FamousWhy.ro Forum: Buddhismul - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Buddhismul

#1 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 18 November 2007 - 03:32 PM


Bun, o sa scriu aici cateva idei buddhiste:

- Fondatorul religei buddhiste, Siddhartha Gautama (Buddha) nu a pretins niciodata ca ar fi fost altceva decat un simplu om
- El nu a revendicat inspiratie de la vreo divinitate sau putere exterioara absoluta, ci a atribuit tot ce-a realizat efortului omenesc si a inteligentei umane
- Buddhismul nici nu asuma dar nici nu neaga existenta unei divinitati supreme care a creat universal
- Salvarea omului depinde de intelegerea directa, de catre el insusi, a adevarurilor fundamentale ale vietii si ale lumii
- Buddha invita oamenii sa incerce calea propusa de el si sa vada pentru ei insisi daca duce la eliberarea de suferinta, nu sa creada fara discernamant in doctrinele invataturii lui
- El isi incurajeaza adeptii sa fie critici, nu sa creada orbeste
- Ceremoniile buddhiste nu sunt decat un mod de a aduce un omagiu celui care a aratat primul calea cu atata claritate
- De la Buddha pana in zilele noastrem buddhisti nu au folosit niciodata forta sau alte mijloace de constrangere pentru a face prozeliti sau pentru a-si impune punctual de vedere asupra adeptilor altor religii. Aceasta este o consecinta directa a atitudinii fundamentale de nonviolenta si de respect fata de viata.

Cele 4 nobile adevaruri:
1) existenta suferintei
2) cauza suferintei
3) posibilitatea eliberarii din suferinta
4) calea ce duce la eliberarea de suferinta

Exista un drum ce duce la incetarea suferintei numita Calea cu 8 brate:
Intelegerea corecta
Gandirea corecta
Vorbirea corecta
Actiunea corecta
Modul de viata corect
Efortul corect
Atentia corecta
Concentrarea corecta (intru in detalii despre fiecare mai tarziu)

Cele 10 porunci au fost spuse de Buddha inainte de Hristos (buddhismul a luat nastere acum 2500 ani, mult inainte de nasterea lui Iisus Hristos):
1. Sa nu ucizi !
2. Sa nu furi !
3. Sa nu comiţi adulter !
4. Sa nu înseli !
5. Sa nu blestemi !
6. Sa nu minţi !
7. Sa nu vorbesti vorbe desarte !
8. Sa nu ravnesti !
9. Sa nu insulti nici sa nu lingusesti !
10. Sa fii liber de manie si razbunare !


E foaaaaaarte mult de scris despre buddhism, dar pentru moment cred ca este de ajuns.

Ce parere aveti despre buddhism?
0

#2 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 28 November 2007 - 04:41 PM

Chiar asa, nici o parere, toti crestini ortodocsi get-beget fara opinii despre alte religii?
0

#3 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 29 November 2007 - 01:04 AM

Nu sunt ortodocsa get beget, dar am o opinie . Se pune? :grin:

Budismul este cum zici tu, o cale care invita pe oameni la moralitate, la fapte bune, la autocunoastere. Nimic rau in asta. Nu am enorme cunostinte despre budism, insa ma voi instrui si voi reveni cu alte pareri.

Vreau doar sa fac cateva remarci. :crazy:

1. Intelegerea suferintei nu aduce o rezolvare intotdeaunda. O boala incurabila , de exemplu, te duce pe patul de moarte in chinuri si o suferinta pe care nimeni altcineva nu o intelege. O femeie violata sau un copil abuzat, un incediu care ti-a ras casa pana in temelii, un copil bolnav in familie sau o ruda ucisa de un schizofrenic ...astea sunt suferinte care nu pot fi vindecate cu usurinta. Ba poate niciodata. Suferinta nu este de multe ori vina ta ci poate veni din'afara. Modul cum o primesti si efectul care il are asupra ta poate sa te schimbe pe viata. Eu cred ca nu e chiar asa de usor sa spui ''exista un drum ce duce la incetarea suferintei numita Calea cu 8 brate'' [astept detaliile, dar, pe bune... chiar nu cred ca solutiile sunt asa de simple]

2. Ai afirmat [evident, nu tu] ca ''cele 10 porunci au fost spuse de Buddha inainte de Hristos (buddhismul a luat nastere acum 2500 ani, mult inainte de nasterea lui Iisus Hristos)''

Sunt convinsa ca ai dreptate! Dar ai scos din calcul doua aspecte [sau, ma rog, cine a facut afirmatia asta stupida]

Buddha a trait intre anii 623 înainte de Hr. şi 543 înainte de Hr. [dupa spusele lui google]. Moise [cel care a scris tablitele legii si implicit a ''inventat'' -sub inspiratie divina- cele 10 porunci] a scos poporul Evreu din Egipt prin anul 1250 inaintea lui Hr. Deci... cele 10 porunci au fost scrise candva in perioada aceea, insa cu siguranta cu cu muult inaintea lui Buddha. :shades: :air_kiss:
0

#4 User is offline   Vampire Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 10
  • Joined: 17-February 08
  • Gender:Female
  • Location:in my dark place
  • Idolul Meu:Nymphetamine

Posted 17 February 2008 - 02:05 PM

inainte de toate,cred ca suferinta sufleteasca este cea mai dura forma de tortura a unui om,apoi urmeaza cea trupeasca.budismul cere supunere in fata destinului si mai ales resemnare,dar cum se poti sa iti accepti soarta nefasta cand poti sa faci ceva?ciudat,dar religia lor se bazeaza pe rugaciune multa si meditare.

Attached File(s)


0

#5 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 February 2008 - 05:18 PM

Budismul este, totusi, cea mai pasnica religie.
0

#6 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 17 February 2008 - 10:45 PM

View Postaddict, on Feb 17 2008, 03:18 PM, said:

Budismul este, totusi, cea mai pasnica religie.


Ii admir foarte mult pe adevaratii budhisti..aceia care stau si mediteaza toata ziua..care au doar strictul necesar de imbracaminte si de mancare.
Admir simplitatea lor, multe din ce 'propovaduiesc' ei pentru mine sunt lucruri firesti..insa nu totul..

Nu stiu de ce, dar pe mine nu ma atrage nici un individ care sustine ca detine ADEVARUL. Si asta fac si budhisti pana la urma..
0

#7 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 17 February 2008 - 10:50 PM

Si crestinii. Aproape toti preotii considera ca adevarul este in credinta in Dumnezeu, ca adevarul este Dumnezeu. As paria ca si tu crezi acest lucru. E un pacat comun al tuturor oamenilor de a crede ca ei stiu totul.
0

#8 User is offline   waltzu' Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Faimosi
  • Posts: 735
  • Joined: 07-February 08
  • Gender:Female
  • Location:undeva la munte
  • Interests:omul..
  • Idolul Meu:nu am nevoie de asa ceva

Posted 17 February 2008 - 11:40 PM

View Postaddict, on Feb 17 2008, 09:50 PM, said:

Si crestinii. Aproape toti preotii considera ca adevarul este in credinta in Dumnezeu, ca adevarul este Dumnezeu. As paria ca si tu crezi acest lucru. E un pacat comun al tuturor oamenilor de a crede ca ei stiu totul.

Nici nu am spus despre crestini ca nu se cred detinatorii adevarului absolut. :)
Ei spun ca adevarul e credinta in Dumnezeu si Dumnezeu insusi, dar tot ei sublineaza si CE anume spune Dumnezeu, ori, din punctul meu de vedere nimeni nu stie cu adevarat si in totalitate ADEVARUL LUI.

Eu cred in Dumnezeu, pentru ca il simt..si simt ca ma iubeste..si caut sa gasesc linistea si echilibrul in El..prin ceea ce simt..si abia apoi caut sa inteleg..

Nu gandesc ce anume sa simt, ci judec pentru a intelege ceea ce simt.. asta e singura mea credinta si nu sutin ca e un adevar general valabil.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users