FamousWhy.ro Forum: Ascultăm? Sau Doar Auzim? - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ascultăm? Sau Doar Auzim?

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 03 November 2007 - 04:22 PM


Mulţi dintre noi presupunem că ascultarea este ceva ce facem cu urechile. Urechile au o importanţă vitală în procesul auzirii, dar adevăraţii ascultători trec dincolo de simpla auzire a ceea ce este spus. Mulţi oameni aud, dar nu ascultă.

Auzirea se referă la procesul prin care undele sonore lovesc urechea, cu viteza luminii, şi sunt transmise apoi la creier - un proces pe care nu îl învăţăm, ci care se desfăşoară fără un efort conştient din partea noastră. Ascultarea însă descrie o abilitate, o artă pe care o învăţăm. Procesul ascultării constă în armonizarea şi selectarea vocilor, zgomotului, muzicii. Se face o alegere conştientă cu privire la lucrurile cărora le vom acorda atenţia noastră.

Cercetătorii estimează că noi petrecem 70% din orele noastre de veghe comunicând cu ceilalţi - vorbind, ascultând, citind sau scriind. 33% la sută din timpul acesta este dedicat vorbirii şi 42%, ascultării. Din moment ce o parte impresionantă din timpul nostru este petrecută ascultând, aceasta presupune că ascultarea este de primă importantă în viata noastra.

O persoană care se destăinui cuiva are nevoie de mai mult decât simpla auzire a plângerilor şi problemelor...

Se intâmplă de foarte multe ori ca persoana care se confesează să o facă involuntar unei persoane care are mai multe probleme pe cap decât ea... iar riscul sa nu fie ascultată pe deplin este foarte mare... Cred că acesta este un prim factor care se opune procesului de "ascultare". Vi s-a întâmplat ca persoana căreia îi spuneţi o parte din problemele care vă macină să va intrebe după un anumit timp cu totul altceva? Mie da...
0

#2 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 03 November 2007 - 06:00 PM

Mi s-a întâmplat să discut cu cineva despre probleme nu foarte importante, dar care necesitau un răspuns imediat. Am primit ca răspuns, pauză :D Este enervant când vorbeşti cu cineva care are multe pe cap şi nu te ascultă.

Evident, probabil că toţi tindem să facem asta cu alţii. Mie mi se întâmplă să vorbesc cu mama, adică... ea să dea din gură si eu sa zic ca ea şi să fac ca mine :grin:

Poţi oare să asculţi pe cineva dar să nu fie acelaşi lucru pe care îl crezi tu şi să-l treci cu vederea ? :unsure:
0

#3 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 03 November 2007 - 10:39 PM

Nu prea mi se intampla, de obicei ascult cand e vorba de probleme si ma pun pe 'stand-by' cand mi se povesteste ceva complet neinteresant si fara valoare pt persoana respectiva sau pt mine, adica doar poveste si-atat. Si rar spun cuiva problemele mele si niciodata nu s-a intamplat sa nu fiu ascultata, aleg mereu bine momentul.
0

#4 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 04 November 2007 - 05:53 PM

View Postaddict, on Nov 3 2007, 10:39 PM, said:

aleg mereu bine momentul.

Exact asta trebuie facut pentru a fi ascultat pe deplin...sa ne alegem bine momentul, persoana, locul...etc.

Mi se intampla foarte des sa imi dau seama ca vorbesc de una singura...majoritatea celor cu care vorbesc au si ei problemel lor iar lumea din ziua de azi e destul de egoista...se gandeste: nu-mi ajung problemele pe care le am, mai vii si imi umpli si tu capul cu toate prostiile?

Problema mea este ca eu ascult si prea mult...tot ce mi se spune pun la suflet si bag bine in cap...problemele altora desori ma impresioneaza si risc multe pentru a-i ajuta pe cei de langa mine...desi, viata m-a invatat ca nu merita sa faci aceste lucruri... <_<

Oricum...e o mare diferenta intre a auzi si a asculta...
0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 November 2007 - 07:54 PM

View PostThrill, on Nov 4 2007, 05:53 PM, said:

Problema mea este ca eu ascult si prea mult...tot ce mi se spune pun la suflet si bag bine in cap...problemele altora desori ma impresioneaza si risc multe pentru a-i ajuta pe cei de langa mine...desi, viata m-a invatat ca nu merita sa faci aceste lucruri... <_<


Mda, din pacate am ajuns si eu la aceeasi concluzie :) M-am mirat cand mi s-a intamplat opusul fazei cu persoana cu probleme... Adica imi spuneam o problema cuiva foarte fericit care mi-a reprosat atunci ca nu l-am lasat sa se bucure de ale lui.
0

#6 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 04 November 2007 - 10:37 PM

arata-mi pe cineva care n-a patit asta...sau spune-mi cu mana pe inima ca ai auzit pe cineva dar nu l-ai ascultat de fapt...mie una mi se intampla din ce in ce mai des sa nu-mi pot concentra atentia...diereneta dintre a auzi si a asculta e de la cer la pamant...toti auzim...dar nu toti ascultam...si de-aia fiecare are his own "listener" daca pot sa zic asa...
0

#7 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 07 November 2007 - 12:39 PM

View PostInnerFire, on Nov 4 2007, 10:37 PM, said:

arata-mi pe cineva care n-a patit asta...

cei ignoranti sau superficiali nu au patit asa ceva. sau chiar daca au patit-o, nu si-au dat seama :doh:

Quote

de-aia fiecare are his own "listener" daca pot sa zic asa

mi-am amintit de o fata pe care o cunosc si care nu vorbeste aproape cu nimeni nimic( lucruri personale), decat cu preotul... :blink:
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users