FamousWhy.ro Forum: Mitologie - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Mitologie credintele marilor popoare......

#1 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Post icon  Posted 18 September 2007 - 10:54 AM


Pe mine m-a pasionat mereu mitologia greaca... foarte vasta...si foarte temeinic prelucrata poetic....incat datele despre aceasta mitologie se gasesc in izvoare literare si filozofice scrise de Homer, Hesiod, Pindar, Platon, Lukian , speculaţii anecdotice ale lui Ailianos, antimitografii scrise de Euhemeros si Xenophanes, eseuri teologice ale lui Plutarh şi rareori de informaţii ale istoricilor, capturate direct din tradiţie de catre Herodot, Pausanias si Thukydides.
Mitologia greacă şi-a elaborat un panteon aproape exclusiv antropomorfic, amoral, sacralizând defecte umane capitale (viclenia, adulterul, incestul, paricidul şi fratricidul şi în genere crima, vanitatea, trufia, lăcomia, nedreptatea).
Zeii greci nu sunt numai prin excelenţă antropomorfi, nu au numai firi omeneşti, dar de fapt nu dispun de atribute divine în sens major (departe de absolutul concept mai târziu de filosofia greacă); în miturile timpurii, aceşti zei au chiar puteri limitate (mai ales în epopeile homerice); de ex. când Zeus îşi concediază fiica (Thetis), îi cere: "Du-te fără ca Hera să te poată zări" (Iliada, I, 522-523); aceştia au nevoie de informatori şi crainici, ca să afle despre mersul lumii; sunt supuşi surprizelor şi manevraţi de certuri, ambiţii, orgoliu, capricii, fiind impulsivi şi răzbunători (deşi unii "teologi" antici, ca Hesiod, au încercat să justifice aceste trăsături). Tot panteonul olimpian - lipsit de măreţie - duce o viaţă de clan certăreţ lipsit de norme morale, incestuos, excesiv în actele erotice. În ciuda faptului că hrana şi băutura lor sunt, teoretic, ambrozia şi nectarul, zeii Helladei mănâncă şi beau din belşug vin şi cărnuri, iar atunci când vizitează pe oameni, dorm, suferă de boli şi, ca orice societate primitivă, ascultă muzica lui Apollon şi a Muzelor numai la ospeţe. Deşi lacomi de sacrificii, pe care le doresc adesea în hecatombă, în mod paradoxal, ei nu suportă să vadă cadavre.
In aceasta vasta mitologie se pot gasi foarte multe divinitati si creaturi fantastice.
In Olimp patroneaza 12 zei si anume :
# Afrodita - zeiţa frumuseţii
# Apollo - zeul zilei, al luminii si al artelor, protector al poeziei si al muzicii, conducatorul corului muzelor, personificare a Soarelui
# Ares - zeul războiului
# Artemis - zeiţa vânătorii
# Atena - zeiţa înţelepciunii
# Demetra - zeiţa agriculturii şi a roadelor pământului
# Hera - protectoarea căminului, a căsătoriei şi, în general, a femeilor măritate
# Hephaistos - zeul focului, al metalelor şi al metalurgiei, al fierarilor, sculptorilor şi artizanilor
# Hermes - zeu al fertilităţii, în Arcadia, sau solul zeilor
# Hestia - zeiţa căminului, a focului sfânt
# Poseidon - zeul mării
# Zeus - stăpânul suprem al oamenilor şi al zeilor

Alte divinitati ale mitologiei grecesti sunt titanii care au populat pamantul inaintea zeilor. Aceasta este denumirea purtata de cei şase fii ai lui Uranus şi ai Gaiei: Coeus, Crius, Cronos, Hiperion, Iapetus, Oceanus (titani) şi cele şase fiice: Mnemosina, Phoibe, Rhea, Theia, Themis şi Thetis (titanide).

Tot la capitolul divinitati se pot situa si eroii greci deoarece acestia erau majoritatea semizei, avand un parinte din randul oamenilor si celalalt din randul zeilor.
Acestia au fost:
* Adonis
* Agamemnon
* Ahile
* Andromeda
* Arachne
* Belerofon
* Casandra sau Cassandra
* Dedal sau Daedalus
* Dido sau Didone
* Diomede
* Elena
* Electra
* Enea
* Egeu
* Egipt (sau Aegyptus)
* Euridice
* Europa
* Hector
* Hecuba
* Heracles
* Iason
* Icar
* Medeea
* Menelau
* Meleagru
* Nestor
* Pandora
* Paris
* Odiseu, cunoscut şi ca Ulise
* Oedip
* Oreste
* Orfeu
* Penelopa
* Perseu
* Telemah sau Telemachos
* Sisif
* Tezeu
Grecii credeau ca exista si o serie de personaje fabuloase...acestea fiind:
* Amfisbena
* Caribda
* Centaur
* Cerber
* Ciclopii
* Gorgonele
* Grifon
* Harpie
* Hecatonchire
* Hidra
* Himera
* Leul din Nemeea
* Manticor
* Minotaur
* Pegas
* Pasărea Phoenix
* Satir
* Scila
* Sfinx
* Typhon
cam atat voi spune eu acum despre mitologia greaca...sper sa adaugati si voi cate ceva ori despre aceeasi mitologie care mie imi este draga ..sau alte mitologii care va plac voua...
0

#2 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 18 September 2007 - 04:03 PM

felicitari pentru thread ! cred ca Legendele Olimpului au fost printre primele carti citite in copilarie.
0

#3 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 18 September 2007 - 04:26 PM


legendele olimpului a fost poate cartea mea preferata....si sincer ..chiar astept completari si date despre alte mitologii...
0

#4 User is offline   Profu' Icon

  • Dumnezeu
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 669
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 18 September 2007 - 04:28 PM

cunosc eu despre mitologia sumer-babiloniana si asiriana...
dar trebuie sa le pun cap la cap intr-un fisier word si apoi aici, c-asa pe loc imi da serverul time-out la cate sunt de scris...:)
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users