FamousWhy.ro Forum: Yoghini - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Yoghini

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 06 September 2007 - 10:54 AM


Nu stiu cat de bine e sa practici Yoga si pana la ce nivel e indicat sa te implici, insa personal am urmat niste cursuri on-line de reglare a tensiunii bazate in special pe exercitii Yoga de respiratie si parca ma simt un pic altfel... mai calm... mai relaxat, ma odihnesc mai bine si am si autosugestia ma ajuta mai bine cand decid cata carne sa mananc si cat sa o mestec.

Ce parere aveti despre Yoga si despre implicarea in acest sistem atat de mult incat sa il ai idol pe Guru Bivolaru?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 09 February 2008 - 12:57 AM

Sincer, nu stiu foarte multe despre Yoga, dar parca de la relaxare, exercitii etc sa ajungi la un cult, parca e prea mult. Iar Bivolaru... vai, spalare de creiere-n masa parca e cu oamenii aia...
0

#3 User is offline   QvoVadis Icon

  • Membru Avansat
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 628
  • Joined: 18-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Posted 22 March 2008 - 01:56 PM

Nu-l agreez pe Bivolaru intrucat mi se pare un mare sarlatan...e drept, unul suficient de inteligent astfel incat sa-i determine pe multi creduli sa-l urmeze.
Fara sa fi practicat vreodata yoga, voi posta cateva concepte, asa cum mi-au fost povestite de un practicant care nu are nici o tangenta cu MISA.
Conform conceptiei yoghine, fiinta umana trece prin mai multe stadii de existenta (vieti). Sunt 11 stadii de viata materiala (si neprecizate stadii spirituale), in care spiritul uman evolueaza si se perfectioneaza, pentru ca in final sa se contopeasca cu spiritualitatea universala.
In fiecare dintre vieti, omul are de experimentat, invatat si rezolvat cate o tema sau mai multe. De exemplu, trufia. In una dintre vietile sale, omul va fi trufas, va trai cu aceasta sintagma si, la trecerea in nefiinta, va trebui sa dea niste raspunsuri entitatii universale coordonatoare. Daca a inteles aceasta caracteristica si a oferit raspunsurile care trebuie, omul isi va incepe o alta existenta curat, degrevat de "obligatiile" vietii anterioare. Daca nu si-a facut temele, isi va incepe noua viata cu un set noi de teme, la care se adauga temele pe care nu si le-a rezolvat in viata anterioara, facand existenta curenta apasatoare si covarsitoare. Fiinta umana nu va trece la o treapta spirituala superioara daca nu si-a rezolvat corect toate temele. Iar omul, trebuie sa rezolve toate acestea pentru a se putea linisti, in final, in sanul spiritual universal.
Trecerea de la o viata materiala la alta se realizeaza prin resetarea tuturor amintirilor, trairilor, experientelor astfel incat fiinta umana nu constientizeaza vietile anterioare. E drept ca procesul de resetare nu este perfect sau poate intentionat sunt lasate scapari mentale ori emotionale, astfel incat unii oameni au informatii despre existentele precedente sub forma de vise sau deja-vu-uri emotionale ori vizuale, atunci cand ajung intr-un loc din natura sau se intalnesc cu alti semeni.
Nu stiu cat de veridica este aceasta conceptie. Ce pot afirma cu certitudine este faptul ca eu unul am avut vise in care ma vedeam in diferite perioade istorice ale Pamantenilor. Rege, faraon, sclav, femeie etc.
Si as mai completa cu un amanunt, destul de edificator zic eu: desi ne nastem egali, din punct de vedere fizic, din punct de vedere spiritual (in timp) exista decalaje evidente (in functie de gradul de dezvoltare spirituala al fiecarui individ).
0

#4 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 18 August 2008 - 09:50 PM

Budiştii sunt yoghini? Eu am o carte foarte interesantă despre hinduism, şi mi se par toate trei cam acelaşi lucru. :think:

Tehnici de relaxare yoghine mi se par folositoare şi le-aş recomanda oricui. Nimeni nu îţi cere să îţi bei urina :p
0

#5 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 18 August 2008 - 10:21 PM

Cum sa fie hinduismul si budismul acelasi lucru?

Yoga in sine este ok. Este o metoda foarte buna de autocontrol, de meditatie. Si mama mea a facut yoga (meditatie, nu era adepta a 'conceptiilor' prezentate de Quo) in tinerete si atunci cand eram mica si nu puteam sa dorm ma invatase o metoda prin care sa imi reglez respiratia, iar asta ma ajuta de fiecare data. Mi-ar placea sa invat si eu yoga la un moment dat. La fel, numai metodele de meditatie. Conceptiile ma lasa rece.
De aici pana la a dezvolta o secta este insa cale foarte lunga. Pentru ca MISA asta este, o secta, condusa de Bivolaru. Dupa parerea mea orice membru al unei secte da dovada de o imensa prostie, dar asta este o parere total subiectiva.
0

#6 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 18 August 2008 - 10:41 PM

păăăăi, mă gândesc că nu sunt acelaşi lucru, dar ziceam că se aseamănă din punct de vedere al spiritualităţii şi al modului în care privesc viaţa. Spune-mi şi mie ce metodă foloseai să te relaxezi şi să adormi? :)

De exemplu, eu ştiu că pentru a-ţi oxigena bine creierul şi pielea obrajilor, trebuie să inspiri adânc, să închizi ochii şi să expiri puţin. După aceea îţi ţii aerul în gură şi să îl sufli pe tot în afară, ca şi cum ai umfla un balon. Aceeaşi chestie o repeţi de mai multe ori, după care poţi simţi diferenţa :p
0

#7 User is offline   Harken Icon

  • All hail shoegaze!
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 385
  • Joined: 06-December 07
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti... for now

Posted 18 August 2008 - 10:52 PM

Nu mai tin minte exact cum trebuia sa respiri.. Insa conta si pozitia. Trebuia sa stai pe spate, cu mainile pe langa corp si cu picioarele foarte usor departate (nu trebuiau sa se atinga). Si cred ca ideea era sa respiri un picut mai rar decat in mod normal.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users