FamousWhy.ro Forum: Exista Destin Sau Asa Vrem Noi? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Exista Destin Sau Asa Vrem Noi?

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 15 October 2007 - 10:59 PM


"EX OVO OMNIA" E din Ovidiu-Metamorfoze.Povestea creatiei si tradus in romana inseamna ceva gen"totul se trage dintr-un ou".
Ideea e ca fiecare dintre noi suntem doar o persoana ce am stat inauntrul altei persoane si in noi sta o persoana ce ne va urma;ca la o matrioska.Oameni de stiinta au incercat sa demonstreze ca toti oamenii au existat in miniatura in momentul creatiei fiecare in membrana lui asteptandu-si ora de nastere;fiecare cu amprenta si cu destinul lui prestabilit.
Desi mi-ar place sa spun ca mi-am decis singura soarta stand si analizand constat ca toate au fost doar circumstante favorabile.Ceea ce mi se intampla in prezent este exact pe dos de cum mi-as fi dorit eu in adolescenta.
Haideti sa filozofam putin pe tema asta si sa vedem daca ceea ce suntem acum e ceea ce ne dorim.
0

#2 User is offline   Khristine Icon

  • Pardonne-moi ce caprice d'enfant...
  • Pip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 92
  • Joined: 10-September 07
  • Gender:Female
  • Location:Jeux Interdits
  • Interests:Rafturi prafuite & Co.

Posted 19 February 2008 - 03:09 AM

Din punctul meu de vedere, destinul ne este trasat in linii mari. Detaliile depind de noi. Detalii care ne pot schimba cursul vietii. Probail e mai simplu sa dam vina pe destin si sa privim propria viata ca si cum ar fi a altcuiva, insa depinde doar de noi sa schimbam ce nu ne convine ( in majoritatea cazurilor ).
0

#3 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 17 March 2008 - 02:56 AM

Eu cred ca exista destin bineiteles cu limitele de rigoare. Nu cred ca exista un drum in viata prestabilit si ca tot ceea ce ni se intampla este scris undeva dinainte sa se nastem si noi traim viata punand in scena acea scriere. Cred ca avem optiuni si intr-un fel destinul ni-l construim singuri.
Daca ar exista destin ar inseamna ca noi nu mai suntem responsabili de faptele noastre pentru ca "asa a fost scris sa facem". Chestie cu care nu sunt de acord.
0

#4 User is offline   karlita Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 84
  • Joined: 26-March 08
  • Gender:Female

Posted 31 March 2008 - 10:14 PM

exista fiindca asa cred eu...
0

#5 User is offline   daianaexposito Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 29
  • Joined: 30-December 10
  • Gender:Female
  • Location:Venetia, Italia
  • Interests:muzica, arta, dragoste, comunicare etc.
  • Idolul Meu:Michela Coppa

Posted 30 December 2010 - 06:41 PM


Buna. Interesanta intrebare ai pus. Eu cred ca exista destin, dar mai trebuie sa contribuim si noi la el, asa cred eu. Domnul iti da, dar nu iti pune in sac, nu-i asa? Prin urmare cred ca trebuie sa muncim ca apoi sa primim meritele cuvenite. Totul in viata se primeste prin efort. Primim de la nastere calitati si ne nastem sub o stea protectoare, dar mai trebuie sa fim si noi atenti in jurul nostru, caci nu tot ce zboara se mananca, nu-i asa? De aceea avem creier ca sa reflectam asupra alegerilor noastre si noi suntem responsabili pentru actiunile noastre. De aceea ar fi bine sa nu ne pripim in viata mai ales in luarea deciziilor care mai tarziu ar putea sa ne afecteze in bine sau in rau. Dar mai este adevarat, ca timpul zboara repede, uneori prea repede si cam cu greu am putea sa facem totul corect si asa cum ne dorim, asa ca mai trebuie sa acceptam ca suntem oameni si mai gresim si sa nu cerem prea mult de la altii si de la noi insine. S-o luam mai lejer. Ca altfel riscam sa fim depresi si nu cred ca e prea bine pentru sanatate. Asa cred eu. te pup.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users