FamousWhy.ro Forum: Islam - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Islam

#31 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 24 March 2008 - 12:31 AM

View PostBreath, on Mar 20 2008, 07:17 PM, said:

am pretentii la tine ;) Fa diferenta intre persoana I si persoana a III a ;)


Si, n-am inteles, Coranul, nu tot la peroana III e scris? E si normal sa fie asa, de vreme ce autorul cartilor Nou Testamentale nu este Cristos. Cum te astepti sa trimita Dumnezeu mesajul omenirii, daca nu prin prooroci sau autori hotarati de El. Asta e o explicatie patetica. Nici Coranul nu este scris de Allah, ci de alesul lui[care nu este Dumnezeu, deci putem spune exact acelasi lucru]



Quote

In biblie scrie: Si Dumnezeu s-a odihnit in a 7-a zi... cine povesteste asta, Dumnezeu?

Mohamed cand vorbeste despre Allah, nu tot asa o face?


Quote

Ai incercat?

Da, am cunoscut preoti ortodocsi si oameni devotati care traiesc pentru Dumnezeu .
E adevarat ca nu toti sunt asa, dar orice padure are uscaturi. Cum si Islamul are [remember the twin towers? :rolleyes: ]


Quote

Arabii nu se sterg niciodata, se spala ;) Tocmai pentru ca asa ii invata Coranul

Si ce? Crezi ca oamenii care nu au adoptat Islamul, nu se spala?


Quote

Poate pentru tine nu e, ma intreb daca le-ai citi bebeilor tai asa ceva ;)

Nu, pentru ca pana la o anumita varsta esti selectiv cu copii tai. Se numeste sa ai cap pe umeri. Asa cum nu ii lasi sa se uite la TV la anumite programe, sau se auda discutii ale oamenilor seriosi.

Dar imi imaginez ca poate tu ai spune asemenea chestii bebeilor tai ;) :
You can't have sex with married women, unless they are slaves obtained in war (with whom you may rape or do whatever you like).


Quote

Asta sa crezi tu... Femeia in islam este cu mult mai repespectata decat o femeie crestina..
Ah si mi-am amintit de Monica Tatoiu, am vazut-o aseara la o emisiune unde spunea: Bunica mea statea in genunchi si ii spala picioarele bunicului meu. Din chestia asta am invatat foarte multe... de ce? Tot ea a raspuns: Cand m-am maritat prima data preotul mi-a spus asa: Biserica este supusa lui Iisus precum femeia este supusa barbatului... Ce parere ai? Poti verifica in arhiva tv-ului romantica..


Ce vrei sa spun? Uite si Coranul ce spune despre femeie. ''Men are in charge of women, because Allah made men to be better than women.''
Ma indoiesc ca barbatii musulmani nu se folosesc de femei ca de niste obiecte. Mai rau e ca in islam, femeia chiar nu are nici un cuvant de spus.
Nu uita dragule ca musulmanii si evreii se trag din aceasi radacina, deci la origine, invatatura e oarecum similara. :spiteful: Si din pacate, nic evreii nic musulmaniinu cunosc cuvantu respect fata de femeie [la urma urmei,nici crestinii nu prea cunosc]

Quote

Femeia nu are cum sa fie egala barbatului...si nici barbatul egalul femeii.. oricat de mult ne-am dori!


Ai oarecum dreptate.Dar nu in totalitate. Pantru ca NT invata ca in Cristos nu mai este nic femeie, nici barbat, nici iudeu, nici grec. Toti oamenii au aceleasi drepturi .
0

#32 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 25 March 2008 - 02:02 AM

Quote

Si, n-am inteles, Coranul, nu tot la peroana III e scris? E si normal sa fie asa, de vreme ce autorul cartilor Nou Testamentale nu este Cristos. Cum te astepti sa trimita Dumnezeu mesajul omenirii, daca nu prin prooroci sau autori hotarati de El. Asta e o explicatie patetica. Nici Coranul nu este scris de Allah, ci de alesul lui[care nu este Dumnezeu, deci putem spune exact acelasi lucru]

Imi pare rau ca nu erai aseara pe aici sa-ti spun sa te uiti pe History Tv ... Sa vezi cum s-a scris Bibila ;)

Quote

Mohamed cand vorbeste despre Allah, nu tot asa o face?

Nu ai citit Coranul?

Quote

Da, am cunoscut preoti ortodocsi si oameni devotati care traiesc pentru Dumnezeu .
E adevarat ca nu toti sunt asa, dar orice padure are uscaturi. Cum si Islamul are [remember the twin towers?

Prea multe uscaciuni...
remember the twin towers? Te-as ruga sa te mai interesezi la capitolul asta ;)

Quote

Si ce? Crezi ca oamenii care nu au adoptat Islamul, nu se spala?

Eu ti-am raspuns la intrebare, nu am comparat.

Quote

Nu, pentru ca pana la o anumita varsta esti selectiv cu copii tai. Se numeste sa ai cap pe umeri. Asa cum nu ii lasi sa se uite la TV la anumite programe, sau se auda discutii ale oamenilor seriosi.

Dar imi imaginez ca poate tu ai spune asemenea chestii bebeilor tai

Eu zic sa citesti cu atentie si sa compari ;)

Quote

Ce vrei sa spun? Uite si Coranul ce spune despre femeie. ''Men are in charge of women, because Allah made men to be better than women.''
Ma indoiesc ca barbatii musulmani nu se folosesc de femei ca de niste obiecte. Mai rau e ca in islam, femeia chiar nu are nici un cuvant de spus.
Nu uita dragule ca musulmanii si evreii se trag din aceasi radacina, deci la origine, invatatura e oarecum similara. spiteful.gif Si din pacate, nic evreii nic musulmaniinu cunosc cuvantu respect fata de femeie [la urma urmei,nici crestinii nu prea cunosc]

Si crestinii se trag din ce?
Nu lua tu fraze asa din Coran... citeste-l si apoi...

Quote

Ai oarecum dreptate.Dar nu in totalitate. Pantru ca NT invata ca in Cristos nu mai este nic femeie, nici barbat, nici iudeu, nici grec. Toti oamenii au aceleasi drepturi .

Una sunt drepturile in societate, una sunt drepturile in familie ;)
0

#33 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 26 March 2008 - 01:47 AM

View PostBreath, on Mar 25 2008, 12:02 AM, said:

Imi pare rau ca nu erai aseara pe aici sa-ti spun sa te uiti pe History Tv ... Sa vezi cum s-a scris Bibila ;)


Multumesc dar nu. Prefer sa nu caut surse acurate sau fapte acurate la programele TV . Dar poti sa te explici mai mult, daca vrei.Spue-ne tu cum s-a scris Biblia [dupa History Tv]

Quote

Nu ai citit Coranul?


Recunosc ca nu l-am citit in intregime.Am citit ceva parti din el si am vazut ca stilul este foarte asemanator. In Numele lui Allah, Allah va ordona sa... ,Allah a facut asta si asta, dati-i glorie lui Allah.

Deci nu, nu cred ca autorul direct al Coranului este Allah, ci Mohamed. Si din cate stiu eu, Mohamed nu este Dumnezeu. Da , a avut ceva vedenii, a avut ceva descoperiri /revelatii divine din partea Lui Allah, dupa cum ne zice Coranul.

Quote

Prea multe uscaciuni...
remember the twin towers? Te-as ruga sa te mai interesezi la capitolul asta ;)


M-am interesat, crede-ma . Te sfatuiesc sa cauti o carte. Se numeste Islam and Terrorism -are si un search inside,pentru un mic preview. Cartea e scrisa de Mark A Gabriel un fost profesor de istorie islamica, la una dintre cele mai prestigioase universitati din Cairo , care a trait o perioada foarte mare intre cele mai puternice grupuri islamice. E un om care stie ce spune, si le zice bine.

De asemenea, vei gasi cate ceva si aici.



Quote

Eu ti-am raspuns la intrebare, nu am comparat.

Evident, dar mi se pare, o regula stupida si care nu are nimic de a face cu mantuirea. Pot sa inteleg ca are ceva de a face cu regulile de igiena, dar totusi...

Quote

Eu zic sa citesti cu atentie si sa compari ;)

Sunt doua teme diferite, am inteles, dar ce nu intelegi tu e ca una dintre ele [cea biblica] este o descriere simbolica a pacatelor lui israel impotriva lui Dumnezeu, pe cand versetul din Coran, ii incurajeaza pe barbati sa violeze si sa faca practic ce vor ei cu femeile obtinute din razboi. Asta se numeste instigare la violenta si neomenie. Ce fel de dumnezeu e Allah , de gaseste placere in asa ceva? Explica-mi daca tu crezi ca acel indemn vine de la Allah sau de la Mohamed?

Quote

Si crestinii se trag din ce?


Deci, spuneam ca evreii si musulmanii se trag La ORIGINI din acelasi tata. Numele lui este Avraam si a avut doi fii : Ismael, nascut dintr-o roaba si Isaac, nascut din Sara, nevasta lui. Toti cei care s-au tras mai departe din Isaac sunt Evrei. Cei care se trag din Ismael sunt Musulmanii.

Crestinii sunt in general din orice neam si popor care crede in jertfa Cristica. Iar Biblia ii numeste Neamuri, sau pagani. :)

Quote

Nu lua tu fraze asa din Coran... citeste-l si apoi...


Ai dreptate, ar trebui sa ma pun pe citit, dar nu prea am timp . Pana una alta, sunt sigura ca ce am scos eu din Coran este intr-un context legat de femei [cuvantul An-Nisâ' este tradus in alte parti ca Women ... deci asa tre' sa fie :D ]

Quote

Una sunt drepturile in societate, una sunt drepturile in familie ;)


''In Cristos'' nu inseamna ''in societate'' :p
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users