ceilalti trebuie sa fie corecti/trebuie ca ceilalti sa ma respecte cum ii respect si eu, si uite ca nu e asa/nu e corect ca mi se intampla mie asta/nu trebuia sa trec tocmai astazi prin asa ceva/ceilalti trebuie sa fie corecti- cam asta e convingerea centrala care duce la furie, si e adesea insotita de toleranta scazuta la colegi de lucru ''smecheri''.

Ideea centrala e ca nu situatiile in sine ne creeaza probleme, ci convingerile noastre irationale (cele centrale fiind de genul eu trebuie/ceilalti trebuie/viata trebuie).
1

#8 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 07 April 2010 - 11:19 PM


View Postoana_604, on 07 April 2010 - 11:49 PM, said:

Ideea centrala e ca nu situatiile in sine ne creeaza probleme, ci convingerile noastre irationale (cele centrale fiind de genul eu trebuie/ceilalti trebuie/viata trebuie).


Realitatea si mama natura sunt din pacate atat de dure incat imaginatia omului e adesea data in vileag. Chestia cu convingerile si gandurile irationale sunt niste clisee care se intampla in mintile noastre si pe baza carora americanii au scos niste carti care cu un marketing bun au avut un impact major si implicit o influenta mare asupra multor cititori.

Sa fim seriosi... dupa ce da o masina peste noi pe strada pe trecerea de pietoni... putem da vina vreodata pe convingerile noastre irationale in vreun fel?
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users