FamousWhy.ro Forum: De Ce Traim? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De Ce Traim?

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 18 October 2007 - 01:39 AM


V-ati intrebat vreodata care e scopul vietii? Unii se nasc si mor la cateva minute, altii mor la batranete. Care este scopul acestui ciclu de viata?
0

#2 User is offline   BeRightBack Icon

  • Şi când plâng, zâmbesc...
  • Pip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 76
  • Joined: 18-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Pe-aici
  • Idolul Meu:EL...

Posted 19 October 2007 - 03:49 PM

Depinde din ce perspectiva privesti lucrurile.
0

#3 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 19 October 2007 - 10:40 PM

Fiecare vede viata dintr-o prisma diferita. Nimeni nu este la fel, fiecare avem drumul nostru in viata fie el cunoscut in cele din urma sau nu.
0

#4 User is offline   zen Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 12
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:pribeag
  • Idolul Meu:eu

Posted 23 October 2007 - 12:53 PM

Noi crestem din univers tot asa cum frunzele cresc pe ramuri, iar ramurile cresc din copac.A crede ca existi separat este ca si cum ai crede ca esti o frunza care a crescut in aer, fara copac. Iata iluzia! Universul este "copacul" nostru comun, realitatea care ne naste si apoi ne distruge doar pentru a ne transforma si a ne naste din nou in ceva mai bun.Cu acest proces putem colabora sau i ne putem opune, depinde cata minte avem.
0

#5 User is offline   Madalina Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 230
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Posted 24 October 2007 - 04:56 PM

cred ca sunt intrebari fara raspuns. important e sa traiesti fiecare moment la intensitate si sa nu te gandesti la moarte.
0

#6 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 24 October 2007 - 08:06 PM

View Postzen, on Oct 23 2007, 11:53 AM, said:

Noi crestem din univers tot asa cum frunzele cresc pe ramuri, iar ramurile cresc din copac.A crede ca existi separat este ca si cum ai crede ca esti o frunza care a crescut in aer, fara copac. Iata iluzia! Universul este "copacul" nostru comun, realitatea care ne naste si apoi ne distruge doar pentru a ne transforma si a ne naste din nou in ceva mai bun.Cu acest proces putem colabora sau i ne putem opune, depinde cata minte avem.


Ilogic... :unsure:

Frunzele cresc pe ramuri, mor, cad...şi altele noi se nasc. Comparaţia naşterii frunzelor nu argumentează renaşterea aka reâncarnarea. :blink:
My opinion... :sorry:


On topic:
Ne naştem şi trăim cu un scop. Să fim noi inşine, să fim oameni [nu animale] si să dăm respectul cuvenit Creatorului nostru.Deşi ultimul scop pentru mulţi este optional :grin:
0

#7 User is offline   zen Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 12
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:pribeag
  • Idolul Meu:eu

Posted 25 October 2007 - 12:45 PM

View PostJewels, on Oct 24 2007, 07:06 PM, said:

Ilogic... :unsure:

Frunzele cresc pe ramuri, mor, cad...şi altele noi se nasc. Comparaţia naşterii frunzelor nu argumentează renaşterea aka reâncarnarea. :blink:


:) Posibil...dar logica noastra poate nu este identica cu logica universului infinit. Noi doar credem ca stim...

In ce am scris mai sus faceam referire la un fel de evolutie...la fiecare renastere "aka" reincarnare, nu mai suntem aceiasi...
suntem alte frunze mai noi...
0

#8 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 October 2007 - 07:14 PM

Şi dacă o dăm în bară ?
0

#9 User is offline   parasitically Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 122
  • Joined: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Interests:Muzica,calculator,TV,prieteni,petreceri,etc.
  • Idolul Meu:Timpul

Posted 25 October 2007 - 08:17 PM

Traim ca sa murim!Pentru ca orice am realiza nu ne ramane nimic!
0

#10 User is offline   zen Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 12
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:pribeag
  • Idolul Meu:eu

Posted 26 October 2007 - 07:14 AM

View PostJewels, on Oct 25 2007, 06:14 PM, said:

Şi dacă o dăm în bară ?



nu toate frunzele's perfecte...sunt muguri ce raman la stadiul de simpli muguri...
0

#11 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 November 2007 - 04:24 PM

View Postparasitically, on Oct 25 2007, 10:17 PM, said:

Traim ca sa murim!Pentru ca orice am realiza nu ne ramane nimic!

Gresit. Aici gresesc multi. De ce sa mai traiesti daca oricum mori? Nu e asa. De fapt, la moarte nici nu trebuie sa te gandesti decat atunci cand o veni vremea... Ai multe de facut in viata. Ti s-a dat o sansa, nu? Sa duci generatia mai departe. E simplu sa existi. Dar sa traiesti mai greu. Si binenteles ca sa filozofezi e atat de simplu, dar mai greu de aplicat. Depinde din ce punct de vedere privesti problema. Eu insa cred ca fiecare are o sansa extraordinara de a demonstra cine este. In scoala inveti, inveti si iar inveti ca sa poti dupa aceea sa te pui singur pe picioare si sa nu mai depinzi de cei care ti-au dat viata. Dupa ce te plasezi undeva in lume, pe un post bun, poti duce si tu generatia mai departe. Faci un bebel, altul... Il faci mare si abia apoi te poti gandi la ce mai ai tu de facut pe lume... :yahoo:
0

#12 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 December 2007 - 08:23 PM

Dar dupa ce mori, nu mai are nici o valoare ce ai facut decat pt rudele in viata care oricum mai tarziu vor muri si la fel va muri si amintirea ta. Prea putini chiar raman "vii" pe lume, o amintire valoroasa pastrata pe vecie...

Da, chiar cred ca n-avem efectiv nici un rost pe lume. Dar Madalina a zis f bine mai sus: important e sa traiesti fiecare moment la intensitate si sa nu te gandesti la moarte. Daca tot traim ca sa murim, macar sa traim 'bine' (dupa cum vede fiecare asta) si sa ajutam si pe ceilalti sa faca la fel.
0

#13 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 05 December 2007 - 09:18 PM

În general toate întrebările noastre au răspunsuri relative şi în afara de ştiinţele exacte putine alte întrebări pot fi lămurite simplu.

Dacă ar fi să privim întrebarea "De ce trăim?" din punct de vedere ştiinţific şi logic, am putea răspunde rapid că trăim pentru ca suntem parte din procesul natural al dezvoltării Universului.

Dacă ne place sa cadem intr-o latură mai contemplativă sau pur şi simplu ne aflăm într-o stare in care creativitatea din noi se simte in zilele ei bune... atunci dăm răspunsuri filozofice discuţia atingând aspecte iraţionale.
0

#14 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 December 2007 - 09:46 PM

"Dacă ar fi să privim întrebarea "De ce trăim?" din punct de vedere ştiinţific şi logic, am putea răspunde rapid că trăim pentru ca suntem parte din procesul natural al dezvoltării Universului."

Exact. Ne credem superiori, dar avem acelasi rol ca al oricarei alte fiinte de pe lume...
0

#15 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 December 2007 - 12:45 PM

Lasand partea spirituala deoparte [ca oricum este un subiect cu prea multa diversitate ] cred ca putem sa facem ceva practic pe pamantul asta, ceva de folos...daca nu pentru noi, personal, macar pentru cei din jur.

Eu cred ca medicii sunt o binecuvantare. Fara ei am suferi mai mult.
Muzicienii aduc putina lumina si placere in viata noastra de zi cu zi. Cei care curata strazile de zapada iarna, au si ei un rost. Fara ei ar fi mai multe accidente si ne-ar fi mult mai greu sa ne deplasam.

Putem fi o binecuvantare pentru macar o persoana pe planeta asta si asta ar trebui sa ne aduca o stare de multumire si satisfactie. Parerea mea, anyway. orice facem pe pamantul asta are un rost.
0

#16 User is offline   woody Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 205
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male

Posted 17 December 2007 - 05:38 PM

adica cum, de ce traim?... da' de ce sa nu traim ? :) mie imi place sa traiesc :D
0

#17 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 17 December 2007 - 07:50 PM

Trăim ca să realizăm cât mai multe-n viaţă :) . Trăim ca să ne realizăm pe plan profesional şi sentimental... Trăim ca să simţim....
0

#18 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 07 February 2008 - 03:37 AM

pentru mine nu conteaza 'de ce?', conteaza cum
0

#19 User is offline   sEtH Icon

  • Administrator
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 632
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova, Romania
  • Interests:Games-urile!!! :D
  • Idolul Meu:Will Smith

Posted 17 March 2008 - 12:59 AM

De ce traim noi toti, nu stiu, dar de ce traiesc eu, stiu: eu traiesc sa ma distrez, sa fac "copii"(ai mari stiti la ce ma refer) si sa fac in asa fel incat sa raman in amintirea urmasilor cu ceva, orice... sper ca intelegeti ca vreau sa zic.
0

#20 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 17 March 2008 - 02:53 AM

Buna intrebare. Ma intreb cine detine raspunsul corect pentru ea.
Eu cred ca traiesc ca sa las ceva in urma mea, cel putin asa as vrea.
0

#21 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 07 May 2008 - 09:30 AM

Cand am incercat sa gasesc scopul vietii, initial, mi-am dat seama ca ma sperie ideea...pt ca din punctul de vedere din care am privit eu, nu avea nici un sens, sau cel putin sensul era unul rau. Facem copii, pt ca si ei sa sufere odata cu noi, pt ca ei sa faca la randul lor copii care toata viata sa lucreze la comanda unui sef, sa fie stresati, dezamagiti de oamenii din jurul lor...
Insa am uitat un lucru esential. Odata cu esecurile si dezamagirile vin si implinirile si frumusetile vietii. Chiar daca am trai toata viata doar pentru a visa, merita. Pentru ca nu putem stii cand ni se implineste acel vis.

Ideea de "traim pentru a muri" nu mi se pare corecta, pt ca daca ar fi sa traim pentru a muri, ne putem omora azi, nu? Si gata, ne-am indeplinit scopul :crazy:
0

#22 User is offline   anotherme Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 02-September 08
  • Location:another place
  • Idolul Meu:anotherme

Posted 29 September 2008 - 01:25 PM

chiar ..."traim pentru a muri" ..daca asta ar fi adevarat ne-am putea sinucide oricand ,dar totusi nu o facem... cred ca intrebarea de ce nu mai are sens atunci (traim ca trebuie sa traim*daca nu ar fi asa nu ar eava importanta daca traim sau nu , si totusi traim*inseamna ca trebuie )si se transforma in cum.....pana la urma "cum traim?" este un raspuns la "de ce traim"....(la urma doar cu asta ramanem: "cum am trait").....(parerea mea)
....p.s. s.gif oricum ,majoritatea oamenilor la intrebarea "de ce traiesc?" raspund ca si cum ar fi intrebati "cum traiesc" , spun cam ce ar vrea sa faca ei in viata si cu viata lor;nu spun si de ce ar face asta (sa am familie , sa am succes , sa ma distrez,sa fiu multumit,sa fiu satisfacut,sa fiu creativ;traies pt a mi se implinii un vis e un raspuns mai cuprinzator:) ***pana la urma putem raspunde ca si woody ("adica cum, de ce traim?... da' de ce sa nu traim ? s.gif mie imi place sa traiesc biggrin.gif"), sa primim placere. sa fim fericiti....poate ca si asta ar fi un raspuns ...poate chiar e deajuns doar raspunsul asta*sa fim ferciti*....voi ce ziceti?
0

#23 User is offline   mihai_1991 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 35
  • Joined: 22-April 09
  • Idolul Meu:won't tell you :)

Posted 23 April 2009 - 11:36 PM

In opinia mea, viata in sine nu are un scop, nu a fost prestabilita.Consider ca sensul vietii il putem gasi chiar noi, sau se poate sa traim viata fiind constienti ca nu are niciun sens.

CITAT
chiar ..."traim pentru a muri" ..daca asta ar fi adevarat ne-am putea sinucide oricand ,dar totusi nu o facem...


Nu o facem nu fiindca nu este adevarat, ci fiindca nu consideram ca ar fi cazul unei sinucideri.Este o diferenta.


0

#24 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 29 April 2009 - 08:03 PM

CITAT(mihai_1991 @ Apr 23 2009, 10:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
In opinia mea, viata in sine nu are un scop, nu a fost prestabilita.Consider ca sensul vietii il putem gasi chiar noi, sau se poate sa traim viata fiind constienti ca nu are niciun sens.



Nu o facem nu fiindca nu este adevarat, ci fiindca nu consideram ca ar fi cazul unei sinucideri.Este o diferenta.


Nu inteleg. De ce crezi ca viata nu are scop ? Daca nu avem scop, atunci, chiar poate ar fi cazul unei sinucideri. Ca oricum nu avem ce face pe lumea asta.

Si cum am putea gasi sensul vietii daca, de la inceput, nu avem scop. Mi se pare mie, sau te contrazici?
0

#25 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 03 May 2009 - 10:09 AM

Traim ca sa iubim si sa fim iubiti!
Traim deoarece ni s-a oferit aceasta viata buna sau grea!
Traim ca sa ne bucuram de fiecare moment din viata, ca si cum ar fi ultimul!
Traim ca sa ne realizam un statut profesional si sa savuram victoriile !
Ttraim, ca sa perpetuam specia umana!
Traim pentru a contribui la evolutia societatii ( a stiintei si tehnicii)!
Traim pentru a crea!
0

#26 User is offline   veverita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 28
  • Joined: 03-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Posted 04 May 2009 - 07:16 AM

Traiesc, sa pot darui. Daruind sunt fericita. Fiind fericita ii bucur pe altii cu fericirea mea. Bucurandu-i pe altii simt ca traiesc.


0

#27 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 06 May 2009 - 12:51 PM

Vazut din ansamblu as putea spune ca fiecare fiinta este o piesa a unui mecanism centric, era nevoie de fiecare persoana ce s-a nascut si va fi nevoie de cei ce se vor naste spre a mentine perpetuarea in directia necesara a mecanismului pana la inchidere, ca si un sistem, viata fiecaruia trebuie sa influenteze direct directia lucrurilor, asta nu inseamna predestinare insa nici libertate absoluta (ceea ce n-ar avea sens in cadrul notiunilor de timp si spatiu), ci permiterea de dualitate.
Insa tot ce am precizat e doar o simpla supozitie, nu vad cu am putea gandi obiectiv fata de lume cand facem parte din ea.
CITAT(Madalina @ Oct 24 2007, 05:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cred ca sunt intrebari fara raspuns. important e sa traiesti fiecare moment la intensitate si sa nu te gandesti la moarte.

discutabil

CITAT(Jewels @ Oct 25 2007, 08:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Şi dacă o dăm în bară ?

E dualitate, iti asumi consecintele.

CITAT(Jewels @ Dec 7 2007, 01:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Lasand partea spirituala deoparte [ca oricum este un subiect cu prea multa diversitate ] cred ca putem sa facem ceva practic pe pamantul asta, ceva de folos...daca nu pentru noi, personal, macar pentru cei din jur.

Nu poti lasa partea sipirituala deoparte, e ca si cum as spune lasand partea materiala deoparte (adica trupul) ceea ce e un nonsens in momentul actual, decat trecerea in nefiinta.
0

#28 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 May 2009 - 12:04 AM

Heh, am citit undeva biggrin.gif Scopul vietii este sa nu mori!
0

#29 User is offline   escehas Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 120
  • Joined: 01-June 08
  • Gender:Male
  • Location:intr-o gaura de vierme

Posted 07 May 2009 - 10:07 AM

CITAT(addict @ May 7 2009, 01:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Heh, am citit undeva biggrin.gif Scopul vietii este sa nu mori!

Unii ti-ar spune ca inevitabilul final al vietii e moartea...si au dreptate.
Nu suntem nemuritori pana la proba contrarie laugh.gif
0

#30 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 May 2009 - 06:44 PM

Nu spune nicaieri ca trebuie sa-ti indeplinesti scopurile :-"
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users