FamousWhy.ro Forum: Infăţişare şi îmbrăcăminte - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Infăţişare şi îmbrăcăminte

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 31 October 2007 - 03:23 PM


Viaţa noastră, caracterul şi imaginea noastră personală sunt refelctate de felul şi modul în care noi ne purtăm şi ne îmbrăcăm. Sfatul Scripturii în această privinţă este clar, îmbrăcămintea trebuie să fie modestă şi decentă.

Religia spune că frumuseţea unui creştin nu stă în îmbrăcăminte extravagantă, purtarea bijuteriilor, folosirea articolelor cosmetice, ci în relaţia noastră cu Hristos.

Creatorii de modă, modelele, non-conformistii mai pot fi vreodată inclusi in categoria credinciosilor dacă nu se incadrează aici?
0

#2 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 31 October 2007 - 09:04 PM

hohoooo....daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie in Biblie, ar insemna ca fetele sa nu poarte pantaloni sau tricouri ... pentru ca scrie undeva ca e un pacat mare daca femeile poarta haine barbatesti iar barbatii poarta haine femeiesti... si femeile sa aiba capul acoperit in timpul rugaciunii si sa nu isi arate "goliciunea" in nici un fel...

cat despre intrebarea pe care ai pus-o...cred ca raspunsul e clar: NU :) Oamenii aia sunt credinciosi de ochii lumii..sau si daca ar fi credinciosi, probabil au uitat, pentru ca sunt prea ocupati cu viata mondena.
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 31 October 2007 - 11:07 PM

Pot să zîc şî io ceva? :grin:

Frumuseţea unui creştin nu stă în îmbracăminte musai. Nici măcar in România. Degeaba te îmbraci cuviincios dacă inima ţi-i rea :)

E adevărat că scriptura învaţă pe om să se îmbrace cuviincios, dar nu cred că se merge până acolo că femeile nu pot purta pantaloni. Suntem în 2007 , totuşi :D

Personal cred că ne-ar fi mai uşor dacă ne-am putea îmbrăca mai simplu, sau dacă am putea conştientiza că nu toată lumea are .De exemplu... eu nu măpot duce la un sărac de pe stradă imbracată la ultima modă şi să ii spun "dumneyeu te iubeşte" . Poate că nici nu mai ţine minte ultima oară când a văzut mâncare . Asta...na, dusă la extreme.

Practic? Când te imbraci cu ceva "tare" aduţi aminte că sunt mulţi care nu au oportunităţile tale. Fii un creştin prin atitudine, nu îmbrăcăminte.
0

#4 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 01 November 2007 - 01:19 AM

Deci imbracamintea care lasa piele la vedere e un pacat, fardatul e un pacat, sa intri in biserica fara ceva pe cap ca femeie e un pacat, sa intri in biserica sau sa te impartasesti fiind pe stop e un pacat... Ce mai, sa fii femeie e un pacat.

Dar totusi cand vezi o tipa cu fusta extra mini si decolteu abisal in biserica, nu poti sa spui ca 'uite ce evlavioasa e'... Exista o limita cand prin imbracaminte chiar arati cum esti.
0

#5 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 02 November 2007 - 12:35 PM

View PostThrill, on Oct 31 2007, 09:04 PM, said:

hohoooo....daca ar fi sa ne luam dupa ce scrie in Biblie, ar insemna ca fetele sa nu poarte pantaloni sau tricouri ... pentru ca scrie undeva ca e un pacat mare daca femeile poarta haine barbatesti iar barbatii poarta haine femeiesti... si femeile sa aiba capul acoperit in timpul rugaciunii si sa nu isi arate "goliciunea" in nici un fel...


Dupa ce scrie in Biblie, adica sa nu poarte haine barbatesti femeile si nici barbatii haine femeiesti, fetele pot sa poarte blugi si tricouri si vice-versa.

Daca o sa intri intr-un magazin, o sa vezi ca au raion pt femei si raion pt barbati. Daca iti vei lua inima in dinti sa intri, ai sa te convingi!

Asa ca, dupa Biblie, nu este un pacat.

Iar "goliciunea" nu este pielea, in general. Altfel faci ca musulmanii, interpretezi aiurea. Iar de "goliciune" in timpul rugaciunii, unde scrie?
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 04 November 2007 - 12:19 PM


View Postzexelica, on Nov 2 2007, 12:35 PM, said:

Daca o sa intri intr-un magazin, o sa vezi ca au raion pt femei si raion pt barbati. Daca iti vei lua inima in dinti sa intri, ai sa te convingi!
:blink: nu prea am inteles ce ai vrut sa zici <_<

View Postzexelica, on Nov 2 2007, 12:35 PM, said:

Iar de "goliciune" in timpul rugaciunii, unde scrie?
Ma refeream ca in Biblie scrie ca femeile trebuie sa poarte capul acoperit cand se roaga. Cat despre a doua parte, cu goliciunea, era un alt lucru pe care mi l-am amintit, nu avea nici o legatura cu rugaciunea.
0

#7 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 05 November 2007 - 12:53 PM

View PostThrill, on Nov 4 2007, 12:19 PM, said:

:blink: nu prea am inteles ce ai vrut sa zici

Eh, te inteleg......... Nu prea merge in scris. Era usor la mijto, insa nu rautacios.

Quote

Ma refeream ca in Biblie scrie ca femeile trebuie sa poarte capul acoperit cand se roaga. Cat despre a doua parte, cu goliciunea, era un alt lucru pe care mi l-am amintit, nu avea nici o legatura cu rugaciunea.

Da, stiu. Este in 1 Cor 11.

Insa, ce nu intelege lumea este ca aceeasi valoare o are orice vers din Biblie, cum ar fi acesta:

Apocalipsa 22
1Şi mi -a arătat un rîu cu apa vieţii, limpede ca cristalul, care ieşea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu şi al Mielului.
2În mijlocul pieţii cetăţii, şi pe cele două maluri ale rîului, era pomul vieţii, rodind douăsprezece feluri de rod, şi dînd rod în fiecare lună; şi frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor.

Restul Bibliei ne face sa pricepem care este intelesul acestor versuri si, descoperim ca sunt e metafora. Asa este TOATA Biblia. Are un inteles spiritual.

Asadar, femeia este biserica (externa sa eterna, depinde de context) si barbatul reprezinta pe Hristos, casatoria fiind salvarea.

Proba biblica:

Apocalipsa 19:7

7Să ne bucurăm, să ne veselim, şi să -I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soţia Lui s'a pregătit,

SOTIA este cuvantul grecesc folosit pt FEMEIE, insa tradus in acest fel inexplicabil. Atasez analiza textului grecesc in ACEST link.

Iar, pt cei care cunosc greaca, aveti versul:

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 19:7

7χαιρωμεν και αγαλλιωμεθα και δωμεν την δοξαν αυτω οτι ηλθεν ο γαμος του αρνιου και η γυνη αυτου ητοιμασεν εαυτην

GUNE = femeie.

Alt vers proba:

Efeseni 5:23

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mîntuitorul trupului.

Acoperirea are de-a face cu plata pacatelor. Deci, acoperirea capului (autoritate) are de-a face cu plata pacatelor, cu schimbarea autoritatii, de sub autoritatea lui satan sub autoritatea lui Dumnezeu, ceea ce se intampla la salvare.

Coloseni 1:13

13El ne -a izbăvit de supt puterea întunerecului, şi ne -a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,

Acum, daca unele biserici aleg sa faca acest lucru efectiv, fizic, este datorita neintelegerii caracterului Scripturii, ca ea este o poveste pamanteasca cu un inteles ceresc. TOATA. Nu numai cand decid ei cu nonsalanta ca " versul se refera la......".
0

#8 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 05 November 2007 - 03:42 PM

View Postzexelica, on Nov 5 2007, 12:53 PM, said:

Restul Bibliei ne face sa pricepem care este intelesul acestor versuri si, descoperim ca sunt e metafora. Asa este TOATA Biblia. Are un inteles spiritual.

Asadar, femeia este biserica (externa sa eterna, depinde de context) si barbatul reprezinta pe Hristos, casatoria fiind salvarea.

Acum, daca unele biserici aleg sa faca acest lucru efectiv, fizic, este datorita neintelegerii caracterului Scripturii, ca ea este o poveste pamanteasca cu un inteles ceresc. TOATA. Nu numai cand decid ei cu nonsalanta ca " versul se refera la......".


Bun, am tot incercat sa atrag atentia ca Biblia e plina de metafore si in sfarsit te vad si pe tine scriind asta :)

Daca Biblia tot este plina de metafore, de ce ni se tot spune sa nu interpretam cand ea se cere singura interpretata ca sa-i intelegem sensul?
0

#9 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 November 2007 - 08:44 PM

View Postaddict, on Oct 31 2007, 11:19 PM, said:

Deci imbracamintea care lasa piele la vedere e un pacat, fardatul e un pacat, sa intri in biserica fara ceva pe cap ca femeie e un pacat, sa intri in biserica sau sa te impartasesti fiind pe stop e un pacat... Ce mai, sa fii femeie e un pacat.

Dar totusi cand vezi o tipa cu fusta extra mini si decolteu abisal in biserica, nu poti sa spui ca 'uite ce evlavioasa e'... Exista o limita cand prin imbracaminte chiar arati cum esti.


Unde ai vazut tu ca am zis toate cele de sus ? :) Una e sa lasi pielea la vedere si alta e sa mergi pe strada imbracata cu aproape nimic :) Asta nu inseamna ca o femeie nu are voie sa poarte o fusta scurta sau pantaloni, sau sa se fardeze. cum ai zis si tu, trebuie sa fie o limita. Asa cum probabil nu te-ai duce in fata presedintelui tarii sau a reginei mama, imbracata cu fusta extra mini si decolteu abisal [sau in cazul barbatilor cu pantaloni scurti si o bluza aruncata la mişto]. Eu cred ca e frumos sa fii imbracat cuviincios cand mergi la biserica. Iar cuviincios nu inseamna ''în sac'' :D

Cat despre intratul in biserica pe stop, well... e o regula bisericeasca. Nu stiu cum sa iti explic, depinde de fiecare cum gandeste si cum i se pare corect inaintea lui Dumnezeu. In principiu, mie mi se pare o tampenie, dar sunt altii care iau chestia asta intr-un mod foarte serios. Nu ii pot obliga sa gandeasca ca mine :unsure:


View PostThrill, on Nov 4 2007, 10:19 AM, said:

:blink: nu prea am inteles ce ai vrut sa zici <_<Ma refeream ca in Biblie scrie ca femeile trebuie sa poarte capul acoperit cand se roaga. Cat despre a doua parte, cu goliciunea, era un alt lucru pe care mi l-am amintit, nu avea nici o legatura cu rugaciunea.


Da, scrie. Insa sunt multe tari in care versetul acela este anulat total. In Romania insa... cred ca inca se mai respecta asta, in majoritatea bisericilor.


View Postaddict, on Nov 5 2007, 01:42 PM, said:

Bun, am tot incercat sa atrag atentia ca Biblia e plina de metafore si in sfarsit te vad si pe tine scriind asta :)

Daca Biblia tot este plina de metafore, de ce ni se tot spune sa nu interpretam cand ea se cere singura interpretata ca sa-i intelegem sensul?


Ne mutam cu intrebarea asta pe un topic mai acătării ? :foolish: De exemplu, aici
0

#10 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 06 November 2007 - 09:47 PM


View PostJewels, on Nov 6 2007, 08:44 PM, said:

Unde ai vazut tu ca am zis toate cele de sus ?


Nu eram ironica si nici nu faceam referire la ce-ai spus tu, doar am adaugat cateva pacate la cele mentionate de tine :)

Si da, mi se pare o prostie ca n-avem voie sa intram in biserica sau sa ne impartasim daca suntem pe stop, desi e destul de logic argumentul din spatele acestui pacat: pe stop suntem 'murdare', ciclul face referire la concepere, la fertilitate... Pe langa faptul ca asa ne-a lasat Dumnezeu si nu ne poate interzice din moment ce nu putem controla, daca totul e asa de logic si adevarat, atunci barbatii n-ar trebui sa intre deloc in biserica din moment ce ei produc continuu spermatozoizi implicit sunt fertili si 'murdari' non-stop ;)
0

#11 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 06 November 2007 - 11:56 PM

exact ;) deci logica aceea este ilogica. Asta...raportati la o murdarie care se poate curata :grin: Dar daca mergi un pic mai departe si te gandesti ca suntem pacatosi in fiecare clipa [murdari] atunci poti sa intelegi ca pe Dumnezeu il intereseaza prea putin ca esti tu pe stop sau nu, atat timp cat te duci la biserica pt a te curati ''spiritual'' . Cel putin asa vad eu lucrurile.

Si in ultimul rand, nu sta nimeni sa te caute :crazy: !!
0

#12 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 November 2007 - 12:49 AM

De-acord cu tine ;)

Si da, nu te cauta nimeni, dar 'Dumnezeu stie' si tot comiti un pacat, valabil si in alta ocazie: cei care vor sa devina preoti trebuie sa se spovedeasca in fata unui mai-mare (episcop? nu mai stiu exact cui pe scara ierarhica) si daca marturiseste ca s-a masturbat (mentionez ca masturbarea e un pacat) nu mai are voie sa devina preot. Ce-mi place dilema etica la faza asta :D

Si mai ontopic: hainele nu-ti afecteaza cu nimic relatia cu D-zeu, desi au si ele rostul lor in domeniul pacatelor, uneori iti poti da seama cat de pacatoasa e o persoana doar dupa hainele cu care se imbraca.
0

#13 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 07 November 2007 - 12:11 PM

View Postaddict, on Nov 7 2007, 12:49 AM, said:

cei care vor sa devina preoti trebuie sa se spovedeasca in fata unui mai-mare (episcop? nu mai stiu exact cui pe scara ierarhica) si daca marturiseste ca s-a masturbat (mentionez ca masturbarea e un pacat) nu mai are voie sa devina preot.

sa nu imi zica mie vreun barbat, si de o fi marele preot al preotilor preotiei, ca nu s-a masturbat, ca nu il cred! :D

on topic: vad ca titlul topicului e si infatisare...si mi-am amintit ca sunt unele religii in care nu se machiaza, nu se poarta inele sau cercei...ala deja mi se pare fanatism... <_<
0

#14 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 07 November 2007 - 12:27 PM

View Postaddict, on Nov 6 2007, 10:49 PM, said:

De-acord cu tine ;)

Si da, nu te cauta nimeni, dar 'Dumnezeu stie' si tot comiti un pacat,


Parca spuneam ca nu e un pacat... :think:

Quote

valabil si in alta ocazie: cei care vor sa devina preoti trebuie sa se spovedeasca in fata unui mai-mare (episcop? nu mai stiu exact cui pe scara ierarhica) si daca marturiseste ca s-a masturbat (mentionez ca masturbarea e un pacat) nu mai are voie sa devina preot. Ce-mi place dilema etica la faza asta :D


Asta e deja alta tema si desi e total :offtopic: sunt de acord cu thrill :spiteful:
sa nu imi zica mie vreun barbat, si de o fi marele preot al preotilor preotiei, ca nu s-a masturbat, ca nu il cred! :D


Quote

Si mai ontopic: hainele nu-ti afecteaza cu nimic relatia cu D-zeu, desi au si ele rostul lor in domeniul pacatelor, uneori iti poti da seama cat de pacatoasa e o persoana doar dupa hainele cu care se imbraca.


Suuuper, aici am vrut sa ajung. Hainele cu care ne imbracam nu afecteaza cu nimic relatia noastra cu Dumnezeu [remember, Adam si Eva in primele zile petrecute in gradina Edenului erau ca la mama lor acasa, si pe atunci nu se purtau haine :foolish: ].

Dar modul cum ne imbraca ii poate afecta pe cei din jur. Daca ma duc la biserica cu o fusta inexistenta, nenea din dreapta mea degeaba a mai venit la biserica sa se roage :grin: Si atunci ''din dragoste crestineasca'' pentru aproapele meu, am sa ma imbrac cuviincios, pentru a nu fio ''piatra de poticnire'' sau un ''motiv de cadere/pacatuire''.

Aia e :thumbsup:

View PostThrill, on Nov 7 2007, 10:11 AM, said:

on topic: vad ca titlul topicului e si infatisare...si mi-am amintit ca sunt unele religii in care nu se machiaza, nu se poarta inele sau cercei...ala deja mi se pare fanatism... <_<


Da, sunt. Sunt ceva versete biblice care pun o infatisare cuviincioasa mai presus de machiaj si bijuterii. Acela este versetul cheie, interpretat de unele biserici care nu permit machiajul sau bijuteriile ca accesorii. Fiecare cum crede, nu? Desi tot ca o mica paranteza, am auzit de biserici de romani,in occident, unde, desi purtarea de cercei,inele sau folosirea machiajului sunt interzise [exceptand strugurelul,fardul si rimelele discrete -care sunt aproape neobservabile :grin: ] parada hainelor de cea mai buna calitate cu un usor aer de superioritate nu este exclus. Din punctul meu de vedere, atitudinea cu care te prezinti in casa lui Dumnezeu este cea mai importanta. Dar sunt multi care judeca dupa aparente [atat cei fara haine scumpe, cat si cei in discutie] .
0

#15 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 07 November 2007 - 04:41 PM

Preotii cu care-am facut religie spun ca e pacat sa te impartasesti/sa intri in biserica daca esti pe stop.

Si mdaaaa... Cate babe si femei imbracate cuviincios nu injura si barfesc toata biserica... Asta e si unul din motivele pt care nu prea mai ajung pe la biserica.
0

#16 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 08 November 2007 - 05:22 PM

View Postaddict, on Nov 7 2007, 04:41 PM, said:

Preotii cu care-am facut religie spun ca e pacat sa te impartasesti/sa intri in biserica daca esti pe stop.

Acei preoti ar trebui sa citeasca si ei Biblia.

Unde scrie ca nu ai voie sa intri in BISERICA daca esti pe stop? Aaaa, ca fac ei un pseudo-iudaism, ca dau cu tamaie si despart biserica cu naos si d-ale........soryy, insa nu sunt biblice acele actiuni ale lor.

Acea despartire de congregatie in templul evreiesc, era o metafora, avind un clar inteles spiritual... usor de aflat.
0

#17 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 08 November 2007 - 06:29 PM

Mda, a fost ceva ciudat, unii mi-au zis ca n-ai voie sa intri, altii ca n-ai voie sa te impartasesti, ultima varianta parea mai logica.
0

#18 User is offline   cioanas Icon

  • Membru Activ
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 253
  • Joined: 02-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Portland, USA

Posted 09 November 2007 - 07:42 AM

View Postaddict, on Nov 7 2007, 06:41 AM, said:

Preotii cu care-am facut religie spun ca e pacat sa te impartasesti/sa intri in biserica daca esti pe stop.

Si mdaaaa... Cate babe si femei imbracate cuviincios nu injura si barfesc toata biserica... Asta e si unul din motivele pt care nu prea mai ajung pe la biserica.

La biserica nu mergem sa ne comparam cu altii, ci sa ne comparam cu Domnul. Atunci cand facem asa, sigur vom avea ce schimba in viata noastra.
Pe de alta parte imbracamintea modesta si curata nu poate aduce rusine nimanui, mai degraba poate reflecta un suflet si un caracter echilibrat. Atunci cand mergi la o programare importanta, cu o mare oficialitate, cauti sa fii imbracat cat mai modest si mai decent, cu atat mai mult inaintea lui Dumnezeu ar trebui sa pastram aceasta decenta si echilibru.Dumnezeu nu se uita atat la hainele noastre, cat la inima noastra.Daca inima este schimbata si hainele si infatisarea vor fi modeste, deasemenea.
0

#19 User is offline   zexelica Icon

  • Banned
  • PipPip
  • Group: Banaţi
  • Posts: 197
  • Joined: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Idolul Meu:nu am idol

Posted 12 November 2007 - 04:57 PM

View Postaddict, on Nov 5 2007, 03:42 PM, said:

Bun, am tot incercat sa atrag atentia ca Biblia e plina de metafore si in sfarsit te vad si pe tine scriind asta :)

Daca Biblia tot este plina de metafore, de ce ni se tot spune sa nu interpretam cand ea se cere singura interpretata ca sa-i intelegem sensul?

Pai.........daca nu scrie in Biblie, nu conteaza ce ti se spune. Tot ce trebuie sa stim despre Dumnezeu este relatat NUMAI in Biblie.
Daca vine unu si spune ca "versul se refera la....." si nu poate proba cu Scriptura, este un mincinos si baga de la el. Cum este cu aia care spun ca trebuie sa accepti pe Hristos.............

Infatisare si imbracaminte!
Zexelica te rugam vorbeste la subiect
Multumim

0

#20 User is offline   Vampire Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 10
  • Joined: 17-February 08
  • Gender:Female
  • Location:in my dark place
  • Idolul Meu:Nymphetamine

Posted 17 February 2008 - 02:15 PM

adopt stilul vestimentar "black"si "gothic"si ma simt bine asa.nu copiez pe nimeni,ci asa ma reprezinta acest lucru.sincer,nu pun pret pe haine si nu imi pasa daca nu sunt "en-vogue".bratarile din piele si hainele negre ma caracterizeaza.fiecare ar trebui sa faca acest lucru,adica sa fie propriul stapan pe trup,haine si suflet.o imbracaminte curata este mai bine vazuta in fata Creatorului,in cazul in care si spiritul este la fel.In Viata De Apoi suntem toti la fel,fara haine de firma sau alte accesorii.nu asta conteaza,ci propria noastra persoana,felul in care gandim si modul in care ne acceptam semenii.

Attached File(s)


0

#21 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 17 February 2008 - 11:49 PM

View PostAdi Barb, on Oct 31 2007, 02:23 PM, said:

Viaţa noastră, caracterul şi imaginea noastră personală sunt refelctate de felul şi modul în care noi ne purtăm şi ne îmbrăcăm. Sfatul Scripturii în această privinţă este clar, îmbrăcămintea trebuie să fie modestă şi decentă.

Religia spune că frumuseţea unui creştin nu stă în îmbrăcăminte extravagantă, purtarea bijuteriilor, folosirea articolelor cosmetice, ci în relaţia noastră cu Hristos.

Creatorii de modă, modelele, non-conformistii mai pot fi vreodată inclusi in categoria credinciosilor dacă nu se incadrează aici?

hmm..interesanta intrebare..

Apropo, sexologii pot fi considerati credinciosi?
As vrea sa subliniez ca e mare diferenta intre un credincios activ si unul pasiv..Cel activ este unul practicant..care merge in fiecare saptamana la biserica si tine toate posturile..etc.
0

#22 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 February 2008 - 01:13 AM

Sexologii pot fi considerati credinciosi, chiar nu vad de ce n-ar fi. Sexologia e o stiinta care se aplica cel mai mult in cazul cuplurilor casatorite.

Si hai sa nu exageram. Machiajul si bijuteriile sunt considerate ca pacate, aveam o profa de religie care nu le purta (tanara), dar alta putin mai libera in gandire (mai in varsta) care se farda si nu credea ca e mare lucru cat timp mereu era decenta. Un machiaj placut este, in primul rand, pentru femeie, nu ca sa atragi atentia potentialilor parteneri masculi.
0

#23 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 01:21 AM

View Postaddict, on Feb 18 2008, 12:13 AM, said:

Sexologii pot fi considerati credinciosi, chiar nu vad de ce n-ar fi. Sexologia e o stiinta care se aplica cel mai mult in cazul cuplurilor casatorite..

In ce secol? :D

Si hai sa nu exageram. Machiajul si bijuteriile sunt considerate ca pacate, aveam o profa de religie care nu le purta (tanara), dar alta putin mai libera in gandire (mai in varsta) care se farda si nu credea ca e mare lucru cat timp mereu era decenta. Un machiaj placut este, in primul rand, pentru femeie, nu ca sa atragi atentia potentialilor parteneri masculi

Cica e vorba de intentia pentru care porti bijuterii..sunt femei care se aranjeaza pentru a isi tine barbatul langa ele..ca sa nu fie tentat de prospetimile din afara casniciei lor..si popa zicea odata ca femeile sunt si ele vinovate daca nu au grija de ele , ca asa isi imping oarecum sotii sa caute in alta parte ceea ce nu primes acasa. :coolspeak:

edit: si chipurile, pacat e atunci cand te fardezi pentru a atrage privirile barbatilor..ori eu nu mai inteleg..daca te ingrijesti mai mult pentru sot, dar te vad si altii si te admira..(si poate te ravnesc :whistling: )...faci pacat sau nu..? :rolleyes:
0

#24 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 February 2008 - 01:35 AM

Vrei sa spui ca tu chiar crezi ca fardatul si purtatul de bijuuri e un pacat? :mellow:
0

#25 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 01:46 AM

View Postaddict, on Feb 18 2008, 12:35 AM, said:

Vrei sa spui ca tu chiar crezi ca fardatul si purtatul de bijuuri e un pacat? :mellow:

Hmm..eu ma refeream strict la parerea credinciosilor.
Din punctul meu de vedere, ce e pacat e doar intentia de a face rau si de a profita de pe urma altuia..si de a manipula si de a folosi farmecele in scop ..imoral..sa zic asa..

Una e sa te fardezi pentru a juca o piesa de teatru sau pentru a te simti mai bine in propria-ti piele..si alta e sa te machiezi si sa te ingrijesti excesiv pentru a 'fura' mintile unui anume barbat..care sa zicem ca te-a refuzat pentru ca are o familie..
0

#26 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 February 2008 - 01:51 AM

Mie imi place sa vad fetele cat mai naturale :) fara toate machiajele alea care pe termen lung nu au decat un efect negativ



Anyway, just my two cents :)
0

#27 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 February 2008 - 01:53 AM

Grav ultimul caz :D Si ms de lamurire.

Quote

edit: si chipurile, pacat e atunci cand te fardezi pentru a atrage privirile barbatilor..ori eu nu mai inteleg..daca te ingrijesti mai mult pentru sot, dar te vad si altii si et admira..(si poate te ravnesc happy (19).gif )...faci pacat sau nu..?


Buna intrebare. Preotii probabil ar spune ca trebuie sa te aranjezi doar pt sot, iar cand iesi sa fii mult mai decenta. Probabil.

Apropo, sa nu consideram barbatii niste victime. Daca se lasa pacaliti de o chestie atat de frivola cum e machiajul, e mai mult vina lor decat a femeilor pt ca "au cazut in pacat". Pt a dovedi ca barbatii sunt tari in credinta lor, femeile ar trebui sa umble goale pe langa ei, nu sa se chinuie sa se tot ascunda ca sa nu ii instige la pacat. A nu cadea in pacat pt ca femeile sunt decente e o victorie fara esenta pt barbati.
0

#28 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 18 February 2008 - 02:02 AM

View Postaddict, on Feb 18 2008, 12:53 AM, said:

Grav ultimul caz :D Si ms de lamurire.



Buna intrebare. Preotii probabil ar spune ca trebuie sa te aranjezi doar pt sot, iar cand iesi sa fii mult mai decenta. Probabil.

Apropo, sa nu consideram barbatii niste victime. Daca se lasa pacaliti de o chestie atat de frivola cum e machiajul, e mai mult vina lor decat a femeilor pt ca "au cazut in pacat". Pt a dovedi ca barbatii sunt tari in credinta lor, femeile ar trebui sa umble goale pe langa ei, nu sa se chinuie sa se tot ascunda ca sa nu ii instige la pacat. A nu cadea in pacat pt ca femeile sunt decente e o victorie fara esenta pt barbati.

Ai dreptate, trebuie sa recunosc. Insa fiecare om are slabiciunile lui..si nu cred ca e chiar non-pacat sa starnesti mai ales acolo unde e slabiciunea mai apriga :whistling:
Uite, de exemplu, mie mi-a spus tata odata, cand ma luam de el ca injura : ' E mai mult vina ta, ca ma starnesti'

Cata dreptate avea..

Apropo de parerea ..probabila ..mi se pare corect..dar cand iese undeva cu sotul?..sa fie celalalte femei mai stralucitoare decat ea? :spiteful:

View Postpinturicchio, on Feb 18 2008, 12:51 AM, said:

Mie imi place sa vad fetele cat mai naturale :) fara toate machiajele alea care pe termen lung nu au decat un efect negativ

Hmm..nu ai gusturi rele deloc!
Apropo, este ca iti place mai mult gustul de buze goale, decat amestecate cu un gust de ruj ieftin (sau scump :foolish: )?
0

#29 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 February 2008 - 02:07 AM

Fa-l balsam cu fructe, e mai placut decat amandoua :D Si face bine si buzelor baiatului!

Si da, sa fie celelalte femei mai stralucitoare decat ea, de ce sa-i pese ei de celelalte? Iar daca sotul cade in pacat cu vreo "stralucita", she's better off without him. Ce sa faci cu un tradator la usa?
0

#30 User is offline   pinturicchio Icon

  • Gobbo
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,132
  • Joined: 23-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Sport, Internet
  • Idolul Meu:Luciano Moggi

Posted 18 February 2008 - 02:09 AM

View Posttake_this_waltz, on Feb 18 2008, 02:02 AM, said:

Hmm..nu ai gusturi rele deloc!
Apropo, este ca iti place mai mult gustul de buze goale, decat amestecate cu un gust de ruj ieftin (sau scump :foolish: )?



Da, cam asa e :) dar fiecare cu gustul lui, sunt multi care nu sunt de acord cu mine
0

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users