FamousWhy.ro Forum: Exista Rai Si Iad? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Exista Rai Si Iad?

#31 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 04:27 PM

View PostAngel, on Sep 12 2007, 03:56 PM, said:

Scumpe? :) Să faci multe fapte bune şi să ai inima curată?.... Nu mi se pare prea scump...

Nu stiu daca faptele bune is ceva ce putem face cu usurinta. O inima curata, da, este adevarat. Este scris undeva in Ev. dupa Matei ca acei cu inima curata il vor vedea pe Dumnezeu. Dar cine poate avea o inima curata? :(

View Postkama, on Sep 15 2007, 01:06 PM, said:

chestiile astea cu rai si iad....intr-adevar nu stie nimeni daca exista cu adevarat....si intr-adevara se spune ca biletul in sus costa fapte bune ...si sunt de acord cu adi ca e cam foarte greu sa nu te abati de la "reguli" ...dar acum sunt foarte multi care pacatuiesc....zi de zi cu lucruri pe care unii le considera marunte...dar ..cei care se drogheaza, betivanii si fumatorii.....asta se cheama autodistrugere...si este un pacat destul de mare pt ca dumnezeu se spune ca ne-a lasat pe pamant nu ca sa ne distrugem....credeti ca aceste persoane au sanse sa ajunga pe undeva pe-aproape de rai?


Termenii de rai si iad sunt mentionati in contextul biblic/ crestin de cele mai multe ori.

Si ca sa demonstrez ca afirmatiile aduse despre rai si iad, pana acum nu au nici un fundament ''biblic'' vreau sa il aduc in discutie pe talharul de pe cruce. Omul asta era un raufacator fara indoiala si totusi avea frica de Dumnezeu si parere de rau.

Cristos i-a zis ''Astazi vei fi cu mine in rai'' nu pentru ca era un om bun, nu ca ar fi facut ceva bun in viata lui ci pentru ca si-a cerut iertare in felul lui si a crezut ca Hristos era Fiul lui Dumnezeu.
Da, faptele bune conteaza sa le facem si e bine sa nu pacatuim, dar in opinia mea, e imposibil sa nu gresesti macar odata in zi.

Da, dupa parerea scripturii, raiul si iadul sunt locuri reale, dar pentru cei care nu se ghideaza dupa astfel de reguli, este foarte usor sa treaca cu vederea sau pur si simplu sa nu creada . :pardon:
0

#32 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 15 October 2007 - 04:33 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 04:58 PM, said:

Ce suntem noi? Piese de lego? sau parti din jocul Monopoly?


Romani 9:22-23

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;

23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale īndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?
0

#33 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 15 October 2007 - 04:54 PM

View PostAdi Barb, on Oct 14 2007, 02:41 PM, said:

Si salvarea in ce consta? In a trai in Rai in ce-a de-a doua viata? sau in evitarea cazanului(cazanelor) cu zmoala si trimiterea din nou pe Pamant prin reincarnare?


Buna intrebare... :)

Parerea mea e ca nu locul in care vom fi este important. Ideea iadului si a cazanelor cu smoala este demodata si neadevarata.

Important este ca la sfarsitul acestei vieti pe care o traieste in trup ''de carne'', omul sa poata trai ptr o vesnicie in prezenta creatorului sau: Dumnezeu.
Raiul este locul stabilit de Dumnezeu pentru creatia lui sa isi petreaca o vesnicie, iar Iadul ar trebui sa fie un loc pregatit pentru ingerii cazuti si satan. Si nu, focul si smoala nu vor fi suferinta vesnica , ci despartirea de Dumnezeu.

Salvarea este ...consta in acceptarea faptului ca Dumnezeu este Creator, in acceptarea jertfei de la Calvar si in a trai o viata cu aceste doua idei in minte.
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users