FamousWhy.ro Forum: Cum Ne Influenteaza Cei Din Jurul Nostru? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum Ne Influenteaza Cei Din Jurul Nostru?

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 14 October 2007 - 05:10 PM


Cum ne putem da seama daca am fost influentati ?
Pozitiv sau negativ?
Fara sa ne dam seama ne influenteaza cel/cea de langa noi...il/o copiem ?
Avem o personalitate atat de slaba , incat sa copiem de la altii cate ceva?
0

#2 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 October 2007 - 11:01 PM

Inconstient poti copia de la unul sau altul .. stilul vestimentar de exemplu, incetul cu incetul .. sau comportamentul. Dar nu cred ca asta tine de personalitatea slaba. Depinde.
Un mediu prost te poate influenta mai mult decat crezi. Nu in cateva zile, ci in timp. De exemplu, fiind plasata intr-un liceu prost, am dobandit vrand nevrand un comportament violent in unele cazuri, acesta fiind in mare parte o forma de aparare.
Cum ne putem da seama cand am fost influentati ?
Exemplu: colega mea de banca ma influenteaza negativ. Am decis sa ma mut pentru ca nu mai pot fi atenta la ore. Replicile gen "nu am chef de scoala" sau "hai sa chiulim" imi bubuie in creier de fiecare data cand o vad si instinctiv ma dau deoparte.
Iti dai seama cand nu te mai simti in largul tau ? Unii nu isi dau seama si asta poate sa le dauneze.
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 29 October 2007 - 09:44 AM

View PostDarby, on Oct 25 2007, 11:01 PM, said:

Iti dai seama cand nu te mai simti in largul tau ? Unii nu isi dau seama si asta poate sa le dauneze.

Sau mulți își dau seama că nu le mai convine situația însă nu au curaj să bată în retragere pentru că și-ar schimba reputația. De exemplu, când încerci să te integrezi într-un grup dar pe parcurs îți dai seama că acel grup nu este unul potrivit pentru tine, nu prea mai ai curaj să lași deoparte grupul pentru că te temi de consecințe - jigniri, umiliri fizice și verbale, etc. așa că hotărăști să tărăgănezi situația și să te conformezi....iar dupa un timp îți dai seama că ai ajuns exact ca ei...
0

#4 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 02 September 2008 - 08:41 PM

fie ca vrem, fie ca nu, cei din jur ne influenteaza intr-o anumita masura, mai mult sau mai putin.


Quote

Avem o personalitate atat de slaba , incat sa copiem de la altii cate ceva?

de ce pui problema asa? cel care este influentat nu este obligatoriu si slab. in situatii de stes, tu esti influentata mult mai usor de cei din jur. ceea ce fac cei din jurul tau intr-o zi obisnuita te influenteaza intr-o anumita masura. sa iti dau un exemplu. primul care imi vine in minte, cam stupid, e adevarat, dar merge: trebuie sa ajungi la job/facultate/liceu/etc., ai plecat de acasa mai tarziu, e aglomeratie si nu ai cum sa ajungi la timp. orice ai face, nu poti sa schimbi situatia. in cazul asta, actiunile celor din jur te influenteaza, iti influenteaza viata.
0

#5 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 January 2009 - 07:58 PM

CITAT(Thrill @ Oct 29 2007, 09:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
nu prea mai ai curaj să lași deoparte grupul pentru că te temi de consecințe - jigniri, umiliri fizice și verbale, etc. așa că hotărăști să tărăgănezi situația și să te conformezi....

Intr-un final tot trebuie sa te faci respectat. Daca faci parte dintr-un grup cu adevarat, ar trebui ca respectivii 'parteneri' sa fie de acord cu argumentele pe care le oferi cu privire la retragerea ta. Vorba aia, de jigniri tot ai parte, dar trebuie sa ai curajul si demnitatea sa te faci respectat. Altfel, vei fi tratat ca o persoana slaba de care se poate profita.

Ce vorbea mai sus Duplicite (si are dreptate): nu esti o persoana slaba in situatia in care problemele pe care le ai nu depind de deciziile tale. Dar in celalalt caz, de care spunea Thrill, tu poti schimba situatia foarte usor: impunandu-te. Nu o faci? Pai demonstrezi ca nu poti sa o faci si atunci ceilalti te vor condamna la fel de usor.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users