FamousWhy.ro Forum: Anxietatea - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Anxietatea

#1 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 02 November 2007 - 09:24 PM


Foarte frecvent, cel stresat prezintă simptome de anxietate ca: apăsare, preocupări, tensiune şi teamă de viitor. Intr-un cuvânt, este natural ca cel care suferă de stres să fie totodată şi anxios.

Stresul poate fi comparat cu un munte, pe care trebuie să-l escaladezi - muncă, probleme familiale, examene dificile. Iar anxietatea vine atunci când persoana se gândeşte prea mult la ceea ce s-ar putea întâmpla dacă ratează escaladarea (în special urmările nereuşitei îi sunt penibile).

Anxietatea este una dintre cele mai periculoase manifestări psihice ale stresului. Este normal să fim anxioşi în faţa unor situaţii incerte; însă anxietatea excesivă este o formă de nevroză care nu este benefică nici pentru persoana în cauză, nici pentru familia ei. Mai ales nu trebuie să uităm strânsa legătură care există între stres şi anxietate şi că mulţi oameni, care suferă de efectele devastatoare ale anxietăţii, îşi încep „obiceiurile" lor de a fi anxioşi în toiul unor situaţii stresante.

Suferiți de anxietate? Ați suferit de ea? Ce ați facut pentru a o alunga?
0

#2 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 08 November 2007 - 01:22 AM

View PostThrill, on Nov 2 2007, 07:24 PM, said:

Foarte frecvent, cel stresat prezintă simptome de anxietate ca: apăsare, preocupări, tensiune şi teamă de viitor. Intr-un cuvânt, este natural ca cel care suferă de stres să fie totodată şi anxios.

Stresul poate fi comparat cu un munte, pe care trebuie să-l escaladezi - muncă, probleme familiale, examene dificile. Iar anxietatea vine atunci când persoana se gândeşte prea mult la ceea ce s-ar putea întâmpla dacă ratează escaladarea (în special urmările nereuşitei îi sunt penibile).

Anxietatea este una dintre cele mai periculoase manifestări psihice ale stresului. Este normal să fim anxioşi în faţa unor situaţii incerte; însă anxietatea excesivă este o formă de nevroză care nu este benefică nici pentru persoana în cauză, nici pentru familia ei. Mai ales nu trebuie să uităm strânsa legătură care există între stres şi anxietate şi că mulţi oameni, care suferă de efectele devastatoare ale anxietăţii, îşi încep „obiceiurile" lor de a fi anxioşi în toiul unor situaţii stresante.

Suferiți de anxietate? Ați suferit de ea? Ce ați facut pentru a o alunga?


defineste clar anxietate si stres... ca din cate vad eu la tine sunt diferite...
iti pot da teoria din licenta mea sau referinte... cel mai usor o elimini prin terapie :D cum?! :)) ma mai gandesc cat iau pe sedinta...

ca sa rafinez... anxietatea este o teama de ceva sau de tot... poate fi resimtita ca o teama neintemeiata de microbi, imbolnarivre, spatii inguste, intuneric, pisici, animale ciudate, extraterestri, de faptul ca nu ai inchis usa cand ai plecat... sunt o multime!

ideea e ca ai cu adevarat "anxietate" de un tip cand iti incurca activitatile obisnuite... cand ocolesti ca sa nu trei pe langa un sorecar, cand te speli pe maini de 1000 de ori pe zi, cand nu sustii nicidata un proiect in fata colegilor si ai de pierdut pt astea....
0

#3 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 11 November 2007 - 10:28 AM

View Postoana_604, on Nov 8 2007, 01:22 AM, said:

ma mai gandesc cat iau pe sedinta...

ședință? :blink:

Quote

ca sa rafinez... anxietatea este o teama de ceva sau de tot... poate fi resimtita ca o teama neintemeiata de microbi, imbolnarivre, spatii inguste, intuneric, pisici, animale ciudate, extraterestri, de faptul ca nu ai inchis usa cand ai plecat... sunt o multime!


astea ar fi fobii...nu anxietate.
0

#4 User is offline   oana_604 Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 70
  • Joined: 27-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca/ Craiova
  • Idolul Meu:nu am

Posted 05 July 2008 - 04:39 PM

Tublurarile de anxietate, ca si clasa de tulburari incude si fobiile. Anxietatea generalizata se manifesta prin griji excesive despre tot si toate, fobia sociala - ingrijoriari pentru performantele persoanele din cadul scoial si modul in care suntem categorizati de ceilalti, fobiile specifice - teama irationala de un anumit obiect, animal... anxietatea de separarea - teama neintemeiata de a nu te desparti de o persoana - se manifesta mai ales in cazul copiilor, tulburarile obsesv-compulsive - teama nejustificata de microbi de exemplu insotita de compulsii - spalat excesiv de maini, verifficat chestii... agorafobie si atac de panica.. astea sunt cele mai importante.
0

#5 User is offline   Duplicité Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 294
  • Joined: 27-August 08
  • Gender:Female
  • Location:la mama dracu`
  • Idolul Meu:N-am

Posted 31 August 2008 - 11:18 PM

nu sunt o persoana stresata. totusi, sunt anumite perioade mai grele din viata mea care isi pun amprenta asupra psihicului meu. ce fac ca sa alung aceasta stare? dorm mai mult, ma relaxez, ascult muzica, ies afara, ma plimb mai mult, citesc.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users