FamousWhy.ro Forum: Violenta In Familie - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Violenta In Familie

#1 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 14 October 2007 - 02:38 PM


Credeti ca violenta prezenta in cadrul unei familii este transmisa obligatoriu membrilor ei (ma refer in special la copii) ?
In cazul in care apar niste traume , cum se pot vindeca cei implicati?
Ce anume poate determina un barbat sa fie violent si sa aiba accese de furie in mod repetat ?
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 03:51 PM

View PostRuxi, on Oct 14 2007, 12:38 PM, said:

Credeti ca violenta prezenta in cadrul unei familii este transmisa obligatoriu membrilor ei (ma refer in special la copii) ?
In cazul in care apar niste traume , cum se pot vindeca cei implicati?
Ce anume poate determina un barbat sa fie violent si sa aiba accese de furie in mod repetat ?

Copii sunt cei care sufera cei mai mult, pentru ca ei inteleg cel mai putin natura psihologica a violentei. De multe ori ei raman cu impresia ca au facut ceva ca sa provoace aceasta manifestare prin violenta, ceea ce bineinteles ca nu e adevarat..insa, ei isi pun intrebari serioase de constiinta: 'Cu ce sunt eu vinovat?' ..si cum parintii violenti nu prea constientizeaza si nici nu le pasa de acest aspect, copii raman in bezna din acest punct de vedere.
Freud zicea ca un copil victimizat, de cele mai multe ori cand va creste va ajunge sa fie el 'vanatorul' pentru a ajunge nivelul celui care l-a agresat..si astfel sa nu ii mai fie teama de acesta..tocmai pentru ca acum e si el vanator la randul lui..si are deci in 'subordine' - victime!
Altii, mai slabi de ingeri ajung la introvertire si e foarte greu sa ii mai aduci la suprafata..
Se pot vindeca, dar din pacate..cand se trece de o anumita limita (timp prea indelungat de agresare, intensitatea prea mare a suferintei ..) - e aproape imposibil, daca nu chiar imposibil, sa ii 'recuperezi' de tot.
De aceea vecinilor,in caz de violenta domestica, puneti mana pe telefon nu doar la politie , ci mai ales la un centru de asistenta sociala..pentru cercetarea amanuntita a cazului respectiv. Nu sunt doar parintii vinovati ca agreseaza, ci si cei care aud si nu fac nimic..daca nu cei care pot sa ia o masura, chiar si printr-un simplu telefon, nu o fac - atunci cine? :knock:

Cat despre motivele barbatilor de a fi violenti?..hmm..mai devreme sau mai tarziu, oricat ai incerca sa le fii in voie, tot vor izbucni violent..e o problema mai serioasa atunci cand violenta se aplica in mod constant..nu se pune problema doar ca simplu aspect de comportament si comunicare.
0

#3 User is offline   xxxbabypunkyfestxx Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 55
  • Joined: 06-October 07
  • Gender:Female
  • Location:in lumea mea
  • Interests:TV,calatorii,moda,role,muzica,filme,animale,calculator,hi5 etc.
  • Idolul Meu:Emo kids

Posted 20 August 2008 - 04:20 PM

eu am fost crescuta intr-o familie unde vorba ,,bataia e rupta din rai,, erea sfanta ,unde stiam ca orice copil mai ia din cand in cand bataie ca asa e firea legii .nu stiu cat ma derutat pe mine bataia in copilarie cat ma deruta ca de fiecare data erea cineva care sa imi ia s apararea s de multe ori nici nu stiam daca am fost rea sau buna s cu ce am gresit
0

#4 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 29 October 2008 - 08:16 AM

^ de ce scrii "erea"? :|
(mai esti si la facultate. doamne)



ont: violenta in familie este un subiect delicat.

s-au facut studii si s-a demonstrat ca un copil care a fost tratat cu brutalitate in copilarie, care a trait intr-o familie unde violenta isi facea aparitia, este mai expus violentei in familia lui decat un copil care nu a avut nici-o legatura cu asta; dar asta inseamna ca nu este obligatoriu ca acel copil sa fie violent cu viitoarea lui familie...


socurile de pe urma violentei, traumele cu care ramai sunt "vindecate" cel mai bine cu cat te duci mai repede la psiholog. este nevoie de comunicare, este nevoie sa te descarci. cu timpul, aceste traume se vor amplifica, ramai cu "goluri" care nu mai pot fi acoperite cu alte informatii...
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users