FamousWhy.ro Forum: Islam - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Islam

#1 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Post icon  Posted 15 October 2007 - 12:59 AM


Ce parere aveti despre Islam? Este Islamul cea mai dreapta religie? Coranul este cartea Sfanta a lumii? Islamul, religia omenirii?
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 04:14 PM

Ca sa putem raspunde la aceste intrebari trebuie sa stim ce este Coranul, de cine a fost scris si ce proclama el/sau ce invata .
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 12 February 2008 - 12:34 AM

Aveti Google si Wikipedia pt informare, dar adaug ceva interesant si real: http://m3.bestpiceve...religionofpeace
0

#4 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 13 February 2008 - 04:02 AM

Multi considera ca Dumnezeul Islamului este acelasi cu Cel crestin. Eu unul nu cred asta si o spun ca unul care am citit Coranul si am tras niste concluzii:

Sura IV:38
Barbatii sa fie inaintea muierilor, pentru ca si Dumnezeu i-a pus pe aceia inaintea acestora si ei le tin din averile lor. Muierile cele cinstite sa fie ascultatoare si sa pazeasca tainele, ca sa le pazeasca si Dumnezeu. Acele [muieri] insa , de care va temeti ca va vor otara prin purtarea lor, proboziti-le, legati-le in camari si le bateti, iar daca asculta de voi, atunci nu cautati pricina impotriva lor, caci Dumnezeu este inalt, maret.
Parerea mea este ca acest verset indeamna la abuz impotriva femeii! Crestinismul nu invata sa-ti bati nevasta si niciodata Domnul Isus nu a invatat asa ceva! Nu numai s-o bati, ci s-o si legi si s-o probozesti(s-o mustri) !
oare de ce nu ar avea si femeia dreptul sa-si lege barbatul si sa-i traga o bataie buna, asa pentru corectare? Oare de ce islamul nu recunoaste ca Coranul incita la violenta, atat familiara cat si interumana?!
--------------------------------------------------------------------------------
Sura II:223 zice astfel:
Muierile voastre va sunt un ogor: deci veniti pe ogorul vostru cum voiti, insa pregatiti inainte sufletele voastre si temeti-va de Dumnezeu si sa stiti ca veti veni inaintea Lui. Si binevesteste credinciosilor.
In contextul acesta ne este prezentata femeia ca un ogor, o marfa de schimb, pe care poti s-o lasi cand nu-ti convine si s-o iei pe alta (Sura II:226) insa trebuie sa astepti patru luni.
In Sura II:228 Mahomed invata ca muierea sa taca si sa ramana cu rusinea despartirii si a sarcinii. Totusi daca barbatul vine la ea s-o ia din nou (sa-si ia ogorul) sa mearga dupa el. Este inadmisibila o asemenea viziune a femeii. Nu numai pentru un crestin, dar si pentru o societate democratica, care doreste sa traiasca dupa principiile respectarii omului si drepturilor omului pe acest pamant! Ceea ce spun aici este intarit si de Sura 65 (Sura despartirii)
--------------------------------------------------------------------------------
La femeile profetului, care vorbesc despre "aventurile" lui cu Maria (se pare), cu care Mahomed s-ar fi culcat in lipsa Hafsei, in lipsa ei si in patul ei (o femeie primita in dar de la loctiitorul Egiptului ), Dumnezeu este scutul lui si Gavril, ingerii si credinciosii ii iau apararea lui Mohammed. Interesant ca in cazul curviei lui Mohammed, Dumnezeu ii ia apararea prin Sura 66, concluzionand in vers 5 :"Poate daca se va desparti el de voi (vorbeste de Mohammed), Dumnezeu ii va da in schimb muieri mai bune decat voi, mosleme, credincioase ascultatoare, caincioase, rugatoare postitoare, cunoscute de barbat si fecioare."
--------------------------------------------------------------------------------
Sura 24:2 ne spune:
"Pe curva si pe curvar biciuiti-i pe fiecare cu cate o suta de bice si sa nu va apuce pentru ei indurare impotriva judecatii lui Dumnezeu, daca credeti in Dumnezeu si in ziua de apoi. Si sa fie martori la pedeapsa lor o parte din credinciosi."Este curios faptul ca in cazul lui Mohammed a fost indulgenta si femeia primita de la Egiptean i-a ramas ca sotie. Atat Mohammed cat si aceasta femeie au scapat.
Pe de alta parte doar curand am auzit de o femeie din lumea musulmana (poate cineva ne ajuta cu acest caz) cand o femeie violata de 4 idioti a fost condamnata la o suta de bice, iar animalele in calduri la cateva luni de inchisoare. Pai oare de ce o fi fost femeia vinovata?
Pe de alta parte femeia este sclava in islam, nu are voie sa iese cand vrea din casa si nu are voie sa fie neinsotita. Cineva spunea pe un alt site unde am fost ca femeia nu are voie sa fie singura, deoarece masculii in calduri o pot viola. Poate imi explica cineva ce-o fi greit in lumea aceasta a islamului. Mie mi se pare ca invatatura Coranului nu prea este o carte inspirata de Duhul Sfant, ci o facatura a lui Mohammed.
Vorbesc asa fiindca locuiesc in Statele Unite. Daca as locui in tarile musulmane as avea frica ca mi-as putea pierde viata.
Daca as lua versetele care se ocupa de evrei si crestini, necredinciosii cu care avea deaface Mohammed, ajung la concluzia ca acest om era plin de ura impotriva acestor oameni si aceasta ura a fost transferata credinciosilor Coranului.
Uite doar un exemplu:
Sura II:113-114
Noi te-am trimis la adevar sa binevestesti si sa indemni, insa nu vei fi intrebat despre tovarasii iadului. Si nu se vor invoi cu tine jidovii si crestinii pana ce nu vei urma legea lor. Spune: "Numai indreptarea lui Dumnezeu este indreptare [adevarata]. In adevar daca ai fi urmat ceea ce le place lor, macar ca ti-a venit cunostinta, n-ai avea de la Dumnezeu scut si ocrotire.
Versetul 116 arata clar ca nu se refera la fatarnici, ci la fiii lui Israel! Mai mult versetul 129 spune clar: "Si ei zic: "Fiti jidovi sau crestini, atunci sunteti pe drumul drept! Spune: "Ba nu! [Noi primim] legea lui Avraam, cel dreptcredincios, si el nu era idolatru."
Deci ceea ce vorbeste in versetul respectiv vorbeste despre evrei si crestini, nu despre fatarnici!
--------------------------------------------------------------------------------
Mai mult decat atata, Mahomed ii vedea pe crestini ca necredinciosi: Sura V:19 spune:
"Necredinciosii sunt aceia care zic: " Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei! Spune:" Cine ar fi avut putere asupra lui Dumnezeu daca ar fi voit El sa-l piarda pe Mesia, fiul Mariei, impreuna cu maica-sa si cu toti cei de pe pamant?"
Omul asta doar era sub influenta unor anumite invataturi crestine si iudaice, insa totul este doar din auzite sau legende care circulau in vremea aceea. De fapt mare parte din revelatiile lui sunt auzite din popor si nu au un fundament doctrinar. Omul acesta se contrazice pe sine, spune ca El crede in scripturile evreilor, insa cand sa descrie parti din creatie sau din viata evreilor, le descrie distorsionat, probabil cum le auzise, dupa ureche.
Pe de alta parte il aminteste deseori pe Isus, ca un profet, nu ca pe Fiul lui Dumnezeu, venit de la Tatal, Mohammed neaga invierea Domnului spunand ca Isus a fost rapit si in locul Lui, evreii ar fi rastignit pe altul. Desi spune ca el crede in Cristos, ii ignora invatatura legata de casatorie, credinta, mijlocire, tinuta femeii ectc, ignora toata invatatura Noului Testament, iubirea aproapelui. Mohammed a luat sabia in mana si a ucis, a trait cu mai multe femei, desi Isus a condamnat uciderea si curvia, promovand familia formata din sot-sotie si urand despartirea.
Observati dragii mei, ca noi avem deaface cu un alt Dumnezeu, decat Dumnezeul crestinilor?
--------------------------------------------------------------------------------
Sura V:42 spune:
Si talharului si talharitei taiati-le mainile , ca rasplata pentru ceea ce au facut; aceasta e o pilda de la Dumnezeu, caci Dumnezeu este puternic, intelept.
Probabil ca atunci cand Mohammed ataca caravanele din desert, ucigand si furand, aceste versete nu se aplica domniei sale, doar altora. Macar o mana daca i s-ar fi taiat, probabil ca si-ar fi schimbat versetul din Sura aceasta. Se pare ca Mohammed care credea in Isus (ca si profet), excludea ascultarea de invatatura Lui, care spune:
MAT 5: 38 Ati auzit ca s'a zis: ,,Ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte.``
MAT 5: 39 Dar Eu va spun: Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.
MAT 5: 40 Orisicui vrea sa se judece cu tine, si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
MAT 5: 41 Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
MAT 5: 42 Celui ce-ti cere, da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute dela tine.
MAT 5: 43 Ati auzit ca s'a zis: ,,Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau.``
MAT 5: 44 Dar Eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvintati pe cei ce va blastama, faceti bine celorce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc,
MAT 5: 45 ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni, si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
Este foarte intelept ca sa-L cunoastem pe Isus Domnul si sa citim Sfanta Scriptura la care face aluzie Mohammed. Citind Scriptura, vom putea face diferenta intre spusele lui Mohammed si Adevarul. Musulmanii au nevoie de Sfanta Scriptura, s-o citeasca si s-o compare cu cartea lui Mohammed si atunci vor putea cunoaste ca aceasta carte a lui, este inexacta si prezentarile facute cu privire la Scriptura, sunt in mare parte falsuri sau legende! Probabil ca asta face ca legea Sharia sa interzica Scriptura in tarile musulmane, deoarece aceasta Scriptura le va deschide ochii oamenilor sa poata vedea cat de inexact este Coranul!
http://www.geocities...erse/coran.html
0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 13 February 2008 - 09:32 PM

Da, Coranul e o carte ciudata si complet misogina... Era un caz in ziar despre o americanca, femeie de afaceri care era cu serviciul in tara. Luase masa intr-un restaurant cu un partener de afaceri, barbat, si a fost luata de politie pe motiv ca nu era cu sotul ei... A fost dusa la sectie si obligata sa se dezbrace, sa-si arunce hainele in apa murdara si sa le imbrace la loc. Din Jurnalul National.

Citisem undeva (si din moment ce doar am frunzarit Coranul, nu stiu daca intr-adevar e asa) ca aceasta carte se poate interpreta in multe feluri, implicit daca vrei pace, vei gasi versete de pace, daca vrei razboi, vei gasi versete ce indeamna la razboi.

Dar, pana una-alta, in cadrul acestei religii au aparut atentatele teroriste pe motive religioase, in cadrul ei au aparut "suicide bombers" care nu considera nimic mai demn si mai presus de a-si da viata "pentru Dumnezeu" (ca martiri primiti cu onoruri in rai de catre 72 virgine)...
0

#6 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 14 February 2008 - 12:41 AM

View Postaddict, on Feb 13 2008, 11:32 AM, said:

Da, Coranul e o carte ciudata si complet misogina... Era un caz in ziar despre o americanca, femeie de afaceri care era cu serviciul in tara. Luase masa intr-un restaurant cu un partener de afaceri, barbat, si a fost luata de politie pe motiv ca nu era cu sotul ei... A fost dusa la sectie si obligata sa se dezbrace, sa-si arunce hainele in apa murdara si sa le imbrace la loc. Din Jurnalul National.

Citisem undeva (si din moment ce doar am frunzarit Coranul, nu stiu daca intr-adevar e asa) ca aceasta carte se poate interpreta in multe feluri, implicit daca vrei pace, vei gasi versete de pace, daca vrei razboi, vei gasi versete ce indeamna la razboi.

Dar, pana una-alta, in cadrul acestei religii au aparut atentatele teroriste pe motive religioase, in cadrul ei au aparut "suicide bombers" care nu considera nimic mai demn si mai presus de a-si da viata "pentru Dumnezeu" (ca martiri primiti cu onoruri in rai de catre 72 virgine)...

Coranul sustine Scriptura insa cand faci comparatie intre Coran si Biblie, iti dai seama ca este o diferenta "ca de la Cer la pamant":


Conceptii islamice despre Isus:
1.Isus nu a murit pe cruce (Sura3:54-55),ci Allah L-a rapit la el(Sura 4:157-158)
2.Isus nu a inviat
3.Isus nu este Mantuitorul
4.Isus, desi este descris ca fiind Mesia, nu este Unsul profetit in Vechiul Testament.
5.Isus nu este Dumnezeu(Sura 5:17),nici o fiinta asemanatoare cu El si nici Fiul lui Dumnezeu(Sura 4:171).Conform Coranului ,aceste afirmatii despre Sine le-a facut El insusi (Sura 5:72).
6.Isus nu este Domnul(arab.Rabb)(Sura 9:71)
7.Isus nu este a doua persoana din trinitate (Sura 5:73)

Coranul este o dovada clara a faptului ca toate asemanarile exterioare ale islamului cu crestinismul sunt doar aparente.Islamul reprezinta mai degraba o religie si-o invatatura falsa ;nu ar trebui sa ne fie frica sa-i catalogam drept ceea ce este,si anume anticrestinism in toata regula. Ori Isus Cristos ori Mahomed a rostit adevarul.Nu pot avea dreptate ambii. Isus spune "Cerul si pamantul vor trece ,dar cuvintele Mele nu vor trece"(Matei 24:35).

Invatatura islamului despre razboiul sfant Jihad este urmatoarea: Din punct de vedere islamic lumea este compusa din doua tabere"Dar ul Islam" ,adica "casa islamului" si "Dar ul Harb" ,adica "casa razboiului". Asa zisa "casa a islamului" este acea parte a lumii care este supusa islamului;"casa razboiului" este acea parte a lumii care a mai ramas inca de supus islamului prin razboi. Acest razboi pentru extinderea islamului se numeste"razboi sfant"(in limba araba -jihad).
Musulmanul ideal este in conceptia islamului un om puternic,un razboinic eficient , un adevarat stapan peste oameni. A suferi, a renunta , a pierde, a ceda nu sunt concepte pe care le-am putea gasi in vocabularul sau in viata unui musulman,Deoarece islamul este ordinea perfecta randuita de Allah care extinsa in lumea intreaga ,fiecare musulman are obligatia de a lupta pentru aceasta ,pentru a implini cat mai repede acest scop,indiferent de mijloace: "Voi sa luptati cu ei sa devina musulmani"(Sura48:16).Coranul numeste asta lupta dupa voia lui Allah". Chemarile la o asemenea lupta sunt multe si foarte clare: "Loviti-i (pe evrei si pe crestini) oriunde dati de ei"(Coran 2:187). "Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "(Sura 2:189).
"Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele ,apucati-i si ucideti-i,oriunde ii gasiti"(Sura 4:91). Loviti-i peste gat si taiati-le degetele" (Sura 8:12). "Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"(Sura 8:17)
Allah ."Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "(Sura8:40). 'Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura , care nu cred in Allah ,,,Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!" (Sura 9:29 si urm). "O tu, prorocule , lupta impotriva necredinciosilor si ipocritilor si comporta-te aspru cu ei "(Sura 9:74) . "Paradisul v-a fi al celor care lupta pe calea lui Allah , care ucid si care vor fi ucisi ;lor le apartine adevarata promisiune "(Sura 9:112). "O, voi care credeti , luptati-va impotriva necredinciosilor pana la epuizare si faceti-i sa simta asprimea din voi.Si sa stiti ca Allah este cu cei ce se tem de el"(Sura 9:124). "Cand va intalniti cu necredinciosii , decapitati-i pana cand veti face un adevarat macel printre ei; apoi legati-i pe toti ....Iar cei ce sunt ucisi in calea lui Allah...el ii va duce in paradis "(Sura 47:4-7)
Biblia spune : MAT 5:39 "Dar Eu va spun: Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.". LUCA 6:27-28 " Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc, binecuvintati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.".ROM 12:14 "Binecuvintati pe cei ce va prigonesc: binecuvintati si nu blestemati." ROM 12:18-21 "Daca este cu putinta, intrucit atirna de voi, traiti in pace cu toti oamenii. Prea iubitilor, nu va rasbunati singuri; ci lasati sa se razbune minia lui Dumnezeu; caci este scris: ,,Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati``, zice Domnul. Dimpotriva: daca ii este foame vrajmasului tau, da-i sa manince; daca-i este sete, da-i sa bea; caci daca vei face astfel, vei gramadi carbuni aprinsi pe capul lui.`` Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul prin bine."
In seara in care Isus a fost prins ,cu doar cateva ore inainte de executia Lui,se spune : MAT 26:50-52:" Isus i-a zis: ,,Prietene, ce ai venit sa faci, fa!`` Atunci oamenii aceia s'au apropiat, au pus minile pe Isus, si L-au prins. Si unul din ceice erau cu Isus, a intins mina, a scos sabia, a lovit pe robul marelui preot, si i-a taiat urechea. Atunci Isus i-a zis: ,,Pune-ti sabia la locul ei; caci toti ceice scot sabia, de sabie vor pieri."
0

#7 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 14 February 2008 - 01:10 AM

Da, ai dreptate. Nici eu nu am citit intreg coranul, insa am fost interesata si am citit ceva comentarii. O parte din Coran vorbeste despre pace iar cealalta jumatate despre razboi . E mult de discutat despre islam. E complicat si greu de inteles.
Cazurile de discriminare religioasa din occident sunt mai acute ca in Romania. Chiar saptamana trecuta auzisem de cazul unui doctor rezident concediat pt. ca a avut tupeul sa interzica unui medic musulman si pacientul acestuia sa acopere crucea de pe peretele unei capele ''universale''. Ma intriga drepturile pe care le cer ei mai ales in tarile non musulmane.
0

#8 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 16 March 2008 - 10:44 PM

Vad ca Cioanas si-a facut loc si pe forumul asta cu secta lui. Cumva, d-le incerci sa faci propaganda/racolare pe internet? Ai idee ca pentru asta poti intra frumos la inchisoare? Propaganda ta cu martorii lui Iehova nu face altceva decat sa-ti demigreze imaginea. Te rog frumos sa nu te mai vad in topicele mele.

Addict, eu am trecut la Islam de ceva vreme. Nu pot spune ca sunt pe deplin informat despre unele aspecte, dar ca in orice tara/religie mai sunt si oameni ce interpreteaza cum vor lucrurile. Eu am gasit raspunsul la multe intrebari, raspunsuri pe care le-am gasit in urma cercetarii, nu in urma unor oameni precum Cioanas...
In primul rand am cateva intrebari:
De ce in ziua de azi Preotii inca mai aduc vorba Lui Dumnezeu in fata oamenilor din moment ce ei au ordanat moartea Lui Iisus (pacea si binecuvantarea asupra LUI)?
De ce platim pentru botez, nunta, parastas?
De ce preotia este o meserie?
De ce preotii din ziua de azi nu cunosc intreaga biblie, ci doar citesc din ea?
De ce Iisus este considerat Dumnezeu din moment ce Biblia spune ca Dumnezeu este unic?
De ce Crestinismul crede in trinitate din moment ce Biblia spune ca Dumnezeu este unic si ca nimeni nu ii este egal?
Este Iisus fiul Lui Dumnezeu?
Daca Iisus este Dumnezeu/fiul, atunci cine este Fecioara Maria pentru Dumnezeu?
Este Dumnezeu umanizat in crestinism?


Va rog frumos sa rasp. obiectiv!
Cioanas, te rog frumos sa nu mai scrii aici fel si fel de prostii copiate de pe site-uri anti-islam si din cartile tale de Iehova. Multumesc!
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 16 March 2008 - 11:01 PM


Nu ai dreptul sa interzici cuiva sa posteze pe topicul "tau".

Nu ne intreba pe noi lucrurile alea pt ca asta e topic despre Islam, nu despre ortodoxism, si cum tu presupun ca ai fost crescut in ortodoxism deci stii deja raspunsurile.

Dar, raspunde-ne tu cum crezi ca se cuvine bazandu-te pe religia ta si spune-ne de ce crezi ca e de preferat religia ta decat ortodoxismul. Asta crezi, din moment ce te-ai convertit :)
0

#10 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 17 March 2008 - 12:01 AM

Nu sunt impotriva Crestinismului, din contra toti suntem oameni si credem in acelasi Dumnezeu. Doar ca oamenii au facut ce au vrut din Cuvantul Lui Dumnezeu din Biblie. Dupa cum stiti o data la 100 de ani, biblia se rescrie.... dupa ce? Oamenii inlocuiesc cuvintele vechi cu unele noi, pentru a intelege Cartea Domnului mai bine. Am gasit in aceasta religie corectitudinea si raspunsurile la intrebarile mele...
De ce un preotia este o meserie? Pentru ca oamenii au facut totul pentru bani
De ce se iau bani pentru botez/nunta/parastas? Pentru ca oamenii cred ca banul conduce lumea
De ce a fost Dumnezeit Iisus? Pentru ca oamenii aveau nevoie de un Dumnezeu pamantean
Este Dumnezeu umanizat in Crestinism? Da, oamenii si-au dorit un Dumnezeu pamantean. Oamenii si-au dorit lucruri palpabile... Precum icoanele din ziua de azi ce le pupam si credem in forta lor. Va rog frumos sa faceti urmatorul experiment. Luati o icoana de pe perete si asezati-o langa pat. Vedeti daca pana dimineata se pune la loc in cui.
De ce preotii in urma celor intamplate vis-a-vis de Iisus aduc in continuare cuvantul Lui Dumnezeu pentru oameni? Pentru ca preotii ca si pana atunci era o institutie publica... Dumnezeu ne-a oferit posibilitatea sa alegem... Si alegem!
De ce preotii ajung "sefi" de biserica fara sa cunoasca un cuvant din Biblie? Asa cum am spus, biserica este o institutie politica/econimica... Acolo se platesc oamenii dupa cati bani strang/fonduri si alte chestii, decat pentru impartasirea cuvantului Lui Dumnezeu.
De ce Coranul este cartea dreapta?
Sa presupunem ca aceasta carte a fost scrisa la intamplare de un om...
De unde stiau ei acum 1600 de ani ca: universul a fost un nor de fum, iar din el s-au format astrele?
De unde stiau ei acum 1600 de ani ca: albina are pe o aripa otrava iar pe cealalta are antidotul?
De ce Coranul a ramas neschimbat, iar Biblia nu?
Pentru ca in Biblie nu se afla juramantul Lui Dumnezeu ca aceasta carte o sa ramana neschimbata precum s-a intamplat cu Coranul. Verificati lucrul asta..
De ce Islamul este religia dreapta? Nimic nu este drept in lumea asta... Nu sunt un credincios inrait si nici nu am verificat in intregime totul... Doar ca in aceasta religie nu trebuie sa platesc o taxa pentru nunta ;)

Am vazut cateva posturi cum ca Islamul este o religie misogina... am cercetat acest aspect si... Tocmai ca am gasit contrariul... Pai hai sa vedem cum este ocrotita femeia in islam:
Sa incepem cu, casatoria: Barbatul atunci cand se casatoreste cu o femeie are obligatia sa plateasca o anumita suma.. nu pe loc, ci pana la finalul lor (indiferent care este acel final)... de ce asa? Pentru ca in cazul in care femeia se desparte de barbat sa aiba bani pentru cresterea cop.
Femeia daca munceste nu trebuie sa aduca bani in casa. Religia ii spune sa cheltuiasca banii in folosul ei
Sunt multe aspecte, prea multe. Nu va mai luati dupa americani ;) Aia fac ce fac pentru economia lor... care se duce de rapa..
0

#11 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 March 2008 - 06:08 AM

View PostBreath, on Mar 16 2008, 01:44 PM, said:

Va rog frumos sa rasp. obiectiv!
Cioanas, te rog frumos sa nu mai scrii aici fel si fel de prostii copiate de pe site-uri anti-islam si din cartile tale de Iehova. Multumesc!

Nu sunt Martor al lui Iehova, sunt crestin si cred in Trinitate! Sunt crestin Neoprotestant. Diferenta intre Neoprotestanti si cultele istorice (ortodocsi, catolici) este ca noi spunem Biblia plus, minus nimic! Deci noi consideram Biblia ca punct de referinta al crestinului.
Cat despre parerile mele despre Islam, sunt facute in urma citirii Coranului. Am Coranul acasa si pot sa-ti spun ca l-am citit, fiind curios sa stiu mai multe despre aceasta scriere.
Desi Martorii lui Iehova nu sunt crestini, cred ca nimeni nu are nimic impotriva ca chiar si un martor al lui Iehova sa posteze aici!
Ai stiut cumva ca un martor al lui Iehova este aproape de islam? Ei cred intr-o evanghelia predicata de Turnul de Veghe, la fel cum un islamic crede in "evanghelia" (Coran) adusa de Mahomed.
Cred ca oricine este liber sa posteze pe acest forum, nu cred ca cineva de aici este ingradit de islam si acest forum nu cred sa treaca sub incidenta Sharia! :thumbsup:
Discutam pasnic si asa cum crestinismul este supus criticii, tot la fel si islamul, numai ca orice discutie trebuie discutata in termenii impusi de regulamentul forumului!
Nu mai interziceti nimanui accesul pe topicul deschis si dati dovada de bune maniere si un dialog care sa va aduca cinste.
Multumesc! :rolleyes:
0

#12 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 March 2008 - 07:34 AM

View PostBreath, on Mar 16 2008, 03:01 PM, said:

Nu sunt impotriva Crestinismului, din contra toti suntem oameni si credem in acelasi Dumnezeu. Doar ca oamenii au facut ce au vrut din Cuvantul Lui Dumnezeu din Biblie. Dupa cum stiti o data la 100 de ani, biblia se rescrie.... dupa ce? Oamenii inlocuiesc cuvintele vechi cu unele noi, pentru a intelege Cartea Domnului mai bine. Am gasit in aceasta religie corectitudinea si raspunsurile la intrebarile mele...


Tocmai asta scoteam in evidenta, ca dumnezeul Coranului nu este acelasi cu Dumnezeul Scripturii!
Dumnezeul Coranului nu are Fiu, pe cand Dumnezeul Scripturii are pe Unicul Fiu-Isus Cristos!
Dumnezeul Coranului spune ca evreii si crestinii sunt ai Iadului. Dumnezeul Bibliei spune ca evreii si crestinii sunt poporul lui Dumnezeu!
Sura II:113-114
Noi te-am trimis la adevar sa binevestesti si sa indemni, insa nu vei fi intrebat despre tovarasii iadului. Si nu se vor invoi cu tine jidovii si crestinii pana ce nu vei urma legea lor. Spune: "Numai indreptarea lui Dumnezeu este indreptare [adevarata]. In adevar daca ai fi urmat ceea ce le place lor, macar ca ti-a venit cunostinta, n-ai avea de la Dumnezeu scut si ocrotire.
Versetul 116 arata clar ca nu se refera la fatarnici, ci la fiii lui Israel! Mai mult versetul 129 spune clar: "Si ei zic: "Fiti jidovi sau crestini, atunci sunteti pe drumul drept! Spune: "Ba nu! [Noi primim] legea lui Avraam, cel dreptcredincios, si el nu era idolatru."
Dumnezeul Coranului ii face pe crestini necredinciosi. Dumnezeul Bibliei considera ca cei care cred in Cristos sunt copiii lui Dumnezeu!
Sura V:19 spune:
"Necredinciosii sunt aceia care zic: " Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei! Spune:" Cine ar fi avut putere asupra lui Dumnezeu daca ar fi voit El sa-l piarda pe Mesia, fiul Mariei, impreuna cu maica-sa si cu toti cei de pe pamant?"
Ectc........


Quote

De ce un preotia este o meserie? Pentru ca oamenii au facut totul pentru bani

Preotia au facut-o oamenii o meserie, ea este o slujba incredintata de Dumnezeu tuturor crestinilor.
Citeste in sensul acesta:
APOC 1: 5 si din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel intii nascut din morti, Domnul imparatilor pamintului! A Lui, care ne iubeste, care ne-a spalat de pacatele noastre cu singele Sau,
APOC 1: 6 si a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau: a Lui sa fie slava si puterea in vecii vecilor! Amin.



Quote

De ce se iau bani pentru botez/nunta/parastas? Pentru ca oamenii cred ca banul conduce lumea

Nu toate cultele crestine iau bani. Cei care iau bani, o fac datorita regulamentelor propriilor Biserici!
Dumnezeu nu a spus sa pui taxe pentru slujbele amintite de dumneata, daca unele biserici o fac, este alegerea lor!

Quote

De ce a fost Dumnezeit Iisus? Pentru ca oamenii aveau nevoie de un Dumnezeu pamantean

Isus este Dumnezeu si asta conform Sfintei Scripturi!
Te-ai intrebat vreodata cu care Dumnezeu a stat Avraam inaintea cortului si a negociat pentru Sodoma?
GEN 18: 26 Si Domnul a zis: ,,Daca voi gasi in Sodoma cincizeci de oameni buni in mijlocul cetatii, voi ierta tot locul acela din pricina lor.``
GEN 18: 27 Avraam a luat din nou cuvintul, si a zis: ,,Iata, am indrasnit sa vorbesc Domnului, eu care nu sint decit praf si cenusa.
GEN 18: 28 Poate ca din cincizeci de oameni buni vor lipsi cinci: pentru cinci, vei nimici Tu oare toata cetatea?`` Si Domnul a zis: ,,N'o voi nimici, daca voi gasi in ea patruzeci si cinci de oameni buni.``

Te-ai gandit vreodata cine a stat langa Daniel in cuptorul incins?
DAN 3: 25 El a luat iaras cuvintul si a zis: ,,Ei bine, eu vad patru oameni umblind slobozi in mijlocul focului, si nevatamati; si chipul celui de al patrulea seamana cu al unui fiu de dumnezei!``

Te-ai gandit vreodata de cine vorbeste Isaia in Vechiul Testament cand proroceste despre Mesia? Copilul este numit Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, aceste atribute se pot da doar lui Dumnezeu!
ISAIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.


Quote

Este Dumnezeu umanizat in Crestinism? Da, oamenii si-au dorit un Dumnezeu pamantean. Oamenii si-au dorit lucruri palpabile... Precum icoanele din ziua de azi ce le pupam si credem in forta lor. Va rog frumos sa faceti urmatorul experiment. Luati o icoana de pe perete si asezati-o langa pat. Vedeti daca pana dimineata se pune la loc in cui.

Isaia ne spune ca Dumnezeu se coboara intr-un Copil ce vine prin Israel. Mahomed si Islamul nu crede pe Isaia. Eu prefer sa cred pe Isaia si toata Scriptura care vorbeste despre Isus ca Dumnezeu, cine doreste sa creada altfel are toata libertatea!



Quote

De ce preotii in urma celor intamplate vis-a-vis de Iisus aduc in continuare cuvantul Lui Dumnezeu pentru oameni? Pentru ca preotii ca si pana atunci era o institutie publica... Dumnezeu ne-a oferit posibilitatea sa alegem... Si alegem!

Preotii iudei, carturarii si Neamurile, L-au rastignit pe Isus. Pe langa asta pacatele noastre L-au rastignit, pacatele mele si pacatele dumneatale.


Quote

De ce preotii ajung "sefi" de biserica fara sa cunoasca un cuvant din Biblie? Asa cum am spus, biserica este o institutie politica/econimica... Acolo se platesc oamenii dupa cati bani strang/fonduri si alte chestii, decat pentru impartasirea cuvantului Lui Dumnezeu.

De ce Iuda la vandut pe Isus pentru 30 de arginti? Fiindca oamenii sunt pacatosi si Domnul Isus ne-a avertizat ca vor veni multi mincinosi, insa sa nu ne speriem pentru aceasta, ci sa-i identificam si sa ne departam de ei!
MAT 7: 16 Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din maracini?

Quote

De ce Coranul este cartea dreapta?

Pentru islam este cartea dreapta! Din punctul meu de vedere si comparand-o cu Scriptura, este foarte stramba si denatureaza Evanghelia Domnului Isus!
Pavel ne spune despre o astfel de invatatura urmatoarele:
GAL 1: 8 Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v'am propovaduit-o noi, sa fie anatema!


Quote

De ce Coranul a ramas neschimbat, iar Biblia nu?

Nu-i adevarat ca Coranul a ramas neschimbat! Chiar eu am vazut traduceri diferite unde nu etse vorba de diferente de termeni, ci efectiv de diferente de versete in traducere.
In crestinism Canonul Biblic difera putin, insa chiar in legatura cu diferentele (legate de cateva apocrife si aranjarea cartilor in Canon) nu sunt semnificative. Apocrifele prezente in Biblia ortodoxa care ar da aspect de diferenta sunt adaugate doar ca lectura si nu sunt considerate ca carti Canonice, deci Scripturi inspirate de Dumnezeu 100%.




Quote

Pentru ca in Biblie nu se afla juramantul Lui Dumnezeu ca aceasta carte o sa ramana neschimbata precum s-a intamplat cu Coranul. Verificati lucrul asta..


Dimpotriva, nu aveti dreptate! In Biblie se afla juramantul lui Dumnezeu!
ISAIA 45: 23 Pe Mine Insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea si cuvintul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va jura pe Mine.
ROM 14: 11 Fiindca este scris: ,,Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va da slava lui Dumnezeu.``
MAT 24: 35 Cerul si pamintul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
0

#13 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 March 2008 - 08:16 AM

Quote

Am vazut cateva posturi cum ca Islamul este o religie misogina... am cercetat acest aspect si... Tocmai ca am gasit contrariul... Pai hai sa vedem cum este ocrotita femeia in islam:
Sa incepem cu, casatoria: Barbatul atunci cand se casatoreste cu o femeie are obligatia sa plateasca o anumita suma.. nu pe loc, ci pana la finalul lor (indiferent care este acel final)... de ce asa? Pentru ca in cazul in care femeia se desparte de barbat sa aiba bani pentru cresterea cop.

Dumnezeu a conceput familia (sot-sotie) ca sa fie o uniune pe care sa n-o desparta decat moartea, nu banii sau divortul !
Pe langa toate acestea Coranul indeamna la abuz impotriva femeii! Biblia spune ca sotul sa-si iubeasca sotia asa ca si Cristos Biserica, pana acolo incat sa fie gata sa-si dea viata pentru ea.
Sura IV:38
Barbatii sa fie inaintea muierilor, pentru ca si Dumnezeu i-a pus pe aceia inaintea acestora si ei le tin din averile lor. Muierile cele cinstite sa fie ascultatoare si sa pazeasca tainele, ca sa le pazeasca si Dumnezeu. Acele [muieri] insa , de care va temeti ca va vor otara prin purtarea lor, proboziti-le, legati-le in camari si le bateti, iar daca asculta de voi, atunci nu cautati pricina impotriva lor, caci Dumnezeu este inalt, maret.
Parerea mea este ca acest verset indeamna la abuz impotriva femeii! Crestinismul nu invata sa-ti bati nevasta si niciodata Domnul Isus nu a invatat asa ceva! Nu numai s-o bati, ci s-o si legi si s-o probozesti(s-o mustri) !
oare de ce nu ar avea si femeia dreptul sa-si lege barbatul si sa-i traga o bataie buna, asa pentru corectare? Oare de ce islamul nu recunoaste ca Coranul incita la violenta, atat familiara cat si interumana?!
0

#14 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 17 March 2008 - 10:50 PM

Cionas, eu nu ma pricep foarte bine la religie, meseria mea fiind alta... In fine, am observat unele lucruri gresite in scrierile tale:
Nu-i adevarat ca Coranul a ramas neschimbat! Chiar eu am vazut traduceri diferite unde nu etse vorba de diferente de termeni, ci efectiv de diferente de versete in traducere. Ai spus ca ai citit coranul, pai si nu te-ai uitat acolo ca scrie mare si citet "traducerea sensurilor editia 1,2,3,4? Coranul este intr-o singura limba (araba) si este neschimbat de 1600 de ani ;)
Isus este Dumnezeu si asta conform Sfintei Scripturi!

Faptul ca Avram and stuff au stat de vorba cu Dumnezeu nu inseamna ca Iisus este Dumnezeu. Arata-mi un pasaj din Biblie unde scrie Iisus ca El este Dumnezeu... (unde scrie El, pentru ca Biblia dupa cum vezi si tu este o povestire, povestita de necunoscuti 80%)
Nu sunt Martor al lui Iehova, sunt crestin si cred in Trinitate! Nu ma intereseaza ce esti, important este ca omiti anumite aspecte pe care Dumnezeu le-a mentionat in cartea Sa Biblia iar oamenii nu au luat in calcul venirea lui Mohamed si si-au batut joc
ROM 14: 11 Fiindca este scris: ,,Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va da slava lui Dumnezeu.
Analiza pe text... Pe viata mea ma jur, zise Domnul
Zise arata clar ca nu Dumnezeu a pus cuvintele astea in gura cuiva, ci anume cineva scrie aceste lucruri... precum o doina populara ;)
Isaia ne spune ca Dumnezeu se coboara intr-un Copil ce vine prin Israel. Mahomed si Islamul nu crede pe Isaia. Eu prefer sa cred pe Isaia si toata Scriptura care vorbeste despre Isus ca Dumnezeu, cine doreste sa creada altfel are toata libertatea!
Tu vrei sa spui ca Dumnezeu pentru noi s-a transformat in om, da? Eu cred ca astea sunt aberatii, d-le. Dumnezeu nu se injoseste... Va bateti joc, sincer!

Nu toate cultele crestine iau bani. Cei care iau bani, o fac datorita regulamentelor propriilor Biserici!
Dumnezeu nu a spus sa pui taxe pentru slujbele amintite de dumneata, daca unele biserici o fac, este alegerea lor!

Asa este, inafara de Islam in toate culturile se iau bani sau anumite lucruri pentru o ceremonie religioasa ;)
Poate imi dai si mie 2 exemple de biserici ortodoxe de pe intreaga planeta unde nu se iau bani sau alte lucruri ;)



Urmatoarele intrebari:

Cine hotaraste harul unui preot?
A devenit Crestinismul o bataie de joc?
Este Crestinismul o religie usoara?
Are Crestinismul legi ce pot fi incalcate doar pentru a avea cat mai multi adepti?
Exista o certitudine clara ca Dumnezeu a lasat ca ultima religie sa fie Crestinismul?
Faptul ca tot mai multi Americani trec la Islam se datoreaza faptului ca si-au dat seama ca ceea ce fac este bine pentru ei?
Cate familii islamice ati vazut pe strada batandu-se?
Cate femei din religia Islamica apar la tv ca au fost batute de barbati sau ca stau pe strada?
Cati copii din Islam sunt pe strazi?
De ce religia Islamica protejeaza femeia in asa fel incat familia sa fie unita si sa traiasca intr-o armonie perfecta?
Cati crestini respecta cel putin 2 rugaciuni pe zi?
Cati crestini se roaga pe zi doar pentru a multumi Domnului fara sa ceara nimic?

0

#15 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 17 March 2008 - 11:32 PM

View PostBreath, on Mar 17 2008, 01:50 PM, said:

Poate imi dai si mie 2 exemple de biserici ortodoxe de pe intreaga planeta unde nu se iau bani sau alte lucruri ;)

Dragul meu, pe pamant nu exista doar denominatia ortodoxa!
In Biserica de unde fac parte nimeni nu-ti ia bani pentru actele de cult!
Stiu si denominatii protestante (reformatii), catolici, neoprotestante care nu iau bani pentru actele de cult!

Dumneata ai pornit un interogatoriu al crestinismului pe un topic care trateaza islamul. Curios ca nu va cunoasteti religia la care ati aderat, adica islamul! Atunci oare cuc e scop ati aderat la religia respectiva?

Nu mi-ati raspuns in legatura cu indemnul coranului la violenta familiara si nu numai! De ce crezi dumneata ca trebuie sa fim violenti cu aproapele nostru. Dumnezeu ne-a spus clar prin Isus sa iubim pe aproapele nostru, oare de ce s-a schimbat Mahomed, oare pentru ca sabia lui ucidea caravanele care treceau prin desert?

Tot la fel, Biblia a ramas neschimbata! Daca am repeta in ebraica, greaca sau latina ca si papagalii Biblia, fara s-o intelegem, nu am rezolva nimic. Dumnezeu vrea sa-i intelegem mesajul, de aceea se traduce Biblia in limbile intregului pamant! Cuvantul Scripturii nu este misticism sau un cuvant mistic, care atunci cand il citim in limba originala produce miracole. Cuvantul lui Dumnezeu atinge mintea si inima si le transforma! De aceea Biblia este tradusa si predicata pe intelesul omului!
0

#16 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 March 2008 - 11:59 PM

View PostBreath, on Mar 17 2008, 10:50 PM, said:

Tu vrei sa spui ca Dumnezeu pentru noi s-a transformat in om, da? Eu cred ca astea sunt aberatii, d-le. Dumnezeu nu se injoseste... Va bateti joc, sincer!


Adica Dumnezeul tau isi considera propria creatie o fiinta josnica? Atunci el cum e?

Si da, oricate asemanari mai mult sau mai putin relevante sunt intre cele 2 religii, e evident faptul ca islamul desconsidera femeile. Avem exemple destule iar Coranul arata clar ce inseamna femeia pt ei, dupa cum ne-a citat si cioanas.
0

#17 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Post icon  Posted 18 March 2008 - 12:25 AM

View Postcioanas, on Mar 17 2008, 09:32 PM, said:

Dragul meu, pe pamant nu exista doar denominatia ortodoxa!
In Biserica de unde fac parte nimeni nu-ti ia bani pentru actele de cult!
Stiu si denominatii protestante (reformatii), catolici, neoprotestante care nu iau bani pentru actele de cult!

Dumneata ai pornit un interogatoriu al crestinismului pe un topic care trateaza islamul. Curios ca nu va cunoasteti religia la care ati aderat, adica islamul! Atunci oare cuc e scop ati aderat la religia respectiva?

Nu mi-ati raspuns in legatura cu indemnul coranului la violenta familiara si nu numai! De ce crezi dumneata ca trebuie sa fim violenti cu aproapele nostru. Dumnezeu ne-a spus clar prin Isus sa iubim pe aproapele nostru, oare de ce s-a schimbat Mahomed, oare pentru ca sabia lui ucidea caravanele care treceau prin desert?

Tot la fel, Biblia a ramas neschimbata! Daca am repeta in ebraica, greaca sau latina ca si papagalii Biblia, fara s-o intelegem, nu am rezolva nimic. Dumnezeu vrea sa-i intelegem mesajul, de aceea se traduce Biblia in limbile intregului pamant! Cuvantul Scripturii nu este misticism sau un cuvant mistic, care atunci cand il citim in limba originala produce miracole. Cuvantul lui Dumnezeu atinge mintea si inima si le transforma! De aceea Biblia este tradusa si predicata pe intelesul omului!

Imi cunosc religie, doar ca nu stau sa tin minte anumite pasaje... Am trecut la aceasta religie pentru ca imi ofera raspunsuri pe care in Biblie nu le-am gasit. Biblia a devenit o carte comerciala, placata cu aur sau argint! Biserica se vinde!
Faptul ca tu ai citit coranul si ti-a dat senzatia ca instiga la violenta, este doar parerea ta. Eu nu am gasit nimic care sa ma faca sa-mi urasc sotia/copiii sau alti oameni. Nu stiu si nu inteleg de ce ai inteles tu asa. Si eu am citit anumite pasaje din Biblie ce promova pornografia...acum ce sa fac? Hai sa nu intram in polemici referitoare la acest lucru. Conteaza doar cum citesti si ce stare de spirit ai: una deschisa pentru a studia corect sau doar pentru a te informa si a trage concluzii.

View Postaddict, on Mar 17 2008, 09:59 PM, said:

Adica Dumnezeul tau isi considera propria creatie o fiinta josnica? Atunci el cum e?

Si da, oricate asemanari mai mult sau mai putin relevante sunt intre cele 2 religii, e evident faptul ca islamul desconsidera femeile. Avem exemple destule iar Coranul arata clar ce inseamna femeia pt ei, dupa cum ne-a citat si cioanas.

Nu, sormea.. Doamne Fereste.. Doar ca Dumnezeu este unic si nu poate sa se transforme peste noapte in om doar pentru ca asa vrem noi sa credem.
Dumnezeu este unic, asta nu inteleg oamenii. Dupa cum vezi, oamenii cred in icoane si se roaga la ele mai mult decat la Dumnezeu ;)
Atasez aici o carte, sper sa o citesti sormea si sa tragi tu o concluzie dupa bunul plac!
E scurta :p

Attached File(s)


0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 18 March 2008 - 01:49 AM

View PostBreath, on Mar 16 2008, 10:01 PM, said:

Nu sunt impotriva Crestinismului, din contra toti suntem oameni si credem in acelasi Dumnezeu. Doar ca oamenii au facut ce au vrut din Cuvantul Lui Dumnezeu din Biblie.


De vreme ce ai aderat la islamism, dupa legea islamica, trebuie sa fii total impotriva crestinismului. Nu cred ca Islamul si Crestinismul au acelasi Dumnezu, ci doar pretind [islamicii adica] ca au.

Quote

Dupa cum stiti o data la 100 de ani, biblia se rescrie.... dupa ce?


Deci, daca suntem in anul 2008 [dupa Cristos] inseamna ca ar trebui sa existe cel putin 208 Biblii reeditate . Asta daca nu punem la socoteala perioada dinainte de Cristos.
Eu, nu am auzit pana acum de asa ceva, dar daca tu spui asta, poate ne dai si ceva dovezi palpabile.Linkuri, documente, situri, orice. :shades:


Quote

De ce un preotia este o meserie? Pentru ca oamenii au facut totul pentru bani
De ce se iau bani pentru botez/nunta/parastas? Pentru ca oamenii cred ca banul conduce lumea
De ce a fost Dumnezeit Iisus? Pentru ca oamenii aveau nevoie de un Dumnezeu pamantean
Este Dumnezeu umanizat in Crestinism? Da, oamenii si-au dorit un Dumnezeu pamantean. Oamenii si-au dorit lucruri palpabile... Precum icoanele din ziua de azi ce le pupam si credem in forta lor. Va rog frumos sa faceti urmatorul experiment. Luati o icoana de pe perete si asezati-o langa pat. Vedeti daca pana dimineata se pune la loc in cui.
De ce preotii in urma celor intamplate vis-a-vis de Iisus aduc in continuare cuvantul Lui Dumnezeu pentru oameni? Pentru ca preotii ca si pana atunci era o institutie publica... Dumnezeu ne-a oferit posibilitatea sa alegem... Si alegem!
De ce preotii ajung "sefi" de biserica fara sa cunoasca un cuvant din Biblie? Asa cum am spus, biserica este o institutie politica/econimica... Acolo se platesc oamenii dupa cati bani strang/fonduri si alte chestii, decat pentru impartasirea cuvantului Lui Dumnezeu


Ai mare dreptate aici, cu modul in care uneori biserica poate interpreta ceva dupa propriile legi. Pentru ca biserica este o institutie, pentru ca oamenii sunt si vor ramane oameni.

Oprindu-ma insa la ce ai spus legat de proti, ca ar fi purtatorii cuvantului lui Dumnezeu, nu cred ca asta este o problema. Cristos este marele preot, insa Dumnezeu a avut preoti si inainte de Cristos. Oameni unsi de Dumnezeu sa duca cuvantul mai departe si prin Duhul |Sfant sa poata indrepta pe oameni de la rau.
Vad insa ca baiul tau este la adresa preotilor si nu la adresa lui Dumnezeu, a Dumnezeirii lui Cristos, la pocainta. Da, preotii sunt oameni si este bine sa nu ii ridici mai presus de asta.
Dar…

Quote

De ce Coranul este cartea dreapta?

De ce spui tu ca Coranul este cartea dreapta ?

Quote

Sa presupunem ca aceasta carte a fost scrisa la intamplare de un om...
De unde stiau ei acum 1600 de ani ca: universul a fost un nor de fum, iar din el s-au format astrele?


Asta o afirma si biblia, dragule : ) Astea sunt motive care chiar nu isi au locul.Va trebui sa gasesti un motiv mai bun ca asta.

Quote

De ce Coranul a ramas neschimbat, iar Biblia nu?

De ce spui ca Biblia a fost modficata si Coranul nu ?
Daca ai apucat sa citesti Coranul, cu siguranta stii ca in prima parte a ei, Cristos este numit ‘’Mesia’’ ‘’ nascut din Fecioara’’ ‘’printre cei neprihaniti si cel mai aproape de dumnezeu’’ , fara pacat, sfant, neprihanit, ca a fost numit Cuvantul lui Dumnezeu [cum este numit si in evanghelia lui Ioan 1] si ca se va intoarce cu miile de ingeri pentru a judeca lumea [cine altcineva decat Dumnezeu ar avea dreptul sa judece lumea ?]- Sura3.45-47, Sura 19.19, Sura 3.45, Sura 3.49 . In cealalta jumatate a Coralui insa, Mohamed isi cere slava[Sura7.158, cere oamenilor sa il urmeze pe el] si cere ca toti crestinii sa fie intorsi spre islamism chiar si cu forta.

Quote

Pentru ca in Biblie nu se afla juramantul Lui Dumnezeu ca aceasta carte o sa ramana neschimbata precum s-a intamplat cu Coranul. Verificati lucrul asta..

Ba spune. Ca pamantul si cerul va trece, dar Cuvantul lui Dumnezeu nu va trece pana nu va fi implinit iota cu iota ;) Verifica :crazy:

Quote

De ce Islamul este religia dreapta? Nimic nu este drept in lumea asta... Nu sunt un credincios inrait si nici nu am verificat in intregime totul... Doar ca in aceasta religie nu trebuie sa platesc o taxa pentru nunta ;)

:star: Daca numai pentru asta ai trecut de la crestinism la islamism, halal :grin: Religia nu ar trebui sa fie o portita de rezolvare a problemelor personale. E cam cum era inainte cu o parte din crestinii ortodocsi care treceau de la ortodoxism la protestantism, pentru amaratele de ajutoare venite din America. Patetic :(

View PostBreath, on Mar 17 2008, 10:25 PM, said:

Imi cunosc religie, doar ca nu stau sa tin minte anumite pasaje... Am trecut la aceasta religie pentru ca imi ofera raspunsuri pe care in Biblie nu le-am gasit. Biblia a devenit o carte comerciala, placata cu aur sau argint! Biserica se vinde!

Ai citit macar Biblia aia amarate, de spui ca nu ai gasit raspunsuri la intrebarile tale?

Si unde rogu-te ai gasit tu instigare la pornografie, in Biblie? :star: :blink:
0

#19 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 March 2008 - 10:00 PM

Breath, n-am citit tot inca dar mi-am format o idee.

Da, am gasit si eu in Biblie chestii urate despre femei. Coranul are si el, desi intr-adevar mult mai putine, chiar scrie acolo ca femeilor li se pot aplica batai (este indulcit spunand in paranteza ca doar in cazuri grave) dar astfel este si mai suspect. Daca Biblia considera femeile atat de aducatoare de rusine, atunci de ce in ziua de azi raportul de tratament al femeilor e exact invers? De ce crestinismul trateaza mai bine si mai respectuos femeile decat o face islamismul? De ce femeile crestine sunt considerate egale acum cu barbatii, dar in islamism n-au voie sa conduca, n-au voie sa iasa neinsotite de un barbat din casa si multe altele?

Nu iau partea ortodoxismului ca si in Biblie sunt lucruri neplacute, dar nici islamismul nu pare departe.
0

#20 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 19 March 2008 - 12:06 AM

Raspuns pentru Jewels:
De vreme ce ai aderat la islamism, dupa legea islamica, trebuie sa fii total impotriva crestinismului.
Nu-i adevarat. Nu am nimic cu nimeni...
dar daca tu spui asta, poate ne dai si ceva dovezi palpabile.Linkuri, documente, situri, orice.
Incerc sa gasesc acele scrieri... Sunt putin ocupat zilele astea cu firma, dar o sa caut. Iti promit!
Vad insa ca baiul tau este la adresa preotilor si nu la adresa lui Dumnezeu, a Dumnezeirii lui Cristos, la pocainta. Da, preotii sunt oameni si este bine sa nu ii ridici mai presus de asta.
Islamul sustine Crestinismul, ceea ce nu sustine Islamul, sunt oamenii.. pentru ca au denaturat Crestinismul si l-au Dumnezeuit pe Iisus fara ca el sa afirme ca a fost Dumnezeit! Islamul nu a afirmat niciodata ca nu a exista Iisus precum fac alte religii.. Doar ca s-a gresit mult... Tocmai din cauza asta exista Coranul, pentru a indrepta ceea ce oamenii au stricat.
De ce spui tu ca Coranul este cartea dreapta ?
Pentru ca ceea ce este scris in Coran este totul real si este pus la Persoana I, nu ca in cazul Bibliei unde povestitori necunoscuti au inceput sa scrie in medie 80% din auzite.. Putine sunt cuvintele Lui Dumnezeu... pentru ca au avut oamenii grija de lucrul asta...
Asta o afirma si biblia, dragule : ) Astea sunt motive care chiar nu isi au locul.Va trebui sa gasesti un motiv mai bun ca asta.
Motive... nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.. Eu in Biblie nu am gasit dovezi clare despre facerea lumii... mai mult despre odihna Lui Dumnezeu.. Pacat.. Oare Dumnezeu are nevoie de odihna? Doarme El?
Daca ai apucat sa citesti Coranul, cu siguranta stii ca in prima parte a ei, Cristos este numit ‘’Mesia’’ ‘’ nascut din Fecioara’’ ‘’printre cei neprihaniti si cel mai aproape de dumnezeu’’ , fara pacat, sfant, neprihanit, ca a fost numit Cuvantul lui Dumnezeu [cum este numit si in evanghelia lui Ioan 1] si ca se va intoarce cu miile de ingeri pentru a judeca lumea [cine altcineva decat Dumnezeu ar avea dreptul sa judece lumea ?]- Sura3.45-47, Sura 19.19, Sura 3.45, Sura 3.49 . In cealalta jumatate a Coralui insa, Mohamed isi cere slava[Sura7.158, cere oamenilor sa il urmeze pe el] si cere ca toti crestinii sa fie intorsi spre islamism chiar si cu forta.
Ti-am mai spus, Islamul nu contesta existenta Lui Iisus... Toti profetii au fost fara de pacat.
Ba spune. Ca pamantul si cerul va trece, dar Cuvantul lui Dumnezeu nu va trece pana nu va fi implinit
Asta numesti tu juramant?
Daca numai pentru asta ai trecut de la crestinism la islamism, halal
In aceasta religie mi-am gasit pacea sufleteasca, linistea.. Nu am trecut la aceasta religie pentru ca Dumnezeu sa-mi ierte pacatele, ci pentru ca in aceasta religie am gasit adevarul. Si apropo, halal din araba in romana se traduce ca: Permis, Corect ;)
Ai citit macar Biblia aia amarate, de spui ca nu ai gasit raspunsuri la intrebarile tale?
Nu este nevoie sa citesti Biblia pentru a realiza ceea ce se intampla in jurul tau... Legea unei tari/ unor tari se face dupa religie in cazul in care nu stii.. uita-te in jur!
Da, am citit-o!
Si unde rogu-te ai gasit tu instigare la pornografie, in Biblie?
Exemple sunt numeroase... Nu vreau sa dovedesc nimic vis-a-vis de Biblie. Este o carte ce contine Cuvantul Lui Dumnezeu, dar pacat ca oamenii au redus acest lucru la mai putin de 5%...

Raspuns pentru Addict:
Este suficient sa te uiti in jurul tau pentru a vedea cate femei: raman pe strazi, cate femei sunt violate, cate femei sunt batute, cate femei sunt maltratate.. si apoi da o raita si pe site-urile arabe sau in ziare sa vezi cate femei sunt in situatia femeilor din occident!
Religia impune politica unei tari, asa e de cand lumea si pamantul... Vedeti voi la ce concluzie ajungeti ;)
Sunt curios cati cersetori exista in tarile Arabe si cati sunt in Occident. Va rog sa va informati!
0

#21 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 19 March 2008 - 07:08 PM

View PostBreath, on Mar 18 2008, 10:06 PM, said:

Nu-i adevarat. Nu am nimic cu nimeni...

Poate ca tu nu ai, dar eu ziceam ce afirma Coranul. Cine nu crede in Alah, trebuie sa creada sau sa moara :)



Quote

Islamul sustine Crestinismul, ceea ce nu sustine Islamul, sunt oamenii.. pentru ca au denaturat Crestinismul si l-au Dumnezeuit pe Iisus fara ca el sa afirme ca a fost Dumnezeit! Islamul nu a afirmat niciodata ca nu a exista Iisus precum fac alte religii.. Doar ca s-a gresit mult... Tocmai din cauza asta exista Coranul, pentru a indrepta ceea ce oamenii au stricat

Ba nu il sustine. Pentru ca Crestinismul afirma ca Isus Cristos este Fiul Lui Dumnezeu. De vreme ce Coranul neaga asta, inseamna ca Islamul nu sustine Crestinismul.


Quote

Motive... nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.. Eu in Biblie nu am gasit dovezi clare despre facerea lumii... mai mult despre odihna Lui Dumnezeu.. Pacat.. Oare Dumnezeu are nevoie de odihna? Doarme El?

Poate ca nici nu le-ai cautat foarte bine. Pana la urma, si Coranul si Biblia vor AFIRMA ca Dumnezeu a facut lumea. Nu exista decat doua alegeri, mari si late. Ori Dumnezeu a facut cerul si pamantul,ori este totul o nascocire.
Si pana la urma ce dovezi vrei sa vezi? Nu e suficient sa te uiti in jurul tau si sa fii de acord ca Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor? Afirma oare Coranul ceva diferit de Biblie, legat de facerea lumii? :spiteful:

Quote

Ti-am mai spus, Islamul nu contesta existenta Lui Iisus...

Islamul nu contesta existenta lui Isus. Nimeni nu mai indrazneste sa o faca, pentru ca Isus Cristos este o persoana istorica. E un fapt ca Isus e existat.
Dar legat de dumnezeirea lor, multi contesta.

Quote

Toti profetii au fost fara de pacat.

Pai, parca numai Dumnezeu este fara pacat? :blink: cum spui tu ca profetii au fost fara pacat, nu au fost si ei oameni? Exista om fara de pacat? :mellow:


Quote

Asta numesti tu juramant?

Asta numeste Biblia juramant, nu eu.
Chiar sunt curioasa sa vad sursele tale, cum ca Biblia a fost rescrisa.


Quote

In aceasta religie mi-am gasit pacea sufleteasca, linistea.. Nu am trecut la aceasta religie pentru ca Dumnezeu sa-mi ierte pacatele, ci pentru ca in aceasta religie am gasit adevarul. Si apropo, halal din araba in romana se traduce ca: Permis, Corect ;)

Tu ai spus ''Doar ca in aceasta religie nu trebuie sa platesc o taxa pentru nunta'' , nu eu ;)


Quote

Nu este nevoie sa citesti Biblia pentru a realiza ceea ce se intampla in jurul tau... Legea unei tari/ unor tari se face dupa religie in cazul in care nu stii.. uita-te in jur!
Da, am citit-o!

Tu te orientezi dupa repere gresite. Faptul ca o tara afirma ceva, nu inseamna ca e si corect/adevarat/etic. Uite, de exemplu, daca esti prins furand intr-o tara araba, chiar si daca o faci pentru ca nu ai ce manca, iti este taiata mana dreapta.
Dar asta nu inseamna ca legea aceasta e corecta si ca toate tarile ar trebui sa o practice.
Asa si tu. Te uiti in jur si vezi ca preotii fac aia si cealalta si spui''Asta e Dumnezeu''. Dar daca te-ai fi uitat in bilbie [cum spui ca ai facut], ai fi vazut ca unele traditii nu au nici o legatura cu ce afirma Biblia. Deci nu poti numi adevar absolut ceea ce vezi, daca Biblia spune total opusul.Nu? :sorry:


Quote

Exemple sunt numeroase... Nu vreau sa dovedesc nimic vis-a-vis de Biblie. Este o carte ce contine Cuvantul Lui Dumnezeu, dar pacat ca oamenii au redus acest lucru la mai putin de 5%...

Te rog foarte mult sa imi dai exemple clare de instigare a pornografiei gasite in Biblie. Alb pe negru. Altfel nu te cred. :foolish:

Quote

Este suficient sa te uiti in jurul tau pentru a vedea cate femei: raman pe strazi, cate femei sunt violate, cate femei sunt batute, cate femei sunt maltratate.. si apoi da o raita si pe site-urile arabe sau in ziare sa vezi cate femei sunt in situatia femeilor din occident!


Si asta e vina tarii in care se intampla asta, sau vina oamenilor fara pic de creier? :grin:
0

#22 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 19 March 2008 - 11:13 PM

Pentru ca Crestinismul afirma ca Isus Cristos este Fiul Lui Dumnezeu.
Asta afirma oamenii, nu Iisus... Arata-mi unde a spus Iisus: Eu sunt Dumnezeu sau Eu sunt Fiul Lui Dumnezeu direct... Pentru ca asa toti suntem copiii Lui in urma facerii lumii...
Afirma oare Coranul ceva diferit de Biblie, legat de facerea lumii?
Faptul ca spui ca Dumnezeu s-a odihnit nu este o blasfemie?
Cum spui tu ca profetii au fost fara pacat, nu au fost si ei oameni? Exista om fara de pacat?
Au fost oameni normali pana ce au fost "alesi" ca profeti...
Tu ai spus ''Doar ca in aceasta religie nu trebuie sa platesc o taxa pentru nunta'' , nu eu
Faptul ca mergi la biserica si esti obligata sa dai bani pentru o slujba, CHIAR DACA ESTI SARAC.. Nu te intriga?
Uite, de exemplu, daca esti prins furand intr-o tara araba, chiar si daca o faci pentru ca nu ai ce manca, iti este taiata mana dreapta.
Pentru ca Coranul indeamna omul sa faca lucrurile bune cu mana dreapta si lucrurile mai putin bune cu mana stanga ( exemplu nevoile la toaleta)... Sincer, legea asta e chiar buna... Iti dai seama cati politicieni ciungi am avea...?
ai fi vazut ca unele traditii nu au nici o legatura cu ce afirma Biblia. Deci nu poti numi adevar absolut ceea ce vezi, daca Biblia spune total opusul.Nu?
La inceput a fost Dumnezeu si cuvantul Lui apoi Omul ;)
Te rog foarte mult sa imi dai exemple clare de instigare a pornografiei gasite in Biblie. Alb pe negru. Altfel nu te cred.
Cu mare placere chiar am un fisier deschis...

Quote

Ezechiel 23
EZE 23:1 Cuvintul Domnului mi -a vorbit astfel:
EZE 23:2 ,,Fiul omului, erau doua femei, fiice ale aceleiasi mame.
EZE 23:3 Ele au curvit in Egipt, au curvit in tinereta lor; acolo le-au fost strins titele, acolo le -a fost atins sinul
fecioresc.
EZE 23:4 Cea mai mare se chema Ohola, si sora ei Oholiba. Erau ale Mele, si au nascut fii si fiice.`` Ohola este
Samaria; Oholiba este Ierusalimul.
EZE 23:5 Ohola nu Mi -a fost credincioasa; s'a aprins de dragoste pentru ibovnicii ei, dupa Asirieni, vecinii ei,
EZE 23:6 imbracati cu stofe vapsite in albastru, dregatori si capetenii, toti tineri si placuti, calareti calari pe cai.
EZE 23:7 Ea a curvit cu ei, cu toata fruntea copiilor Asiriei; s'a spurcat cu toti aceia pentru cari umbla nebuna, s'a
spurcat cu toti idolii lor.
EZE 23:8 Nu s'a lasat nici de curviile ei din Egipt, caci acestia se culcasera cu ea din tinereta ei, ii atinsesera sinul fecioresc, si isi varsasera curviile peste ea.
EZE 23:9 De aceea, am dat -o in minile ibovnicilor ei, in minile copiilor Asiriei, pentru cari se aprinsese de dragoste.
EZE 23:10 Ei i-au descoperit goliciunea, i-au luat fiii si fiicele, si pe ea au ucis -o cu sabia, de i s'a dus vestea printre
femei, dupa judecatile facute de ei asupra ei.
EZE 23:11 Sora ei Oholiba a vazut lucrul acesta, si a fost mai fara friu, de cit ea in patima ei; si a intrecut pe soru-sa
in curvii.
EZE 23:12 Ea s'a aprins de dragoste dupa copiii Asiriei, dupa dregatori si capetenii, vecinii ei, imbracati in chip
stralucit, calareti calari pe cai, toti tineri si placuti.
EZE 23:13 Am vazut ca se spurcase, intocmai ca cea dintii din amindoua.
EZE 23:14 Ea a mers chiar mai departe in curviile ei. A zarit pe ziduri niste zugraveli de barbati, niste icoane de
Haldei zugraviti cu coloare rosie,
EZE 23:15 cu briie imprejurul coapselor lor, cu turbane de felurite colori pe cap, toti avind infatisarea unor viteji,
dupa felul Babilonenilor, a caror tara de nastere este Haldea; si s'a aprins dupa ei,
EZE 23:16 la cea dintii privire, si le -a trimes soli in Haldea.
EZE 23:17 Si copiii Babilonului au venit la ea, in patul de dragoste, si au spurcat -o cu curviile lor. Asa ca ea s'a
spurcat cu ei, si apoi inima i s'a instrainat de ei.
EZE 23:18 Si cind si -a dezgolit ea necuratia, si -a descoperit goliciunea, si inima Mea s'a instrainat de ea, cum se
instrainase si de soru-sa.
EZE 23:19 Dar ea si -a inmultit curviile tot mai mult, gindindu-se iaras la zilele tineretei ei, cind curvea in tara
Egiptului.
EZE 23:20 Ea s'a aprins dupa niste necurati, a caror carne era ca a magarilor, si a caror apropiere era ca a
armasarilor.
EZE 23:21 Astfel, ti-ai inoit iaras nelegiuirile tineretei tale, cind Egiptenii iti stringeau titele, din pricina sinului tau
fecioresc.
EZE 23:22 Deaceea, Oholiba, asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ,,Iata ca atit impotriva ta pe ibovnicii tai, de cari tiai
instrainat inima, si -i aduc din toate partile impotriva ta:
EZE 23:23 pe Babiloneni si pe toti Haldeii, capitani, voivozi si domni, si pe toti copiii Asiriei impreuna cu ei, tineri
si placuti, toti dregatori si capetenii, oameni vestiti, toti calari pe cai.
EZE 23:24 Ei vin impotriva ta cu arme, cara si roti, si cu o multime de popoare. Cu scut, pavaza si coifuri,
inainteaza de toate partile impotriva ta. Lor le incredintez judecata, si te vor judeca dupa legile lor
EZE 23:25 Te fac sa-Mi simti gelozia, si se vor purta cu urgie cu tine. Iti vor taia nasul si urechile, si saminta ta va
cadea lovita de sabie. Iti vor lua fiii si fiicele, si ce-ti va mai raminea, va fi mincat de foc.
EZE 23:26 Te vor desbraca de haine, si vor lua podoabele scumpe cu cari te gatesti.
EZE 23:27 Voi pune astfel capat nelegiuirilor tale si curviilor tale din tara Egiptului. Asa ca nu-ti vei mai indrepta
privirile spre ei, si nu te ve mai gindi la Egipt.
EZE 23:28 Caci asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ,,Iata, te dau in minile acelora de cari ti s'a instrainat inima.
EZE 23:29 Se vor purta cu ura cu tine; iti vor ridica toate bogatiile, si te vor lasa goala, goala de tot. Rusinea
necuratiilor tale se va descoperi, rusinea nelegiuirilor si curviilor tale.
EZE 23:30 Lucrurile acestea ti se vor intimpla, pentruca ai curvit cu neamurile, pentruca te-ai spurcat cu idolii lor.
EZE 23:31 Ai mers pe calea sorei tale, deaceea, si Eu iti pun potirul ei in mina.
EZE 23:32 Asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ,,Vei bea potirul sorei tale, cel larg si adinc; vei ajunge de ris si de
batjocura. Incape mult in el!
EZE 23:33 Te vei umplea de betie si durere; caci potirul sorei tale Samaria este un potir de groaza si spaima!
EZE 23:34 Il vei bea si il vei goli, ii vei roade cioburile, si-ti vei sfisia titele. Caci Eu am vorbit, zice Domnul,
Dumnezeu.``
EZE 23:35 Deaceea asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ,,Pentruca M'ai uitat, pentruca M-ai aruncat la spate-ti,
poarta-ti si tu acum pedeapsa nelegiuirilor si curviilor tale.``
EZE 23:36 Domnul mi -a zis: ,,Fiul omului, vrei sa judeci pe Ohola si Oholiba? Pune-le inainte uriciunile lor!
EZE 23:37 Ele s-au dedat la preacurvie, si pe minile lor este singe: au preacurvit cu idolii lor; si copiii pe cari Mi -i
nascusera, i-au trecut prin foc in cinstea lor, ca sa -i manince!
EZE 23:38 Afara de aceasta iata ce Mi-au mai facut: Mi-au spurcat Locasul cel sfint in aceias zi, si Mi-au pingarit
Sabatele.
EZE 23:39 Caci dupace si-au jertfit copiii la idolii lor, tot in ziua aceea s'au dus si in Locasul Meu cel sfint, ca sa -l
spurce. Iata ce au facut in Casa Mea.
EZE 23:40 Au umblat chiar dupa oamenii, cari veneau de departe, le-au trimes soli, si iata ca ei au venit. Pentru ei
te-ai scaldat tu, te-ai sulemenit la ochi, si te-ai gatit cu podoabele tale;
EZE 23:41 ai sezut pe un pat maret, inaintea caruia era intinsa o masa, pe care ai pus tamiia si untdelemnul Meu.
EZE 23:42 S'au auzit strigatele unei multimi vesele; si cu multimea aceasta de oameni de rind au adus niste betivi
din pustie, cari au pus bratari in minile celor doua surori si mindre cununi pe capetele lor.
EZE 23:43 Am zis atunci cu privire la curva cea batrina: ,,Si acum isi va urma ea oare curviile, si tot vor mai veni la
ea?``
EZE 23:44 Si au venit la ea cum vin la o curva; asa s'au dus la Ohola si Oholiba, la aceste femei nelegiuite.
EZE 23:45 De aceea oamenii fara prihana le vor osindi, cum se osindesc femeile preacurve, cum se osindesc cele ce
varsa singe; caci sint prea curve, si au singe pe mini.
EZE 23:46 Caci asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ,,Voi aduce impotriva lor o multime de gloata mare, si le voi da
prada chinului si jafului.
EZE 23:47 Adunarea le va ucide cu pietre, si le va dobori cu lovituri de sabie; le vor ucide fiii si fiicele lor, si le vor
arde casele cu foc.
EZE 23:48 Voi face astfel sa inceteze nelegiuirea in tara; ca toate femeile sa ia invatatura, si sa nu mai faca o
nelegiuire ca a voastra!
EZE 23:49 Vi se va rasplati astfel nelegiuirea, si veti purta pacatele savirsite cu idolii vostri, si veti sti ca Eu sint
Domnul, Dumnezeu!``

Nu stiu daca tu i-ai da asa ceva copilului tau sa citeasca... daca iti respecti copilul, sigur!

Si asta e vina tarii in care se intampla asta, sau vina oamenilor fara pic de creier?
Pai tu ai spus ca femeile in islam sunt chinuite rau... pai fa si tu o comparatie ;) Sa-mi spui in urma cercetarii la ce concluzie ai ajuns...
0

#23 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 20 March 2008 - 06:53 AM

View PostBreath, on Mar 19 2008, 01:13 PM, said:

Nu stiu daca tu i-ai da asa ceva copilului tau sa citeasca... daca iti respecti copilul, sigur!

Si asta e vina tarii in care se intampla asta, sau vina oamenilor fara pic de creier?
Pai tu ai spus ca femeile in islam sunt chinuite rau... pai fa si tu o comparatie ;) Sa-mi spui in urma cercetarii la ce concluzie ai ajuns...

Exemplele din Biblie sunt realitatea! Trezeste-te! Oamenii pacatuiesc si exemplele negative sunt lasate pe paginile Scripturii pentru ca sa nu mai fie repetate!
Faptul ca pacatul unora ii duce la moarte nu-i o poveste, ci o realitate!
Copiii mici sunt invatati lectii biblice dupa posibilitatea lor de a asimila si de a intelege aceste lectii.
Unui copil de 3-4 ani, cu siguranta nu-i vei prezenta pericolul consumului de droguri sau efectele negative ale tigarii. Totusi in procesul educarii omului exista asemenea materiale, pe care nimeni nu le condamna ca ar periclita sanatatea copiilor nostri! De ce? Fiindca ele sunt predate la varsta la care un adolescent are nevoie sa inteleaga aceste lucruri si nu in copilarie sau la varsta gradinitei.
De ce dumneata condamni Scriptura, fiindca doreste sa ne invete lectii vitale pentru sanatatea noastra spirituala?

In schimb islamul si coranul invata la abuz! In foarte multe situatii am dat exemple in sensul acesta! De ce asta? Oare Dumnezeu doreste asta sau Mahomed a dorit asta, ori poate cel care l-a inspirat pe Mahomed.
In sensul acesta, ori Isus spune Adevarul, ori Mahomed! Amandoi in nici un caz!
Eu prefer sa traiesc in mijlocul unor oameni care-l cred pe Isus, decat in mijlocul unor oameni care-l cred pe Mahomed!


Vechiul Legamant a fost facut cu poporul evreu si era descoperirea Legii, punerea inaintea evreilor a binelui si raului! Legea descoperea pacatul si pedeapsa pacatului!
Legea S-a implinit in Isus Cristos. Toate pedepsele legii au cazut peste Isus Cristos. Vechiul Legamant a fost inlocuit cu Noul Legamant facut in Isus Cristos, prin Sangele Lui!
La sfarsitul veacurilor Dumnezeu ne-a vorbit prin Isus Cristos si Noul Legamant este voia lui Dumnezeu pentru toti oamenii de pe acest pamant!

EVR 1: 1 Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe rinduri si in multe chipuri, Dumnezeu,
EVR 1: 2 la sfirsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.

Prin Isus Cristos Dumnezeu ne-a spus foarte clar care trebuie sa fie comportamentul sotului fata de sotie:
EFES 5: 25 Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S'a dat pe Sine pentru ea,


Oricare ar veni sa schimbe ceea ce ne-a adus Fiul lui Dumnezeu, nu este trimis de Dumnezeu si nu are nimic deaface cu voia lui Dumnezeu!
0

#24 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 20 March 2008 - 07:38 AM

View PostBreath, on Mar 19 2008, 01:13 PM, said:

Pentru ca Crestinismul afirma ca Isus Cristos este Fiul Lui Dumnezeu.
Asta afirma oamenii, nu Iisus... Arata-mi unde a spus Iisus: Eu sunt Dumnezeu sau Eu sunt Fiul Lui Dumnezeu direct... Pentru ca asa toti suntem copiii Lui in urma facerii lumii...

1. Diavolul stie ca Isus este Fiul lui Dumnezeu
MAT 4: 3 Ispititorul s'a apropiat de El, si i-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste ca pietrele acestea sa se faca pini.``
2.Duhurile rele stiu ca Isus este Fiul lui Dumnezeu
MAT 8: 29 Si iata ca au inceput sa strige: ,,Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?``
3.Ucenicii lui Isus stiu ca El este Fiul lui Dumnezeu
MAT 14: 33 Ceice erau in corabie, au venit de s'au inchinat inaintea lui Isus, si I-au zis: ,,Cu adevarat, Tu esti Fiul lui Dumnezeu!``
4.Isus a marturisit ca este Fiul lui Dumnezeu
MAT 26: 63 Isus tacea. Si marele preot a luat cuvintul si I-a zis: ,,Te jur, pe Dumnezeul cel viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.``
MAT 26: 64 ,,Da``, i-a raspuns Isus, ,,sint! ,,Ba mai mult, va spun ca de acum incolo veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii lui Dumnezeu, si venind pe norii cerului.``
5. Dumnezeu Tatal din Cer a marturisit despre Fiul Lui
MAT 3: 17 Si din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.``
6. Evreii si dusmanii lui Isus au stiut ca El este Fiul lui Dumnezeu, insa nu au putut sa accepte asta
IOAN 19: 7 Iudeii i-au raspuns: ,,Noi avem o Lege, si dupa Legea aceasta, El trebuie sa moara, pentruca S'a facut pe Sine Fiul lui Dumnezeu.``
7.Neamurile au stiut ca Isus este Fiul lui Dumnezeu
FAPTE 8: 37 Filip a zis: ,,Daca crezi din toata inima, se poate.`` Famenul a raspuns: ,,Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.``

DOAR "PROFETUL" MAHOMED NU A STIUT CA ISUS ESTE FIUL LUI DUMNEZEU!

1. Isaia spunea ca Isus este Dumnezeu!
AIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.
2.Lucrarea lui marturisea ca Isus este Dumnezeu si chiar iudeii erau speriati si furiosi de faptul acesta!
MAR 2: 5 Cind le-a vazut Isus credinta, a zis slabanogului: ,,Fiule, pacatele iti sint iertate!``
MAR 2: 6 Unii din carturari, cari erau de fata, se gindeau in inimile lor:
MAR 2: 7 ,,Cum vorbeste omul acesta astfel? Huleste! Cine poate sa ierte pacatele decit numai Dumnezeu?``
3.Ucenicii au marturisit ca Isus este Dumnezeu
IOAN 20: 28 Drept raspuns, Toma I-a zis: ,,Domnul meu si Dumnezeul meu!``
IOAN 20: 29 ,,Tomo`` i-a zis Isus, ,,pentruca M'ai vazut, ai crezut. Ferice de ceice n'au vazut, si au crezut.``
4.David vorbeste despre Isus
PSA 45: 7 Tu iubesti neprihanirea, si urasti rautatea. De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te -a uns cu un untdelemn de bucurie, mai pe sus decit pe tovarasii Tai de slujba.
5.Isus se prezinta ca si Dumnezeu!
APOC 1: 7 Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamintului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.
APOC 1: 8 ,,Eu sint Alfa si Omega, Inceputul si Sfirsitul``, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic.



Quote

Afirma oare Coranul ceva diferit de Biblie, legat de facerea lumii?
Faptul ca spui ca Dumnezeu s-a odihnit nu este o blasfemie?

Nu este o blasfemie. Ziua de odihna era o prefigurare a odihnii omenirii in Isus Cristos
EVR 4: 7 El hotaraste din nou o zi: ,,Astazi,`` -zicind, in David, dupa atita vreme, cum s'a spus mai sus: ,,Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!``
EVR 4: 8 Caci, daca le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu dupa aceea de o alta zi.
EVR 4: 9 Ramine dar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.
EVR 4: 10 Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S'a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale.
EVR 4: 11 Sa ne grabim dar sa intram in odihna aceasta, pentruca nimeni sa nu cada in aceeas pilda de neascultare


Quote

Cum spui tu ca profetii au fost fara pacat, nu au fost si ei oameni? Exista om fara de pacat?
Au fost oameni normali pana ce au fost "alesi" ca profeti...

Un singur profet a fost fara pacat, Profetul Isus Cristos.
ROM 3: 23 Caci toti au pacatuit, si sint lipsiti de slava lui Dumnezeu.

Quote

Tu ai spus ''Doar ca in aceasta religie nu trebuie sa platesc o taxa pentru nunta'' , nu eu
Faptul ca mergi la biserica si esti obligata sa dai bani pentru o slujba, CHIAR DACA ESTI SARAC.. Nu te intriga?

Nu Dumnezeu a stabilit asta, ci oamenii lacomi de bani. V-am mai spus ca sunt Biserici unde nu se cer bani pentru actele de cult! Ba mai mult, acele Biserici ajuta pe saracii care au probleme financiare semnificative.

Quote

Uite, de exemplu, daca esti prins furand intr-o tara araba, chiar si daca o faci pentru ca nu ai ce manca, iti este taiata mana dreapta.
Pentru ca Coranul indeamna omul sa faca lucrurile bune cu mana dreapta si lucrurile mai putin bune cu mana stanga ( exemplu nevoile la toaleta)... Sincer, legea asta e chiar buna... Iti dai seama cati politicieni ciungi am avea...?

De ce nu s-a taiat si mana lui Mahomed atunci cand a atacat caravanele oamenilor nevinovati care treceau prin desert?


Quote

ai fi vazut ca unele traditii nu au nici o legatura cu ce afirma Biblia. Deci nu poti numi adevar absolut ceea ce vezi, daca Biblia spune total opusul.Nu?
La inceput a fost Dumnezeu si cuvantul Lui apoi Omul ;)

Exact si omul ar trebui sa aibe ca sistem de valori Cuvantul lui Dumnezeu si nu taraditii, datini si obiceiuri. Toate acestea sunt inventii ca omul sa se simta bine!


Quote

Te rog foarte mult sa imi dai exemple clare de instigare a pornografiei gasite in Biblie. Alb pe negru. Altfel nu te cred.
Cu mare placere chiar am un fisier deschis...

Nu sunt exemple de pornografie in Biblie!
Chiar daca gasim pacate sexuale, sunt prezentate ca un exemplu negativ si nu ca un exemplu de urmat!
0

#25 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 20 March 2008 - 12:15 PM

View PostBreath, on Mar 19 2008, 09:13 PM, said:

Asta afirma oamenii, nu Iisus... Arata-mi unde a spus Iisus: Eu sunt Dumnezeu sau Eu sunt Fiul Lui Dumnezeu direct... Pentru ca asa toti suntem copiii Lui in urma facerii lumii...

Ioan 9.35 Isus a auzit că l-au dat afară; şi, când l-a găsit, i-a zis: "Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?"

Ioan 10.36 cum ziceţi voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M-a sfinţit şi M-a trimis în lume? Şi aceasta, pentru că am zis: ,Sunt Fiul lui Dumnezeu!'

Ioan 14.13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.

Iudeii afirma ca Isus s-a numit 'Fiul lui Dumnezeu' : Ioan 19.7 Iudeii i-au răspuns: "Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu."
Dumnezeu Tatal, atesta, dupa martorii oculari din acea vreme, ca Ius este Fiul lui Dumnezeu :
Matei 3.17 Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea."

Chiar si satan afirma si recunoaste asta: Matei 4.3 Ispititorul s-a apropiat de El, şi i-a zis: "Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, porunceşte ca pietrele acestea să se facă pâini."
Matei 8.29 Şi iată că au început să strige[demonii dintr-un indracit]: "Ce legătură este între noi şi Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici să ne chinuieşti înainte de vreme?"
Si mai sunt daca mai vrei! :rolleyes:


Quote

Faptul ca spui ca Dumnezeu s-a odihnit nu este o blasfemie?

Nu eu spun asta, ci Biblia afirma asta. Mai mult, sunt sigura ca stii sa faci si singur diferenta intre un text literal si unul simbolic ;)

Quote

Au fost oameni normali pana ce au fost "alesi" ca profeti...

Deci tu insisti ca oamenii pot fi fara pacat? <_<


Quote

Faptul ca mergi la biserica si esti obligata sa dai bani pentru o slujba, CHIAR DACA ESTI SARAC.. Nu te intriga?

Hai,hai. Tu pui asta pe seama lui Dumnezeu? Si pana la urma, are cineva dreptul sa scoata bani din buzunarul tau? Sunt sigura ca daca ai merge sa vorbesti cu un preot corect si sincer pentru Dumnezeu , nu te va forta sa dai din ce nu ai. Cum nici Dumnezeu nu o face.

Quote

Pentru ca Coranul indeamna omul sa faca lucrurile bune cu mana dreapta si lucrurile mai putin bune cu mana stanga ( exemplu nevoile la toaleta)... Sincer, legea asta e chiar buna... Iti dai seama cati politicieni ciungi am avea...?

Nu imi pot da seama. Prefer sa nu ma apuc sa judec ce fac politicienii si sa ma axez pe propriile mele bube :rolleyes:

Si apropo, faza cu ... 'nu ai voie sa te stergi decat cu mana stanga'... yuck. Ca si metoda de inlaturare a bacteriilor nesanatoase, exista apa si sapun :p



Quote

Cu mare placere chiar am un fisier deschis...

Nu stiu daca tu i-ai da asa ceva copilului tau sa citeasca... daca iti respecti copilul, sigur!


Asta numesti tu instigare la pornografie? :rofl:
Instigare inseamna aţâţare, incitare, provocare, a împinge la (pornografie) .Ce ai scris tu mai sus nu te porneste cu nimic spre pornografie , nu te face sa zici in sinea ta ''go and do it'' :crazy: !

Quote

Pai tu ai spus ca femeile in islam sunt chinuite rau... pai fa si tu o comparatie Sa-mi spui in urma cercetarii la ce concluzie ai ajuns...



Esti culmea omule :) Eu ma bazez pe ceva cand spun o chestie. Femeile , dupa cum citesti Coranul, sunt considerate pe româneşte obiecte de uz :grin:

Have sex with your women whenever and as often as you like. 2:223

Women have rights that are similar to men, but men are "a degree above them." 2:228

Don't pray if you are drunk, dirty, or have touched a woman lately. 4:43

Men are in charge of women, because Allah made men to be better than women. Refuse to have sex with women from whom you fear rebellion, and scourge them. 4:34

"All married women (are forbidden unto you) save those (captives) whom your right hands possess."
You can't have sex with married women, unless they are slaves obtained in war (with whom you may rape or do whatever you like).


Scuze pentru versiunea in limba engleza. Daca as fi gasit un |Coran in limba romana, ar fi fost mai usor pentru toti :)
0

#26 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 20 March 2008 - 09:17 PM

[quote name='cioanas' date='Mar 20 2008, 06:38 AM' post='27120']
Tu faci deosebirea intre persoana I si persoana a III a?

Raspuns pentru Jewels
am pretentii la tine ;) Fa diferenta intre persoana I si persoana a III a ;)

Nu eu spun asta, ci Biblia afirma asta. Mai mult, sunt sigura ca stii sa faci si singur diferenta intre un text literal si unul simbolic
In biblie scrie: Si Dumnezeu s-a odihnit in a 7-a zi... cine povesteste asta, Dumnezeu?
Hai,hai. Tu pui asta pe seama lui Dumnezeu? Si pana la urma, are cineva dreptul sa scoata bani din buzunarul tau? Sunt sigura ca daca ai merge sa vorbesti cu un preot corect si sincer pentru Dumnezeu , nu te va forta sa dai din ce nu ai. Cum nici Dumnezeu nu o face.
Ai incercat?
Si apropo, faza cu ... 'nu ai voie sa te stergi decat cu mana stanga'... yuck
Arabii nu se sterg niciodata, se spala ;) Tocmai pentru ca asa ii invata Coranul
Asta numesti tu instigare la pornografie?
Poate pentru tine nu e, ma intreb daca le-ai citi bebeilor tai asa ceva ;)
Esti culmea omule Eu ma bazez pe ceva cand spun o chestie. Femeile , dupa cum citesti Coranul, sunt considerate pe româneşte obiecte de uz
Asta sa crezi tu... Femeia in islam este cu mult mai repespectata decat o femeie crestina..
Ah si mi-am amintit de Monica Tatoiu, am vazut-o aseara la o emisiune unde spunea: Bunica mea statea in genunchi si ii spala picioarele bunicului meu. Din chestia asta am invatat foarte multe... de ce? Tot ea a raspuns: Cand m-am maritat prima data preotul mi-a spus asa: Biserica este supusa lui Iisus precum femeia este supusa barbatului... Ce parere ai? Poti verifica in arhiva tv-ului romantica..
Femeia nu are cum sa fie egala barbatului...si nici barbatul egalul femeii.. oricat de mult ne-am dori!

Raspuns pentru Cioanas:
Imi pare rau dar cu tine nu pot discuta... tot ce faci este sa copiezi fel si fel de pasaje de pe internet fara a avea o libera exprimare.
0

#27 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 20 March 2008 - 09:38 PM

Quote

Raspuns pentru Cioanas:
Imi pare rau dar cu tine nu pot discuta... tot ce faci este sa copiezi fel si fel de pasaje de pe internet fara a avea o libera exprimare.

Este normal sa-ti dau versete din Biblie, altfel cum sa-mi sustin afirmatiile. Dumneatale ai vazut ca inaintea versetelor sunt comentarii?
Pai m-am exprimat foarte liber, insa am facut-o pe baza Bibliei. Nu mi-a facut Domnul o revelatie speciala in legatura cu problemele ridicate de dumneata, in afara de cele din Scriptura.
Vrei sa ne spui ca dumneata ai revelatii fata in fata cu vreun dumnezeu?
Problema este ca dumneata nu vrei sa crezi Scriptura, desi Mahomed credea ca-i de la Dumnezeu, o sustinea, insa nu stia ce scrie in Ea. Daca ar fi stiut ce scrie, ar fi fost convins ca revelatiile lui sunt complet diferite fata de revelatiile lui Dumnezeu descoperite noua prin Scriptura, prin Isus Cristos, prin profetii Vechiului Testament si prin Apostoli!
0

#28 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 20 March 2008 - 09:47 PM

View Postcioanas, on Mar 20 2008, 08:38 PM, said:

Este normal sa-ti dau versete din Biblie, altfel cum sa-mi sustin afirmatiile. Dumneatale ai vazut ca inaintea versetelor sunt comentarii?
Pai m-am exprimat foarte liber, insa am facut-o pe baza Bibliei. Nu mi-a facut Domnul o revelatie speciala in legatura cu problemele ridicate de dumneata, in afara de cele din Scriptura.
Vrei sa ne spui ca dumneata ai revelatii fata in fata cu vreun dumnezeu?
Problema este ca dumneata nu vrei sa crezi Scriptura, desi Mahomed credea ca-i de la Dumnezeu, o sustinea, insa nu stia ce scrie in Ea. Daca ar fi stiut ce scrie, ar fi fost convins ca revelatiile lui sunt complet diferite fata de revelatiile lui Dumnezeu descoperite noua prin Scriptura, prin Isus Cristos, prin profetii Vechiului Testament si prin Apostoli!

Ti-am scris mai sus ca dovezile tale sunt la persoana a III a, ceea ce nu dovedeste ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu sau chiar Dumnezeu!
0

#29 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 21 March 2008 - 08:53 AM

View PostBreath, on Mar 20 2008, 11:47 AM, said:

Ti-am scris mai sus ca dovezile tale sunt la persoana a III a, ceea ce nu dovedeste ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu sau chiar Dumnezeu!

Mi-ai spus altceva: "Imi pare rau dar cu tine nu pot discuta... tot ce faci este sa copiezi fel si fel de pasaje de pe internet fara a avea o libera exprimare."
Eu ti-am explicat care-i problema cu pasajele copiate!
Dumneata vii cu persoana a III- a ! Nu stiu ce vrei sa zici de persoana a-III-a. Eu ti-am dat vre-o 12 exemple, in care dintre ele ai vazut persoana-III-a ?
0

#30 User is offline   Breath Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 191
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Pe un nor de praf...
  • Idolul Meu:TU

Posted 21 March 2008 - 08:21 PM

View Postcioanas, on Mar 21 2008, 07:53 AM, said:

Mi-ai spus altceva: "Imi pare rau dar cu tine nu pot discuta... tot ce faci este sa copiezi fel si fel de pasaje de pe internet fara a avea o libera exprimare."
Eu ti-am explicat care-i problema cu pasajele copiate!
Dumneata vii cu persoana a III- a ! Nu stiu ce vrei sa zici de persoana a-III-a. Eu ti-am dat vre-o 12 exemple, in care dintre ele ai vazut persoana-III-a ?

Esti cumva vanghelie sa nu stii sa conjugi un verb?
Eu sunt
Tu esti
El/Ea este...


Last edit:
Iti arat eu ;)
. Diavolul stie ca Isus este Fiul lui Dumnezeu (Povestitor)
MAT 4: 3 Ispititorul s'a apropiat de El, si i-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste ca pietrele acestea sa se faca pini.`` (povestitor)
2.Duhurile rele stiu ca Isus este Fiul lui Dumnezeu (povestitor)
MAT 8: 29 Si iata ca au inceput sa strige: ,,Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?``
3.Ucenicii lui Isus stiu ca El este Fiul lui Dumnezeu (povestitor) ..
trebuia sa fie astfel: Noi, ucenicii stim ca Iisus este Fiul lui Dumneze ;)
MAT 14: 33 Ceice erau in corabie, au venit de s'au inchinat inaintea lui Isus, si I-au zis: ,,Cu adevarat, Tu esti Fiul lui Dumnezeu!`` (povestitor)
4.Isus a marturisit ca este Fiul lui Dumnezeu(povestitor) Nu este direct: Eu, eu sunt Fiul lui Dumnezeu, ci anume cineva afirma ca Iisus a spus lucrul asta...
MAT 26: 63 Isus tacea. Si marele preot a luat cuvintul si I-a zis: ,,Te jur, pe Dumnezeul cel viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.``
MAT 26: 64 ,,Da``, i-a raspuns Isus, ,,sint! ,,Ba mai mult, va spun ca de acum incolo veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii lui Dumnezeu, si venind pe norii cerului.`` )povestitor... nicaieri nu se gasesc cuvintele Lui Iisus direct, ci anume cineva afirma ca Iisus ar fii spus asta...
5. Dumnezeu Tatal din Cer a marturisit despre Fiul Lui (povestitor)
MAT 3: 17 Si din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.`` (povestitor)
6. Evreii si dusmanii lui Isus au stiut ca El este Fiul lui Dumnezeu, insa nu au putut sa accepte asta (povestitor)
IOAN 19: 7 Iudeii i-au raspuns: ,,Noi avem o Lege, si dupa Legea aceasta, El trebuie sa moara, pentruca S'a facut pe Sine Fiul lui Dumnezeu.``
7.Neamurile au stiut ca Isus este Fiul lui Dumnezeu (povestitor)
FAPTE 8: 37 Filip a zis: ,,Daca crezi din toata inima, se poate.`` Famenul a raspuns: ,,Cred ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.`` (povestitor)

Nicaieri nu se gasesc direct cuvintele Lui Iisus, doar povestiri ce puteau fi modificate dupa bunul plac... Dupa cum vezi, nici chiar ucenicii nu au spus clar, la persoana I ca: Noi suntem martori ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu.
Ti-am cerut sa-mi arati direct cuvintele Lui Iisus, nu a unui povestitor anonim!
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users