FamousWhy.ro Forum: Depresia - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Depresia

#31 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 05 July 2008 - 04:21 PM

Nu stiu prea bine cum stau lucrurile cu verificatul... Stiu ca exista legea, stiu ce am eu de facut ca sa o respect.

Daca isi vinde exercitiile de relaxare, perfect.. daca iti da bon bv.. daca nu... hm.. Stiu cat de greu e sa devii acreditat, stiu ca unii sunt extraordinari dar au fost refuzati din motive care imi depasesc limitele de intelegere.

As prefera sa nu vorbesc prea despre mine iar... mai ales ca acum sunt mult mai calma. Am toate sansele sa devin psiholog. Intre timp pot lucra in cercetare, pot continua a doua specializare, pot lucra intr-o gradi. "Compromis" ar fi poate de as merge in Resurse Umane, de as deveni avocat.. dar.. si asa.. :) chiar si in 15 ani tot terapeut voi deveni.

Gandeste-te la cum sunt vazuti cei care lucreaza in cercetare, la cei care lucreaza cu copii si se pun pe jos si se joaca cu un copil de 3 ani si singura diferenta este ca sunt doar mai mare...la cei care nu cedeaza cand stiu ca au dreptate si nici nu asculta ce spun ceilalti. Doar nebunii spun ca nu sunt nebuni :) Sa mi se spuna ca-s nebuna.. so?! daca normalitatea e definita de majoritatea oamenilor e clar ca nu sunt normala si ca sunt la cel putin 3 abateri standard de medie.. dar daca ajut ce mai conteaza?! Cainii latra, carul merge inainte...
0

#32 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 02 September 2008 - 08:16 PM

nu sunt o persoana depresiva, cred. am avut perioade si mai proaste in viata, dar am trecut peste. nu pot sa zic ca am fost intr-o "depresie", in adevaratul sens al cuvantului decat o singura data.


daca ma uit pe lista aia, am 9 simptome din 15. nu imi miroase a bine...
0

#33 User is offline   ioana d'arc Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 353
  • Joined: 07-March 09
  • Gender:Female
  • Location:iasi
  • Interests:desenul.fotbalul,biliardul!

Posted 21 August 2009 - 09:34 AM

depresia cauzeaza multe necazuri in viata unui om!se scurg clipele in amaraciune,ne indepartam si ii indepartam pe ceilalti de langa noi,nu putem fi in stare sa ne facem prieteni,traim pt nimic si nimic nu traieste pt noi , pierzi tot ce inseamna culoare in viata ta,chiar vrei sa traiesti alb-negru?atunci de ce sa lasam depresia sa se instaleze...?cand descoperi ca ai fi predispus la asa ceva,rupe-te de obisnuite-le ocupatii si incearca activitati noi,rupe rutina,cunoaste alti oameni,fa ceva nebunesc,nu te infunda intr-un laborator psihologic pt ca nu vei auzi altceva decat iti poate spune si un prieten!distreaza-te si iubeste orice e frumos in viata asta ...
0

#34 User is offline   Coralline Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 8
  • Joined: 14-May 10
  • Gender:Female
  • Idolul Meu:Mama :)

Posted 16 May 2010 - 10:51 AM

Buna! Vreau sa spun ca am citit tot ce s-a scris aici... si eu sufar de depresie.(mama spune ca nu, dar asta e alta poveste..)
Am sa va spun, pe scurt, simptomele: In prima "etapa", cand depresia a inceput sa se faca 'cunoscuta' in special de catre corpul meu, am avut probleme destul de grave-ranile de pe corp, insa nu mergea la nimic extrem... Dupa aceasta, am avut diferite simptone ale depresiei(despre care tocmai acum, cand am citit, mi-am dat seama de la ce sunt). In principiu am crezut ca sunt asa din cauza mamei, crescandu-ma doar ea in toti acesti ani, si fiind si ea la randul ei foarte emotiva. Ei bine, emotivitatea nu e singurul lucru care ma supara(ce-as mai vrea eu..). Din pacate, inca in clasa a VII-a am inceput cu greul. Incepusem sa fiu foarte trista, foarte suparata, incat plangeam chiar si-n orele de curs. Eram foarte sensibila, atunci cand greseam ceva ma simteam imediat vinovata si incepeam sa plang.
Acum sunt la liceu, clasa a IX-a. Si-mi este enorm de greu sa ma descurc... Sunt mereu foarte obosita, parca se stoarce toata energia din mine dintr-o data, si simt foarte mare nevoie de odihna. Am crezut ca am nevoie de vitamine, calciu, pentru ca in urma cu cateva luni, cand am facut o operatie la ochi, mi-a fost administrat calciu (datorita unei reactii adverse la anestezic) si pot sa spun ca saptamana urmatoare m-am simtit foarte bine. Insa adevarul este ca am stat si acasa, si atunci numai aveam stresul scolii.
In viata de zi cu zi lucrurile spuse sau doar gesticulate cu dorinta de a ma demoraliza, ma afecteaza foarte mult. La scoala ma adaptez foarte greu in efectivul de colegi. Fiind la profil pedagogic(educatori/invatatori) m-am dus cu gandul ca o sa-mi mai treaca, fiind nevoita sa fac tot felul de activitati cu copiii, care ma vor mai "dezgheta", si nu voi mai fi atat de nesigura, de timida.

Sper ca nu am scris prea mult, am incercat sa simplific... Sincera mi-e foarte frica ca n-o sa-mi treaca niciodata, pentru ca mama nici nu vrea sa auda ca sufar de depresie, si n-o sa-mi treaca prea curand doar cu ajutorul meu, adica automotivandu-ma.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users