FamousWhy.ro Forum: Emo Kids - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Emo Kids

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 February 2008 - 07:29 PM


Emo ca muzica e un termen atat de larg, incat nu merita (inca) sa fie considerat gen muzical, cel putin pana nu se fac limitarile de rigoare.

Dar, e o adevarata manie printre adolescenti "cultura" emo, a-si taia venele, a se mandri efectiv cu durerile lor voit exagerate sau inventate, si sa nu mai vorbim de imbracaminte si freza.

Ce parere aveti despre ei?

Posted Image

Posted Image
0

#2 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 21 February 2008 - 12:02 PM

Mie mi se pare un teribilism cam de prost gust.
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 22 February 2008 - 11:18 AM

îmi place cum se îmbracă, însă eu nu m-aş îmbrăca aşa...
Sunt ignoranţi rău, sau cel puţin aşa vor sa pară.
Cât despre tentativele lor de sinucidere; să fim serioşi :lol: dacă vrei să mori, poţi să o faci foarte uşor, te arunci în faţa trenului :p
0

#4 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 23 February 2008 - 01:19 PM

e inca un caz care te face sa spui.. "mare e gradina ta, Doamne...."..stau si ma uit la pustii de pe langa mine (nu ca eu as fi cu mult mai mare ca varsta decat ei) si e ca si cum ar fi o prapastie imensa intre noi..pe bune ca nu inteleg de unde le rasar atatea idei prin cap..vor toti sa iasa in evidenta, si nu reusesc decat prin chestii negative.. decat sa-i admir sau chestii de genu', prefer sa fiu considerata invechita..
0

#5 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 23 February 2008 - 04:35 PM

Mi se par penibili....dar unii deja sunt demni de milă :doh:
Stilul de îmbrăcăminte în sine, ar fi interesant....asta dacă l-ar aborda vreo 2-3 persoane...
dar aici apare instinctul de turmă, sunt o mulţime de adolescenţi care au adoptat stilul emo :doh: mi se pare de-a dreptu' tragic, 80 la sută dintre ei nici nu au probleme serioase, demne de tristeţe profundă...dar ei tot plâng, şi-şi scriu bloguri, jurnale, şi au tentative de sinucidere.
0

#6 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 23 February 2008 - 04:43 PM

nu e nimic rau in a-ti face un blog.. dar ei duc totul la extreme :lol:
0

#7 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 23 February 2008 - 06:08 PM


toata treaba asta cu emo kids e o mare porcarie....si exact cum spune si angel sunt unii care au ajuns chiar deplorabili....mereu se plang de orice problema oricat de neinsemnata ar fi ea ..ca si cand ei ar fi atat de sanatosi d.p.d.v. psihic si nimeni nu ii intelege...si in orice problema hop cate unu se gaseste sa iasa in evidenta cum ca vezi doamne isi taie venele...
0

#8 User is offline   SillyHobbit Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 144
  • Joined: 12-January 08
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:omg...n-am!!!

Posted 25 February 2008 - 12:53 PM

Mie mi se par foarte plictisitori si nici nu imi place cum se imbraca. Combina moda urbana cu stilul hippie. Si majoritatea arata ca niste boschetari un pic mai spalati.
Ahh....si ma everveaza bretonul ala pe care il poarta mereu in ochi.
0

#9 User is offline   Vali Ilfoveanu Icon

  • Ghost Rider
  • Icon
  • View gallery
  • Group: Moderatori
  • Posts: 525
  • Joined: 22-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Corbeanca, Ilfov (Bucuresti)
  • Idolul Meu:chiar eu :D

Posted 17 May 2008 - 08:35 AM

penibil...aiurea...suparator...deranjant...urat...prostesc...copilaresc...spirit de turma...
si ar mai fi destule dar mi-e lene...sincer...
ca barbat, ca baiat sau cum vreti voi ....cum dracu sa ma imbrac asa? cu roz si alte belele in cap? sau cu frezele alea?
treziti-va copii, maturizati-va, ganditi limpede, lasati-o naibii de treaba
0

#10 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 17 May 2008 - 10:06 AM

View PostVali Ilfoveanu, on May 17 2008, 09:35 AM, said:

penibil...aiurea...suparator...deranjant...urat...prostesc...copilaresc...spirit de turma...
si ar mai fi destule dar mi-e lene...sincer...
ca barbat, ca baiat sau cum vreti voi ....cum dracu sa ma imbrac asa? cu roz si alte belele in cap? sau cu frezele alea?
treziti-va copii, maturizati-va, ganditi limpede, lasati-o naibii de treaba

:rofl: :rofl: cu mult dramatism :rofl:

in alta ordine de idei..astia sunt copii scapati de sub control..si ca sa fiu sincera, la mine acasa n-am vazut specimene din astea :D
Da' deh..
0

#11 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 17 May 2008 - 12:10 PM

eu cred ca e o forma de teribilism prin care sa atraga atentia celor mari : "am nevoie de mai multa afectiune, sa stai mai mult pe acasa si mai putin la job!!! "

plus ca desenele din ziua de azi nu ajuta deloc...multe sunt cu adevarat scarboase , asta ca sa nu mai amintesc de violenta explicita din ele.
pe vremuri, cand vedeai sange te speriai..in ziua de azi, obisnuiti cu imaginile de la tv, de pe nt..etc..normal ca ajunge sa li se para chiar si ceva ..firesc.
0

#12 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 May 2008 - 10:59 PM

Alea-s aiureli. Emo al zilelor noastre e doar o moda si-atat iar ziaristii fac tin tantar armasar si dau dovada de o lipsa de profesionalism crasa. La ora asta e un interviu cu 'lideri emo' cica pe zerOTV.
0

#13 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 17 May 2008 - 11:43 PM

fiecare am avut starile specific vremurilor in care am trait. mi se pare normal sa aiba si ei dreptul la a-si trai viata, specific varstei. diferenta e poate mai mare, dar, copilaria nu mai este aceeasi, si cred ca unii sunt fortati sa se maturizeze mai repede decat trebuie. si pentru ca nu pot face fata, fac din toate lucrurile o tragedie.

este probabil si o afectiune de un fel sau altul, care poate ajunge la extreme periculoase, insa... in limitele normale, e dreptul lor.
0

#14 User is offline   Sadistic.Emotion Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 108
  • Joined: 24-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Posted 24 May 2008 - 09:23 PM

persoanele emo mi se par deja ceva ridicol...pana acum 2-3 ani nici nu auzeai de acest curent in Romania...a fi emo e ceva la moda acum,se aplica efectul turmei..."ala e emo,trebuie sa fiu si eu",iar in privinta "sinuciderii in masa"-mi se pare cea mai mare prostie...ce probleme poate avea un copil la 12-15 ani astfel incat sa-l determine sa-si puna capat zilelor...
0

#15 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 24 May 2008 - 09:57 PM

View PostSadistic.Emotion, on May 24 2008, 07:23 PM, said:

persoanele emo mi se par deja ceva ridicol...pana acum 2-3 ani nici nu auzeai de acest curent in Romania...a fi emo e ceva la moda acum,se aplica efectul turmei..."ala e emo,trebuie sa fiu si eu",iar in privinta "sinuciderii in masa"-mi se pare cea mai mare prostie...ce probleme poate avea un copil la 12-15 ani astfel incat sa-l determine sa-si puna capat zilelor...

tu sigur ai doar 16 ani??

deci se poate, lume...uite..fata ne da speranta..exista sanse ca nepotii nostri sa fie normali :coolspeak:

brava!...tie..si parintilor tai..
0

#16 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 24 May 2008 - 11:06 PM

In Romania numarul copiilor care prefera stilul Emo a luat amploare si cred ca ar trebui controlata cumva aceasta miscare, poate de catre parinti sau cadrele didactice, inainte sa se ajunga la fel si fel de prostii...
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 25 May 2008 - 01:03 AM

E doar o moda, nu e nimic de controlat, nu credeti porcariile alea cu emo care se sinucid, presa nu stie ce spune.
0

#18 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 25 May 2008 - 01:17 AM

Lumea unui copil de 14 ani este foarte dificila. Complexe de inferioritate, lipsa afectiunii din familie, conditia copiilor care nu au bani sa isi cumpere celulare ca toti ceilalti, nu stiu... nu zic ca nu au motive, desi din punctul meu de vedere, nu sunt motive intemeiate. Dar din punctul lor de vedere, poate fi o problema mare, care sa nu aiba rezolvare. Depresia face ravagii printre copiii de 14 ani.

In anglia, de ex, vandalismul intre copiii de 14 ani, teribilismul, alcoolul, toate astea sunt foarte ridicate. De ce? Trebuie sa fie un motiv! Poate ca viata nu e la fel de grea ca in Romania, insa din alte puncte de vedere, este greu pentru ei.

Cum am mai zis, nu le caut scuze, nu ii incurajez, cred ca este gresit. Cred ca astazi copiii sunt fortati sa nu mai aiba copilarie. Dar ii inteleg. Stiu ce inseamna complexele de inferioritate, stiu ce inseamna singuratea si lipsa afectiunii din familie, stiu ce inseamna sa nu fii in pas cu ceilalti copii. Singura diferenta e ca totusi, am avut lumea mea si nu m-a prea interesat ce cred altii despre mine. Am vrut sa fiu inafara spiritului de turma si sa merg pe drumul ales de mine. Dar nu toti au posibilitatea asta, si poate fac si ei ce stiu mai bine.


P.S. Da, si eu cred ca sinuciderea in masa este o gogoasa mare a presei.
0

#19 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 26 May 2008 - 08:04 AM

View Postaddict, on May 25 2008, 02:03 AM, said:

E doar o moda, nu e nimic de controlat, nu credeti porcariile alea cu emo care se sinucid, presa nu stie ce spune.

Nu se sinucid dar se mutileaza. Din 15 copii emo pe care eu ii cunosc (vorbesc aproximativ) cel putin 5 dintre ei s-au taiat pe maini, sar isi smulg parul din cap, etc.

Apropo, cum ar fi sa vezi un barbat de 35 de ani, emo? :lol:
0

#20 User is offline   Sadistic.Emotion Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 108
  • Joined: 24-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Posted 26 May 2008 - 06:51 PM

View PostThrill, on May 26 2008, 09:04 AM, said:

Nu se sinucid dar se mutileaza. Din 15 copii emo pe care eu ii cunosc (vorbesc aproximativ) cel putin 5 dintre ei s-au taiat pe maini, sar isi smulg parul din cap, etc.

Apropo, cum ar fi sa vezi un barbat de 35 de ani, emo? :lol:

nu cred ca vei vedea...stilul asta e prezent doar la persoanele care au varste cuprinse intre 12-18 ani(maxim)...dupa 18 ani le vine mintea la cap si se trezesc
0

#21 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 26 May 2008 - 07:34 PM

Defapt nu a atins nici un emo roman varsta de 18ani ca sa ne spuna daca-i vine sau nu mintea la cap.
0

#22 User is offline   Sadistic.Emotion Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 108
  • Joined: 24-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Posted 26 May 2008 - 07:53 PM

View Postaddict, on May 26 2008, 08:34 PM, said:

Defapt nu a atins nici un emo roman varsta de 18ani ca sa ne spuna daca-i vine sau nu mintea la cap.

in romania nu prea cred sa existe emo
0

#23 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 27 May 2008 - 01:46 PM

Adica? Te referi la cei care adopta stilul emo sau emo 'adevarati'? Primii sunt cu tonele.
0

#24 User is offline   Sadistic.Emotion Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 108
  • Joined: 24-May 08
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Posted 27 May 2008 - 06:30 PM

View Postaddict, on May 27 2008, 02:46 PM, said:

Adica? Te referi la cei care adopta stilul emo sau emo 'adevarati'? Primii sunt cu tonele.

ma refer la cei "adevarati
0

#25 User is offline   Darby Icon

  • dissolved girl
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 370
  • Joined: 25-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 May 2008 - 05:40 PM

Deah .. sa scriu sau sa ma abtin ?!

Eu am ramas destul de tulburata dupa ce am vazut in trecat la stiri cum o fetita de 12 ani, adepta a stilului emo, s-a aruncat de la etajul 10. Ce probleme atat de dramatice si insuportabile sa fi avut o biata copila de 12 ani, care nici macar n-a intrat bine in gimnaziu, n-am idee ... Cert este ca romanii adora spectacolele astea, pentru ca au ce da la stiri. In ultimul timp, nu stiu daca exista zi in care sa nu existe cel putin o stire la tv/radio despre acest "fenomen". Parca in alte tari nu s-a facut nebunia asta.
Nu cred ca ar mai trebui bagati atata in seama. Pentru ca exact asta se vrea: atragerea atentiei. Ar trebui batuti bine de parinti, pana le ies dracului ideile sinucigase din cap, pana isi dau seama ce inseamna sa ai cu adevarat probleme.
Un copil care are parintii bolnavi, care n-are bani si de abia poate sa mearga la scoala ca sa invete ceva, credeti ca se gandeste ca "vai ce viata trista. hai sa ma sinucid. hai sa fiu emo. sa scap de nenorocirile astea" ? Hai sa fim seriosi!
0

#26 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 May 2008 - 06:00 PM

Emo e o moda. Cei care s-au sinucis nu sunt emo, au doar probleme la etaj. Nu-stiu-ce persoana publica aflata la locul incidentului unde a 'aterizat' copila de 12ani a fost intrebata daca era emo, raspunsul: "Nu stiu dom'le daca era emo sau nu, crezi ca m-am uitat pe ce parte avea freza cand ea era asa praf?"
0

#27 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 30 May 2008 - 09:18 PM

addict, nu au neaparat ceva la etaj cei care se sinucid ... sau cel putin nu au de la natura..emo este un stil care daca nu s-ar fi extins atat de mult.. nu ar fi atras atentia in ziua de azi oamenilor de specialitate.

poate ca ideea initiala de emo nu era de sinucidere si alte dracovenii, dar tinerii mai slabi de inger sau mai teribilisti isi vor gasi mereu un 'sablon' sub care sa creasca..iar daca e gata preluat..e perfect, mai putina munca pt faima din partea lor ...

problema exista in randul tinerilor care adopta acest stil si influenteaza pe cei care intra in el..din urma...caci mereu cei din urma..ajung si cei dintai ..
0

#28 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 30 May 2008 - 10:06 PM

"dar tinerii mai slabi de inger sau mai teribilisti isi vor gasi mereu un 'sablon' sub care sa creasca"
Cu asta sunt perfect de-acord.

Dar curentul emo in sine si moda emo n-au nimic de-a face cu sinuciderea. Taiatul e o chestie adoptata de la tema automutilarii care calmeaza ranile emotionale, dar e doar taiat fara dorinta de a se si omori. Crede-ma ca stiu foarte multi emo, taiatul si toate cele sunt doar ca sa atraga atentia, se cred mai interesanti si neintelesi.

Faza cu sinuciderea a aparut de cand cu copila de 12ani si de atunci toti emo se sinucid :-@ Pana atunci n-a existat ideea asta. Si ba da, trebuie sa ai ceva pitici pe creier ca sa ajungi sa te sinucizi (mai ales din motive tampite, parerea mea).
0

#29 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 30 May 2008 - 10:15 PM

View Posttake_this_waltz, on May 30 2008, 08:18 PM, said:

addict, nu au neaparat ceva la etaj cei care se sinucid ... sau cel putin nu au de la natura..


De vreme ce ajungi sa faci un act de aceasta natura, nu conteaza ce varsta ai, este automat ceva anormal la etaj.
Nu de la natura, evident, ptr ca ne nastem normali, majoritatea dintre noi. Dar de vreme ce orice om, fie el de 12 ani sai 60... cand te vezi in fata problemelor vietii fara nici o sansa de scapare si recurgi La un act de teribilsm[pt unii] sau lasitate [ptr altii] , in mod automat, modul lor de a rationaliza si de a gandi nu mai este normal.

Si acesti emo, fie ei adevarati sau nu, au probleme . Pentru ca nu sunt destui adulti care sa ii aprecieze, ptr ca nu sunt considerati valori de catre parintii lor, ptr ca parintii nu se ocupa de ei, pentru ca au prea multe . Nu stiu. Probabil ca pe de o parte au nevoie de o bataie buna, cum zicea Darby...dar inainte de toate, trebuiesc priviti ca pe niste copii cu probleme [nu ma refer la handicap] si tratati ca atare.
0

#30 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 30 May 2008 - 10:33 PM

nu ma intelegeti gresit, normal ca exista probleme reale care cauzeaza actul de sinucidere in sine..insa poate fi si o forma de teribilism scapata de sub control..fara ca acei copii sa aiba ceva la etaj.

Nu vreau sa va contrazic de draguld e a contrazice, dar pur si simplu am aflat si eu ca a inceput sa creasca drastic numarul celor care se sinucid .. de dragul artei .. ca sa zic asa.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users