FamousWhy.ro Forum: Fericire - FamousWhy.ro Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Fericire

#1 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 08 September 2007 - 10:33 PM


Personal nu cred ca se poate defini concret insa pot spune sigur ca nu are legatura cu averea si partea materiala a lucrurilor in general... si nici cu puterea sau faima. Cei mai fericiti oameni din lume sunt cei care traiesc pentru altii si cei care incearca sa se bucure de partea spirituala a lucrurilor.
Ce inseamna adevarata fericire?
0

#2 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 08 September 2007 - 10:42 PM

In ziua de azi "fericirea" a devenit un cuvint din ce in ce mai des rostit dar din ce in ce mai putin simtit.....paradoxal nu?
Fericirea este acea senzatie minunata pe care o simti si pe care fiecare o percepe in felul sau....eu personal cred ca sta in lucrurile mici pa care multi le ignora trec pe langa ele....cu gandul la lucruri marete iar cand ajung la ele.....isi dau seama ca nu asta cautau.......tre sa te gandesti foarte bine ce te face cu adevarat fericit.......iubirea.....sa fie apogeul fericirii........mai exista in ziua de azi?!.....eu cred ca da...este rara dar cine o gaseste este cu adevarat fericit...
Voi ce credeti?
0

#3 User is offline   Dani Quinn Icon

  • breteluţă
  • Icon
  • Group: Gardieni
  • Posts: 988
  • Joined: 03-September 07
  • Gender:Female
  • Location:spitalu' 9 :D
  • Interests:multe :P
  • Idolul Meu:I. L. Caragiale

Posted 10 September 2007 - 12:24 PM

mai, ca sa-mi citez un prieten "sunt un om simplu, cu placeri simple". cele mai neinsemnate lucruri imi aduc un dram de fericire, care contribuie la starea mea totala :)
0

#4 User is offline   Angel Icon

  • Addictive Blue
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,090
  • Joined: 02-September 07
  • Gender:Female
  • Location:wherever waltz is played
  • Idolul Meu:Matthew Bellamy

Posted 10 September 2007 - 12:29 PM

Pentru mine fericirea înseamnă să nu întâmpin necazuri :) . Mă bucur de lucruri simple, care au farmecul lor aparte.
0

#5 User is offline   dreaming of you Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 39
  • Joined: 06-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj

Posted 11 September 2007 - 09:30 AM

Fericirea..........acea stare ce-ţi dă aripi (nu fac reclamă la nimic)
:)
îţi dă încredere, te face să mergi mai departe, să zâmbeşti, să iubeşti viaţa, oamenii.....
......cuvintele sunt prea mici pentru a definii complexitatea sentimentelor simţite în acele momente
0

#6 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 12 September 2007 - 09:01 PM

asa cum a spus si alexandru ionescu ....fericirea sta in lucruri marunte.....si ca sa o contrazic putin pe angel..nu necazurile sunt cele care ne strica fericirea ...si felul cum le lasam sa ne afecteze ...totusi...daca stam sa ne gandim bine ...daca nu am trece si prin necazuri ....cum am putea spune ca suntem fericiti daca noi nu am stii ce inseamna sa fii nefericit? Cineva mi-a spus acum ceva timp ..ca pentru a atinge cu adevarat fericirea ..trebuie mai intai sa treci "prin fundul iadului". Cu siguranta pot spune ca are dreptate ..pt ca atunci cand poti sa infrunti cele mai mari necazuri ..si sa treci de ele ....si desigur daca ai si persoana pe care o iubesti de partea ta ..atunci chiar poti spune ca esti fericit cu adevarat
0

#7 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 04 October 2007 - 03:07 PM

"Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata... dar pentru cautarea ei merita sa alergi toata viata "

Fericirea e o stare absoluta si nu are limite. Oricat am incerca noi sa facem un rezumat al bucuriilor tot ne va scapa ceva.
0

#8 User is offline   andrada Icon

  • ...fluturele numara nu luni, ci clipe!...
  • PipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 345
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female
  • Location:in the rain
  • Idolul Meu:Secret!

Posted 04 October 2007 - 03:17 PM

Unii oameni cauta fericirea in placerile vietii, dar acumularea sau repetarea momentelor de placere nu duce la fericire. Placerea este fericirea ignorantilor. Fericirea este placerea inteleptilor". (Barbey d'Aurevilly)

Totusi, cand placerea atinge o anumita intensitate si in anumite conditii, ea poate permite accesul la o bucurie autentica, asemanatoare cu fericirea. Dar bucuria este o reactie la un eveniment din mediul inconjurator si are de obicei o cauza exterioara, iar fericirea se poate ivi din interior.

De asemenea, bucuria este o emotie de scurta durata, in timp ce fericirea este asociata intotdeauna cu un sentiment de durata. Putem concluziona, astfel, ca bucuria, ca si placerea, este una din caile de acces spre fericire.

Fericirea se apropie incontestabil de lumea emotiilor: e traita intr-o maniera involuntara, fizica si psihica, adesea se poate lipsi de cuvinte si nimeni nu poate hotari sa fie fericit la comanda. Fiecare dintre noi are o viziune proprie asupra fericirii: ca este sau nu posibila, ca tine de actiune sau de repaos, ca depinde de eforturile noastre sau de intamplare.

Avem parte in viata de momente agreabile, care ne ofera senzatii placute si ne fac bine, favorizand aparitia fericirii, dar este necesar sa constientizam aceste momente pentru a avea accces la fericire.

Persoanele anxioase fug de fericire, de teama ca o vor pierde, iar cele cu stima de sine scazuta isi obstructioneza uneori fericirea, in mod inconstient, din aceeasi teama ca vor suferi atunci cand ea va disparea.
0

#9 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 04 October 2007 - 05:25 PM

Cum au mai zis cativa forumisti inaintea mea, fericirea sta in lucruri marunte. Daca te apuci si cauti fericirea 'suprema' si ignori micile fericiri zilnice, risti sa fii dezamagit ca nu o gasesti sau nu e asa cum sperai.

Ca exemplu de placere marunta, eu una sunt fericita cu adevarat cand hranesc si mangai pisicile de la bloc, pur si simplu ador sa se dea pe langa picioarele mele, sa le mangai, sa le aud cum torc incantate.
0

#10 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 04 October 2007 - 07:05 PM

Ai perfecta dreptate daca ar intelege toti oamenii asta ar fi o lume mult mai simpla mai placuta si mai fericita ...toti cauta fericirea in lucruri mari in lucuri insemnate dar uita ce au langa ei sau ce au.....si ca poate trec sau calca pe fericirea pe care o au dar nu o vad...stii cum e se zice cei mai orbi sunt cei care nu vor sa vada...........Ce inseamna sa intampini necazuri ? sau ce inseamna pentru tine necaz pentru ca unii omanei pot sa treaca peste necazuri mari foarte usor iar altii se impotmolesc in cele mai mici necazuri care apar in viata si abia pot sa mai iasa ...ai perfecta dreptate fericirea chiar se gaseste in lucruri simple...Dar ce iti da acea stare euforica ca asta e cel mai important daca ai o formula a fericirii (exista asa ceva?) sau ceva de genul ar fi dragut sa ne-o impartesesti si noua....iubirea este apogeul fericirii?
0

#11 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 08 October 2007 - 10:35 AM

Pacat ca fericirea e trecatoare. Cat de bine e cand poti sa plangi de fericire. Si cand te gandesti ca numai de noi depinde. Noi hotaram cat de fericiti suntem si nu lucrurile exterioare.
Lincoln spunea: "omul e atat de fericit pe cat isi propune sa fie. "
0

#12 User is offline   Alexandru Ionescu Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 158
  • Joined: 08-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Internet
  • Idolul Meu:Octavian Paler

Posted 08 October 2007 - 03:09 PM

Foarte frumos ce ai scris...sa plangi de fericire....apogeul fericirii...si chiar ai perfecta dreptate totul sta in puterea noastra daca vrem sa fim fericiti putem sa fim....putem sa plutim...si cred ca tine putin si de optimism...
0

#13 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 08 October 2007 - 08:49 PM

da...ma bucur ca imi dai dreptate, inseamna ca ma intelegi :) ...insa, din pacate, de foarte multe ori uitam ca fericirea vine din interior, si nu tine de exterior...
0

#14 User is offline   m&l Icon

  • Boboc
  • Pip
  • Group: Membri
  • Posts: 7
  • Joined: 08-October 07
  • Gender:Female
  • Location:galati
  • Idolul Meu:Mihaela Radulescu

Posted 08 October 2007 - 09:43 PM

"Fericirea e-un lucru marunt, e o aripa care vibreaza/ Fericirea e-un lucru mic", foarte mic......ce conteaza !
0

#15 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 08 October 2007 - 10:08 PM

frumos citatul din veronica .... asa cum s-a spus inainte ...noi suntem cei care decidem cat de fericiti sa fim...dar totusi..sunt momente in care ti-ai dori a razi..sa fii vesel...sa plutesti de fericire..sa nu te afecteze nimic din starea euforica pe care o ai...si totusi..parca nu poti.....parca totul in jurul tau se prabuseste..si atunci incerci sa cauti orice fericire ..cat de mica...uneori o gasesti..alteori...treci pur si simplu pe langa ea deoarece esti mult prea absorbit de tristetea din sufletul tau
0

#16 User is offline   Jewels Icon

  • mighty and strong... păi, cum altfel ?!?
  • Icon
  • Group: Admini
  • Posts: 1,095
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Female
  • Location:in inima Cuiva...
  • Interests:muzica, filme, calatorii, lectura, prieteni, navigatul'
  • Idolul Meu:God... He is the Music in me!

Posted 08 October 2007 - 10:21 PM

fericirea se gaseste in lucruri mici. nu cred in fericire de durata, nu cred in fericire definitiva. Ma bucur acum si aici. Maine se poate sa fiu prea jos sa ma pot bucura, dar asta face parte din viata noastra :pardon:
0

#17 User is offline   Adi Barb Icon

  • Administrator
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Admini
  • Posts: 2,445
  • Joined: 31-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Posted 10 October 2007 - 08:00 PM

Un mare autor a spus : "Fericirea decurge doar din folosirea lucrurilor cu care esti inzestrat."
0

#18 User is offline   FragileDreams Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 129
  • Joined: 25-September 07
  • Gender:Female
  • Location:unde visele nu exista....
  • Idolul Meu:Nu m-am gandit

Posted 11 November 2007 - 10:52 PM

View Postm&l, on Oct 8 2007, 07:43 PM, said:

"Fericirea e-un lucru marunt, e o aripa care vibreaza/ Fericirea e-un lucru mic", foarte mic......ce conteaza !


un pi5tic/ce danseaza.


mare dreptate are melodia asta...atata timp cat crezi in fericire,o simti,e un lucru marunt care ne face viata frumoasa,un sentiment de care nu de dam seama decat dupa ce a trecut.
0

#19 User is offline   addict Icon

  • Membru Avansat
  • Icon
  • Group: Moderatori
  • Posts: 1,174
  • Joined: 09-September 07
  • Gender:Female

Posted 11 November 2007 - 11:16 PM

Apropo de melodii, Vama Veche - Fericire:

Fericire-i cand iarba apare,
Fericire-i cand raza de soare,
Intra-n cort si iti mangaie fata,
Aeru-i sarat.

Fericire-i o sticla de vin,
Fericire e cerul senin ,
Intr-o zi in care ai hotarat
Sa alergi pe camp.

Fericire-i cand puiul de om
Vrea in brate si moare de somn,
Fericire-i cand frunzele cad
La un picnic in parc.

Fericire-i cand iti amintesti ,
Cat de fericit esti cand iubesti,
Fericire-i cand dormi tu la ea ,
Chiar pe canapea.

Fericire e cand tatal tau,
Te invita la el in birou,
Si deschide o sticla de bere,
Prima bere din viata ta.


Fericirea sta in lucrurile marunte si nu ne dam seama doar dupa ce-a trecut.
0

#20 User is offline   InnerFire Icon

  • Membru Activ
  • PipPip
  • Group: Membri Activi
  • Posts: 160
  • Joined: 02-November 07
  • Gender:Female
  • Location:printre ganduri...vezi daca dai de mine
  • Interests:lectura, forumuri, plimbari, discutii
  • Idolul Meu:n-am

Posted 12 November 2007 - 10:18 AM

lucruri marunte...si banale ...
0

#21 User is offline   kama Icon

  • not a God..nor human
  • PipPipPip
  • Group: Membri Avansaţi
  • Posts: 521
  • Joined: 05-September 07
  • Gender:Male
  • Location:P'acia
  • Interests:Me, you, everybody
  • Idolul Meu:Todd McFarlane

Posted 12 November 2007 - 10:15 PM

singurul lucru care doare legat de fericire este ca abia atunci cand o pierdem ..ne dam seama ca nu ne trebuia nimic mai mult ..ca eram fericiti cu "putinul" pe care il aveam ..dar care totusi ne facea completi
0

#22 User is offline   Thrill Icon

  • Placida
  • Icon
  • View blog
  • View gallery
  • Group: Editor
  • Posts: 1,321
  • Joined: 07-October 07
  • Gender:Female
  • Location:Departe, departe

Posted 19 November 2007 - 10:10 AM

Pai, iti dai seama ca daca nu am pierde nimic, nu am mai stii ce e aia fericire. Nu am mai avea pt ce sa fim fericiti. Asa e viata asta, ne ia ca sa ne dea si ne da ca sa ne ia.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users