FamousWhy.ro Forum: Despre Magicieni şî Oameni De Stiinta - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Despre Magicieni şî Oameni De Stiinta

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 04 March 2008 - 05:04 PM


Un cercetător ştiinţific modern ar fi fost considerat în antichitate drept un magician, dar , pe de altă parte, magicienii de ieri au fost deseori şi oameni de ştiinţă. Simon Magul, filosof gnostic din' secolul I d. Hr., se numără printre aceştia.

Posted Image - sursa imaginii : white-hat-web-design.co.uk

Acest gânditor evreu considera focul ca fiind cauza principală a manifestărilor lumii, fiind dotat cu un caracter dual; definiţia simplificată a structurii materiei şi a polarităţii acesteia. "Ştiinţa magică" a lui Simon îi permitea acestuia să facă miracole veritabile. Biografii şi criticii săi, printre care se află şi primii părinţi ai bisericii creştine, descriu cum focul cobora din ceruri spre obiectele desemnate în prealabil de către mag.

Există chiar şi o poveste în care se spune cum Simon se adresa miilor de auditori din Roma, expunându-le filosofia sa gnostică, de cunoaştere a misterelor religioase. Se spune că o serie de "spirite aeriene" l-ar fi ajutat pe Simon să se ridice în aer în timpul conferinţelor sale. Deşi istoricii creştini nu au reuşit niciodată să cunoască exact adevărata sursă a puterilor lui Simon Magul, darul levitaţiei îi este unanim recunoscut de către toţi istoricii. Magul era, de asemenea, recunoscut pentru darul de a elibera de greutate statuile şi de a le face să plutească prin aer.
0

#2 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 21 June 2008 - 03:29 PM

Toate fenomenele carora nu suntem capabili sa gasim o explicatie (logica, deci conventionala)sunt considerate paranormale, apoi, devin stiinta.
Mai demult si avionul era doar o poveste sf :D
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 23 June 2008 - 11:57 PM

Nu vreau sa bat prea tare spre latura religioasa, dar este presupus ca orice putere si capacitate i s-a dat lui satan ptr a face minuni, in cer si pe pamant. cazul lui simon magul, este mentionat, daca nu ma insel si in Biblie. Personal, nu cred ca stiinta poate explica magia.
0

#4 User is offline   Razvan Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 105
  • Joined: 05-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cursele
  • Idolul Meu:Hard 2 say

Posted 05 July 2008 - 10:21 PM

Magicieni in adevaratul si totalul sens al cuvantului nu exista....exista unele persoane cu un "har" de la D-zeu insa nu este precum vedeti in filme sau cititi in carti
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users