FamousWhy.ro Forum: Este Bun Narcisismul? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Este Bun Narcisismul?

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 14 October 2007 - 05:17 PM


Credeti ca e bine sa fii narcisist?

Narcisimul da incredere de sine?...in ce fel?...
E bine sa arati lucrul asta ?...sau e mai bine sa-l tii doar pentru tine?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 14 October 2007 - 07:33 PM

E o maaaaare diferenta intre a avea incredere in tine si a fi narcisist. Ceva gen in cabina proband blugi: "Hm, ce fund misto am" si "Hm, m-as lua o data".
0

#3 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 14 October 2007 - 09:40 PM

narcisismul are uneori efecte pozitive...adica persoanele narcisiste sunt atat de sigure de perfectiunea lor incat uneori ii pot determina pe cei din jur sa creada acelasi lucru...binenteles asta in cazul persoanelor usor influentabile....desigur ca are si partio rele..adica o persoana narcisista se va simti ranita direct in orgoliu in momentul in care cineva ii va demonstra imperfectiunea pe care o avem cu totii..
0

#4 User is offline   puiu Icon

  • Faimos Simpatic
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 204
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:etajul XI

Posted 14 October 2007 - 09:51 PM

ca in orice domeniu, axtremele-s nocive
narcisismul nu face exceptie
si poate cuprinde o arie imensa: de la aprecierea de sine...pana la egoism si infatuare
0

#5 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 23 October 2007 - 12:39 PM

pe mine ma scarbesc mai ales baietii narcisisti!
0

#6 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 November 2007 - 04:33 PM

La femei e mai normal sa fie narcisiste. Dar barbatii sunt... mai rau. Adica o tipa poate sa fie nercisista, ca are fund, alea alea... Dar tipii nu prea au de ce.
Si are mai ales efecte negative acest narcisism. Nu cunosc multe persoane, pentru ca nu vreau sa am de-a face cu ele. De obicei nu pot sa accepte nimic gresit cu privire la persoana lor si atunci ce sa mai vorbesti? Dar increderea in sine este necesara, categoric! :)
0

#7 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 12 November 2007 - 09:44 AM

nici la femei narcisimul nu e prea ok...o persoana narcisista e perfecta si prin urmare superioara...iar aceasta atitudine nu ii poate aduce decat nejunsuri.eu nu am vazut prea multe persoane narcisiste acceptate intr-un grup sau tolerate macar..in general prezenta le este respinsa pentru ca nimanui nu ii face placere sa auda de la cineva cel putin o data pe zi ca exista cineva superior(chiar daca e numai parerea narcisitului)..de obicei astfel de persoane sunt insotite de oameni cu caracter slab si usor influentabil carora un narcisist le poate induce un sentiment de supunere si chiar un pic de veneratie pentru a-si consolida si mai mult parerea despre sine..e o mare diferenta intre a avea incredere in sine si a fi narcisist...
0

#8 User is offline   flaky Icon

  • AlinéDoux
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 329
  • Joined: 31-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Italy
  • Idolul Meu:Eu...

Posted 04 September 2008 - 01:13 PM

Eu cred ca narcisismul e un lucru bun....deoarece imi aduc aminte ce zicea profa' noastra de pshilogie ... pentru a avea multe succese, sau a te simti tu bine..a fi mereu multumita de tine.... trebuie sa te pretuiesti si sa te iubesti asa cum esti....
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 September 2008 - 02:27 PM


Ei, una e sa ai incredere in tine, alta e sa fii narcisist, sa te iubesti mai mult pe tine decat pe oricine altcineva. Pana la urma, iti va dauna fantastic.
0

#10 User is offline   Eliana Corina Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 2
  • Joined: 11-September 08
  • Location:Bucuresti

Posted 11 September 2008 - 08:46 AM

View Postaddict, on Sep 4 2008, 03:27 PM, said:

Ei, una e sa ai incredere in tine, alta e sa fii narcisist, sa te iubesti mai mult pe tine decat pe oricine altcineva. Pana la urma, iti va dauna fantastic.



Narcisismul patologic este un mod de a te comporta si de a gandi in perioada adolescentei si mai apoi ca adult care implica excluderea celorlalti, iubirea de sine,infatuare.Se manifesta prin lipsa sensibilitatii fata de ceilalti, ambitie,laudarosenie,lipsa empatiei si urmarireapermanenta a gratificarii personale.
In momentul in care narcisicul se confrunta cu o problema, cu un obstacol in progresul dezvoltarii sale, va regresa la etapa infantila narcisica decat sa se confrunte cu acesta.In regresie , se comporta imatur, copilareste, devine intolerabil si arogant.
0

#11 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 11 September 2008 - 10:45 PM

e bine sa ai si o doza de narcisism in tine, parerea mea.

decat sa nu ai incredere in tine si sa te vezi cea mai proasta/urata/slaba persoana din lume, mai bine te vezi perfecta
0

#12 User is offline   rushy Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 254
  • Joined: 24-July 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova
  • Interests:Filmele, Calatoriile, Muzica, Netul, Cartile, Fotografia

Posted 12 September 2008 - 12:49 AM

e bun dar sa ai si limite ...
0

#13 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 22 September 2008 - 10:59 PM

Narcisismul este o extrema, care mai devreme sau mai tarziu va fi daunatoare. Ori ptr cei din jur, ori ptr tine, cand iti vei da seama ca te-ai inselat, ca nu esti Buricul Pamantului. laugh.gif

Pe de alta parte, atunci cand suferi de complexe de inferioritate, narcisismul iti poate da un ghiont, sa te ridici si sa te simti mai bine cu tine s.gif
0

#14 User is offline   anotherme Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 02-September 08
  • Location:another place
  • Idolul Meu:anotherme

Posted 23 September 2008 - 04:47 PM

dupa parerea mea narcisismul nu are legatura cu increderea de sine;cel putin nu in sensul asta . Cred ca un narcisist are foarte putina incredere in el si se minte tot timpul. De ce se priveste toata ziua in "oglinda" ? ~ un om cu e inredere de sine ridicata(asa cum se 'pretinde' ca narcisistul ar fi) stie cine e sau cat de "frumos" si nu are nevoie sa se priveasca toata ziua in "oglinda"....eu zic ca narcisistul se afla intr-o stare de suferinta(*schimbare) peste care nu reuseste sa treaca , si asta este forma lui de exteriorizare (cine e doar in mintea lui stie defapt ce e cu adevarat acolo)
Asa cum vad depresia o boala,tot asa vad si narcisismul(mai bine zis o exteriorizare a depresiei). Oricum , tot boala ramane ; cum bolile nu sunt "bune" , narcisismul nu are cum sa fie "bun"......(parerea mea) *narcisitsul nu are incredere in el
0

#15 User is offline   memories19 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 5
  • Joined: 08-November 08
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:Sunt multe lucruri pe care un om n-ar putea sa le faca intr-o viata...Fiecare om este diferit, cu personalitatea si trairile sale, si bineinteles, hobby'urile si pasiunile sale. Caci da, exista o mare diferenta intre hobby si pasiune...<br />Pot spune ca am o singura pasiune, ceva arzator ce ma roade...dorinta de aventura. I want more than this provincial life...<br />Hobby'uri...sunt multe. Imi place sa desenez, sa cant sa compun povesti si poezii, sa visez cu ochii deschisi...Sa imi creez o lume , un spatiu unde pot fi cine simt k sunt.<br />Imi place sa ma plimb, sa dansez prin ploaie, sa zbor...<br />
  • Idolul Meu:Steve Irwin

Posted 08 November 2008 - 08:24 PM

Este considerat narcisism daca...de la un timp pun fericirea si implinirea mea pe primul loc? :-s
0

#16 User is offline   anotherme Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 46
  • Joined: 02-September 08
  • Location:another place
  • Idolul Meu:anotherme

Posted 17 November 2008 - 01:14 AM

niciodata.....pt ca in realitate tu nu poti fi fercit intr-o lume de nefericiti.Cine poate fi fericit in timp ce in jurul lui e nefericire e bolnav psihic ...poate narcisist ..poate altfel....
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users